Topki

Top 20 najgorętszych gier na Essen – Edycja 2021 – miejsca od 10 do 1

Kiedy świat wraca do normalności po covidzie, dla graczy oznacza to przede wszystkim możliwość spotkań w szerszym gronie i wyjazdy na różne konwenty planszówkowe. W ostatnim czasie mogliśmy uczestniczyć w kilku takich imprezach w Polsce, chociaż chyba każdy wie, że nic nie równa się wydarzeniu, które ma miejsce w Essen. I chociaż w tym roku nie możemy tam dla Was być, to przynosimy dla Was listę gier, które według graczy na całym świecie są najbardziej wyczekiwane. To co, gotowi?

Na naszym blogu znajdziesz zawsze najlepsze gry planszowe! Zajrzyj na naszego FB


Miejsce 10 – It’s a Wonderful Kingdom

It’s a Wonderful Kingdom jest samodzielną grą solo lub dla 2 graczy w uniwersum Low-Fantasy. Zainspirowana podstawową mechaniką poprzedniczki „It’s a Wonderful World”, ta nowa gra oferuje więcej interakcji, mechanizm blefu i nowe wyzwania. Wszystko toczy się przy użyciu modułów, z których każdy jest inny i oferuje mechaniczny twist. W każdej grze gracze będą wybierać jeden z różnych modułów, aby rywalizować między sobą.

Gra podzielona jest na 4 rundy. Każda runda składa się z 3 faz:

  • Rozdzielenie i pułapka: Gracze na zmianę umieszczają swoje karty na dwóch stosach na środku stołu. Jeden z graczy dobiera 2 karty z ręki i umieszcza je albo na tym samym stosie, albo rozdziela pomiędzy dwa. Drugi gracz wybiera stos. Ten krok jest powtarzany na przemian, aż gracze umieszczą wszystkie karty z ręki. Ponadto każdy gracz posiada 2 żetony Pułapki, które mogą być użyte do umieszczenia zakrytych kart.
  • Planowanie: Każdy gracz wybiera z zebranych przez siebie kart, które z nich chce zbudować, a które poddać recyklingowi, aby przyspieszyć rozwój.
  • Produkcja sekwencyjna: Każdy z graczy produkuje zasoby swojego królestwa w sposób sekwencyjny. Zasoby są produkowane w określonej kolejności, należy więc przewidzieć sekwencje, aby zoptymalizować produkcję i rozwój.

Więcej na temat tej gry przeczytasz TUTAJ


Miejsce 9 – Silver Coin: Age of Monster Hunters

Silver Coin: Age of Monster Hunters to solowa, kooperacyjna/rywalizacyjna gra dla 1-5 graczy, którzy będą podróżować po mapie w poszukiwaniu misji, aby zabić potwory niepokojące mieszkańców sześciu królestw.

Akcja gry toczy się w królestwie fantasy Atosia, wielkim kontynencie, który rozciąga się na całym znanym świecie. Jest on podzielony na sześć wielkich królestw, z których każde ma swoją własną historię, kulturę i tajemnice. Świat przetrwał wielki kataklizm, który dotknął krainę osiemdziesiąt lat temu. Od tego czasu wszystko się zmieniło i na kontynencie pojawił się nagły przypływ starych i nowych stworzeń, które nękają ziemię i niepokoją miejscową ludność. Wśród tego wszystkiego pojawiły się osoby, które wykorzystały tę sytuację i zrobią wszystko, łącznie z zabiciem tych tak zwanych potworów, jeśli w zamian dostaną worek monet.

W Silver Coin: Age of Monster Hunters, grasz jako jeden z łowców potworów. Podróżujesz po krainie w poszukiwaniu misji, które, jeśli zostaną pomyślnie wykonane, dadzą ci nagrodę w postaci monet. Ale aby skutecznie stawić czoła wszystkim wyzwaniom rzucanym na twojej drodze, będziesz musiał nauczyć się magii, zebrać wiedzę na temat rzeczy, które musisz zabić i wyposażyć się w przedmioty i umiejętności, które pomogą ci w podróży.

Bądź zaradny, bądź silny, wybierz dłuższą lub szybszą drogę, łatwiejszy lub trudniejszy sposób, ale przede wszystkim upewnij się, że gdy gra dobiegnie końca, to właśnie Ty będziesz miał największy worek srebrnych monet… Brzmi intrygująco, prawda?

Więcej na temat tej gry przeczytasz TUTAJ


Miejsce 8 – Cascadia

Cascadia to logiczna gra polegająca na układaniu kafelków i dobieraniu żetonów, przedstawiająca siedliska i dzikie zwierzęta północno-zachodniego Pacyfiku.

W grze na zmianę budujesz swój własny teren i zasiedlasz go dzikimi zwierzętami. Zaczynasz z trzema sześciokątnymi kafelkami siedlisk (w grze jest pięć rodzajów siedlisk). W swojej turze wybierasz nowy kafelek siedliska, który jest sparowany z żetonem dzikiej zwierzyny, następnie umieszczasz ten kafelek obok pozostałych i kładziesz żeton dzikiej zwierzyny na odpowiednim siedlisku. (Każdy kafelek przedstawia 1-3 typy dzikich zwierząt z pięciu występujących w grze, a na jednym siedlisku można umieścić co najwyżej jeden kafelek). Na planszy znajdują się cztery kafelki, a każdy z nich jest losowo łączony z żetonem dzikiej zwierzyny. Musisz jak najlepiej wykorzystać to, co jest dostępne – chyba że masz żeton natury do wydania, dzięki któremu możesz wybrać dowolny element.

Idealnie byłoby umieścić kafelki siedlisk tak, aby stworzyć pasujący do siebie teren, który zmniejszy fragmentację i stworzy korytarze dla dzikich zwierząt, głównie dlatego, że na koniec gry otrzymujesz punkty za największy obszar każdego typu siedliska, z bonusem, jeśli twoja grupa jest większa niż każdego innego gracza. Czy uda Ci się to osiągnąć? Tytuł ten zdecydowanie pieknie się prezentuje i sprawdzi się w rodzinnym gronie!

Więcej na temat tej gry przeczytasz TUTAJ


Miejsce 7 – Corduba 27 a.C.

Jest rok 27 p.n.e., August, pierwszy cesarz, wysyła do Korduby przedstawicieli najbardziej wpływowych rodów rzymskich, aby przywrócić jej dawną świetność. Aby to osiągnąć, konieczna jest odbudowa miasta i zaspokojenie potrzeb jego mieszkańców. Wszystko to, oczywiście, pod czujnym okiem Rzymu.
Gracze, którzy reprezentują wysłanych z Rzymu spadkobierców różnych rodów patrycjuszowskich, będą rywalizować o zaszczyt zostania kolejnym gubernatorem, ale najpierw muszą wygrać głosowanie ludu i Rzymu.

Gra toczy się na przestrzeni trzech epok, z których każda reprezentuje jedną dekadę. Podczas rundy, gracze będą podejmować akcje na zmianę, aż wszyscy zdecydują się przejść. Gracze używają akcji, aby produkować lub zbierać zasoby, budować budynki i pomniki, szkolić legiony i dbać o religijne potrzeby ludzi. Aby to zrobić, gracze będą mieli dostęp do pewnej liczby specjalistów i robotników, która będzie się zwiększać wraz ze wzrostem populacji miasta.

Ważne jest, aby zauważyć, że Corduba nie jest grą kafelkową, ale raczej grą akcji budowlanych, która zawiera znane mechaniki rozmieszczania robotników i zarządzania zasobami. Akcje dostępne na początku gry są rzadkie i ograniczają się do zbierania podstawowych zasobów, aby móc wznosić budynki i szkolić wojska. Jednak wraz z budową nowych budynków, ilość dostępnych akcji wzrasta, ponieważ każdy wybudowany budynek zapewnia nową akcję. Gracze z pewnością docenią ilość możliwych strategii i kombinacji, które pojawiają się w trakcie gry.

Więcej na temat tej gry przeczytasz TUTAJ


Miejsce 6 – LUNA Capital

Marzenie o utrzymaniu życia ludzkiego na powierzchni Księżyca właśnie się spełniło. Projekt budowy miast na ukochanym satelicie Ziemi jest w trakcie realizacji. Sprawy idą pełną parą, możliwości są ogromne, ponieważ jest to rok 1977. Rok, w którym życie na Księżycu stanie się rzeczywistością. Najbardziej przedsiębiorcze firmy zdecydowały się sponsorować zespoły naukowców, budowniczych, publicystów i wolnych strzelców, aby zbudować najlepszą bazę klientów w galaktyce. Na dodatek do tej niezwykłej szansy, władze kolonizacji księżycowej przyznają stolicę księżyca najlepszym z przedstawionych projektów!

W grze LUNA Capital musimy optymalnie zarządzać elementami gry, aby zbudować najlepszą możliwą osadę księżycową i uczynić ją godną stania się stolicą całej kolonii. Do dyspozycji będziemy mieli szereg kart budowy na wspólnym „rynku”, a każdy z nas będzie związany z pewną liczbą kafelków projektów. Będziemy na zmianę dobierać karty i towarzyszące im kafelki, a następnie umieszczać je na swoich osobistych obszarach gry. Karty muszą być ułożone w maksymalnie trzech liniach w taki sposób, aby zawsze miały rosnącą wartość liczbową. Po ułożeniu karty, kafelki umieszcza się na przeznaczonych dla nich miejscach na kartach, próbując w ten sposób pogrupować różne projekty w jak najbardziej efektywny sposób.

Kafelki pokazują, jakie projekty są dostępne, a wszystkie z nich są niezbędne do budowy miasta godnego miana stolicy. Są wśród nich kolektory tlenu, szklarnie, kompleksy mieszkalne i (co niezwykle ważne) biura sprzedaży mieszkań z najlepszymi widokami w galaktyce. Każda z tych kategorii jest punktowana w zależności od tego, jak są one rozmieszczone na osobistym obszarze każdego z graczy. Kto potrafi najlepiej wykorzystać ich rozmieszczenie i umiejscowienie, zostanie burmistrzem stolicy LUNA. Wizualnie tytuł ten jest bardzo ciekawy i przypomina nam gry typu quadropolis czy solar City. Wydaje się być idealną pozycją rodzinną czy lżejszy filerek.

Więcej na temat tej gry przeczytasz TUTAJ


Miejsce 5 Boonlake

Wraz z grupą pionierów porzuciłeś cywilizację, aby osiedlić się nad brzegiem Boonlake, dawno zapomnianej krainy. Ten niezbadany obszar czeka na Ciebie! Stań się częścią nowej społeczności i poświęć się dla wspólnego dobra. Eksploruj krajobrazy, buduj domy i osady, hoduj bydło, produkuj surowce i rozwijaj infrastrukturę. Zrób wszystko, aby zautomatyzować te procesy. Wykorzystaj okazję, aby jak najlepiej wykorzystać swoje nowe życie w Boonlake.

Boonlake to gra ekspercka, w której sam musisz poprawić jakość życia swojego i swojej grupy na nowym terytorium… ale to, jak tego dokonasz, zależy wyłącznie od ciebie! Dzięki nowatorskiemu mechanizmowi akcji, każda rozgrywka przebiega inaczej. Każda akcja musi być starannie przemyślana, ponieważ inni gracze również odnoszą korzyści z akcji, którą wybierzemy. Poza tym, akcja określa jak daleko możesz przesunąć swój statek – im dalej i szybciej, tym lepiej!

Więcej na temat tej gry przeczytasz TUTAJ


Miejsce 4 – Golem

Golem to gra motoryczna autorstwa Simone Luciani, Virginio Gigli i Flaminia Brasini, czyli tego samego zespołu, który stworzył Grand Austria Hotel i Lorenzo il Magnifico. Czy będzie to kolejny sukces? Tego nie wiemy, ale pewnym jest, że jest to must have na naszej poessenowej półce!

Gra oparta jest na XVI-wiecznej legendzie o Golemie z Pragi, antropomorficznym stworzeniu, które rabin Loew ożywił, zaczynając od glinianego posągu, aby chronić swój lud. W grze wcielimy się w rolę rabinów, którzy tworzą i hodują te potężne stworzenia, które zostaną przeniesione do sąsiadów Pragi pod kontrolą studentów. Jednak uważajcie, bo jeśli golem stanie się zbyt potężny, zniszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. Gracze mogą również zabijać swoje Golemy, aby otrzymać bonusy.

Więcej na temat tej gry przeczytasz TUTAJ


Miejsce 3 – Lost Ruins of Arnak: Expedition Leaders

Dodatki to jedne z najbardziej oczekiwanych pudełek na targach Essen, szczególnie jeśli oczekujemy na takie do naszych ulubionych pozycji. Lost Ruins of Arnak osiągneło ogromny suckes i wielokrotnie zniknęło z półek sklepowych. Nic więc dziwnego, że dodatek Liderzy Ekspedycji zyskał tak ogromne zainteresowanie!

A co dokładnie zyskamy kupując to pudełeczko? Zapewnij swojej ekspedycji przewagę, wybierając jednego z sześciu unikatowych liderów, z których każdy wyposażony jest w inne zdolności, umiejętności i talie startowe. Oferują różne strategie i style gry do odkrycia.

Oprócz zdolności przywódców, które wprowadzają do gry nowy element asymetrii, to rozszerzenie zawiera alternatywne ścieżki badawcze. Oferują one jeszcze większą różnorodność i większe wyzwanie, nowe karty przedmiotów i artefaktów, aby tworzyć nowe kombinacje i synergie. A także więcej strażników i asystentów do spotkania oraz miejsc do zbadania.

Więcej na temat tej gry przeczytasz TUTAJ


Miejsce 2 – Messina 1347

Akcja Messiny 1347 rozgrywa się w czasie wprowadzania epidemii dżumy (a.k.a. „czarna śmierć”) i rozprzestrzeniania się jej infekcji po mieście. W tym okresie statki handlowe dostarczające luksusowe towary do Europy przywiozły do tych krajów bezprecedensową epidemię – a jednym z pierwszych dotkniętych nią miast była włoska Mesyna.

Gacze wcielają się w role ważnych rodzin z Messyny, które w obawie przed zarażeniem dżumą opuszczają miasto i przenoszą się na wieś. W tym czasie skupiają się na ratowaniu innych mieszkańców i pomaganiu w walce z zarazą w mieście. Muszą też starać się dobrze prosperować w swojej wiejskiej rezydencji, gdzie tymczasowo przyjmują uratowanych mieszkańców. Wszyscy czekają tam na ustąpienie epidemii, po czym wracają do Messyny, by przejąć i zdominować poszczególne dzielnice miasta. Temat gry z pewnością nie jest łatwy, tym bardziej ciekawi jesteśmy jak w rzeczywistości będzie wyglądała rozgrywka!

Więcej na temat tej gry przeczytasz TUTAJ


Miejsce 1 – Bitoku

W Bitoku, gracze wcielają się w role duchów lasu Bitoku na ich drodze do transcendencji, mając na celu wywyższenie się i stanie się kolejnym wielkim duchem lasu. Aby to zrobić, będą mieli pomoc yōkai, kodamów i różnych pielgrzymów, którzy towarzyszą im na ich drodze. Jest to gra polegająca na zarządzaniu ręką i budowaniu silnika, z wieloma ścieżkami do zwycięstwa.

Będziemy mieli yōkai reprezentowane przez karty tworzące naszą rękę, które musimy umieszczać w odpowiednich miejscach w odpowiednim czasie, aby uzyskać maksymalne korzyści z umiejętności, które oferują. Co więcej, podczas gry gracze mogą zdobyć więcej kart yōkai do swojej talii, zwiększając w ten sposób swoje możliwości i osiągając wyższy wynik. Każdy gracz posiada również trzech opiekunów yōkai (w formie kości), których może wysłać do dużych regionów lasu na planszy głównej, aby uzyskać wszelkiego rodzaju nowe opcje, którymi może grać podczas gry. Tymi opcjami mogą być budowle, które budują w określonych obszarach lasu, kryształy dusz, które generują zasoby po wykonaniu określonych akcji, a także wiele innych. Trzeba przyznać, że tytuł ten nie tylko brzmi bardzo ciekawie, ale również wygląda obłędnie na stole.

Więcej na temat tej gry przeczytasz TUTAJ


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Katarzyna Dzierżęga

Gry planszowe są naszą pasją. Zapytasz co u nas słychać? – Gry planszowe. Jak tam w Poznaniu? – Gry planszowe. Co robicie w Sylwestra? – you-know-what! Każde z nas zaczęło osobno. Kasia od Talizmana, Adrian od… Monopoly Deal. I to w dużej mierze właśnie gry nas połączyły. Jesteśmy zdecydowanie freak-ami. Na naszej drodze szybko zaczęły pojawiać się coraz to cięższe euro i ameritrashe. Im bardziej nietypowo – tym lepiej. Staramy się grać jak najczęściej, co chwilę odnajdując pozycje godne naszej uwagi. Szukamy tych, które urzekną nas na długie godziny. Nie znaczy to jednak, że odmawiamy sobie krótkich i lekkich gier. W naszej kolekcji mamy już ponad 300 tytułów. Chcielibyśmy wskazać kilka konkretnych, tych ulubionych, ale może zamiast tego podzielimy się z Wami tym, co jest na naszej półce:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *