Topki

Najlepsze gry planszowe pod choinkę 2020

Cała nasza redakcja wybrała najlepsze gry planszowe aż w ośmiu różnych kategoriach. Wybierz najlepszą grę planszową na prezent pod choinkę wśród gier: rodzinnych, średnio-zaawansowanych, zaawansowanych, dwuosobowych, tematycznych, logicznych, imprezowych oraz gier dla dzieci. Przygotowaliśmy specjalnie dla Was blisko 50 propozycji.Gry rodzinne

(Kamila) Wyprawa do El Dorado

Pudełko

Oto pozycja, która udowadnia, że gry rodzinne nie muszą być banalną rozgrywką opierającą się na rzucaniu kością i przesuwaniu pionka. Wyprawa do El Dorado doskonale sprawdzi się wśród dzieci, które chciałyby zrobić pierwszy krok w świat planszówek, gdzie wygrana zależy już nie tylko od szczęścia, ale w dużej mierze od przemyślanych decyzji gracza. Ta rozbudowana, pięknie i solidnie wykonana gra to propozycja dla osób, które lubią budować swoją talię, aby następnie móc wykorzystać jej możliwości – tutaj: w wyścigu do złotej krainy! Modularna plansza to jeden z elementów, które na pewno zostaną docenione przez (nie tylko) młodszych graczy.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Piotrek) Ecos: First Continent

Ecos: First Continent to gra, która w ostatnim czasie zawładnęła moim stołem. Będziemy w niej kształtować kontynent od podstaw, dzięki akcjom zapisanym na wydraftowanych przed partią kartach. Pięknie wykonana, z prostymi zasadami i rzadko spotykanym mechanizmem, polegającym na losowaniu z woreczka płytki z symbolami „energii”. Następnie możemy dzięki niej „naładować” zagrane karty. Gdy zdobędziemy wymaganą moc na karcie, aktywujemy jej działanie. Możemy rozbudowywać lądy i morza, tworzyć lasy, wypiętrzać góry zasiedlać teren zwierzętami. Księga rodzaju w czystej postaci.

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów, a te otrzymujemy również dzięki akcjom kart, w oparciu o sytuację na wspólnym polu gry. W rozgrywce zatem pojawia się całkiem spora doza interakcji. Jeśli nie straszny Wam język angielski, to zachęcam do wypróbowania! Sam czekam na zapowiedziany na marzec przyszłego roku dodatek.

Gra dostępna w polskich sklepach


(Adrian Ciszewski) Na Skrzydłach

Długo nie mogłem się przekonać, aby zagrać w ten tytuł. Usiadłem do niego od niechcenia i zauroczył mnie swoją prostotą, pięknymi grafikami i warstwą edukacyjną. Zauroczył na tyle, że trafił od razu do kolekcji i ląduje na stole, jak mamy ochotę na przyjemny odpoczynek. Szybka i dynamiczna rozgrywka świetnie się sprawdza przy ograniczonym czasie. Nie mogę się doczekać dodatków, które w moim wypadku trafią pod choinę.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Kasia) Everdell

Piękna, przyciągająca oko grafika, postaci rodem ze Stumilowego Lasu, ale przede wszystkim bardzo przyjemna mechanika. Nie jest to najlżejszy tytuł, gdyż początkowa liczba surowców, które możemy rozdysponować, rzuca nam prawdziwe wyzwanie. Jednak nawet podczas pierwszej rozgrywki mamy ogromną frajdę łącząc ze sobą różne zagrania i szukając swojej drogi do zwycięstwa. Zasady są na tyle proste, że ich wytłumaczenie nie powinno stanowić problemu nawet przy tych mniej zaawansowanych graczach. No i otwieramy sobie furtkę do licznej bazy prezentów. Everdell cieszy się ciągłym rozwojem, a na rynku pojawiło już się kilka dodatków zarówno tych wizualnych, jak i oferujących nowe mechaniki do odkrycia.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Adrian Gieparda) Odyseja

Jedna z najciekawszych i najlepiej ilustrowanych gier edukacyjnych, jakie poznałem. To polska gra wykorzystująca mechanikę memory, która naprawdę rozwija pamięć. Dzięki wciągającej zabawie najmłodsi będą mogli zmierzyć się ze swoimi opiekunami jak równy z równym w czterech różnych trybach rozgrywki. Dodatkowo przyjdzie nam podziwiać niecodzienne planety. To gra, którą każdy powinien mieć na swojej półce.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Adrian Gieparda) – Brzdęk w Kosmosie

A teraz przenosimy się w kosmos, gdzie zakradniemy się na statek pewnego złoczyńcy i spróbujemy ukraść z niego cenny artefakt. Mechanika budowania talii w trakcie rozgrywki połączona z poruszaniem się po planszy i eksploracją kosmicznego statku, a do tego niesamowita dawka humoru sprawiają, że jest to pozycja obowiązkowa. Warto dodać, że Brzdęk w Kosmosie jest nieco trudniejszy od wersji fantasy, a więc idealnie nadaje się dla bardziej doświadczonych rodzin.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę
Gry średnio-zaawansowane

(Kamila) Nowy Wspaniały Świat

Nowy Wspaniały Świat to gra, którą docenią osoby uwielbiające główkować, jak ich kolejne ruchy wpłyną na dalszą rozgrywkę. Tutaj nie ma czasu na przypadkowe posunięcia! Każda decyzja wymaga od gracza spekulacji i rozważań. Proste zasady i czas rozgrywki, który zamyka się w godzinie, zapewniają, że rywalizacja o zbudowanie silniejszego imperium nie jest przeznaczona jedynie dla zaawansowanych graczy. Odpowiednie zarządzanie kartami pozwoli na stworzenie militarnego mocarstwa lub potęgi ekonomicznej!

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Piotrek) Kemet

Konflikt w czystej postaci. Bezpośrednie starcie o dominację w Egipcie, podczas którego nie ma czasu na podchody! Trzeba walczyć, ginąć i walczyć ponownie. A to wszystko przy mocnym ograniczeniu losowości, szczególnie dzięki rozstrzyganiu walk poprzez świetny mechanizm z wykorzystaniem kart. Wisienką na torcie jest wprowadzenie świadomej asymetrii, którą uzyskujemy dzięki kupowaniu płytek mocy. Ich wyjątkowe zdolności na pewno będą kluczem do ostatecznego zwycięstwa i odróżnią nas zdecydowanie od pozostałych graczy. Emocje, strategia, taktyka, dynamika, a w szczególności długie godziny dobrej zabawy. To wszystko zapewni Wam Kemet!

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Adrian Ciszewski) Glenmore II Chronicles

Uwielbiam skalowanie gry, które polega na dodawaniu kolejnych elementów do rozgrywki. Kiedy zrozumiemy podstawową mechanikę, do rozgrywki możemy dołączać kolejne moduły, tworząc rozbudowaną grę, zajmującą cały stół.

Gra dostępna w polskich sklepach


(Kasia) Ecos: First Continent

Poznałam ten tytuł, gdy spotkałam się ze znajomymi na granie. W planie dłuższego weekendowego ogrywania tytułów zaczęliśmy właśnie od Ecos. Następnie graliśmy już tylko w ten tytuł. Pierwszy raz zdarzyło mi się, żeby grę, która trwa ok. 1.5 h wyciągać tyle razy z rzędu na stół. Zasady są bardzo proste, a gra ma dużo losowości – wyciągamy z woreczka symbole, które posłużą każdemu w danej rundzie. Jest jednak coś, czym wyróżnia się pośród innych planszówek. Od początku gry posiadamy tylko kilka kart, które posłużą nam do kreowania wspólnego świata. Jedne sprawią, że tereny pokryją liczne góry i lasy, a inne z kolei wprowadzą nowe gatunki. To, jak wykorzystamy stan stworzonego świata, ma kluczowe znaczenie. Punkty za zjedzone zwierzęta, za sąsiadujące tereny czy może liczne wyspy i wysepki. Tytuł zdecydowanie wart uwagi!

Gra dostępna w polskich sklepach


(Adrian Gieparda) Agricola: Wersja dla Graczy

Jedna z moich pierwszych gier planszowych. Agricola sprawiła, że zakochałem się w planszówkach bez reszty. To zaawansowany ekonomicznie tytuł, który zadręczył już wielu graczy na świecie. To gra euro z mechaniką umieszczania członków naszej rodziny na planszy. Zajmą się oni typowym gospodarstwem rolnym. Nietypowa i znienawidzona przez wielu za bardzo “ciasną: mechanikę i konieczność ciągłego żywienia swojej familii. To gra, w której chcielibyśmy zrobić tak wiele, a tak niewiele możemy. To gra, która bardzo długo zajmowała pierwsze miejsce w moim prywatnym rankingu za niesamowity klimat, dużą prostotę zasad i niewyobrażalną regrywalność. Tutaj każda decyzja i każdy nasz ruch ma ogromne znaczenie. Mechanika zrównoważonego rozwoju bardzo mi się podoba i chyba w żadnym innym tytule jeszcze nie była tak dopracowana, jak tutaj. Tę grę polecam zawsze i wszędzie, choć nie każdemu musi się spodobać.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Adrian Gieparda) Szarlatani z Pasikurowic

Jedna z najbardziej dziwnych mechanik, z jakimi spotkałem się w grach planszowych. To również tytuł, który potrafi rozbawić niejednego ponuraka. Wykorzystuje mechanikę testowania swojego szczęścia i bag-buildingu. Niesamowita zabawa dla młodszych i starszych pokoleń graczy. Mechanika budowania swojego woreczka z najróżniejszych składników, a następnie próba ich mieszania w naszych kociołkach może doprowadzić do niespodziewanych reakcji. Niesamowita regrywalność, na którą wpływ mają księgi składników, które możemy łączyć w najróżniejsze zestawy.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę
Gry zaawansowane

(Piotrek) Podwodne Miasta

Vladimir Suchy wie jak rozgrzać nasze zwoje do czerwoności i właśnie w Podwodnych Miast dał tego najlepszy przykład. Mechanika zagrywania kart z ręki do slotów akcji na planszy daje nam całe morza kombinacji. Akcję z planszy uruchomimy zawsze, tę z karty, tylko jeśli jej kolor pasuje do miejsca na planszy. A co jeśli inni zajęli już wszystkie pożądane przez nas miejsca? Zmieniamy plan, czy rezygnujemy z akcji na karcie? Wszystko to trzeba połączyć z zarządzaniem zasobami, umiejętnym rozwojem podwodnej cywilizacji, tak aby na koniec nasze królestwo przyniosło nam jak najwięcej punktów. Ostrzegam jedynie, że paraliż decyzyjny nie jest czymś niezwykłym. Mimo to satysfakcja gwarantowana! A kiedy zaznajomicie się z podstawką, możecie wziąć na cel dodatek, który bardzo udanie rozbudowuje grę.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Adrian Ciszewski) Pret-a-Porter

Nie interesowałem się modą. Zamiast różowego pudełka wolałbym jakieś smoki albo coś ze świata Lovecrafta. No ale Pret-a-Porter! Genialny tytuł. Uwielbiam to, jak bardzo jest „easy to learn – hard to master”. Zasady poznajemy bardzo szybko i pozostaje tylko kombinować jak wyprzedzić pozostałych graczy. Miodność 100/100.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Kasia) On Mars

Gra bardzo ciężka. Stanowi wyzwanie dla wielu graczy, ale w momencie, kiedy już załapiemy co z czym się łączy, staje się prosta i daje naprawdę wiele możliwości dotarcia do celu. Wbrew wszelkim porównaniom z Terraformacją Marsa nie ma nic wspólnego! Tutaj trafiamy na głęboką wodę – tutaj macie planetę Mars, tutaj pionki – kolonizujcie. Tytuł jest męczący, ale jeżeli ktoś lubi przepalanie zwojów mózgowych, to tutaj będzie czuł się jak ryba w wodzie. Oczywiście możliwy analysis paralysis, ale jeśli mierzycie się co kupić bardzo wymagającym graczom, to będzie to strzał w dziesiątke!

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Adrian Gieparda) – Terraformacja Marsa

Terraformacja Marsa jest uznawana przez wielu za bardzo brzydką grę. Ja również miałem takie odczucia, gdy poznawałem ten tytuł. Z czasem jednak oprawa graficzna przestała mieć dla mnie jakiekolwiek znaczenie, ponieważ sercem tej gry jest mechanika. Gracze wspólnie zajmą się tytułową terraformacją Marsa. Czyli próbą zamieniania znanej nam czerwonej planety w zdatną do życia. I cały ten proces z naukowego punktu widzenia jest w tej grze oddany niesamowicie. Ta gra wciąga i angażuje jak żadna inna gra planszowa. Potrafi pochłonąć na długie godziny. Twoim zadaniem będzie zalesienie terenów, stworzenie oceanów, wytworzenie tlenu, a także doprowadzenie temperatury do stanu, w którym ludzie będą mogli w stanie normalnie funkcjonować.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Adrian Gieparda) – Great Western Trail

Dziki zachód, pociągi, krowy i mechanika budowania talii. Co mogło wyjść z takiej mieszanki? Ano świetna gra, jaką jest Great West Trail. Gracze wcielą się tutaj w rolę ranczera, który zajmie się sprzedażą krów. Naszym zadaniem będzie podróżowanie po szlakach i optymalne wykorzystanie wszystkich dostępnych możliwości, jakie napotkamy na naszej drodze, jednocześnie umiejętne zarządzanie stadem krów. Pomimo dość wysokiego progu wejścia, gra odwdzięcza się nam niemal nieograniczonymi możliwościami. I niech nie zwiedzie Was okładka, która ma niewiele wspólnego z bogatą i kolorową zawartością gry. Każda kolejna partia będzie angażująca i pozwoli nieźle pogłówkować i pokombinować. To gra dla miłośników gier euro i bardziej doświadczonych graczy. To tytuł, który z pewnością Was nie zawiedzie.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę
Gry tematyczne

(Kamila) Pracownia snów

Jeśli szukasz prezentu dla gracza, dla którego poza mechaniką gry istotny jest jej klimat, to Pracownia snów może okazać się bardzo dobrym pomysłem. W grze wędrujemy po krainie snów i zbieramy ich okruchy, aby stworzyć z nich senne krajobrazy. Grę docenisz nie tylko za piękne wykonanie, ale też możliwość wprowadzenia trudniejszego wariantu. Pracownia snów to średnio-zaawansowana propozycja dla graczy, którzy w rozgrywkach lubią realizować cele. W tym przypadku będzie to tworzenie przestrzennych krajobrazów z kolorowych, drewnianych elementów.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Piotrek) Watergate

Dwuosobowa pozycja w której wcielimy się w dziennikarzy śledczych oraz administrację prezydenta Nixona, ścierających się ze sobą podczas afery Watergate. Mechanika przeciągania liny, świetna grafika i rozbudowany opis historyczny, zdecydowanie przeniosą nas do lat siedemdziesiątych XX w.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Adrian Ciszewski) U-boot

Uwielbiam wszelkiego rodzaju symulatory, a U-boot obudził we mnie wspomnienia sprzed 20 lat, jak grałem w pierwsze części Silent Huntera na komputerze. Gra jest idealna, ale poziom trudności przy mniej niż 4 graczach jest bardzo wysoki. Jednak jeżeli ktoś, tak jak ja, chciałby dołączyć do załogi okrętu podwodnego – tutaj na pewno jest w stanie się tak poczuć. Poza tym już sama prezentacja okrętu na stole robi robotę!

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Kasia) Cthulhu: Death May Die

Death May Die to jak dla mnie kwintesencja Lovecrafta w trochę innym wydaniu. Pastisz widoczny jest na kartach, w kształtach postaci i groteskowych fabułach misji. Początkowo spodziewałam się czegoś na kształt kolejnej części Zombicide, ale ta gra oferuje więcej fabuły i funu niż wspomniany tytuł. Przyznam, że dawno żadna gra tak mnie nie wciągnęła i nie zaskoczyła, jak Death May Die. Wciąga bez reszty i zostawia Waszą duszę gdzieś na dnie pudełka, czekającą aż jeszcze raz uchylicie wieczko by rozegrać kolejną partię!

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Adrian Gieparda) – Godfather: Imperium Corleone

The Godfather Imperium Corleone (34)

Mafijna gra typu area-control z całą masą unikatowych figurek. To klimatyczny tytuł dostarczający niesamowitej frajdy podczas każdej rozgrywki. To również gra, która wzbudza skrajne emocje, zwłaszcza gdy cała nasza rodzina wyląduje w rzece za sprawą zagrywki jednego z graczy. Z każdą kolejną rozgrywką doceniam tę grę coraz bardziej za dużą dynamikę, ciągłe zwroty akcji i intuicyjne zasady. W Godfather będziemy wysyłali naszych gangsterów do różnych rejonów Nowego Jorku by je zająć i dokonać wymuszeń w najróżniejszych przedsiębiorstwach znajdujących się na ich terenach. Haracz, przekupstwo, realizacja zleceń, pranie brudnej forsy i samochody pułapki to podstawa rozgrywki.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Adrian Gieparda) Star Wars: Rebelia

Asymetryczna gra strategiczna przeznaczona dla dwóch graczy. Wcielicie się tutaj w jedną z dwóch stron konfliktu: imperium lub rebelię. To niesamowicie klimatyczna gra, która świetnie odwzorowuje wydarzenia z gwiezdnej sagi, a jednocześnie zmienia je na tyle, że każda rozgrywka to nowa opowieść z tego uniwersum. Mimo dość wysokiego progu wejścia i zaporowej ceny warto poznać ten tytuł, bo jest wciągający jak diabli. Do tego wszystkiego tona figurek i bardzo ładnych komiksowych ilustracji na kartach.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę
Gry dwuosobowe

(Kamila) Escape Tales: Rytuał Przebudzenia, Low Memory

Gry w klimacie escape roomów od jakiegoś czasu co raz częściej pojawiają się na rynku pod różnymi postaciami. Seria Escape Tales to doskonała propozycja nie tylko dla fanów planszówek, ale także dla osób, które nie mają z nimi większego doświadczenia, ale uwielbiają dużą dawkę główkowania. Gracze wnikają w klimatyczny, zagadkowy świat, w którym czeka na nich zestaw niełatwych do rozwiązania zadań, a każda decyzja będzie miała wpływ na zakończenie historii.

Sprawdź najlepszą ofertę na Rytuał Przebudzenia

Sprawdź najlepszą ofertę na Low Memory


(Adrian Ciszewski) Brass Birmingham

Rzadko kiedy zdarza się, żeby gra działała równie dobrze w każdej liczbie osób. Brass jest pod tym względem idealny. Rozgrywka na dwóch graczy nie jest w żaden sposób wybrakowana. Polecam ten tytuł ze względu na satysfakcję, jaką daje rozbudowywanie swojego biznesu w dziewiętnastowiecznej Wielkiej Brytanii. Jest klimat, jest zabawa.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Piotrek) Nieustraszeni: Normandia

Jeśli ciągnie Was do klimatów II wojny światowej, to tą pozycję koniecznie musicie sprawdzić. Nawet jeśli nie jesteście fanami tego historycznego tła, możecie po nią sięgnąć, gdyż to świetna gra pojedynkowa! Zastosowanie mechaniki zarządzania talią okazało się świetnym sposobem na odwzorowanie walki naszych oddziałów. Proste zasady pozwolą usiąść do gry nawet młodszym graczom, jednak spore możliwości taktyczne zadowolą także wyjadaczy. Oczywiście nie unikniemy losowości podczas rzutu kością ataku, czy dobieraniu kart z talii, jednak zastosowane mechanizmy dają nam poczucie kontroli, a przynajmniej wyraźnego wpływu na końcowy sukces. Jako były fan Memoir 44’, który nie czuje się na siłach zgłębiania segmentu gier wojennych, czułem się bardzo usatysfakcjonowany grając w Niustraszonych. Szczególnie, gdy walka rozstrzyga się o włos! Gorąco polecam!

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Kasia) Cerebria Gra Karciana

Wystarczy spojrzeć, jak wyglądają karty – piękno w ciekawej odsłonie. Niech Was nie złudzą słodkie grafiki. W małym pudełku czeka Was ostra rywalizacja, stopowanie przeciwnika i zagrywanie jak najbardziej niespodziewanych akcji. Wszystko po to, żeby zmiażdżyć oponenta. Jeśli mieliście szansę zagrać w planszową wersję tej produkcji, a świat Cerebrii Was urzekł, to jest to pozycja obowiązkowa!

Grę kupisz w polskich sklepach


(Adrian Gieparda) Tash Kalar

Niespotykane możliwości taktyczne, dzięki tworzeniu na planszy najróżniejszych układów żetonów, a do tego 3 różniące się od siebie frakcje i legendarne potwory, które możemy przywołać. Tash Kalar to uczta dla dwóch umysłów, szukających głębszego wyzwania. Dwa tryby rozgrywki i tona regrywalności, a do tego bardzo dobra jakość wydania i świetnie napisana instrukcja. Już nie mogę się doczekać wypróbowania nowych armii, które są dostępne w sklepach.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Adrian Gieparda) Zamek

Kiedyś Carcassonne, teraz Zamek. Ta typowa dwuosobówka bierze to, co najlepsze ze znanej serii gier i dodaje kilka pomysłów od siebie. Sprawia to, że układanie kafelków w obrębie określonej przez mury zamku przestrzeni jest angażujące aż do ostatniej płytki. Spora regrywalność, świetna oprawa graficzna, masa kombinowania i negatywna interakcja, którą tak bardzo lubię. Mimo 17 lat gra nie zestarzała się nawet o trochę.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę
Gry imprezowe

(Kamila) Decrypto

Decrypto (17)

Są takie gry, które mimo upływającego czasu, wciąż przyciągają nowych graczy. Decrypto zdecydowanie należy do takich pozycji wśród gier imprezowych. To niebanalna, emocjonująca i wciągająca rozgrywka, w której dwie drużyny konkurują między sobą, aby odgadywać i przechwytywać swoje kody. Ta niepozornie wyglądająca gra nie przez przypadek wciąż uznawana jest przez wielu za najlepszą grę imprezową. Nie trzeba być fanem planszówek, aby docenić jej potencjał.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Adrian Ciszewski) Sen

Jeszcze nie zdarzyło mi się zagrać w gronie, które by stwierdziło, że gra jest słaba. W grze blefujemy, zapamiętujemy ruchy przeciwnika czy nawet jakieś szczegóły, dzięki którym będziemy w stanie zdobyć najwięcej punktów. Cena gry czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Na pewno nie będziecie zawiedzeni, a śmiechu i zaskoczeń nie zabraknie przy stole.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Kasia) Kill the Unicorns

Bardzo dobrze wydana imprezówka, która zapewni nam wiele godzin śmiechu i gry nad stołem. Cała oprawa graficzna, jak i jakość komponentów naprawdę zasługuje na pochwałę. Dużo śmiechu i interakcji między graczami to cechy, których nie powinno zabraknąć w żadnej grze imprezowej – tutaj pełnią kluczową funckję. Dużo blefu, gry nad stołem i swoisty wyścig po najlepsze okazy jednorożców!

Grę kupisz w polskich sklepach


(Adrian Gieparda) Potwory w Tokio + Power Up

Jeśli chcesz zagrać w Potwory w Tokio, to tylko i wyłącznie z dodatkiem Power Up, który sprawia, że gra staję się naprawdę wciągająca. Nasze Potwory zyskują zdolność ewolucji, nabierając indywidualnych umiejętności. Świetna sprawa. Potwory w Tokio to ciągłe napięcie i walka o przetrwanie, a także masa turlania bardzo fajnymi kośćmi. To naprawdę świetna imprezówka i gra dla całych rodzin z ciekawymi zagraniami taktycznymi i dużą dozą losowości. Bardziej doświadczeni gracze będą bawić się również dobrze.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Adrian Gieparda) Sushi Go Party

Sprytna gra imprezowa z mechaniką draftu kart o niecodziennej tematyce. W tej grze zajmiemy się przygotowywaniem jednej z najpopularniejszych azjatyckich potraw, czyli sushi. To bardzo przyjemna pozycja dla rodzin z niskim progiem wejścia i ogromną regrywalnością, przeznaczona nawet dla 8 graczy. Całość dopełniają urocze i zabawne ilustracje potraw.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę
Gry logiczne

(Kamila) Azul: Letni Pawilon

Azul to gra logiczna, którą pokochali gracze na całym świecie. I wcale nie ma się czemu dziwić! Azul: Letni pawilon to kolejna odsłona tej pięknej, kafelkowej planszówki, która na pewno spodoba się każdemu, kto uwielbia wymagające układanki. Kolorowe, solidne elementy gry, proste do opanowania zasady i niedługi czas rozgrywki to tylko niektóre zalety, które sprawiają, że grono jej odbiorców jest naprawdę szerokie. Doskonała zarówno dla doświadczonych graczy, jak i do rozgrywania w rodzinnym gronie.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Piotrek) Fotosynteza

IS Fotosynteza (1)

Fotosynteza długo czekała na zdjęcie kurzu z pudełka, jednak bardzo szybko uświadomiła mi, że nie sięganie po nią to zdecydowany błąd! Ciekawa tematyka ściśle powiązana z mechaniką, pozwala niemal przenieść się do konkursu leśniczych. Najmocniejsza strona gry to interakcja, która jest bardzo bezpośrednia, bezwzględna i kluczowa dla końcowego zwycięstwa. W tym wszystkim jest to tak bardzo naturalne, że nawet zagorzali przeciwnicy złośliwości przy planszy, nie biorą wymierzonych w nich ciosów personalnie. Gra jest prosta, dynamiczna i emocjonująca, a przecież o to właśnie chodzi!

Gra trudnodostępna, najlepiej szukać z drugiej ręki


(Adrian Gieparda) Miasteczka: Tiny Towns

Bardzo ciekawa gra, w której będziemy budowali miasteczko dzięki pozyskiwaniu kolejnych surowców. Na malutkiej planszy postaramy się umieścić najróżniejsze budynki o wielu wzorach: sklepy, fontanny, domki, czy też pałace. Każdy nasz ruch musi być jednak dobrze przemyślany, bo miejsca szybko zaczyna brakować, a jeszcze musimy zdobyć punkty. Te otrzymamy za określone kombinacje na naszej planszy. Piękne wykonanie gry, proste zasady i cała masa możliwości.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Adrian Gieparda) – Zamek Smoków

Zamek smoków express (1)

Zamek Smoków to gra bardzo przyjemna i raczej relaksująca, zupełnie jak Mahjong. Dzięki dawce negatywnej interakcji możemy trochę poprzeszkadzać naszym przeciwnikom i pokombinować z budową własnego zamku. Według mnie mechanika działa tutaj bez zarzutu, a zasady gry są na tyle proste, że łatwo będzie nam zasiąść do rozgrywki zarówno z początkującymi graczami, osobami starszymi i dziećmi.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę
Gry dla dzieci

(Natalia) Na Jagody (2,5-4 lata)

Gra idealna dla najmłodszych graczy, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie gier planszowych. Dzieci nauczą się przestrzegać prostych reguł, doświadczą rywalizacji, poćwiczą znajomość kolorów, a przede wszystkim będą się dobrze bawić.  Śliczne drewniane figurki zwierząt i kolorowa plansza na pewno spodobają się wszystkim małym graczom!

Gra dostępna w polskich sklepach


(Natalia) Lisek Urwisek (od 4 lat)

Doskonała gra kooperacyjna dla najmłodszych. Pomóżcie złapać liska złodziejaszka, który przywłaszczył sobie pyszne ciasto! Szukajcie razem z dziećmi wskazówek za pomocą specjalnego dekodera i zabawcie się w prawdziwych detektywów! Gra jest przepięknie wydana i kolorowa, a dekoder robi wśród dzieci furorę…

Gra dostępna w polskich sklepach


(Natalia) Cud Miód (od 5 lat)

Przepiękne wykonanie (zero plastiku!), ciekawy temat, proste zasady… Możliwość rozgrywki w dwóch trybach: rywalizacji i kooperacji  sprawia, że można w nią zagrać z młodszymi dziećmi, którym trudno jest przegrywać. Tutaj gramy wszyscy razem!  Dodatkowo dzieci poznają bliżej zwyczaje pszczół i nauczą się dużo ciekawych rzeczy na temat tych pożytecznych owadów. Mądra i ciekawa pozycja, w którą można zagrać całą rodziną.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Natalia) Kłębuszki (od 6 lat)

Pomóż kociakom zapanować nas chaosem w pracowni  Pani Lukrecji! Mnóstwo kolorowych kłębuszków potoczyło się na wszystkie strony, a sympatyczne koty próbują pomóc w realizacji zamówień. Śliczna gra ucząca strategicznego myślenia i planowania. Piękne wydanie, proste zasady i ciekawa rozgrywka.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Natalia) Draftozaur (od 8 lat)

Poznajcie sympatyczne dinozaury i pomóżcie im znaleźć domy! Waszym zadaniem będzie przydzielenie wybranych gadów w odpowiednie, najlepiej punktujące miejsca. Dużym atutem gry są świetne figurki dinozaurów, ładna grafika i mechanika draftu, która polega na przekazywaniu sobie między graczami „gniazda”, z którego wybieramy interesujące nas osobniki… Ciekawa, piękna gra!

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Natalia) Bileciki do kontroli (od 9 lat)

Propozycja dla starszych dzieciaków, którym niestraszna rywalizacja i negatywna interakcja pomiędzy graczami. Jeśli lubicie czuć dreszczyk emocji , ta pozycja będzie idealna! Myślę, że spokojnie może odciągnąć dzieci od gier komputerowych, nadaje się świetnie zarówno do rodzinnego grania, jak i do zabawy w koleżeńskim gronie.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę


(Adrian Gieparda) Skubane Kurczaki (od 4 lat)

Skubane Kurczaki (18)

Gra Skubane Kurczaki wywołała u nas sporo pozytywnych emocji, których się nawet nie spodziewaliśmy. Zaskoczyła nas ona nie tylko fantastycznym wykonaniem, ale także dopracowaną mechaniką, która wciąga od pierwszych chwil. Ilustracje na kafelkach są naprawdę śliczne i kolorowe, a same kurczaki są rewelacyjne. Zasady gry są niezwykle intuicyjne i śmiem twierdzić, że gra sprawdzi się nawet dla nieco młodszych graczy, aniżeli dla czterolatków i więcej. Jednak należałoby wtedy zwracać ogromną uwagę na grającą pociechę, gdyż piórka są dość drobnym elementem, który można połknąć.

Sprawdź najlepszą ofertę na tę grę
Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *