Topki

Top 25 gier planszowych – Edycja 2018 – miejsca od 25 do 11

top 25 2018 cz.1

Top 25 gier planszowych – EDYCJA 2018 (Adrian)

Każdy „szanujący” się bloger, czy też wideo-recenzent musi posiadać swoje top gier planszowych. Ze mną nie będzie inaczej, dlatego chciałbym zaprezentować Wam moje osobiste zestawienie 25 najlepszych gier planszowych, w które miałem okazję do tej pory zagrać. Nie udało mi się niestety zmieścić w tym roku w jednej słusznej dziesiątce gier, dlatego też postanowiłem ją nieco rozszerzyć i podzielić na dwie części. Dodatkowo znajdziecie tutaj krótki opis  i powód, dla którego dana gra znalazła się w tym topie.Miejsce 25 – Magnum Sal

Magnum Sal
Okładka do gry Magnum Sal

Gra polskich autorów: Filipa Miłuńskiego i Marcina Krupińskiego. Jest to pierwsza polska eurogra z mechaniką worker-placement. To, co jednak najbardziej przyciąga mnie do tej pozycji, to klimat i mechanika, która jest bezpośrednio połączona z tematem gry. Gra opowiada o wydobywaniu soli z kopalni w Wieliczce i sprzedawaniu jej na rynku oraz odpowiadaniu na oferty królewskich zamówień na sól, a im czystsza, tym bardziej wartościowa. Jednak aby wydobyć tą najcenniejszą, musimy zejść naprawdę głęboko w czeluści kopali. Pięknie wykonana plansza do gry jest jej głównym atutem, a wyglądem przypomina równie klimatyczną planszę do gry „Epoka Kamienia”.

Dodatkowo do gry dostępny jest dodatek „Muria”, który już zakupiłem, ale nie miałem okazji w niego zagrać. Ponoć dzięki niemu gra nabiera jeszcze większych rumieńców.

Dlaczego ta gra: piękne, klimatyczne wykonanie, mechanika gry połączona z klimatem, spora regrywalność, system umieszczania górników w kopalni, negatywna interakcja, system ekonomii w grze.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 24 – Nowy Jork 1901

Nowy Jork 1901 (1)
Okładka do gry Nowy Jork 1901

Przepięknie ilustrowana gra Nowy Jork 1901 przenosi nas na słynne ulice jednej z najpotężniejszej metropolii Stanów Zjednoczonych. W tej grze będziemy wznosili kolejne budynki, by ostatecznie doprowadzić do sytuacji, w której będziemy odpowiedzialni za budowę takich legendarnych wieżowców jak: Park Row, Singer Metropolian Life, czy też Woolworth. Gra posiada ogrom przepięknie wykonanych elementów, proste zasady, a przede wszystkim wciągającą i angażującą mechanikę, która zadowoli każdego.

Dlaczego ta gra: piękne ilustracje i świetne wykonanie, wciągająca mechanika, bardzo dobre skalowanie, proste zasady, 2 tryby rozgrywki, idealna dla początkujących planszomaniaków oraz element zagospodarowania przestrzennego.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 23 – Santa Maria

Santa Maria top (2)
Okładka do gry Santa Maria

Santa Maria to najnowsza produkcja wydawnictwa Granna i zarazem najbardziej zaawansowana gra w ich portfolio. W grze tej wcielimy się w kolonizatorów przybyłych do Nowego Świata. Naszym zadaniem będzie stworzenie jak najlepiej prosperującej kolonii. Gra posiada sporo ciekawych mechanizmów, które sprawiają, że sprawia ona dużo radości i przyjemności. Główna mechanika gry opiera się na odpowiednim manipulowaniu kośćmi i budowaniu planszy przy pomocy kafli terenów. Podczas rozgrywki staniemy przed wieloma ważnymi decyzjami takimi jak: zdobycie niezbędnych surowców, rozbudowa koloni, podbój kontynentu, czy też dbanie o rozwój w sferze religijnej.

Santa Maria top (1)
Plansza do gry prezentująca jedną z koloni

Dlaczego ta gra: sprytne połączenie kilku mechanik, mnogość decyzji do podjęcia, wciągająca rozgrywka, wiele dróg do zwycięstwa, bardzo dobre skalowanie, regrywalność na bardzo wysokim poziomie oraz niska cena.


Miejsce 22 – Wsiąść do Pociągu: Europa

Wsiąść do Pociągu Europa top (1)
Okładka do gry Wsiąść do Pociągu: Europa

Jedna z najpopularniejszych gier planszowych, która doczekała się już mnóstwa dodatków i różnych wersji. Wsiąść do Pociągu to gra, która spodoba się każdemu bez względu na wiek i płeć. W grze będziemy budowali trasy kolejowe między kolejnymi miastami Europy celem realizacji biletów. Każde połączenie i każdy zrealizowany bilet dostarczy nam cennych punktów, które są tak niezbędne, by wygrać grę. Wsiąść do Pociągu to tytuł, w którym liczy się spryt i szybkość zajmowania kolejnych tras, ponieważ nasi przeciwnicy mogą nas skutecznie zablokować, a każdy niezrealizowany bilet to ujemne punkty na koniec gry. Ten familijny tytuł został przyprawiony nutką negatywnej interakcji, która sprawia, że za każdym razem rywalizacja w tej grze jest na najwyższym poziomie.

Dlaczego ta gra: wyścigowy charakter rozgrywki, proste zasady, gra dla każdego, przepiękne wykonanie, efekt „wow” na końcu gry, przyjemna nutka negatywnej interakcji, wciąga i angażuje całe rodziny, a do gry zostało wydanych sporo dodatków.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 21 – Ulm

Ulm top (1)
Okładka do gry Ulm

Ulm to nietypowa euro-gra, która wyróżnia się trójwymiarową katedrą oraz co najważniejsze – mechaniką szachownicy. To właśnie dzięki niej ta gra sporo u mnie zyskała i tak chętnie do niej wracam. Gra opowiada o tytułowym mieście i czasach, w których rozpoczęto budowę wcześniej wspomnianej katedry. Czas w grze będzie odmierzała pozycja naszej łódki na rzece Dunaj. W Ulm mamy masę decyzji do podjęcia, a naszym głównym celem jest jak najlepsza optymalizacja ruchów. Olbrzymi wpływ na przebieg całej rozgrywki ma specjalna szachownica, która wyznaczy jakie akcje wykonamy w naszej turze. Tytuł ten, to też świetne, całkiem klimatyczne wykonanie oraz piękna plansza, która zachęca do kolejnych partii w Ulm.

Dlaczego ta gra: innowacyjna mechanika szachownicy, barwne wykonanie, katedra 3d, optymalizacyjny charakter rozgrywki, sporo dróg do zwycięstwa oraz dobre skalowanie.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 20 – Odlotowy Wyścig

Odlotowy wyścig top (1)
Okładka do gry Odlotowy Wyścig

Bardzo lubię wykorzystywanie kości w nowoczesnych grach planszowych, a połączenie kości z grą wyścigową o tematyce steampunkowych maszyn sprawiło, że Odlotowy Wyścig na stałe zagościł w mojej kolekcji. W pudełku do gry znajdziemy blisko 108 kolorowych kości, za pomocą których rozkręcimy naszą maszynę. Dzięki mechanice draftu kart będziemy rozbudowywali nasze wehikuł o kolejne elementy, które pozwolą uzyskać jeszcze większe osiągi. Dodatkowo mamy możliwość gry nawet w 8 osób, a wyścigowy charakter rozgrywki i symultaniczne rozgrywanie swoich akcji sprawia, że gra ani przez moment się nie dłuży. W grze wcielimy się w legendarne osobistości znane ze świata nauki takie jak: Albert Einstain, Aleksander Graham Bell, Nikola Tesla, czy też Maria Curie.

Dlaczego ta gra: klimatyczne i niezwykle staranne wykonanie, ogromna liczba wielobarwnych kości, wyścigowy charakter rozgrywki, wciągające zarządzanie naszym wehikuł, symultaniczne wykonywanie akcji oraz możliwość gry nawet w 8 osób.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 19 – 7 Cudów Świata: Pojedynek + Panteon

7co pojedynek top
Okładka do gry 7 Cudów Świata: Pojedynek

Dwuosobowa wersja znanej i lubianej przez wielu graczy gry 7 Cudów Świata, która stała się jeszcze bardziej popularna od swojej poprzedniczki. Próba stworzenia gry typowo dwuosobowej zakończyła się ogromny sukcesem i dzięki temu mamy możliwość gry w 7 Cudów Świata: Pojedynek. W tej grze będziemy toczyli bój o kolejne karty, które posłużą nam do rozbudowy naszego imperium i tytułowych cudów. Dzięki nim nasza cywilizacja otrzyma spore bonusy, które mogą przyczynić się do naszego zwycięstwa. Pozycja ta pozwala nam osiągnąć zwycięstwo na trzy sposoby: cywilne, militarne i naukowe. Sprawia to, że rozgrywka jest niezwykle ciekawa i wciągająca, a każda partia jest inna od następnej. Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w rozszerzenie o nazwie Panteon, który wprowadza bóstwa i jeszcze więcej dobrego. Dzięki niemu regrywalność tej gry sięga zenitu.

Dlaczego ta gra: jedna z najlepszych dwuosobowych gier planszowych, staranne wykonanie, wciągająca mechanika, 3 drogi do zwycięstwa, genialny dodatek, krótki czas rozgrywki oraz syndrom kolejnej partii.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 18 – Pokolenia

Pokolenia top (1)
Okładka do gry Pokolenia

Gra Pokolenia traktuje o nietypowym temacie – śmierci i przemijaniu. Jest to klasyczna już gra ekonomiczna od znanej i cenionej pary autorów Inki i Markusa Brand. W grze pokolenia przyjdzie nam się zmierzyć z nieustającym upływem czasu. Punkty zdobędziemy na najróżniejsze sposoby: poprzez produkcję dóbr i ich sprzedaż, wybierając się poza miasto w odległe podróże, zajmują prestiżowe miejsca w radzie miasta, czy też kościele, by ostatecznie godnie uśmiercić członków naszych rodzin, w taki sposób, aby zajęli oni kluczowe miejsce w kronice miejskiej. Dzięki szlachetnej śmierci będą oni wspominani przez przyszłe pokolenia. Gra posiada bardzo ciekawy system odwrotnego worker-placementu oraz bardzo klimatyczne ilustracje.

Dlaczego ta gra: oryginalna tematyka upływu czasu i śmierci w grze, ciekawa mechanika odwrotnego worker-placementu, świetne ilustracje, sporo klimatu, dobra regrywalność dzięki sporej liczbie dróg do zwycięstwa oraz dobre skalowanie.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 17 – Alchemicy

Alchemicy top (1)
Okładka do gry Alchemicy

Alchemicy to gra z dużą dawką humoru ze świetną instrukcją, ale dość wysokim progiem wejścia. Jest to nietypowa gra worker-placement, w której kluczowa staje się mechanika dedukcji. W tej grze skorzystamy ze specjalnej aplikacji, której zadaniem będzie skanowanie kolejnych składników naszych mikstur. Tylko dzięki niej będziemy potrafili tworzyć fantastyczne mikstury dla śmiałków, którzy odwiedzą nasze miasto. Zadanie to jednak nie będzie takie proste, gdyż aby zdobyć cenne składniki będziemy musieli udać się poza miasto. Samo warzenie mikstur to pestka, ale ich konsumpcja może przynieść także negatywne skutki. Przecież na początku swojej kariery nie wiesz co powstanie z połączenia ropuchy i muchomora. Nauka gry nie należy do najłatwiejszych, ale satysfakcja po każdej rozgrywce jest ogromna, więc gra jest warta Waszej uwagi.

Dlaczego ta gra: duża dawka humoru, świetna aplikacja, dedukcja na najwyższym poziomie, sporo barwnych i niezwykle dobrze wykonanych elementów, magiczny klimat, bardzo dobrze napisana instrukcja, a gra jest dopracowana w każdym calu.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 16 – Wojownicy Midgardu

Wojownicy Midgardu top (1)
Okładka do gry Wojownicy Midgardu

Wojownicy Midgardu to ekonomiczno-przygodowa gra o wikingach. Tym razem naszym celem nie będzie rozwój osady, tylko werbunek jak najlepszych wojowników i obrona wioski przed potworami z północy. Za pomocą skonstruowanych łodzi wyruszymy również w dalekie podróże w odległe krainy, gdzie czeka na nas cześć i chwała lub po prostu śmierć. Zanim jednak wyruszymy na przygody, lepiej udać się do wieszczki, która pomoże przewidzieć przykre wydarzenia, które czekają na nas nieznanych wodach. W grze będziemy toczyli nieustanne walki za pomocą specjalnych unikatowych kości, reprezentujących silnych wojowników. Podczas rozgrywki poczujemy sporą dawkę pozytywnych emocji, szczególnie podczas toczonych walk i podróży w odległe krainy, a klimat w tej grze wręcz wylewa się z pudełka. Na horyzoncie widać już kolejne dodatki, które jeszcze bardziej wzbogacą i tak świetną grę.

Dlaczego ta gra: w tej grze naprawdę czuć przygodę, wciągająca mechanika walk, bardzo dobre skalowanie, proste i intuicyjne zasady, ogromna plansza do gry oraz świetnie wykonane, masywne kości wojowników.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 15 – Fotosynteza

Fotosynteza top (3)
Okładka do gry Fotosynteza

Fotosynteza urzeka swoim wyglądem i wykonaniem od pierwszego spojrzenia. Całość została oparta o temat, którego jeszcze nie widzieliśmy w grach planszowych, a mianowicie sadzenie drzewek. Mimo że brzmi to prostacko, gra nie jest taka prosta, jak mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Otóż nasi konkurenci nie śpią, a słońce cały czas krąży wokół naszej planszy. Całość byłaby bardzo prosta, gdyby nie fakt, że większe drzewa rzucają cień i uniemożliwiają rozwój tym mniejszym. Dlatego występuje tutaj też walka o każdy promyk światła, a gra pomimo rodzinnego wyglądu jest okraszona sporą dawką negatywnej interakcji. Jest to idealna pozycja dla rodzin ceniących gry logiczne. Przepiękne wykonanie, spora dawka klimatu i proste zasady czynią z tej gry pozycję obowiązkową w kolekcji każdego gracza.

Dlaczego ta gra: przepiękne barwne i klimatyczne wykonanie, unikatowa tematyka gry o sadzeniu roślin, proste zasady i wciągająca rozgrywka, gra logiczna dla całych rodzin, która przepełniona jest negatywną interakcją.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Niedługo polska premiera gry


Miejsce 14 – Capital

Capital top (1)
Okładka gry Capital

Capital to polska gra o polskim mieście Warszawa. Tym razem przyjdzie nam zbudować naszą jedną z dzielnic naszej stolicy od samych podstaw. Dodatkowo zmierzymy się z konsekwencjami zarówno I jak i II wojny światowej. Jest to gra kafelkowa, w której odpowiednie zarządzanie ciągłym dopływem i odpływem gotówki jest niezwykle istotne. Naszą dzielnicę wypełnią najróżniejsze obszary takie jak: mieszkalne, handlowe, produkcyjne, kulturowe, parki i budynki specjalne. Capital w bardzo ciekawy sposób oddaje aspekt historyczny, a dzięki dużej liczbie unikatowych budynków możemy się czegoś nauczyć. Tytuł ten posiada wiele możliwości i dróg do zwycięstwa, także jest się nad czym zastanawiać i można sporo pokombinować. Dodatkowo gwarantuję Wam, że każda z kolejnych rozgrywek będzie znacząco różniła się od poprzednich.

Dlaczego ta gra: bardzo dobre wykonanie, gra o budowie i odbudowie Warszawy, edukacyjny aspekt rozgrywki, wciągająca mechanika odpowiedniego układania kafelków, czytelne ilustracje, sporo dróg do zwycięstwa, świetne skalowanie i niezwykła regrywalność oraz niski próg wejścia.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 13 – Seria Najemnicy

Trylogia Najemnicy 1 Recenzja #8 Najemnicy Trylogia od Lucrum Games

Najemnicy to seria 3 gier karcianych, w których naszym zadaniem będzie werbunek najróżniejszych najemników, by zaatakować naszego rywala, zanim on to zrobi. Mimo prostych zasad gra dostarcza niesamowitą głębię rozgrywki, a każda z jej części, pomimo tego, że jest niezależna od pozostałych, pozwala na jeszcze większą różnorodność. Już jedno pudełko gwarantuje ogromne możliwości kombinowania i sporą dawkę interakcji między graczami. Sercem tej gry jest właśnie negatywna interakcja. Tutaj każdy ruch to szkodzenie naszemu przeciwnikowi i to właśnie całe piękno tej gry. Rozgrywka jest wciągająca, zasady niezwykle proste, a specjalnie zaprojektowane karty są niezwykle czytelne. Jeśli lubicie tworzyć najróżniejsze kombinacje między kartami, to gra Najemnicy powinna znaleźć się w Twojej kolekcji.

Dlaczego ta gra: ogromna dawka negatywnej interakcji, mnogość kombinacji, wciągająca i dynamiczna rozgrywka, czytelna ikonografia, duża frajda z odkrywania współzależności między kartami, proste i intuicyjne zasady, ogromna regrywalność.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 12 – Seria Tajniacy

Tajniacy top (1)
Okłada gry Tajniacy

Tajniacy to klasyka gier imprezowych, chociaż charakter gry wcale nie jest typowo imprezowy. Tajniacy to niezwykła gra słowna, która zdobyła popularność na całym świecie i dzięki temu doczekaliśmy się kolejnych jej części. Najciekawsi moim zdaniem są klasyczni Tajniacy, Tajniacy Obrazki oraz Tajniacy Duet. Posiadając wszystkie części, będziecie mogli zagrać w każdym gronie, w tryb rywalizacyjny, kooperacyjny, a Tajniacy Obrazki jeszcze bardziej urozmaicą rozgrywkę. W grze wcielamy się w agentów, którzy muszą przekazywać między sobą specjalnie zakodowane szyfry. Kluczem do zwycięstwa są odpowiednia skojarzenia, które nie zawsze są trafne. Ważne, by nie trafić na drużynę przeciwnika lub co gorsza – zabójcę.

Dlaczego ta gra: nieskończona regrywalność, niezwykle uzależniająca mechanika gry, banale zasady, dużo kombinowania, świetna jako gra imprezowa, dla fanów gier słownych pozycja obowiązkowa, duża satysfakcja z osiągniętego zwycięstwa, pobudza kreatywność.

Zajrzyjcie do naszej recenzji gry tutaj

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 11 – Blood Rage

Okładka do gry Blood Rage
Okładka do gry Blood Rage

Gra opowiada o wikingach walczących ku chwale na cześć Odyna. Odważni wikingowie chcą zająć swoje upragnione miejsce w Walhalli. Niestety świat wikingów jest u kresu, ponieważ zbliżający się Ragnarok pochłania kolejne części lądów. Mechanika dokładnie oddaje to podczas rozgrywki. Z każdą kolejną rundą zniszczone zostają kolejne tereny, jednak zanim to nastąpi będziemy mieli wiedzę o tym, który z terenów zostanie zniszczony, dzięki czemu możemy przenieść tam swoje jednostki, a to z kolei pozwoli zdobyć nam dodatkowe punkty. Gra posiada bardzo dużą liczbę niesamowicie wykonanych figurek. Każdy z klanów wygląda inaczej, a figurki potworów są naprawdę niezwykłe. Figurki oczywiście możemy sobie pomalować, a wtedy doznania płynące z rozgrywki sięgają zenitu.

 Dlaczego ta gra: ogromna liczba starannie wykonanych figurek, tematyka wikingów, mechanika draftu i rozbudowy naszego klanu, mnóstwo dróg do zwycięstwa, sporo negatywnej interakcji, możliwości blefowania podczas gry, gra ocieka klimatem.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.


Zapraszamy już wkrótce na drugą część i miejsca od 10 do 1, a także top 10 naszych recenzentów Marzeny i Piotra.

Dla zainteresowanych: pod tym linkiem znajdziecie edycję z 2017 roku

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

3 thoughts on “Top 25 gier planszowych – Edycja 2018 – miejsca od 25 do 11

  • przyjemna i bardzo przydatna recenzja, dzieki!

    Odpowiedz
    • Jest, wystarczy kliknąć u góry strony na top 25 gier 😉

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *