Topki

Top 40 gier planszowych – Edycja 2020 – miejsca od 40 do 26

Top 40 gier planszowych – Edycja 2020

Dawno w naszym serwisie nie było żadnej topki, a dobrze wiemy, jak bardzo je lubicie. Dlatego też w końcu pojawiła się coroczna lista najlepszych gier planszowych. W 2020 roku delikatnej zmianie ulega formuła. Do tej pory w rankingu umieszczałem moje ulubione gry niezależnie od daty ich wydania oraz gry, których nie mogliście już kupić w sklepach. To pierwsze pozostaje bez zmian. Nadal będziemy wybierali gry, które na ten moment uważam za najlepsze. Dlatego też w tym rankingu mogą pojawić się duże przetasowania względem poprzedniego. Jeśli w jakąś grę nie grałem lub po prostu znalazłem lepszy jej odpowiednik, to wypadła z mojego notowania – proste, prawda? Życie recenzenta nie pozwala na intensywne ogrywanie starszych tytułów z uwagi na ciągłe pojawianie się nowości i testowanie ich przed recenzją.

Druga ważna zmiana!

Drugą bardzo ważną zmianą względem poprzednich edycji jest fakt, że nie będę umieszczał tutaj gier, których nie można już dostać w sklepie, chyba że mamy jakąś odświeżoną edycję jak np. Zamki Burgundii, czy też Agricola. Gry, które w ten sposób wypadły z rankingu zostaną wypunktowane na liście poniżej. W tym roku powiększamy pulę do 40 tytułów, ponieważ jest tyle fantastycznych gier, które chciałbym Wam polecić, że nie potrafię się ograniczyć do 30 pozycji, a artykuł zostanie podzielony na 3 części – zapraszam!

Na naszym blogu znajdziesz zawsze najlepsze gry planszowe! Zajrzyj na naszego FB

Partnerem tej topki jest księgarnia internetowa Gandalflink do działu z grami planszowymi.

Gry, które miałyby szanse znaleźć się w zestawieniu Top 40 gier planszowych – EDYCJA 2020 gdyby można było je kupić w sklepie (niektóre tytuły doczekają się dodruków):

 • Pięć Klanów,
 • Keyflower,
 • Glory to Rome,
 • Lewis & Clark (w tym roku będzie nowa edycja),
 • Pupile Podziemi,
 • Troyes,
 • Projekt Gaja,
 • Rising Sun,
 • Sagrada,
 • Elizjum,
 • Pola Arle,
 • Pokolenia + dodatki,
 • Lords of Hellas,
 • Wojownicy z Midgardu + dodatki,

Top 40 gier planszowych – EDYCJA 2020 czas zacząć


Miejsce 40 – Sushi Go Party

(nowość w zestawieniu)

Moje zestawienie otwiera sprytna gra imprezowa z mechaniką draftu kart o niecodziennej tematyce. W tej grze zajmiemy się przygotowywaniem jednej z najpopularniejszych azjatyckich potraw, czyli sushi. To bardzo przyjemna pozycja dla rodzin z niskim progiem wejścia i ogromną regrywalnością, przeznaczona nawet dla 8 graczy. Całość dopełniają urocze i zabawne ilustracje potraw.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 39 – Fantastyczne Światy

(nowość w zestawieniu)

Bardzo zaskakująca propozycja. Mała karcianka z mocno ograniczoną liczbą kart, a tak wieloma możliwościami. W tej grze będziesz rozbudowywał królestwo, tworząc spektakularne kombinacje poprzez połączenia kolejnych kart. I to wszystko w czasie nie dłuższym niż 20 minut. Banalne do wytłumaczenia zasady sprawiają, że każdy bez wyjątku będzie mógł spróbować swoich sił. Nie ma tutaj jednej uniwersalnej drogi prowadzącej do zwycięstwa i gwarantuję Wam, że każda rozgrywka będzie inna od poprzedniej.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 38 – Miasteczka: Tiny Towns

(nowość w zestawieniu)

Bardzo ciekawa gra, w której będziemy budowali miasteczko dzięki pozyskiwaniu kolejnych surowców. Na malutkiej planszy postaramy się umieścić najróżniejsze budynki o wielu wzorach: sklepy, fontanny, domki, czy też pałace. Każdy nasz ruch musi być jednak dobrze przemyślany, bo miejsca szybko zaczyna brakować, a jeszcze musimy zdobyć punkty. Te otrzymamy za określone kombinacje na naszej planszy. Piękne wykonanie gry, proste zasady i cała masa możliwości.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 37 – Camel Up: Przebiegłe Wielbłądy

(nowość w zestawieniu)

Kolejna fantastycznie wykonana gra z efektem 3D. Tym razem naszym zadaniem będzie obstawianie wyników wyścigu przebiegłych wielbłądów. Mechanika ich poruszania jest tak nieprzewidywalna, że każda rozgrywka to masa pozytywnych emocji. W tej grze wielbłądy mogą wsiadać na inne wielbłądy, by w ten sposób poruszać się „na gapę”. To jeszcze nie koniec! Są jeszcze złośliwe wielbłądy, które mogą doprowadzić do sytuacji, że zawodnicy będą poruszać się do tyłu. To rodzinna propozycja przeznaczona nawet dla 8 graczy.

Zajrzyjcie do naszej recenzji tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 36 – Kroniki Zbrodni: Noir

(poprzednie miejsce: 18)

Kroniki Zbrodni to gra wykorzystująca technologię wirtualnej rzeczywistości. Tylko tutaj wcielimy się w detektywa, by autentycznie móc przenieść się na miejsce zbrodni. Noir to dodatek do podstawowej wersji gry. Dzięki niemu będziemy mogli poczuć niepowtarzalny klimat mrocznego świata lat 50. XX wieku. Sprawy będą miały miejsce na ulicach Los Angeles. Do twojej dyspozycji oddane zostaną takie techniki jak: zastraszanie, przemoc, przekupstwo, czy też inwigilacja. Dodatek Noir jest ciekawszy od samej podstawki.

Zajrzyjcie do naszej recenzji tutaj

Podstawową wersję gry kupisz tutaj

Dodatek najtaniej kupisz tutaj (wymaga posiadania podstawki)


Miejsce 35 – Tuareg

(nowość w zestawieniu)

Tuareg to klasyczna już gra przeznaczona tylko i wyłącznie dla dwóch graczy. W małym pudełeczku znajdziecie pełnoprawną, dość zaawansowaną grę o nietypowej mechanice i tematyce. Zadaniem graczy będzie tutaj handlowanie daktylami, solą i pieprzem, a także rozwijanie swojego plemienia. W każdej rundzie staniemy przed trudnymi decyzjami, a całość będzie utrudniał poruszający się po planszy pionek złodzieja.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 34 – Azul: Letni Pawilon

(nowość w zestawieniu)

Trzecia, najnowsza wersja Azula – logicznej gry kafelkowej. To najbardziej zaawansowana wersja gry pozwalająca na mnóstwo możliwości. Obcowanie z tym tytułem to czysta przyjemność. Cała masa kafelków wykonanych z bakelitu posłuży nam do układania wzorów na naszych planszach. Zdobędziemy je dzięki dostawcom, ale należy bacznie obserwować poczynania naszych rywali, gdyż szybko możemy stracić to, na co tak bardzo liczyliśmy. To relaksująca gra z niskim progiem wejścia, która ma szanse spodobać się każdemu.

Zajrzyjcie do naszej recenzji tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 33 – Włościanie

(nowość w zestawieniu)

Minimalistyczna oprawa tej gry sprawia, że warto jej się przyjrzeć dokładniej. To tytuł, w którym naszym zadaniem będzie założenie średniowiecznej osady poprzez pozyskiwanie ludzi o najróżniejszych profesjach. Kosiarz, górnik i drwal to dopiero początek całego łańcucha profesji dostępnego w tej grze. Bardzo przyjemna mechanika pozwalająca na najróżniejsze kombinacje i edukacyjny charakter tej gry sprawiają, że trzeba koniecznie poznać ten tytuł.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 32 – Osadnicy: Królestwa Północy

(nowość w zestawieniu)

Strategiczna gra ekonomiczna polskich autorów o rozbudowie najróżniejszych klanów rozsianych po całym globie. To gra karciana o optymalnym zarządzaniu swoimi surowcami i wykorzystywaniu mocnych stron naszych cywilizacji. To tutaj wyruszycie na morskie wyprawy, by plądrować lub podbijać otaczające was lądy. Będziecie budowali najróżniejsze budynki i handlowali surowcami, a wszystko to w świetnej oprawie graficznej.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 31 – Odyseja

(poprzednie miejsce: 11)

Jedna z najciekawszych i najlepiej ilustrowanych gier edukacyjnych, jakie poznałem. To polska gra wykorzystująca mechanikę memory, która naprawdę rozwija pamięć. Dzięki wciągającej zabawie najmłodsi będą mogli zmierzyć się ze swoimi opiekunami jak równy z równym w czterech różnych trybach rozgrywki. Dodatkowo przyjdzie nam podziwiać niecodzienne planety. To gra, którą każdy powinien mieć na swojej półce.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 30 – Blood Rage

(poprzednie miejsce: 21)

Zaawansowana gra bitewna z fantastycznie wykonanymi figurkami. Za każdym razem, gdy ląduje ona na naszych stołach, robi niesamowite wrażenie. Wcielicie się tutaj w klany wikingów i będziecie je rozwijać na swój indywidualny sposób, który być może doprowadzi Was do osiągnięcia zwycięstwa. Z pomocą przyjdą Wam najróżniejsze bestie ze skandynawskiej mitologii. Pamiętajcie, że śmierć to chwała i jest ona bardzo ważna w Blood Rage. Wciągająca mechanika walki, ciągłe napięcie i interakcja między graczami to coś, za co uwielbiam ten tytuł.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 29 – Kartografowie

(nowość w zestawieniu)

To jedna z najlepszych gier Roll&Write na rynku. W tej grze wcielicie się w tytułowych kartografów i będziecie tworzyli mapy najróżniejszych terenów. Na mapie będziecie rysowali kształty w taki sposób, by jak najlepiej spełnić obowiązujące warunki. Rozgrywka każdorazowo wciąga i zaskakuje, a negatywna interakcja działa tutaj nadzwyczaj dobrze. Duża głębia rozgrywki i ponadprzeciętna regrywalność zamknięta w niepozornym pudełku.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę kupisz tutaj (ostatnie sztuki)


Miejsce 28 – Wyspa Skye

(poprzednie miejsce: 25)

Gra kafelkowa, która jest jedną z najlepszych propozycji w swojej kategorii. To tytuł, w który możemy się praktycznie zagrywać bez końca. Sprytne reguły sprawiają, że każda rozgrywka będzie różniła się od poprzedniej na tyle, że będziemy mieli ochotę na jeszcze jedną partyjkę. Bardzo dobrze dopracowany mechanizm licytacji o kafelki działa tutaj wyśmienicie. Mimo niespecjalnie urzekającego wyglądu ta gra nadrabia wciągającą rozgrywką.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 27 – Sierra West

(nowość w zestawieniu)

4 gry w jednym pudełku? Tak to jest możliwe, a na dodatek każdy z nich wykorzystuje nieco inne elementy. Trzon rozgrywki pozostaje niezmienny, ale jest on dopracowany na tyle, że za każdym razem bawimy się przednio. To typowa euro-gra o tematyce, która nie żadnego znaczenia dla przebiegu rozgrywki. To angażująca i niepowtarzalna mechanika zagrywania 3 kart sprawia, że ten tytuł jest unikalny. Duża głębia rozgrywki i masa decyzji do podjęcia w jej trakcie powoduje, że gra warta jest swojej dość niskiej jak za takie wykonanie ceny.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 26 – Wsiąść do Pociągu: Europa

(poprzednie miejsce: 22)

Wsiąść do Pociągu w wersji Europa to już klasyka. To rodzinny tytuł, który zadowoli nawet zaawansowanych graczy. Jeśli nie słyszałeś o tej grze, to znaczy, że albo przespałeś kilka ostatnich lat, albo po prostu nie interesowałeś się do tej pory grami planszowymi. W drugim przypadku oznacza to, że koniecznie musisz zaopatrzyć się w tę pozycję, a gwarantuję Ci, że będzie to początek Twojej przygody z grami planszowymi. We Wsiąść do Pociągu będziecie budowali linie kolejowe i łączyli najbardziej znane europejskie miasta. Bardzo prosta do wytłumaczenia mechanika gry sprawia, że tytuł ten można pokazać każdemu.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Kolejna część i miejsca od 25 do 11 tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

3 thoughts on “Top 40 gier planszowych – Edycja 2020 – miejsca od 40 do 26

 • Świetny pomysł z wydzieleniem gier, których nie da się już kupić 😉

  Odpowiedz
 • Fachowy artykuł. O większości gier słyszę pierwszy raz. W okresie lockdawnu wkręciłem się w tego typu rozgrywki 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *