Recenzja #344 Śpiące królewny

Śpiące królewny to niewielka karcianka, w której znajdziecie pełno magii, smoków, rycerzy i oczywiście… tytułowe królewny, które wcale nie jest takie zwyczajne! Zresztą sprawdźcie sami!


Informacje o grze Śpiące Królewny

Autor gry: Miranda, Madeline, Denise i Max Evartsowie

Ilustracje: Jimmy Pickering

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 2-5

Czas gry: 20 minut

Wiek: 8+

Mechaniki w grze: Hand Management, Memory, Set Collection, Take That


Dawno, dawno temu grupa królewien padła ofiarą okrutnego czaru – od tej pory wszystkie są pogrążone we śnie. Tylko Ty możesz wybudzić bezbronne damy!

Przedstawiam Wam dzisiaj grę, która jest bardzo wysoko w moim prywatnym rankingu gier dla dzieci. Śpiące Królewny, to jedna z naszych ulubionych gier, do której bardzo często wracamy! Jedziemy na wakacje, co zabieramy? Oczywiście Śpiące królewny. Wpadają znajomi z dziećmi, co wyciągamy? Śpiące królewny. Chcemy w coś szybko zagrać z dzieciakami, co wyjmujemy? Zgadnijcie…. Zapraszamy do naszej recenzji!


Przegląd elementów gry Śpiące Królewny

W środku niedużego pudełka znajdziemy plastikową wypraskę, w której umieszczono talię kart. Oprócz nich w opakowaniu znajdziemy również instrukcję, która jasno przedstawia zasady gry.

Na kartach znajdują się świetne grafiki, szczególnie podobają mi się tytułowe królewny oraz Książęta. Każda z tych postaci jest inna i co ważne – niezwykle oryginalna. Co powiecie na obudzenie Królewny Kotów albo Królewny Naleśników? Może poprosicie o pomoc Księcia Gumy do Żucia? Dzieci uwielbiają te postaci i często ,,polują” w grze na swoich ulubieńców…

Oprócz Królewien i Książąt w grze występują również smoki, rycerze, magiczne eliksiry i różdżki, błazny.


Zasady gry Śpiące Królewny

Celem gry jest uzyskanie jak największej liczby punktów. Otrzymujemy je dzięki obudzonym królewnom. Każda z nich ma jednak inną ,,wartość”. Za niektóre otrzymamy 5 punktów, a za wyjątkową Królewnę Serc aż 20! Warto więc obserwować karty i starać się zapamiętać, w którym miejscu znajdują się te najcenniejsze.

Każdy gracz otrzymuje po 5 kart. W swojej turze może wykonać jedną dowolną akcję. Może zagrać kartę specjalną o określonych właściwościach, jak na przykład karta Księcia, która umożliwia obudzenie wybranej królewny, może również odrzucić kartę/ karty z symbolami. Jeśli chce odrzucić 3 lub więcej kart numerowanych, muszą one utworzyć odpowiednie równanie.


Recenzja

Śpiące Królewny to gra, którą wymyśliła… 6 latka. Gra nadaje się więc idealnie dla dzieci, które chyba wyczuwają jej autentyczność i w mig łapią wszystkie zasady. Sympatyczne postacie, proste zasady, szybka rozgrywka… wszystko to sprawia, że jest to idealna karcianka dla najmłodszych. Wiek 8+ na opakowaniu został napisany trochę na wyrost… Moim zdaniem od 5 roku życia dzieci są w stanie spokojnie sobie w nią poradzić.

Gra skaluje się dobrze w każdym składzie. Zasady są na tyle proste, że dzieci spokojnie wytłumaczą je koleżankom i kolegom i zagrają we własnym gronie. Śpiące Królewny mogą towarzyszyć dziecku na wakacjach, na przykład na koloniach, gdzie wszyscy z przyjemnością w nie zagrają.

Regrywalność jest ogromna, ponieważ jak to bywa w karciankach mamy tutaj sporą losowość. Nie mamy wpływu na to, jakie otrzymamy karty, możemy natomiast zdecydować, w którym momencie je wyłożymy na stół.

W grze mamy do czynienia z negatywną interakcją, co nie wszystkim może się spodobać. Mamy tutaj możliwość ,,podebrania” komuś królewny, co dla mniej dojrzałych graczy może być trudne do zaakceptowania. Mamy również smoki i rycerzy, którzy także mogą nam nieźle w grze namieszać.

Bardzo podoba mi się połączenie gry z matematyką. Dzieci mogą ćwiczyć liczenie i uważność, obserwując swoje karty i próbując wyłożyć symbole tak, aby jak najwięcej na tym zyskać. Również końcowe liczenie punktów jest świetnym treningiem dodawania.

Podsumowanie

Śpiące Królewny to fantastyczna karcianka dla dzieci. Łatwe zasady, interesująca tematyka i możliwość treningu umiejętności matematycznych to bardzo dobre połączenie. Gra sprawdzi się zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców, w domu i na wyjeździe. Bardzo polecam!


Mocne strony:

  • świetny pomysł na grę,
  • bardzo oryginalne królewny,
  • rozwija zdolności matematyczne,
  • proste zasady.

Słabe strony:

  • negatywna interakcja może niektórym nie przypaść do gustu w grze dla dzieci.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Rebel. Bardzo dziękujemy!

Rebel logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *