Topki

Top 10 gier planszowych Marzeny – Edycja 2018

Top 10 gier Marzeny 2018

Top 10 gier planszowych – EDYCJA 2018 (Marzena)

Tutaj znajdziecie top 25 gier Adriana

Tutaj znajdziecie top 10 gier PiotrkaMiejsce 10 – Avalon

Avalon

Avalon to u mnie zawsze tytuł must have podczas większych spotkań ze znajomymi. Przy stole może zasiąść od 5 do 10 graczy, a im więcej ich będzie, tym lepsza zabawa nas czeka. W grze wcielamy w jedną z postaci znanych z legend o Królu Arturze. W tajemnicy przed innymi graczami dowiadujemy się, czy należymy do strony zła, stając się np. Mordredem, Morganą czy Oberonem lub do świata prawych rycerzy, gdzie spotkamy takie postacie jak Parsifal, Lancelot czy też Merlin. Przed nami 5 misji, które doprowadzą do zwycięstwa którąś ze stron. Źli bohaterowie będą starali się zrobić wszystko, aby misje zakończyły się porażką, ale muszą uważać, żeby nie odkryć swojej tożsamości zbyt szybko, ponieważ w każdej turze zmienia się gracz, który wyznacza osoby udające się na misje! Ponadto Merlin wie, kim są złoczyńcy, ale jeśli sam się zdradzi, to Skrytobójca może poprawnie odgadnąć kim jest i zdobyć zwycięstwo dla mrocznej strony.

Gra skradła moje serce za:  klimat i tematykę, świetną mechanikę gry blefu owianą nutą tajemnicy.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 9 – Robinson Crusoe

Robinson

Gier Ignacego Trzewiczka nie znałam, dopóki do mojej kolekcji nie trafił Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie. To jedna z lepszych gier kooperacyjnych, w jakie przyszło mi zagrać, a do tego nigdy nie masz pewności, czy w ogóle wygrasz rozgrywkę. Wyspa, na którą trafiamy jako rozbitkowie, nie jest zbyt przyjaznym miejscem do życia. Brakuje jedzenia i drewna, atakują nas dzikie bestie, pogoda daje o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie, a do tego, co jakiś czas przychodzi sztorm, który niszczy wszystko, co udało nam się wybudować… Jakby tego było mało, czas nagli, a mamy do wykonania zadanie! Może dziś uratujemy Jenny albo ekipę filmową, kręcącą dokument o King Kongu? Wybuch wulkanu niszczy jednak wszystkie plany i okazuje się, że sami musimy wiać z tej przeklętej wyspy! Czy przypadkiem uciekając, nie minęliśmy osady Kanibali?

Gra skradła moje serce za: klimat, wzrastające napięcie, do którego przyczynia się każda nasza decyzja, mnóstwo elementów, świetnie zrobione scenariusze.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 8 – 7 Cudów Świata: Pojedynek

7co pojedynek top

Uwielbiam grę 7 Cudów Świata, ale niestety nie znajdzie się ona w moim TOP 10, ze względu na słabą grywalność tytułu na dwóch graczy. Jednak znalazłam pocieszenie w Pojedynku! Gra tylko na wieczory we dwoje, ale za to ze wszystkim, co najlepsze w 7 Cudach Świata. Możemy rozwijać się zarówno militarnie, jak i ekonomicznie, nauka również przyniesie nam wiele profitów, a nawet może zadecydować o naszej wygranej. Tutaj także nie zabrakło budowy cudów, które mogą nam pomóc w tej niesamowicie wciągającej grze. Jeśli dodatkowo zaopatrzymy się w dodatek Panteon, będziemy mogli urozmaicić naszą rozgrywkę starożytnymi bóstwami, dzięki którym rozgrywka staje się jeszcze ciekawsza.

Gra skradła moje serce za:  ciekawą mechanikę na dwóch graczy i wciągającą rozgrywkę.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 7 – Tzolk’in

Tzolkin Kalendarz Majów

Tzolkin to gra z bardzo unikalną mechaniką, w której co turę poruszamy kalendarzem majów, tym samym przesuwając inne pomniejsze koła. W naszej kolejce musimy albo umieścić robotników na kole, albo ich zdjąć, przez co każda nasza decyzja musi być podjęta z rozwagą. Koła dają różne możliwości, przez co mamy bardzo duży wybór, a na start ograniczoną liczbę robotników! Dróg do zwycięstwa jest kilka, dlatego w rozgrywkach możemy zastosować różne strategie. Gra wydaje się prosta, ale przez to, że każdy ruch musimy zaplanować z wyprzedzeniem, staje się niezwykle intrygująca.

Gra skradła moje serce za: ciekawą mechanikę, mnóstwo kombinowania i planowania swoich ruchów na kilka tur do przodu.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 6 – Abyss

Abyss

W Głębi rada poszukuje kogoś, kto zasiądzie na opustoszałym tronie. Jednak, aby tego dokonać, trzeba przekonać do siebie Lordów, poprzez zdobycie sojuszników oraz walkę z morskimi potworami. Zdobywając poparcie Lordów, uzyskujemy dostęp do różnych obszarów miasta, które zapewnią nam przewagę w wyścigu o tron. Abyss to przepięknie wydana gra, w której świetnie odczujemy klimat podwodnego miasta. Dodatkowo walutą są tutaj… perły!

Gra skradła moje serce za: przepiękne grafiki, prawdziwe sztuczne perły, prostą, ale ciekawą rozgrywkę.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 5 – Archipelago

Archipelago

Ta gra przyciągnęła moją uwagę, gdy tylko dowiedziałam się, że chodzi w niej o rozwijanie swojej wioski. Jest to jedna z trudniejszych propozycji, ponieważ ważne jest tutaj dokładne planowanie swoich ruchów. Jednakże nie wszystko pójdzie po naszej myśli! Co turę wszyscy gracze rozpatrują kryzysy, które pojawiają się na rynku krajowym oraz międzynarodowym, przez co bardzo szybko znikają produkty z obu miejsc, a to powoduje, że nie możemy się w nie zaopatrzyć. Archipelago to gra częściowo kooperacyjna, ponieważ prawie wszystkim zależy na tym, aby na wyspie nie wybuchła rebelia, do której między innymi przyczynia się zbyt duża liczba wolnych robotników. Na doprowadzeniu do rebelii zależy jedynie separatyście, którym możemy stać się, podczas rozdawania kart celów. Gra kończy się dopiero w momencie, gdy jakikolwiek z tajnych celów zostaje spełniony, przez co może ona trwać od 30 min do kilku godzin!

Gra skradła moje serce za: rozbudowaną mechanikę, częściową kooperację, gdzie każdy gracz posiada własny tajny cel, który automatycznie kończy grę, budowę wioski.


Miejsce 4 – Scythe

Scythe

Scythe przypadł mi bardzo do gustu z powodu niezwykłego klimatu alternatywnego świata, nad którym wisi widmo wojny. Na wszystkich ilustracjach przedstawione zostały potężne mechy, które mogą zwiastować walkę, ale co najważniejsze, podczas rozgrywki wcale nie musimy toczyć wojny! Gra daje wiele możliwości rozwoju, a kończy się, gdy któremuś z graczy uda się zdobyć 6 odznaczeń. To, czy budujemy budynki, rozwijamy ulepszenia, spełniamy cel lub zatrudniamy robotników, zależy od nas i przyjętej przez nas taktyki. Gracze sami kontrolują tempo gry, rozwijając swoje frakcje takie jak Polonia, Krym czy Roswiecja.

Gra skradła moje serce za: unikalny klimat, świetne ilustracje, bardzo ciekawą rozgrywkę.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 3 – Keyflower

Keyflower 2018

Podczas 4 pór roku naszym zadaniem będzie rozbudowanie wioski w taki sposób, aby zdobyć jak najwięcej surowców, robotników oraz wysoko punktowanych budynków. Mechanika gry opiera się na licytowaniu kafli za pomocą robotników poprzez ustawienie ich przy jednym z sześciu boków płytki. Cały szkopuł polega na tym, że jeśli jeden z graczy ustawi się przy swojej krawędzi płytki np. żółtymi robotnikami, wtedy następny może przelicytować tę płytkę używając jedynie żółtych meepli i zawsze o jednego więcej niż poprzedni gracz. Keyflower to świetna gra, w której pomimo całej losowości musimy wdrożyć jakąkolwiek strategię i zdobyć więcej punktów od rywali.

Gra skradła moje serce za: motyw rozbudowy wioski, proste zasady, ciekawą mechanikę licytacji.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Miejsce 2 – Pory Roku

Pory Roku

Jako jeden z najpotężniejszych czarnoksiężników królestwa Xidit, bierzemy udział w legendarnym turnieju dwunastu pór roku. Już od samego początku gry wpływamy na swoje dalsze losy! Poprzez draft wybieramy 9 kart mocy, które będą naszą ręką podczas 3 lat zmagań w turnieju. Karty mocy są potężne, a zagrane w odpowiedniej kolejności mogą przyprawić przeciwników o zawrót głowy. Naszym zadaniem jest gromadzenie energii, kompanów oraz ekwipunku, który ułatwi nam drogę na szczyt. Co turę rzucamy kośćmi w kolorze danej pory roku, a następnie decydujemy, którą z dostępnych akcji chcemy wykonać. Najlepsze jest to, że kość, która zostanie nieużyta, określa, o ile pól znacznik przesunie się do przodu, przez co możemy manipulować czasem gry.

Gra skradła moje serce za: ogromne możliwości kombinowania z zagrywaniem kart mocy, świetne grafiki, mnóstwo kości.

Czekamy na dodruk gry


Miejsce 1 – Wsiąść do Pociągu

Wsiąść do Pociągu Europa top (1)

Nie ma tutaj znaczenia czy jest to mapa USA, czy Europy. Wsiąść do Pociągu to tak uniwersalna i prosta gra, że gości u mnie na stole zdecydowanie najczęściej. To świetny tytuł, zarówno na spotkaniach ze znajomymi, młodszym czy też starszym towarzystwem. Gra jest na tyle lekka i przyjemna, że u mnie zdecydowanie króluje nawet nad wieloma bardziej skomplikowanymi tytułami. Mając do dyspozycji bilety, które wyznaczają nasze cele podróży, musimy położyć na mapie wagoniki w naszym kolorze i stworzyć z nich trasę. Im więcej wagoników jednorazowo położymy na torach, tym więcej otrzymamy punktów. Dodatkowo na koniec gry zrealizowane bilety również przyniosą nam profity w formie punktów. Oczywiście nie można być zachłannym! Bilety, których nie udało nam się dokończyć, wpłyną negatywnie na naszą punktację.

Wsiąść do Pociągu doczekało się wielu dodatków, z których najbardziej mogę polecić Zjednoczone Królestwo. Tutaj, zanim będziemy mogli wyruszyć z Anglii, najpierw musimy zakupić odpowiednią technologię, a nie raz okaże się, że potrzeba ich znacznie więcej niż jedną!

Gra skradła moje serce za: bardzo proste zasady, ogromną regrywalność, mnóstwo dodatków, świetne wykonanie.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *