Planszowy Express

Planszowy Express #73

Planszowy Express 73

27 maja 2018 roku

Witaj w Planszowym Expressie! Przygotowaliśmy dla Ciebie najciekawsze wiadomości ze świata gier planszowych.

W tym tygodniu: Strażnicy Xobos, K2: Lhotse, Shadows: Amsterdam, Bears vs. Babies, Cortex 2, Cat Stax, 7 Cudów Świata: Armada, najpopularniejsze gry tygodnia na BGG i wiele innych.


Zajrzyjcie koniecznie do naszych najnowszych artykułów/recenzji:


Zagramw.to: Strażnicy Xobos (Imagine Realm)

Strażnicy Xobos

Do końca kampanii Strażników Xobos pozostały jeszcze 23 dni, a gra uzbierała już ponad 43 000 zł. Powolutku zbliżamy się do pierwszego progu, który oznacza wydanie gry. Jeśli jeszcze nie wiecie czym są Strażnicy Xobos, to koniecznie powinniście się tym zainteresować.

W grze Strażnicy Xobos prowadzić będziemy tytułowych Strażników do walki o dominację na planecie Xobos. Jest to bardzo dynamiczna gra strategiczno-taktyczna z elementami ekonomii. Klany strażników mogą wznosić budowle, zdobywać nowe technologie i ulepszenia zwiększające zdolności wydobywcze najważniejszego surowca – Kryształów Energii. Gra oferuje ogromną dawkę planowania oraz możliwość przeprowadzania zaskakujących ataków, a przez zróżnicowane zdobywanie zasobów oraz rozwój technologiczny, żadna rozgrywka nie będzie taka sama. Dzięki mechanice ulepszeń oraz budowania połączeń będziemy mogli tworzyć potężne defensywy, miażdżące ataki lub zbilansowany rozwój gospodarczy – wszystko jest w naszych rękach! Rozważne prowadzenie ekonomii z doskonałym planowaniem może doprowadzić do zaskakującego zwycięstwa…

zawartosc pudełka straznicy xobos

Więcej informacji na stronie kampanii

Link do kampanii na Zagramw.to


Zapowiedź: K2 Lhotse (Rebel)

lhotse

K2: Lhotse to drugi dodatek formatu Broad Peaka, w którym gracze będą mieli kilka alternatywnych dróg na szczyt i oprócz dopasowania planów do wybranego okna pogodowego będą musieli także decydować się na atak środkiem, prawą albo lewą strefą, w których warunki pogodowe mogą być także znacznie odmienne.

Data premiery dodatku nie jest jeszcze ustalona


Zapowiedź: Shadows Amsterdam (Rebel)

Shadows amsterdam

Shadows: Amsterdam – połączenie Tajniaków i Dixita – gracze będą wcielali się w role prywatnych detektywów, którzy będą poruszać się po mieście szukając tropów i wskazówek i podążając śladem przestępcy. Pokieruje nimi kapitan, który za pomocą skojarzeń będzie im podpowiadał, na jakie pola należy się poruszyć. Wskaże on jedną kartę z obrazkiem, a zadaniem graczy będzie trafnie połączyć ją z jedną z ilustracji wokół pola, na którym aktualnie się znajduje ich pionek. Jeśli im się uda, będą mogli się na nie poruszyć. Brzmi łatwo? Dodajmy do tego aspekt gry symultanicznej dwóch drużyn, czas rzeczywisty i konkurencję – nagle zaczyna robić się nieco trudniej.

Nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery gry.


Zapowiedź: Bears vs Babies (Rebel)

Bears vs Babies – straszliwe potwory w odwrocie i krwiożercze niemowlęta w natarciu! Gra autora Eksplodujących Kotków, ponownie z nietypowym tematem. Gracze będą wyposażać swoje niedźwiadki w rozmaity sprzęt pozwalający im się bronić przed rychłą zagładą z rąk niszczycielskich niemowląt.

Nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery.


Zapowiedź: Cortex 2, Cortex dla Dzieci 2 (Rebel)

cortex challenge 2 the brain game

Cortex 2 – 8 nowych zadań i nowe karty dotykowe. Grę można bez problemu połączyć z pierwszą częścią, otrzymując jeszcze bardziej zróżnicowany zestaw zadań ćwiczących nasz umysł.

Cortex dla dzieci 2 – 8 nowych zadań i nowe karty dotykowe. Również tę grę można bez problemu połączyć z pierwszą częścią wersji dla dzieci, otrzymując jeszcze bardziej zróżnicowany zestaw zadań ćwiczących nasz umysł.

Nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery obu gier Cortex.


Zapowiedź: Cat Stax

catstaxproductshot

Cat Stax to jednoosobowa łamigłówka z kotami w roli głównej. 44 karty zadań o różnych poziomach trudności, w których musimy ułożyć różne koty na karcie tak, by żaden z nich nie wystawał poza wyznaczoną przestrzeń i by nie było żadnych luk.

Nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery.


Zapowiedź: 7 Cudów Świata – Armada (Rebel)

7 Cudów Świata: Armada to dodatek do bestsellerowej i jednej z najbardziej nagradzanych gier  ostatnich lat. Armada dodaje do gry planszę, po której będziemy przemieszczać swoje floty na czterech torach – militariów morskich, floty handlowej, floty dyplomatów i odkrywców. Podczas zagrywania karty możemy teraz ponieść dodatkowy koszt, aby poruszyć statek o jedno pole do przodu i otrzymać benefit z tego pola. To, którą flotę poruszymy, uzależnione jest od koloru zagrywanej karty, mamy więc nową decyzję strategiczną. Dzięki flocie militarnej będziemy mogli atakować wszystkich graczy przy stole, dzięki flocie handlowej wydatnie podreperujemy finanse, flota dyplomatów przyniesie nam punkty zwycięstwa, a flota odkrywców pozwoli na odkrywanie nowych kolonii (dodatkowe zestawy kart kolonii).

Nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery.

Więcej o premierach wydawnictwa Rebel przeczytacie tutaj.


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność:

 1. Ganz schön clever – skok z 3020 na 2374 miejsce, obecnie 1987.
 2. Imaginarium skok z 4204 na 3670 miejsce, obecnie 3524.
 3. Black Rose Wars – skok z 9689 na 8738 miejsce, obecnie 8900.
 4. Decrypto skok z 1479 na 1339 miejsce, obecnie 1273.
 5. Space Base – skok z 2773 na 2535 miejsce, obecnie 2392.

Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie gry jak: Carcassonne: Wieża, Eldritch Horror: Przedwieczna Groza – Maski Nyarlathotepa, Ganges, Zgroza xD, Munchkin Grimm, Ruszyłbym na Smoka, Polska Quiz dla dzieci, Potworne porządki, Byczyna 1588, Polska, gola!, 13 duchów.
 • Drako (2. edycja) (Rebel) – data premiery nieustalona,
 • Drako 2: Trole kontra rycerze (Rebel) – data premiery nieustalona,
 • Zakochanie. Gra dla dwojga (Rebel) – data premiery nieustalona,
 • Get Packing – (Rebel) data premiery nieustalona,
 • Slawia (Into the Unknown) – kampania gry startuje 4 czerwca na platformie wspieram.to,
 • Atlantis: Island of Gods (Red Imp) – gra wystartuje z kampanią na jednym z portalów do wspierania gier w 2018 roku,
 • Amazonki (Lucrum Games) – premiera gry czerwcu 2018 roku,
 • Fikolo (Lucrum Games) – premiera gry w czerwcu 2018 roku, 

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.


Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

One thought on “Planszowy Express #73

 • Mnóstwo ciekawych propozycji, a szczególnie ta włochata gierka. Muszę poszukać o niej więcej informacji 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *