Topki

Top 30 gier planszowych 2023 – ranking gier planszowych.

Top 30 gier planszowych 2023 – najlepsze nowe i stare gry w jakie graliśmy w tym roku z uwzględnieniem ich dostępności podczas tworzenia tej topki.

Hej, miłośnicy gier planszowych! Z wielką radością prezentujemy Wam nasze coroczne podsumowanie ulubionych tytułów, czyli Top 30 gier planszowych 2023. Każdy z naszych redaktorów wyselekcjonował swoje top 10 gier, kierując się specjalnie dobranymi kryteriami. W zestawieniu znajdziecie zarówno nowości, jak i starsze perełki, które eksplorowaliśmy w 2023 roku.

Kluczowe było dla nas, aby te gry były łatwo dostępne. Dlatego wybraliśmy tytuły z Ceneo, co ułatwi Wam ich zakup w najlepszej cenie. Ponadto, postawiliśmy na gry wydane w języku polskim. Choć często na naszym stole pojawiają się gry do recenzji, staramy się nie zapominać o ulubionych. Te, które mimo wszystko znalazły się w naszym zestawieniu, naprawdę nas wciągnęły.

Dlatego w tegorocznym rankingu zabrakło niektórych znanych tytułów jak Brass Birmingham, Dice Throne Sezon 1, czy też Final Girl, które w dniu tworzenia tego zestawienia nie było jeszcze dostępne na Ceneo. Ciekawostką jest dominacja gier o tematyce przyrodniczej i zwierzęcej. Ale spokojnie, znajdziecie tu też coś dla fanów gier zaawansowanych, familijnych, a także tych, które stawiają na klimat i przygodę. Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do odkrywania naszych faworytów i życzymy niezapomnianych chwil z grami!

Na naszym blogu znajdziesz zawsze najlepsze gry planszowe! Zajrzyj na naszego FB

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Top 30 gier planszowych 2023


Miejsce 30 – Upadek Imperium (Lucky Duck Games)

W grze planszowej Upadek Imperium przejmiesz kontrolę nad cywilizacją znajdującą się u szczytu potęgi. Twoim celem jest uratowanie jej przed upadkiem, do którego mogą doprowadzić liczne katastrofy naturalne, epidemia głodu, czy też najazdy barbarzyńców. Do tego wszystkiego mechanizm odwrotnej licytacji połączony z budowaniem silnika. Sporo głębokiego i strategicznego planowania, wiele ścieżek do osiągnięcia zwycięstwa i mnóstwo emocji. W tej wciągającej średniozaawansowanej grze znajdziesz ekonomię, przemysł a także różne konflikty.

Nasza recenzja już wkrótce

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 29 – Ziemia (Lucky Duck Games)

Ewolucja – czyż to nie fascynujący temat, który po dziś nurtuje największych myślicieli. Fauna i flora na przestrzeni milionów lat adaptowały się do panujących na naszym globie warunków. Wszystko po to, aby dzisiaj cała planeta składała się z bogatych ekosystemów i niezwykle zróżnicowanych środowisk. Twoim zadaniem w grze Ziemia będzie stworzenie wyjątkowej wyspy składającej się z siatki kart 4×4 z całą masą połączeń żyjących w jak największej symbiozie. To dość prosta w założeniach gra, która ma sporo możliwości i kombinacji. Każda rozgrywka i wyspa będzie unikatowa dzięki ogromnej liczbie kart, bo przecież natura jest wyjątkowo zróżnicowana i złożona. Ziemia to pozycja obowiązkowa dla fanów gier karcianych, którzy kochają przyrodę, ale także lubią tworzyć niesamowite kombinacje z połączeń kart.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 28 – Bloodborne (Portal Games)

Bloodborne to planszowa adaptacja ekskluzywnej gry z Playstation 4, która od momentu premiery zdobyła mnóstwo zwolenników i stała się wręcz kultowa dla fanów gier z gatunku Soulslike. Autorzy gry postanowili przenieść niezwykły klimat wiktoriańskiego Londynu na planszę. To ogromne pudło wypełnione ociekającym wręcz klimatem. Waszym celem w grze jest ogrywanie kolejnych kampanii składających się z 3 scenariuszy, a każdy z nich to godzina mrocznej przygody. Grę można zapisać w dowolnym momencie i kontynuować, kiedy tylko zechcemy.

Oczywiście nie mogło tutaj zabraknąć walk z ikonicznymi Bossami. To jeden z najlepszych przedstawicieli gier z gatunku Dungeon Crawler, który już teraz doczekał się kolejnych dodatków urozmaicających grę podstawową. Jesli kochacie cyfrowego Bloodborne, to nie sposób przejść obojętnie obok tej planszówki.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 27 – Podziemne Imperium (Portal Games)

Świat Osadników powiększył się o kolejną grę. Tym razem zejdziemy do podziemi i zajmiemy się budową kopalni oraz wydobywaniem cennych skarbów. To niezwykle dobrze przemyślana gra karciana w budowanie silniczka, czyli jak najefektywniejszych połączeń między kartami. 6 różnych frakcji oferujących odmienne strategie, to tona regrywalności i sposobów na osiągniecie zwycięstwa. Dominującą cechą gry są combosy i reakcje łańcuchowe, których odpalenie dostarcza sporej satysfakcji. Jednak nie obyłoby się bez odpowiednich przygotowań. To bardzo dynamiczna pozycja, w której rundy rozgrywają się symultanicznie, a cała rozgrywka potrafi się zamknąć w nawet 20 minut.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 26 – Wyprawa do El Dorado + dodatki (Nasza Księgarnia)

Wyprawa do El Dorado to kolejna gra karciana z naszej listy. Tym razem przeniesiemy się do dżungli, przez którą nasi dzielni wyprawcy będą zmuszeni się przedostać, aby ostatecznie dotrzeć do tytułowego miasta owianego sławą. Taka wyprawa to nie tylko dobry sprzęt i doświadczeni przewodnicy, ale także pomoc tubylców i umiejętność korzystania z odpowiednich środków transportu. To świetna gra rodzinna, w której sami będziemy składali talię kart. Niezwykle proste zasady i tona regrywalności, a w tym sporo strategicznego myślenia, odrobina losowości i nieprzewidywalności. Jednakże całość nabiera rumieńców, gdy do podstawowej gry dołączymy kolejne dodatki: Demony Dżungli oraz Mokradła i Smoki. Bez nich Wyprawa do El Dorado nie trafiłaby na naszą listę.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę podstawową najtaniej kupisz tutaj

Dodatek Demony Dżungli najtaniej kupisz tutaj

Dodatek Mokradła i Smoki najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 25 – Res Arcana (Rebel)

Lubicie magie? Tak! To mamy dla Was niewielką grę o wielkich możliwościach. Res Arcana to nietypowa gra, która została zamknięta w niewielkim jak na swoje możliwości pudełku. W tej karcianej grze wcielicie się w potężnych magów, których celem jest doprowadzenie swoich fantastycznych umiejętności do perfekcji. Dlatego też gra wymagać będzie od nas umiejętnego zagrywania kart, których połączone umiejętności będą wzajemnie na siebie wpływały pozwalając na coraz to lepsze inwestycje.

Liczba możliwych kombinacji i dróg do zwycięstwa jest od groma. To tytuł przeznaczony dla fanów główkowania i szukania możliwie jak najlepszych powiązań. To raczej średniozaawansowany tytuł ze sporą dawką interakcji między graczami. Do tego, aby urozmaicić sobie rozgrywkę możemy zakupić jeden z dwóch dostępnych dodatków.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 24 – Sagrada (Fox Games)

Sagrada to również unikatowy tytuł, nie tylko pod względem wykonania, ale także niepowtarzalnej rozgrywki, w której będziemy używać głównie kolorowych, transparentnych kości. Naszym celem jest układanie szklanego witrażu, a tym samym sporo przy tym główkować. Sagrada to nie lada łamigłówka do rozwiązania, która po dziś dzień potrafi rozruszać nasze leniwe szare komórki. Dobieraj ze wspólnej puli kostki o odpowiednich wzorach i kolorach, aby jak najlepiej pasowały do Twojego witrażu. Realizuj zróżnicowane cele wraz ze znajomymi, gdyż tytuł ten zachwyci każdego, nawet niedzielnych i niegrających na co dzień graczy. To świetny tytuł, ukazujący piękno nowoczesnych gier planszowych. Brak negatywnej interakcji, świetne wykonanie, tryb solo, a także sporo dodatków urozmaicających rozgrywkę.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 23 – Sabika (Lucrum Games)

Sabika to tytuł przeznaczony dla największych wyjadaczy – graczy z największym doświadczeniem szukającym trudnego euro z zazębiającymi się mechanizmami. Jeśli jesteś takim graczem, to z pewnością miałeś okazję poznać już mechanikę „rondla”, która jest obecna również w tej grze. Umówmy się, klimat i tematyka tej gry stanowi jedynie tło do mózgożernych i wyczerpujących rozgrywek. Jeśli nie straszne jest Wam długie i mozolne przygotowanie rozgrywki i szukacie czegoś o handlu, kulturze, polityce i budownictwie zamkniętego w minimalistycznej okładce to Sabika jest tytułem dla Was. Nie dajcie się zwieść niepozornej okładce, bo gra w środku prezentuje się bardzo dobrze. To tytuł, w którym myślenie na kilka kroków do przodu i posiadanie kilku alternatywnych planów stoi na porzdąku dziennym.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 22 – Pętla (Lucrum Games)

Wciąż na tym świecie są osoby, które dziwią się, że w gry można grać kooperacyjnie realizując jeden wspólny cel. Pętla to jedno z ciekawszych odkryć w tej materii. To gra z bardzo ciekawym tematem przewodnim jakim są podróże w czasie i związane z tym paradoksy. Razem z innymi graczami budujcie swoje talie, zbierajcie potężne artefakty, wypełniajcie zadania. Do tego wszystkiego 4 tryby rozgrywki o zmiennych poziomach trudności. To również tytuł, który świetnie sprawdza się w wariancie dla pojedynczego gracza – ale jak to, to w gry można grać również solo? Coś dla fanów filmu Powrót do Przyszłości? Jak najbardziej!

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 21 – Łąka (Rebel)

Kolejny tytuł, w którym tematem jest natura? Tak! Łąka to niezwykle urokliwa gra rodzinna, a do tego jej autorem jest Polak, którego wcześniejszy tytuł znają chyba niemal wszystkie grające rodziny. Mowa oczywiście o Domku. Największą zaletą tej gry jest jej oprawa graficzna, która zachwyca od pierwszego wejrzenia. Obrazy zostały wykonane techniką akwareli, dzięki czemu każda z ogromnej puli kart to małe dzieło sztuki. Łąka to gra wyścigowa, w której wcielamy się w wędrowców i staramy się jak najszybciej realizować wyznaczone cele. To tytuł przeznaczony głównie dla początkujących graczy, rodzin grających z dziećmi, który ma szansę zadowolić nawet bardziej wymagających graczy.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 20 – Miodny Bzyk (Lucrum Games)

Była już Łąka, to teraz czas na Pszczółki i jakże ważny w naszej diecie miód. W tej z pozoru uroczej grze wcielicie się w pszczółki, których zadaniem jest budowa ula, produkcja miodu, a także jego sprzedaż. Pozory polegają tutaj na tym, że Miodny Bzyk to nie jest taka prosta gra na jaką wygląda. Cukierkowa oprawa nie idzie w parze z prostotą rozgrywki. To gra dosyć złożona o zazębiających się mechanizmach i sporej głębi. To solidny reprezentant gier typu worker-placement i gier kafelkowych, dający sporo satysfakcji z kombinowania i odpalania łańcuchów powiązanych ze sobą akcji. Rozgrywka w grę planszową jeszcze nigdy nie była tak miodna!

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 19 – Rising Sun (Portal Games)

Jedna z najlepszych gier w dorobku znanego i cenionego autora Erica Langa. Rising Sun to ogromne pudło wypełnione całą masą figurek, które posłużą nam do kontrolowania terenów. To bardzo sprytnie przemyślana gra, która dostarcza ogromnej satysfakcji zarówno z gry nad stołem jak i prób oszukania innych graczy. Blef, wchodzenie w sojusze, zdrady, potyczki i paskudne potwory z japońskich wierzeń, które potrafią mocno namieszać w rozgrywce. Mnóstwo emocji podczas rozgrywki, wiele dróg do osiągnięcia zwycięstwa, spora dawka rywalizacji i negatywnej interakcji między graczami. A do tego wszystkiego fantastycznie wykonana. To gra, która powinna zadowolić każdego taktyka, gdyż sytuacja na planszy jest dynamiczna i zmienia się z rundy na rundę.

Zajrzyj do naszej recenzji tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 18 – Ekspedycyje (Phalanx)

Ekspedycje szturmem wbiły się do naszej topki gier. To niezwykle klimatyczna gra, której największą zaletą jest nietypowa oprawa graficzna i świat przedstawiony. Rozgrywka również należy do przyjemnych, gdyż jest to typowe budowanie silniczka, które tak bardzo lubimy. To średniozaawansowana gra przeznaczona dla nieco bardziej wymagających niedzielnych graczy. To tytuł, w którym znajdziemy fantastycznie wykonane figurki mechów, które będą poruszać się po tajemniczej krainie, którą wraz z innymi graczami będziemy eksplorować.

Rywalizacja między graczami stoi na najwyższym poziomie, chociaż nie ma tutaj bezpośredniej interakcji. Twórzcie niepowtarzalne kombinacje i starajcie się uprzedzić zagrania Waszych rywali. Ekspedycyje to godna kontynuacja Scythe, która z tym tytułem nie ma w zasadzie nic wspólnego, jeśli chodzi o mechanikę. Tym co łączy oba tytuły to świat i niepowtarzalne ilustracje Jakuba Różalskiego.

Nasza recenzja już wkrótce

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 17 – Dobry Rok (Lucrum Games)

Kolejna fantastyczna gra familijna w której pojawiają się urocze zwierzątka. Dobry Rok to fantastycznie wykonana gra, zwłaszcza w edycji deluxe, która spodoba się każdemu członkowi rodziny. Twoim celem w grze będzie odpowiednie przygotowanie do nadchodzącej zimy. W pełnej uroku rozgrywce wcielimy się w rodzinę zwierzątek, którym bardzo zależy, żeby ich domek był przytulnym i komfortowym miejscem. Wyruszaj zatem na zbiory i szukaj pożywienia, ciepłych ubranek, przedmiotów do zabawy i wszystkiego co może urozmaicić zimowy czas. Dobry Rok dostarczy Wam odprężającej rozgrywki dzięki podstawowej mechanice wysyłania robotników. Spora regrywalność, odrobina losu dzięki kościom, a do tego w tytuł ten mogą zagrać już 8 letnie dzieci. Warto!

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 16 – Na skrzydłach (Rebel)

Jakich zwierzątek jeszcze nie było na okładkach? Ptaków! Na skrzydłach to niewątpliwie gra, która zgarnęła całą masę nagród i nominacji, a tym samy zdobyła całą rzeszę fanów na całym świecie. Często również osoby nie grające, kojarzą ten tytuł. Na skrzydłach to fantastycznie wykonana gra z edukacyjnym charakterem, o prostych zasadach, która dostarczy frajdy również bardziej zaawansowanym graczom. Sporo ciekawych połączeń między kartami, nietypowy temat przewodni, wieża na kości w kształcie ptasiego karmnika, figurki jajek, a także przepiękne grafiki ptaków. To gra, która rozwija swój potencjał z każdą kolejną rundą i rozgrywką. Warto również zaopatrzyć się w dodatki z ptakami z nowych terytoriów.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 15 – Ark Nova (Portal Games)

Nowoczesne, naukowo zarządzane Zoo + mechaniki z znane z gry Terraformacja Marsa = Ark Nova. To tytuł mocno wzorowany na jednej z najpopularniejszych gier planszowych, której tematem jest przekształcanie niezdatnej do życia planety w środowisko, w którym ludzie z pełną swobodą będą mogli zamieszkać. W Ark Nova naszym zadaniem będzie stworzenie wyjątkowego zoo. Przygotujesz specjalnie wybiegi dostosowane do trybu życia zwierząt. Zadbasz o przetrwanie rzadkich gatunków zwierząt. A im większa różnorodność twojego parku, tym większe dochody i szansa na zwycięstwo.

Ark Nova to zaawansowana gra typu euro, która z miejsca stała się globalnym bestsellerem. To tytuł z unikalnym systemem wyboru akcji, a do tego znacznie szybszy od przeciągającej się czasami w nieskończoność Terraformacji Marsa.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 14 – 51 Stan Ultimate Edition (Portal Games)

Jedna z najlepszych gier wywodzących się z polskiego poletka. 51 Stan Ultimate Edition to kolejna już edycja jednej z najciekawszych gier karcianych o budowaniu silniczka z kart. Tym razem „prawie” kompletna. To tytuł o wyjątkowym klimacie, przenoszącym nas do świata postapokaliptycznej Neuroshimy. Wyjątkowe zabiegi mechaniczne, unikatowe ilustracje na kartach i tona regrywalności dzięki aż 6 dodatkom w środku pudełka. To godziny fantastycznej zabawy, zarówno w trybie rywalizacyjnym jak i grze solo. Sprytnie skonstruowana mechanika zapewnia dziesiątki, jak nie setki godzin dobrej i niezapomnianej zabawy pełnych emocji.

Pełna recenzja na naszej stronie tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 13 – Circadians: Ład Chaosu (Portal Games)

Jedno z najwiekszych i niepozornych zaskoczeń tego roku. Ta niespecjalnie prezentująca się gra skrywa w sobie wiele dobra. Circadians: Ład Chaosu to epicka, niezwykle rozbudowana gra typu area control utrzymana w klimacie fantastyki naukowej. Do dyspozycji graczy oddano aż 6 różnorodnych akcji, dzięki którym będziemy mogli walczyć w bitwach o starożytne relikty. Pudełko wypełnione po brzegi zawartością, niezwykle dobrze dopracowana mechanika to uczta dla fanów gier lubujących się w grach, w których kontrola terenów to cel nadrzędny. Według Łukasza z naszego serwisu to topka BGG.

Koniecznie zajrzyj również do pełnej recenzji

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 12 – Szarlatani z Pasikurowic (G3)

Jedna z najbardziej unikatowych mechanik w grach planszowych, z którymi udało nam się do tej pory spotkać. Co więcej, już sam tytuł sugeruje, że będziemy mieli tutaj do czynienia z pozycją nietypową. Brawo za polską lokalizację. A o czym jest ta gra? Otóż zadaniem graczy będzie tworzenie najróżniejszych mikstur w specjalnych kociołkach. Głównym składnikiem tych mikstur będzie losowość i podejmowanie ryzyka, bo gdy przesadzimy ze składnikami to doprowadzimy do wielkiej eksplozji i nici po naszych miksturach. To niezwykle zabawna gra familijna, która dostarcza mnóstwo pozytywnych emocji podczas kolejnych rozgrywek. A każda z nich będzie inna od poprzedniej, gdyż regrywalność jest tutaj przeogromna.

Do tego wszystkiego popularność tego tytułu wpłynęła na szybki rozwój dwóch dodatków, które są już dostęne w sklepach i zapewniają kolejne dziesiątki godzin niezapomnianej i wybuchowej zabawy. Jesteśmy dumni z patronatu nad tą grą.

Pełna recenzja tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 11 – Agricola wersja dla graczy (Rebel)

Agricola to już klasyczna gra ekonomiczna, która dla wielu współczesnych graczy stanowiła początek przygody z nowoczesnymi planszówkami. Ceniony i uwielbiany przez wielu graczy autor, stworzył tytuł unikatowy, który po dziś dzień dzieli graczy. Jedni grę uwielbiają za tak zwaną „krótką kołderkę” i konieczność rozwoju swojego poletka w zdywersyfikowany sposób, inni gry nienawidzą z tego samego powodu. Nie mniej jednak, tytuł ten zapewnia tony regrywalności ze względu na różne warianty, prostsze i te bardziej skomplikowane, a dla największych fanów przygotowano dodatek, który mocno rozwija podstawę o nowe mechanizmy.

Co więcej, ogromna talia kart pozwala prowadzić rozgrywkę i wygrywać na najróżniejsze sposoby. Dla wielu jest to jedna z najlepszych gier ekonomicznych. Mimo, że prowadzenie swojego gospodarstwa rolnego to temat, który często przewija się w grach, to tutaj mechanizmy zostały dopracowane do perfekcji.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 10 – Podwodne Miasta (Portal Games)

Kolejna eurogra, która tematycznie przenosi nas głęboko pod taflę wody. Podwodne Miasta czeskiego autora, to kolejna próba po Terraformacji Marsa zmierzenia się z tematem tworzenia miejsca do życia dla ludzkości, tam gdzie wcześniej nie było ono dostępne. Gracze od samego początku rozgrywki kierują rozwojem swoich podwodnych państw, zaopatrując je w pożywnienie z farm alg, odsalając wodę i prowadząc badania naukowe nad technologiami przyszłości.

Podwodne Miast to uczta dla fanów zaawansowanych gier, gdzie kolejne trybiki mechanicznego kunsztu działają jak dobrze naoliwiona maszyna. To tytuł, który zdobył wiele nagród i zajmuje topowe miejsce w najróżniejszych rankingach. Mimo, że tematyka gry i jej klimat gra tutaj drugie skrzypce, to pewne rozwiązania mechaniczne i możliwości, które przed nami stoją sprawiają, że gracze podczas rozgrywki zatracają się w swoim umyśle, próbując znaleźć najlepsze rozwiąnia i zapominają, że tworzą podwodne cywilizacje. To tytuł, który z pewnością przypadkie fanom Terraformacji Marsa.

Nasza recenzja tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 9 – Kaskadia (Lucky Duck Games)

Kaskadia to kolejna gra z serii „gry o naturze”. Tym razem otrzymujemy dość niewielki tytuł familijny, który jest bardziej grą logiczną i ciekawą łamigłówką, aniżeli wielkim rozbudowanym strategicznym tytułem. Budujemy tutaj z kafelków zróżnicowane środowiska naturalne, na których zamieszkają najróżniejsze zwierzęta. Musimy je układać w taki sposób aby realizować w jak najlepszy sposób wylosowane przed rozgrywką cele znajdujące się na kartach. Prosty, ale bardzo dobrze przemyślany mechanizm doboru żetonów terenu i zwierząt pozytywnie wpływa na niski próg wejścia. Na szczęście wyboru nie są tutaj oczywiste i zwykle bywa tak, że podejmując jakąś decyzję musimy zrezygnować z czegoś na korzyść drugiego.

To jedna z najlepszych abstrakcyjnych gier familijnych, która idealnie sprawdza się do wprowadzania nowych graczy do naszego hobby, jakim są gry planszowe.

Zajrzyjcie do naszej recenzji tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 8 – Terraformacja Marsa (Rebel)

Jedna z najlepszych gier we wszelkich rankingach, kiedyś piastująca pierwsze miejsce w naszym zestawieniu. Obecnie gier tego typu jest więcej, więc i rywalizacja bardziej zacięta. W grze wcielamy się w jedną z wielu mega korporacji, których celem jest przekształcenie czerwonego globu w planetę zdatną do życia. Gracze wspólnie tarrafromują Marsa, realizując przy tym indywidualne cele. To gra na długie godziny, która wciągnęła do świata planszówek wielu naszych znajomych. Wciąż chetniej do niej wracamy, ale już nie tak często jak kiedyś, głównie ze względu na długość rozgrywki. Terraformacja Marsa może poszczycić się całą masą dodatków, które urozmaicają i tak zróżnicowaną rozgrywkę.

Co więcej, gra doczekała się dziesiątki fanowskich modyfikacji, a nawet bardziej uproszczonej wersji w wersji kościanej. Zwiększajcie ilość tlenu w atmosferze, temparaturę na powierzchni planety, zalesiajcie ją i sprawcie by pojawiła się na niej woda w formie ciekłej. Jeśli jeszcze jakimś cudem nie zagraliście, to koniecznie musicie.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 7 – Cthulhu: Death May Die (Portal Games)

Jedna z najbardziej mrocznych i obłędnych gier z ponurym klimatem, który może doprowadzić do szaleństwa nawet najbardziej rozsądnych graczy. Wielkie pudło wypełnione fantastyczną zawartością w postaci kart, żetonów i plastikowych figurek. Uczta dla fanów H.P. Lovecrafta. Kooperacyjna gra, w której gracze wcielą się w badaczy, posiadających różne zdolności, lecz też niepoczytalności. Staniecie tutaj do walki z kultystami, najróżniejszymi potworami, aby w końcu trafić na Przedwiecznego. Najważniejsze pytanie jakie gra stawia przed Wami, czy uda Wam się nie popaść w szaleństwo?

Spójna wizja Cthulhu, znani i cenieni autorzy, unikatowa rozgrywka i mnóstwo dodatków urozmaicających przerażająco dobrą rozgrywkę. Co więcej, to gra, która nmie opiera się tylko i wyłącznie na klimacie i przygodzie, ale zapewnia również emocjonującą rozgrywkę opartą na strategii i dobrze przemyślanych decyzjach. Przecież nie chcecie popaść w obłęd? Prawda?

Zajrzyjcie do naszej recenzji tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 6 – Mindbug (Portal Games)

Mindbug to chyba najmniejsza gra w tym zestawieniu. Malutka gra karciana, a tak wiele możliwości i tak ciekawie skonstruwana mechanika, która wnosi świeżość na nasze przeciążone od gier półki. Ogromna przystępność i niski próg wejścia połączony ze strategiczną głębią oraz mega zabawnymi ilustracjami tworzy grę niepowtarzalną. To tytuł, który wyciągasz na stół i już po chwili niezaznajomieni z nim gracze mogą zaczynać zabawę.

To kieszonkowa karcianka przeznaczona do rozgrywek w duecie, która trwa zazwyczaj około kwadransa. A całość polega na zagrywaniu kart i twiście związanym z tytułowym Mindbugiem, czyli możliwością przejęcia Waszego stwora przez rywala. Potencjalnie najsłabsza karta w ręce, użyta w odpowiednim momecie może okazać się kluczowa dla wyniku rozgrywki. To gra nieprzewidywalna, choć jeśli potrafisz odpowiednio planować i blefować to zwycięstwo zawsze będzie po Twojej stronie. W dodatku kosztuje grosze, więc warto mieć ją w swojej kolekcji.

Grę najtaniej kupisz tutaj

Zdjęcie pochodzi z serwisu https://boardgamegeek.com/

Miejsce 5 – Tiletum (Rebel)

Tiletum to tegoroczne ekonomiczne odkrycie od znanej pary włoskich autorów Simone Lucianiego i Daniele Tasciniego. Jak w każdej dobrej grze euro, temat został tutaj doczepiony, by gracze czuli chociaż namiastkę klimatu. Tym razem akcja przenosi nas do Europy wczesnego renesansu. W Tiletum gracze wcielą się w zamożnych kupców, których zadaniem jest pozyskiwanie wpływów i uznania, a także pomnożenie swojego majątku. Całość w głównej mierze opiera się na mechanice zarządzania kośćmi. Wypchane po brzegi pudełko oraz skromna oprawa graficzna utrzymana w kolorach sepii zwiastują ciężki ekonomiczny tytuł.

Co prawda przygotowanie rozgrywki trwa długo, ale rozgrywka oparta została na dość prostym systemie, który pozwala nieźle pokombinować i zwraca nam z honorem w pełni utracony czas związany z setupem gry. Możliwości jest oczywiście mnóstwo, ale te nie przytłaczają graczy. Jeśli szukacie nieco bardziej skomplikowanej gry i macie już dość familijnych tytułów, to warto bliżej przyjrzeć się Tiletum.

Zajrzyjcie do naszej recenzji tutaj


Miejsce 4 – War Chest (Lucky Duck Games)

Wojenna skrzynia, czyli War Chest to gra wybitna, a do tego zamknięta w niecodziennym opakowaniu i posiadająca bardzo nietypową zawartość, którą z pełną odpowiedzialnością można nazwać premium. W środku pudełka znajdziemy twarde i ciężkie sztony jednostek bojowych, z którymi przyjemnie się obcuje. Całość utrzymana w niezwykle minimalistycznym klimacie, ale to ogromny plus tej pozycji, bo czytelność jest tutaj najważniejsza. Dwójka przeciwników wcieli się tutaj w przeciwne armie, które składać się z losowo, lub umiejętnie dobranych jednostek. A każda z nich to inne możliwości.

Połączenie 4 zróżnicowanych jednostek w jedną armię i odpowiednie ich wykorzystanie to fantastyczna zabawa. Gratka dla strategów i taktyków, którzy oczekują od gier nieco więcej możliwości niż nudne i oklepane szachy. To niezwykle sprawiedliwy, rywalizacyjny tytuł oparty na negatywnej interakcji, gdzie jeden błąd może nas srogo kosztować. War Chest jest fantastyczny!

Zajrzyjcie do naszej recenzji tutaj


Miejsce 3 – Great Western Trail (Rebel)

Druga Edycja znanej i docenionej przez największych krytyków zaawansowanej grze euro, gdzie wcielimy sie w ranczera na dzikim zachodzie. To tytuł, który łączy w sobie wiele ciekawych mechanik w tym deck-building oraz poruszanie się po planszy. Naszym celem będzie tutaj dostarczenie jak najlepszych odmian bydła kupcom ze wschodu, ale osiągnięcie tego nie będzie takie proste. Rywalizować będą z nami inni Ranczerzy, którzy pragną tego samego, a nawet więcej niż my. Oczywiście podczas rozgrywki musimy dbać o swoje stado krów, regować na jego potrzeby, a pomogą nam w tym kowboje. Rzemieślnicy z kolei zbudują odpowiednie budynki, a inżynierowie zajmą się połączeniami kolejowymi.

Cała ta siatka powiązań jest kluczowa dla osiągnięcia optymalnego wyniku. Jesli szukasz głębokich, ekonomicznych wyzwań i lubisz sporo myśleć i planować to warto skusić się na przygodę na dzikim zachodzie. Gra doczekała się nie tylko drugiego, udoskonalonego wydania, ale także dodatku i kolejnych części, które przenoszą nas w inne rejony świata.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 2 – Zamki Burgundii (Rebel)

Klasyka nad klasykami w nowym wydaniu, choć wciąż niegrzeszącym oprawą wizualną. Mimo, że gra nie będzie artystycznym doznaniem, to z pewnością zachwyci fanów główkowania. Unikatowa mechanika zarządzania koścmi po dziś dzień zaskakuje graczy na całym świecie. Będziemy tutaj poszerzać swoje posiadłości dzięki umiejętnemu wykorzystaniu dostępnych możliwości. To rzuty koścmi i wylosowane na nich oczka wpłyną na nasze decyzje. Ostateczna decyzja należy do nas, a pole do popisu jest ogromne. Niezależnie od wskazanych wyników, zawsze możemy dokonać czegoś, co przybliży nas do wygranej. Nowe wydanie to wersja BIG BOX z dodatkową zawartością, która umili wspólnie spędzony czas. A z całą pewnością poświecicie go wiele na ten uzależniający tytuł.


Och Everdell, Everdell Ty jesteś planszówką doskonałą, kto tylko Cię pozna ten od razu zakocha się w Tobie i uroczym klimacie wylewającym się wręcz z pudełka. To według naszej ekipy jedna z najlepszych gier familijnych z plusem, która zachwyca od pierwszych chwil. I nie tylko warstwą wizualną, bo mechanicznie to solidnie skomponowany tytuł, który doczekał się wielu dodatków, które rozszerzą bogate uniwersum Everdell. To w głównej mierze połączenie gry karcianej z mechaniką worker-placement. Wysyłamy nasze zwierzątka do pracy i uzyskujemy z tego pewne korzyści. Budujemy naszą krainę i przyciagamy do niej nowych, wykształconych lokatorów. Kombinacje i możliwości na kartach są przeogromne. To właśnie dlatego ten tytuł tak wciąga i uzależnia. A każda rozgrywka, to nowe sposoby na wygraną. Piękne wykonanie, klimatyczne żetony surowców, drzewo 3D oraz urocze figurki zwierzątek idą w parze w świetnie zaprojektowaną mechaniką gry. To tytuł, który powinien poznać każdy –
Och Everdell!Edycja z 2022 roku

Top Gier Planszowych dla Dwóch Graczy


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 10 lat (z małą przerwą), a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zastosowano się użyć mechanikę kości w unikatowy sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają w gronie najbliższych miło spędzić czas i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

2 thoughts on “Top 30 gier planszowych 2023 – ranking gier planszowych.

 • Brak stałych punktów w ocenach gier. Według mnie przy każdej i to bezwzględnie niezależnie od opisu gry powinny być podane dwie informacje:
  – ile osób może grać
  – ile czasu może zająć przykładowa rozgrywka np. dla czterech osób.
  Siadając z rodziną do poobiedniej rozgrywki chciałbym wiedzieć, czy może ona trwać kilka godzin, czy czterdzieści minut.
  Przykładowo opis Great Western Trail mówi: „Rywalizować będą z nami inni Ranczerzy, którzy pragną tego samego”. Czy ranczerzy oznaczają innych graczy? Możliwe. Czy ranczerów może być pięciu? Nie wiadomo.

  Odpowiedz
 • Odwołuję swoje uwagi, ponieważ dane, o których braku pisałem są podane po kliknięciu w odnośniki z recenzjami. Wszystko gra.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *