Planszowy Express #36

20 września 2017 roku

Planszowy Express 36 Planszowy Express #36

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was:

Bios: Megafauna (druga edycja), Detektyw Pozytywka na tropie, Gra tygodnia na BGG, Elementum: Gra Karciana, Wyścig Odkrywców, Semper Fidelis Bitwa o Lwów 1918-1919 i inne.


Bios: Megafauna (druga edycja)

Historia gry Bios: Megafauna zaczyna się właśnie tam, gdzie zakończyła się gra Bios: Genesis, czyli wraz z inwazją na ląd w przeddzień “Phanerozoic eon”. Zaczynasz jako roślina, mięczak, owad lub jako jeden z kręgowców, by zacząć walkę o dominację na lądzie. Istnieje pewna gra komputerowa o podobnym charakterze – mowa o SPORE, które traktuje dokładnie o tym samym. Było to moje pierwsze luźne skojarzenie w momencie, w którym dowiedziałem się o czym jest ta gra. Czy to dobrze? Myślę, że tak. Proces ewolucji to bardzo ciekawy temat, które uważam że jest wciąż bardzo mało wykorzystywany w grach planszowych. Cóż, może po Wikingach na Marsie przyjdzie pora na Ewolucję? Pożyjemy zobaczymy. Bios: Megafauna to potomek pierwszej edycji, która jest związana z grą Bios: Genesis. Pomimo tego że gra jest niezależna, to gdy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami Bios: Genesis, możemy zacząć rozgrywkę dokładnie tam, gdzie ukończyliśmy ją właśnie w poprzedniej części. Zapowiada się intrygująco.

Światowa premiera jeszcze w tym roku


Detektyw Pozytywka na tropie

Detektyw Pozytywka na tropie 1 Planszowy Express #36

 

Detektyw Pozytywka na tropie” to kolejna gra nawiązująca do bestsellerowych książek Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”. Były już „Mrówki” i dwie gry z serii „Zagrajmy, mamo”, kolej na grę opartą na popularnej serii książek Grzegorza Kasdepke.

Świat detektywa Pozytywki przeniesiony został do gry stworzonej przez Reinera Knizię, jednego z najlepszych autorów gier. Podczas rozgrywki gracze pomagają detektywowi Pozytywce odnaleźć ukryte przedmioty. Muszą wykazać się dobrą pamięcią i umiejętnością podejmowania ryzyka. Uważajcie na pana Mietka – przegoni każdego, kto napatoczy mu się pod miotłę!

Ilustracje do gry przygotował Piotr Rychel. Gra nominowana była do nagród: Najlepsza Gra Dziecięca (Finlandia, 2005) oraz Najlepsza Gra Dziecięca (Niemcy 2004).

Detektyw Pozytywka na tropie 3 1 Planszowy Express #36

Data premiery: 11.10.2017 (Nasza Księgarnia)


Gra tygodnia na BGG The 7th Continenth (6 tydzień z rzędu)

Już szósty tydzień z rzędu na pierwszej pozycji, tym razem skok z miejsca 150 nam miejsce 112. Gra zajmuje już 12 miejsce w kategorii gry tematyczne. Siódmy Kontynent to kooperacyjna gra planszowa o eksploracji z mechaniką przetrwania, inspirowana książkami przygodowymi, w których „jesteś bohaterem”. Na własną rękę lub w drużynie składającej się z maksymalnie czterech graczy, wyrusz w epicką przygodę i spróbuj zmierzyć się z klątwami, które zostały na ciebie rzucone podczas pierwszej wyprawy na kontynent. Może w przyszłym tygodniu ujrzymy już inną grę – tak czy siak drugie miejsce zaraz za Siódmym kontynentem zajęła gra Tajniacy Duet.

Update: druga kampania na Kickstarterze startuje jeszcze w tym miesiącu!!


Elementum: Gra Karciana

e3caccbb6628d6ef3758b88e48376812 35f06e0404b1c610705d6da45120971e Planszowy Express #36

W fantastycznym świecie Tellus silne trzęsienie ziemi odsłoniło ruiny starożytnej struktury, kryjącej skoncentrowaną moc magiczną. Czarodzieje czując emanującą esencję zjechali z całej krainy, by zaczerpnąć potężnej energii w postaci cząsteczek Elementum – tajemniczego pierwiastka niezbędnego do rzucania zaklęć i tworzenia wzmacniających kryształów mocy. Olbrzymia siła ukryta od setek lat skupiona jest w czterech mistycznych źródłach żywiołów. Magowie, rzucając zaklęcia z aspektów ziemi, ognia, powietrza oraz wody, opanowują Elementum gromadząc moc – a ten kto zdobędzie jej najwięcej, pozna ostateczne tajemnice natury i zostanie najpotężniejszym elementalistą świata…

Elementum to szybka gra karciana, dla od 1 do 4 graczy od 10 roku życia, trwającą ok. 15 minut, w której gracze przekazują sobie zestawy kart zaklęć i jedną z nich wykładają przed siebie. Tak tworzą układy wychodzące od źródeł żywiołów, które przyniosą punkty na koniec gry w zależności od zestawów, przewag, otoczenia czy kryształów mocy.

Gra wymaga od gracza zmysłu obserwacji, odpowiedniego planowania ruchów, przewidywania i dostarcza dużo satysfakcji po stworzeniu dobrze punktującego układu. Proste zasady, intuicyjna mechanika, a także czytelna ikonografia, sprawiają że grę można wytłumaczyć każdemu w kilka chwil. Pojedyncze rozgrywki można ułożyć w turniej, który wyłoni ostatecznego zwycięzcę po kilku partiach, w zależności od sumy zgromadzonych cząsteczek Elementum.

89ad570ae30af9c4583e668773f1ae58 e91f8e82d2426c3b724e2b403991a76b Planszowy Express #36

Elementum na wspieram.to – kliknij tutaj


Wyścig Odkrywców (Image Realm)

12280 project be225d6e4e69a2d3136d2ead3e8a2116 Planszowy Express #36

Chcesz wziąć udział w Wyścigu Odkrywców?! Przygotuj się na przygodę! Czeka na ciebie wiele wyzwań w drodze do sukcesu, i nie ważne czy zdecydujesz się przeszukiwać dzikie ostępy Azji, skaliste wzgórza Ameryki Północnej czy Koloseum w Rzymie. Gdziekolwiek zdecydujesz się pójść, pamiętaj że kroczysz ku nowemu! Psst, nikt nie mówił, że nie możesz zaopatrzyć się w jakiś sprzęt, prawda?, więc szybko idź na pobliski targ, a może zdobędziesz porządny ekwipunek!

a2e775cf49c3b1a8d890db332125122f a1de3a95963f057029d2259edfb6603d Planszowy Express #36

Gra planszowa Wyścig Odkrywców oferuje graczom możliwość dokonywania odkryć znanych nam współcześnie. Rywalizacja polega na odkrywaniu sekretnych lokacji takich jak Jaskinia AltamiraSerra de CapivaraTerakotowa Armia, przeszukiwaniu znanych lokacji w celu zdobycia sekretnej wiedzy i tajemnych artefaktów. Za każde odkrycie gracz pozyskuje punkty podliczane na koniec gry. Łącznie w grze znajduje się 21 sekretnych lokacji, 16 przedmiotów i 17 zwojów wiedzy, a dotarcie do nich będzie wymagało podjęcia wielu ważnych decyzji mających wpływ na przebieg rywalizacji.

82ae208c64f484b9004d1f0a47325594 a5459fe84d0e00cf459f30acf9e01c99 Planszowy Express #36

Wrażenia z przygody zapewniają karty Wyprawy i Poszukiwań oraz Karty podróży – łącznie jest ich 122 (mini przygody), a każda zawiera przygodę odpowiednią dla regionu i miejsca, w którym przebywa gracz oraz oferuje pewne możliwości, z których będzie można skorzystać.

Premiera październik 2017 roku


Semper Fidelis Bitwa o Lwów 1918-1919

big 62 Planszowy Express #36

Listopad 1918 roku. Powoli kończy się straszliwa Wielka Wojna, która zmieniła Europę i zniszczyła stare monarchie. Na gruzach jednej z nich – monarchii austro-węgierskiej – rozpoczyna się nowy konflikt pomiędzy dwoma narodami: polskim i ukraińskim. Jego areną będzie Lwów – miasto zawsze wierne Rzeczypospolitej.

Semper Fidelis to pięknie ilustrowana, planszowa gra strategiczna dla 2 osób, która przedstawia realia walk o Lwów w latach 1918–1919. Gracze wcielą się w role dowódców obu stron, którzy będą starali się opanować miasto i okolice. Rzucą do boju regularne jednostki Strzelców Siczowych, żołnierzy odrodzonego Wojska Polskiego oraz wcielą do szeregów ochotników – zarówno słynnych lwowskich baciarów jak i kobiety i dzieci. Wyposażą ich w broń oraz mundury zdobyte w magazynach należących do armii austro-węgierskiej. Postarają się wykorzystać także artylerię, lotnictwo oraz pociągi pancerne. Spróbują negocjacji z ciągle stacjonującymi w mieście jednostkami austriackimi oraz węgierskimi. Jednak nie mogą zapomnieć o pomocy cywilom, którzy nie tylko potrzebują żywności, ale także narażeni są na ogień nieprzyjacielskich kul i bagnetów. Zbyt wielkie straty wśród ludności lub zniszczenia części miasta mogą skończyć się klęską strony polskiej. Gracze niecierpliwie wyczekiwać będą także na wieści z innych odcinków frontu oraz zaciszy politycznych gabinetów, w których decydowano o losach obu narodów.

rozkladowka Planszowy Express #36

Grafika z serwisu Board Time

Semper Fidelis to więc gra strategiczna, która ukazuje wszelkie aspekty prowadzenia wojny. Przygotowanych 5 scenariuszy różni się od siebie tematyką, skalą oraz czasem rozgrywki.

Więcej o grze w serwisie Board Time – klik.


Szybkie info:

  • Wsiąść do Pociągu: Holandia – premiera wrzesień 2017 (Rebel),
  • Wyspa Smoków – premiera wrzesień 2017 (Granna),
  • Wsiąść do Pociągu: Wielka Brytania/Pensylwania – premiera wrzesień 2017 (Rebel),
  • Wsiąść do Pociągu: Europa 1912 – premiera wrzesień 2017 (Rebel),
  • Torres – premiera wrzesień 2017 (Egmont),
  • Ewolucja – premiera wrzesień 2017 (Egmont),
  • Erin (The Arrival) – premiera w 2017 roku (Octupus Games),
  • Doom – premiera wrzesień 2017  (Galakta),

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na FacebookuFacebook Pulub nas Planszowy Express #36

Dodaj komentarz