Topki

Ranking gier planszowych do 150 zł

Niniejsze zestawienie zawiera dziesięć gier, które w swojej różnorodności wykazały się wystarczającym potencjałem, aby wyróżnić się na tle pozostałych. Mamy nadzieję, że tytuły te przekonają Was, że nie trzeba wydać majątku, aby przyjemnie spędzić czas i zagłębić się w świat planszówek.


Wybór ograniczonej liczby gier, jakie chcielibyśmy przedstawić innym, zawsze jest o tyle kłopotliwy, że polecając je, powinniśmy kierować się nie tylko swoim gustem, ale też zainteresowaniami i doświadczeniem drugiej osoby. Przygotowując tę listę uznałam, że zaproponuję na tyle zróżnicowane tytuły, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W zestawieniu umieściłam zarówno klasyki, które zaprawieni gracze zapewne mają już na swoich półkach, jak i zupełne nowości. Przy każdym tytule wskazałam, co sprawiło, że akurat on znalazł się na liście.

Azul: Letni Pawilon

Wiek: 8+
Poziom trudności wg BGG: 2.02/5

Zestawienie otwiera gra logiczna w swej trzeciej odsłonie: Azul: Letni Pawilon. Nie przejmuj się, jeżeli nie znasz poprzednich części tej popularnej abstrakcji – są one bowiem niezależne, ale każdą z nich warto poznać. To kolorowa gra, w której zbieramy kafelki, aby następnie układać je w okazałe wzory. Azul: Letni Pawilon zmusza nas do przyjemnego kombinowania w celu zebrania jak największej liczby punktów, charakteryzując się bardzo prostymi do przyswojenia zasadami. Dzięki temu gra sprawdzi się zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych graczy lubiących regrywalne, logiczne tytuły.

Główne zalety gry Azul: Letni Pawilon:
– solidne, kolorowe kafelki;
– bardzo proste zasady;
– angażująca rozgrywka.

Link do naszej recenzji

Grę najtaniej kupisz tutaj


Baśniowy Bór

Wiek: 14+
Poziom trudności wg BGG: 1.87/5

Czyż tytuł nie brzmi bajecznie? Niech nie zmyli Cię ta fantastyczna tematyka! W grze wcielamy się w następcę słynnych Trzech Świnek, którego zadaniem będzie zbudowanie trzech domów z dostępnych surowców. Jednak, niczym Zły Wilk, nasi przeciwnicy na każdym kroku będą nam krzyżować plany i tylko odwzajemniając się krztą złośliwości, możemy ich pokonać. Baśniowy Bór to pięknie prezentująca się gra, w której na kartach i w formie figurek znajdziemy bajkowe postaci. W zestawieniu znalazła się jako przedstawicielka gier z negatywną interakcją, doskonałą na lekki wieczór z przyjaciółmi.

Główne zalety Baśniowego Boru:
– piękne wykonanie pełne bajkowych postaci i figurek;
– bardzo łatwe zasady;
– dynamiczna rozgrywka z negatywną interakcją.

Link do naszej recenzji

Grę najtaniej kupisz tutaj


Coatl

Wiek: 10+
Poziom trudności wg BGG: 2.04/5

Coatl to jedna z najbardziej kolorowych gier w tym zestawieniu. Tytuł ten doskonale łączy w sobie motyw gry abstrakcyjnej, w której z dostępnych elementów tworzymy punktujące kombinacje, z mechaniką zagrywania kart zapewniających nam punkty. Coatl jest dynamiczną grą o prostych zasadach. Rozgrywka polega na kreowaniu barwnych węży i zbieraniu punktów za spełnianie wymagań przedstawionych na tematycznych kartach. Aby pokonać innych graczy, będziemy musieli jednak sprawnie doszukiwać się jak najbardziej wartościowych powiązań między kartami. Pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela kolorowych, przestrzennych układanek!

Główne zalety Coatl:
– kolorowe, przestrzenne elementy;
– prosta i dynamiczna rozgrywka;
– połączenie gry abstrakcyjnej z karcianą.

Link do naszej recenzji.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Na skrzydłach

Wiek: 10+
Poziom trudności wg BGG: 2.42/5

Tytuł, który jak „na skrzydłach” wleciał do pierwszej setki w rankingu BGG. Jest to bardzo przyjemna dla oka gra o urokliwej tematyce nieprzejawiającej się w zbyt wielu innych pozycjach. Zapewne wielu osobom spodoba się fakt, że w pudełku od razu znajdziemy tematyczną wieżę na kości w kształcie karmnika i podajnik na karty, których tutaj jest naprawdę wiele! Piękne ilustracje ptaków, motyw edukacyjny oraz rozbudowane i jednocześnie proste, zasady sprawiają, że Na skrzydłach idealnie sprawdzi się przy rodzinnym stole oraz wśród początkujących graczy.

Główne zalety Na skrzydłach:
– piękne wykonanie i bogata zawartość pudełka;
– prosta, aczkolwiek niebanalna gra rodzinna;
– możliwość łączenia kart w punktujące kombinacje;
– motyw edukacyjny o tematyce ornitologicznej.

Link do naszej recenzji

Grę najtaniej kupisz tutaj


Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie

Wiek: 8+ (wg pudełka, sugerujemy 12+)
Poziom trudności wg BGG: 3.79/5

Podtytuł „Przygoda na przeklętej wyspie” doskonale oddaje charakter tej pozycji. Jeśli świat planszówek nie jest Ci już całkowicie obcy i masz w sobie odwagę, aby podjąć się złożonej rozgrywki, Robinson Crusoe może okazać się trafnym wyborem. Jest jednak jeden warunek: nie może Ci przeszkadzać przekorność gry, która przez cały czas będzie „rzucać kłody pod nogi” graczom współpracującym nad niełatwymi scenariuszami. Jest to pozycja niezwykle klimatyczna i rozbudowana. Wcielając się w rozbitków, musimy szukać schronienia i materiałów, aby tworzyć konieczne do przetrwania przedmioty, uczestniczyć w polowaniach w celu zdobycia pożywienia i skór, chronić się przed nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi, a przy okazji spełniać dodatkowe czekające nas zadania. Jeżeli nie boisz się wyzwań, a smak przygody przeważa nad potencjalnym zagrożeniem, uznaj tę pozycję za obowiązkową!

Główne zalety gry Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie:
– bardzo klimatyczna i pełna przygód rozgrywka;
– wymagające scenariusze, które można rozgrywać kilkukrotnie;
– możliwość rozszerzania o dodatkowe scenariusze;
– efektowne wykonanie.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Wsiąść do Pociągu: Europa

Ticket to Ride Europa (6)

Wiek: 8+
Poziom trudności wg BGG: 1.94/5

Wsiąść do Pociągu: Europa to już klasyk wśród gier rodzinnych. Choć w gronie zaawansowanych graczy raczej nie zasiądziemy do tej ciekawie prezentującej się pozycji, nie wyobrażam sobie nie zaproponować jej początkującym. Motyw budowania tras z przestrzennych, kolorowych wagoników znalazł swoich fanów na całym świecie, czego dowodem jest wiele innych tytułów z tej serii. Gdy w naszym towarzystwie pojawiają się niedoświadczeni gracze, którzy mają ochotę na angażującą i rozbudowaną rozgrywkę, a nie chcemy ich przytłoczyć wymagającymi tytułami, jedną z proponowanych wówczas pozycji jest właśnie Wsiąść do pociągu: Europa. Jeśli więc należysz do tych szczęśliwców, którzy właśnie poznają świat planszówek, tytuł ten koniecznie musi znaleźć się na Twoim stole!

Główne zalety Wsiąść do Pociągu: Europa:
– proste zasady;
– doskonała dla początkujących;
– przyjemnie prezentujący się przebieg budowania tras.

Link do naszej recenzji

Grę najtaniej kupisz tutaj


Nowy Wspaniały Świat

Wiek: 14+
Poziom trudności wg BGG: 2.29/5

Tym razem gra ekonomiczna, którą pokochaliśmy za połączenie prostoty z możliwościami, jakie oferuje każda partia. Rozgrywka w Nowy Wspaniały Świat nie jest długa, ale wymaga od nas zaangażowania i sprawdza, jak radzimy sobie z kompetencjami strategicznymi. Tutaj nie ma czasu na nieprzemyślane ruchy – efekt każdego z nich odczujemy w kolejnych turach! Na nasz stół wraca regularnie, a niski poziom złożoności zasad nie ogranicza w zbyt dużym stopniu grona odbiorców. Jeżeli poszukujesz prostej, ale wymagającej zaangażowania i strategicznego myślenia karcianki, Nowy Wspaniały Świat może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Główne zalety Nowego Wspaniałego Świata:
– połączenie prostoty zasad z niebanalną rozgrywką;
– niedługi czas rozgrywki;
– możliwość kompletowania wysoko punktujących zestawień kart.

Link do naszej recenzji

Grę najtaniej kupisz tutaj


Kroniki Zbrodni

Wiek: 12+
Poziom trudności wg BGG: 2.10/5

Ten tytuł figuruje na niniejszej liście jako przedstawiciel gier detektywistycznych. Kroniki Zbrodni to doskonała pozycja dla osób, które cenią sobie klimat rozgrywki i wspólne główkowanie nad rozwiązywaniem spraw. To, co szczególnie zasługuje tutaj na wyróżnienie, to innowacyjne podejście do rozgrywki. Atrakcyjność tytułu wzrasta, gdy zaopatrzymy się w okulary wirtualnej rzeczywistości, które zabierają nas na miejsce zbrodni i pozwalają jeszcze lepiej wczuć się w kryminalistyczny klimat gry. Dzięki aplikacji prowadzącej przez kolejne scenariusze, łatwo odnaleźć się w badanej sprawie. Nie musisz być doświadczonym graczem, aby zrozumieć, dlaczego nasi recenzenci pokochali Kroniki Zbrodni i inne tytuły z tej serii!

Główne zalety Kronik Zbrodni:
– innowacyjne elementy (możliwość dokupienia okularów VR, skanowanie kodów QR);
– ciekawe, klimatyczne scenariusze o zróżnicowanym poziomie trudności;
– możliwość rozszerzania kolekcji o nowe scenariusze i inne gry z serii Kroniki Zbrodni.

Link do naszej recenzji

Kroniki Zbrodni w wersji 1400 kupisz tutaj

Kroniki Zbrodni w wersji 1900 kupisz tutaj


Tzolk’in: Kalendarz Majów

Wiek: 13+
Poziom trudności wg BGG: 3.67/5

Tzolk’in: Kalendarz Majów to gra, która nie bez przyczyny znalazła się już w niejednej naszej (i nie tylko) topce. To kolejna pozycja dla wprawionych graczy, choć osoby z mniejszym doświadczeniem również nie będą potrzebowały zbyt wiele czasu, aby przyswoić sobie jej zasady dzięki zrozumiałym oznaczeniom na elementach gry. Efektowna plansza z obracającymi się kołami zębatymi przyciąga spojrzenia i w ciekawy sposób pokazuje upływ czasu w rozgrywce. Bogate możliwości wyboru drogi ku zwycięstwie sprawiają, że jedna rozgrywka absolutnie nie jest wystarczająca, aby dobrze poznać ten tytuł. Tzolk’in to moim zdaniem najlepszy przedstawiciel gier z mechaniką zagrywania robotników, który każdy gracz prędzej czy później powinien poznać. Moim zdaniem prędzej!

Główne zalety gry Tzolk’in: Kalendarz Majów:
– doskonały przedstawiciel gry z mechaniką zagrywania robotników;
– wymagająca rozsądnego planowania rozgrywka;
– oryginalne wykonanie;
– mnogość dróg do zwycięstwa.

Grę najtaniej kupisz tutaj


Łąka

Wiek: 10+
Poziom trudności wg BGG: 2.33/5

Przepięknie wydana, kolorowa gra rodzinna polskich autorów. Choć na rynku jest od niedawna, zdążyła już zostać zauważona i doceniona. Łąka to tytuł zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z planszówkami, jak i dla bardziej doświadczonych graczy, mających ochotę na lżejszą, choć niezmiernie przyjemną zabawę. Podczas rozgrywki wcielamy się w obserwatorów przyrody, kolekcjonując unikalne rośliny oraz zwierzęta, i tworzymy z nich tytułową łąkę, której wartość wzrasta wraz z kolejnymi, dołączanymi do niej elementami. Jeśli szukasz gry, która nie wymaga opanowania ogromnej ilości skomplikowanych zasad, jednocześnie zapewnia bardzo interesującą i angażującą rozgrywkę, Łąka koniecznie powinna znaleźć się na Twojej półce!

Główne zalety Łąki:
– proste zasady;
– duża regrywalność;
– efektowne wykonanie;
– walory edukacyjne.

Link do naszej recenzji

Grę najtaniej kupisz tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *