Planszowy Express #86

30 września 2018 roku

Witaj w Planszowym Expressie! Przygotowaliśmy dla Ciebie najciekawsze wiadomości ze świata gier planszowych.

W tym tygodniu: Junktech Duel na wspieram.to, konkurs IceCool Antarctica, patronat nad grą Szarlatani z Pasikurowic, premiera Speed Dating oraz Aeon’s End, polskie wydanie Gloomhaven.


Zajrzyjcie koniecznie do naszych najnowszych artykułów/recenzji:

Recenzja #152 Lords of Hellas

Recenzja #151 Everdell

Recenzja #150 Dice Throne Season One


Wspieram.to: Junktech Duel (Imagine Realm)

Świat przyszłości nie jest przyjaznym miejscem. Ziemia zamieniła się w ogromne złomowisko, na którym rządzą brutalni Łowcy – mutanci grabiący pozostałości cywilizacji. Każdego dnia trwa walka o teren i skrawki technologii, które mogą pomóc w przetrwaniu. Brutalne pojedynki to codzienność – wygrają najlepsi…

Gra karciana „Junktech: Duel” to dwuoosobowy, dynamiczny i emocjonujący pojedynek, w którym gracze walczą wybranym przez siebie bohaterem. Gra wykorzystuje znane mechaniki takie jak draft, push your luck oraz blef a przy tym oferuje dużą dawkę taktyki oraz planowania. Każdy z 4 bohaterów posiada zestaw indywidualnych umiejętności zawartych na kartach profesji, zaś gra jest w pełni asymetryczna, dzięki czemu walka wymaga odpowiedniej techniki i taktyki w pojedynku z przeciwnikiem. W trakcie rozgrywki gracz może budować swoją talię, nabywać nowe umiejętności dla bohatera i tworzyć combosy, wykorzystując ciosy specjalne oraz akcje specjalne z posiadanych kart, a także broń tarczę i ekwipunek!

Gra we wsparciu EB kosztuje 49 pln (zwykłe pudełko) i 55 pln (pudełko stalowe – steel box) – Early Birds trwają półtorej dnia, do 28 września do północy. Cel ufundowania to 4500 pln – ale wydawca przygotował także cele, które ulepszą komponenty w grze lub dodadzą nowe rzeczy!

Kampania wystartowała 27 września (czwartek) o godzinie 12:00 i potrwa 30 dni. Przewidywany czas dostawy Junktech: Duel dla wspierających to luty następnego roku. Już teraz gra się ufundowała, zbierając łącznie 170% założonego celu. Jeśli jesteście zainteresowani tytułem to zapraszam poniżej. My mieliśmy okazję zagrać i gra nam się spodobała po kilku błyskawicznie rozegranych partiach.

Link do kampanii na wspieram.to


Konkurs: ICECOOL Antarctica

Największy konkurs w historii gier planszowych startuje już w październiku!

Wydawca gier planszowych, firma Brain Games ma zaszczyt ogłosić prawdopodobnie największe i najbardziej niezwykłe wyzwanie w historii planszówek: ICECOOL Antarctica. To międzynarodowy konkurs na najbardziej spektakularny trick w ICECOOL, którego zwycięzca będzie miał okazję odbyć podróż życia i zobaczyć prawdziwe pingwiny w ich naturalnym środowisku – na Antarktydzie. Budżet na główne nagrody wynosi ponad 18 tysięcy dolarów.

Konkurs będzie dostępny w 26 krajach, a zgłoszenia będą przyjmowane od 1 października do 15 stycznia. Aby wziąć udział w konkursie, uczestnicy muszą przesłać za pośrednictwem strony www.icecoolantarctica.com filmik ilustrujący trick wykonany podczas gry w ICECOOL. Przesłane filmy można udostępniać w różnych serwisach społecznościowych dla uzyskania większego zasięgu.

Między 15 stycznia a 4 lutego nadesłane filmy będą podlegały ocenie. W pierwszym etapie krajowi sędziowie wyłonią regionalnych zwycięzców, którzy otrzymają nagrody od lokalnych partnerów i dystrybutorów ICECOOL. Krajowe jury wybierze 5 najlepszych filmów, które będą rywalizowały o światową nagrodę główną.


W skład międzynarodowego jury będą wchodzić znani specjaliści od gier planszowych: Tom Vasel (uznany projektant i recenzent planszówek, twórca kanału The Dice Tower), Joachim Ulbrich (CEO Amigo Spiele) oraz Egils Grasmans (CEO Brain Games). Będą oni oceniać tricki finalistów pod kątem poziomu trudności (50% oceny) i kreatywności (50% oceny). Ich zadaniem będzie wyłonienie zdobywcy głównej nagrody, który weźmie udział w wycieczce na Antarktydę.

„ICECOOL jest uwielbiany przez tysiące ludzi na całym świecie. Dla mnie Antarktyda zawsze była wymarzonym kierunkiem podróży i wierzę, że jest nim również dla wielu naszych fanów. Pomyślałem zatem, że warto byłoby dać im szansę odwiedzenia tego wspaniałego miejsca, zwłaszcza że sami pewnie nie mieli by szansy tam trafić i spotkać prawdziwych pingwinów” – mówi Egils Grasmanis, CEO Brain Games

Podróż obejmuje bilety lotnicze do Argentyny (w tym konieczne przesiadki), ponieważ jest to miejsce, z którego startuje rejs na Antarktydę. Zwycięzca będzie się również cieszył 9 dobami podróży pełnej odkryć i doświadczeń na szlaku „Classic Antarctic”, który pokona w dwuosobowej kajucie zupełnie nowego statku Hondius. Nagroda będzie obejmowała również dwie niecodzienne aktywności: noc spędzoną na kempingu pod gołym niebem Antarktydy oraz spływ kajakowy po polarnych wodach, pozwalający poznać specyfikę tamtejszej linii brzegowej. Ta niezwykła podróż będzie przygotowana i poprowadzona przez Oceanwide Expeditions.

Śledź publikacje ICECOOL oraz Brain Games na Facebooku i Twitterze oraz na Instagramie pod hasztagiem #ICECOOLAntarctica, aby być na bieżąco z nowościami na temat wyzwania.

Więcej informacji o konkursie oraz regulamin znajdziesz na www.icecoolantarctica.com. Już teraz zacznij ćwiczyć swoje tricki!

O ICECOOL

Wielokrotnie nagradzana gra planszowa, której oryginalnym wydawcą jest firma Brain Games. Spośród innych tytułów wyróżniają ją dwa nowatorskie rozwiązania: wykorzystanie pstrykania do poruszania pionków oraz koncepcja „pudełka w pudełku”, które pozwala kompaktowo składać i transportować planszę do gry. ICECOOL został doceniony na całym świecie: doczekał się 15 międzynarodowych edycji, tłumaczenia na ponad 20 języków i dystrybucji w około 40 krajach. Na całym świecie jest już 350 000 egzemplarzy gry. W 2017 roku ICECOOL otrzymał prestiżowy tytuł Kinderspiel des Jahres – najlepszej gry dla dzieci.

O Bain Games

W 2004 roku trzech entuzjastów gier planszowych rozpoczęło misję szerzenia planszówkowej kultury w Łotwie, na Litwie i w Estonii. Brain Games rozpoczęło swoją działalność od lokalizacji i dystrybucji Osadników z Catanu. Dziś są największym dystrybutorem planszówek w krajach nadbałtyckich. W 2011 roku Brain Games rozpoczęło opracowywanie i publikowanie nowych gier, skutkiem czego przekształciło się w Brain Games Publishing. Obecnie wydane przez nich gry są dostępne w ponad 40 krajach.Dodatkowe informacje


Patronat: Szarlatani z Pasikurowic (wyd. G3)

Wielki hit zza zachodniej granicy, który zdobył planszówkowego Oscara, czyli Kennerspiel des Jahres 2018 już wkrótce w polskiej wersji językowej. Chodzi mianowicie o „Die Quacksalber von Quedlinburg”. Polski tytuł jest fantastyczny i brzmi „Szarlatani z Pasikurowic”.

Najważniejszą jednak informacją jest fakt, że obejmujemy patronat nad tą grą i już niedługo przekażemy Wam kolejne ciekawe informacje z nią związane.

W grze wcielimy się w tytułowych szarlatanów, których zadaniem jest przygotowanie tajnego naparu ze z najróżniejszych składników. Musisz jednak uważać, ponieważ szczypta jednego składnika za dużo i całą miksturę szlag trafi. Sprzedawaj mikstury i kupuj coraz to lepsze składniki, dzięki czemu twoje kolejne mikstury będą jeszcze lepsze.

Premiera w IV kwartale 2018 roku


Zapowiedź: Charterstone (wyd. Rebel)

Charterstone to rywalizacyjna gra ekonomiczna z systemem legacy dla 1 do 6 graczy. Naszym zadaniem będzie rozwijanie nowo założonej osady na obrzeżach królestwa Greengully. Z każdą partią odkryjemy nowe pola i możliwości, otwierając tajemnicze skrzynki z komponentami wewnątrz pudełka. Podczas pierwszej rozgrywki do dyspozycji graczy pozostaje ograniczona liczba pól. W trakcie kolejnych partii gracze będą zmieniać tę sytuację przyklejając nowe budynki na planszę i odkrywając zawartość pozamykanych pudełek z komponentami. Z początku bardzo prosta gra przeistoczy się w grę o niespotykanej głębi i mnogości decyzji do podjęcia, a niewielka osada rozrośnie się w tętniące życiem miasteczko!

Przygoda z grą Charterstone trwać będzie dwanaście partii, ale w przeciwieństwie do większości gier z systemem legacy, ten tytuł nie jest jednorazowy! Gra oferuje równie ciekawe doznania po zakończeniu kampanii, jak i w trakcie jej trwania. Tuż po ostatniej partii można zanurzyć się w świat jedynej w swoim rodzaju gry ekonomicznej, która rozgrywać się będzie w stworzonej przez nas, wyjątkowej wiosce.

Jeden z najbardziej innowacyjnych systemów spotykanych w grach planszowych ostatnich lat. Gry legacy zdominowały najważniejszy ranking gier planszowych, BoardGameGeek, i stały się głównym elementem składowym sukcesu gry Pandemic Legacy, która przez wiele miesięcy zajmowała pierwsze miejsce w tym zestawieniu. System legacy wprowadza do gry element trwałej zmiany dokonywanej przez samych graczy bądź instrukcję. Ich wspólną cechą jest zapisywanie postępu graczy z rozgrywki na rozgrywkę oraz wpływ tego zapisu na kolejne partie. W Charterstone w każdej kolejnej grze pojawiać się będą nowe budynki w postaci naklejek na planszę, lub naklejki zasad dodatkowych lub zastępujących wcześniejsze zasady wklejanych do instrukcji, a wraz z nimi nowe karty, pionki oraz inne elementy.

Ze względu na to, że gracze sami decydują o postępie gry, każda partia dostarcza nowych wrażeń. Zmiany zauważymy pomiędzy jedną a drugą rozgrywką, ale także w rozmowach z innymi graczami posiadającymi swój egzemplarz gry Charterstone. Wyjątkowy tryb legacy w połączeniu z rywalizacyjną grą ekonomiczną to gwarancja niepowtarzalności i wyjątkowo ciekawych wyborów do podjęcia.

Premiera gry 15 października 2018 roku


Premiera: Speed Dating (wyd. Trefl Joker Line)

Ach miłość! Natchnienie artystów, pożywka dla mediów, marzenie nastolatek i radość szczęśliwie zakochanych. Temat rzeka, opinii bez liku. I ten stały dylemat: czy przeciwieństwa się przyciągają (a jeśli tak, to na jak długo)? A może jednak prawdziwa jest teoria o dwóch połówkach jednego jabłka? I w ogóle, najważniejsze pytanie – jak znaleźć swojego jedynego/swoją jedyną?

Uwaga! „Speed Dating” nie dostarczy Wam odpowiedzi na żadne z tych pytań. Da Wam zabawę, śmiech i ćwiczenia praktyczne w randkowaniu. Same korzyści! „Speed Dating” to gra dla niej i dla niego stanu wolnego oraz dla niej i dla niego stanu zajętego (bo randki małżeńskie z planszówkami są super!). Czy jesteś gotowy na szaloną zabawę imprezową? Stwórz za pomocą kart niezwykłą postać i zabłyśnij w towarzystwie. Wybierz trzy karty z zabawnymi i niecodziennymi cechami charakteru!

Jesteś mistrzem Europy w judo, grasz na tamburynie w zespole folkowym i przebierasz się za postacie z komiksów? A może panikujesz na widok pająków, grasz w zespole punkrockowym, twój brat jest majorem, a ojciec generałem? Przedstaw się najlepiej jak potrafisz i daj się uwieść postaciom stworzonym przez innych graczy. Biorąc udział w tej zakręconej rozgrywce, bądź przygotowany na mocne dyskusje, ciągłe improwizacje i… salwy śmiechu! Daj się porwać gorącej atmosferze. Wymyślona przez Ciebie postać poszukuje swojej drugiej połówki, dlatego bierze udział w speed datingu (szybkich randkach). Czaruj, przekonuj i rób wszystko, co w Twojej mocy, by zdobyć serce wybranka/wybranki. Uwiedź i daj się uwieść!

Gra jest już do kupienia w sklepach


Premiera: Aeon’s End

Aeon’s End to kooperacyjna gra karciana oparta o mechanikę budowania talii, w której karty na żadnym etapie nie są tasowane, a zmienna kolejność tur graczy symuluje chaos bitwy. Gracze podejmują znaczące decyzje poprzez zarządzanie swoją talią. Podczas każdej rozgrywki, zmierzycie się z innym Nemezis, z których każdy ma unikalny zestaw umiejętności, zmuszając graczy do stosowania odmiennych taktyk w celu pokonania go.

Aeon’s End pojawia się w wersji polskojęzycznej po raz pierwszy, na podstawie drugiej edycji angielskiej (poprawionej), stąd też edycja polska posiada dopisek „DRUGA EDYCJA”.

W Aeon’s End wcielisz się w potężnego maga Bram. Mnogość kombinacji zaklęć i artefaktów, możliwość grania solo oraz w grupie do czterech osób i unikatowe zdolności postaci zapewniają ogromną regrywalność.

Gra jest już dostępna do kupienia w sklepach


Zapowiedź: Gloomhaven (Albi Polska)

Bycie najemnikiem żyjącym na krawędzi cywilizowanego świata nie jest najłatwiejszym zajęciem. Odważni głupcy i desperaci, którzy opuszczają mury Gloomhaven, czasem jednak wracają, opowiadając o przygodach, bogactwie i chwale. Niektórzy z nich przywożą łupy, które świadczą o tym, że nie wyssali swoich opowieści z palca. To sprawia, że kolejni narwańcy ruszają w dzicz, w poszukiwaniu zapomnianych krypt, ukrytych twierdz i kolejnych opowieści…

Oto kooperacyjna gra taktyczna, stworzona przez miłośnika ekonomicznych gier Euro, w której wspólnymi siłami przedzieramy się przez nieustannie ewoluujący świat fantasy, rozgrywając kampanię fabularną na przestrzeni wielu sesji. Każdy gracz wciela się w postać twardego najemnika posiadającego unikalne zdolności i własną motywację. Razem tworzą drużynę, która będzie walczyć ramię w ramię na przestrzeni serii scenariuszy, których fabuła zmieniać się będzie wraz z podejmowanymi przez graczy decyzjami. Podczas pojedynczych przygód, postaci graczy staną oko w oko z rozmaitymi przeciwnościami, od zwierząt, przez pułapki, po zmęczenie. Każdy scenariusz oferuje głębokie taktyczne dylematy, gdzie zachowanie i użycie w odpowiednim momencie konkretnej karty zdolności może zaważyć na powodzeniu całej wyprawy.

Gloomhaven posiada zaawansowany system walki oparty na dobieranych kartach, pozbawiony losowości kostek, a także w pełni zautomatyzowanych przeciwników, o charakterystycznych i różnorodnych wzorcach zachowań. Wewnątrz tego dziesięciokilogramowego opakowania znajdziecie pełnoprawną kampanię fabularną o niespotykanej dotąd skali i głębi.

Gloomhaven  to wyjątkowe dzieło, łączące najlepsze cechy gier kooperacyjnych, taktycznych i przygodowych, teraz z poprawioną instrukcją i komponentami.

Już niedługo więcej informacji na ten temat.


Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj!


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.

 


Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier Planszowy Express #85

1 thought on “Planszowy Express #86”

  1. Ciekawe propozycje 🙂 Nawet nie wiesz jak się cieszę, że nadchodzi jesień i bez wyrzutów sumienia będzie można posiedzieć w domu i połupać w planszówki, sporo gier mam już zakupionych, ale czekały tylko na odpowiedni czas. Myślę, że jest już bliżej, niż dalej 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *