Planszowy Express #36

20 września 2017 roku

Planszowy Express 36

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was:

Bios: Megafauna (druga edycja), Detektyw Pozytywka na tropie, Gra tygodnia na BGG, Elementum: Gra Karciana, Wyścig Odkrywców, Semper Fidelis Bitwa o Lwów 1918-1919 i inne.


Bios: Megafauna (druga edycja)

Historia gry Bios: Megafauna zaczyna się właśnie tam, gdzie zakończyła się gra Bios: Genesis, czyli wraz z inwazją na ląd w przeddzień „Phanerozoic eon”. Zaczynasz jako roślina, mięczak, owad lub jako jeden z kręgowców, by zacząć walkę o dominację na lądzie. Istnieje pewna gra komputerowa o podobnym charakterze – mowa o SPORE, które traktuje dokładnie o tym samym. Było to moje pierwsze luźne skojarzenie w momencie, w którym dowiedziałem się o czym jest ta gra. Czy to dobrze? Myślę, że tak. Proces ewolucji to bardzo ciekawy temat, które uważam że jest wciąż bardzo mało wykorzystywany w grach planszowych. Cóż, może po Wikingach na Marsie przyjdzie pora na Ewolucję? Pożyjemy zobaczymy. Bios: Megafauna to potomek pierwszej edycji, która jest związana z grą Bios: Genesis. Pomimo tego że gra jest niezależna, to gdy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami Bios: Genesis, możemy zacząć rozgrywkę dokładnie tam, gdzie ukończyliśmy ją właśnie w poprzedniej części. Zapowiada się intrygująco.

Światowa premiera jeszcze w tym roku


Detektyw Pozytywka na tropie

Detektyw Pozytywka na tropie (1)

 

Detektyw Pozytywka na tropie” to kolejna gra nawiązująca do bestsellerowych książek Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”. Były już „Mrówki” i dwie gry z serii „Zagrajmy, mamo”, kolej na grę opartą na popularnej serii książek Grzegorza Kasdepke.

Świat detektywa Pozytywki przeniesiony został do gry stworzonej przez Reinera Knizię, jednego z najlepszych autorów gier. Podczas rozgrywki gracze pomagają detektywowi Pozytywce odnaleźć ukryte przedmioty. Muszą wykazać się dobrą pamięcią i umiejętnością podejmowania ryzyka. Uważajcie na pana Mietka – przegoni każdego, kto napatoczy mu się pod miotłę!

Ilustracje do gry przygotował Piotr Rychel. Gra nominowana była do nagród: Najlepsza Gra Dziecięca (Finlandia, 2005) oraz Najlepsza Gra Dziecięca (Niemcy 2004).

Detektyw Pozytywka na tropie (3) (1)

Data premiery: 11.10.2017 (Nasza Księgarnia)


Gra tygodnia na BGG The 7th Continenth (6 tydzień z rzędu)

Już szósty tydzień z rzędu na pierwszej pozycji, tym razem skok z miejsca 150 nam miejsce 112. Gra zajmuje już 12 miejsce w kategorii gry tematyczne. Siódmy Kontynent to kooperacyjna gra planszowa o eksploracji z mechaniką przetrwania, inspirowana książkami przygodowymi, w których „jesteś bohaterem”. Na własną rękę lub w drużynie składającej się z maksymalnie czterech graczy, wyrusz w epicką przygodę i spróbuj zmierzyć się z klątwami, które zostały na ciebie rzucone podczas pierwszej wyprawy na kontynent. Może w przyszłym tygodniu ujrzymy już inną grę – tak czy siak drugie miejsce zaraz za Siódmym kontynentem zajęła gra Tajniacy Duet.

Update: druga kampania na Kickstarterze startuje jeszcze w tym miesiącu!!


Elementum: Gra Karciana

W fantastycznym świecie Tellus silne trzęsienie ziemi odsłoniło ruiny starożytnej struktury, kryjącej skoncentrowaną moc magiczną. Czarodzieje czując emanującą esencję zjechali z całej krainy, by zaczerpnąć potężnej energii w postaci cząsteczek Elementum – tajemniczego pierwiastka niezbędnego do rzucania zaklęć i tworzenia wzmacniających kryształów mocy. Olbrzymia siła ukryta od setek lat skupiona jest w czterech mistycznych źródłach żywiołów. Magowie, rzucając zaklęcia z aspektów ziemi, ognia, powietrza oraz wody, opanowują Elementum gromadząc moc – a ten kto zdobędzie jej najwięcej, pozna ostateczne tajemnice natury i zostanie najpotężniejszym elementalistą świata…

Elementum to szybka gra karciana, dla od 1 do 4 graczy od 10 roku życia, trwającą ok. 15 minut, w której gracze przekazują sobie zestawy kart zaklęć i jedną z nich wykładają przed siebie. Tak tworzą układy wychodzące od źródeł żywiołów, które przyniosą punkty na koniec gry w zależności od zestawów, przewag, otoczenia czy kryształów mocy.

Gra wymaga od gracza zmysłu obserwacji, odpowiedniego planowania ruchów, przewidywania i dostarcza dużo satysfakcji po stworzeniu dobrze punktującego układu. Proste zasady, intuicyjna mechanika, a także czytelna ikonografia, sprawiają że grę można wytłumaczyć każdemu w kilka chwil. Pojedyncze rozgrywki można ułożyć w turniej, który wyłoni ostatecznego zwycięzcę po kilku partiach, w zależności od sumy zgromadzonych cząsteczek Elementum.

Elementum

Elementum na wspieram.to – kliknij tutaj


Wyścig Odkrywców (Image Realm)

YouTube Video Preview

Chcesz wziąć udział w Wyścigu Odkrywców?! Przygotuj się na przygodę! Czeka na ciebie wiele wyzwań w drodze do sukcesu, i nie ważne czy zdecydujesz się przeszukiwać dzikie ostępy Azji, skaliste wzgórza Ameryki Północnej czy Koloseum w Rzymie. Gdziekolwiek zdecydujesz się pójść, pamiętaj że kroczysz ku nowemu! Psst, nikt nie mówił, że nie możesz zaopatrzyć się w jakiś sprzęt, prawda?, więc szybko idź na pobliski targ, a może zdobędziesz porządny ekwipunek!

Gra planszowa Wyścig Odkrywców oferuje graczom możliwość dokonywania odkryć znanych nam współcześnie. Rywalizacja polega na odkrywaniu sekretnych lokacji takich jak Jaskinia AltamiraSerra de CapivaraTerakotowa Armia, przeszukiwaniu znanych lokacji w celu zdobycia sekretnej wiedzy i tajemnych artefaktów. Za każde odkrycie gracz pozyskuje punkty podliczane na koniec gry. Łącznie w grze znajduje się 21 sekretnych lokacji, 16 przedmiotów i 17 zwojów wiedzy, a dotarcie do nich będzie wymagało podjęcia wielu ważnych decyzji mających wpływ na przebieg rywalizacji.

Wrażenia z przygody zapewniają karty Wyprawy i Poszukiwań oraz Karty podróży – łącznie jest ich 122 (mini przygody), a każda zawiera przygodę odpowiednią dla regionu i miejsca, w którym przebywa gracz oraz oferuje pewne możliwości, z których będzie można skorzystać.

Premiera październik 2017 roku


Semper Fidelis Bitwa o Lwów 1918-1919

Listopad 1918 roku. Powoli kończy się straszliwa Wielka Wojna, która zmieniła Europę i zniszczyła stare monarchie. Na gruzach jednej z nich – monarchii austro-węgierskiej – rozpoczyna się nowy konflikt pomiędzy dwoma narodami: polskim i ukraińskim. Jego areną będzie Lwów – miasto zawsze wierne Rzeczypospolitej.

Semper Fidelis to pięknie ilustrowana, planszowa gra strategiczna dla 2 osób, która przedstawia realia walk o Lwów w latach 1918–1919. Gracze wcielą się w role dowódców obu stron, którzy będą starali się opanować miasto i okolice. Rzucą do boju regularne jednostki Strzelców Siczowych, żołnierzy odrodzonego Wojska Polskiego oraz wcielą do szeregów ochotników – zarówno słynnych lwowskich baciarów jak i kobiety i dzieci. Wyposażą ich w broń oraz mundury zdobyte w magazynach należących do armii austro-węgierskiej. Postarają się wykorzystać także artylerię, lotnictwo oraz pociągi pancerne. Spróbują negocjacji z ciągle stacjonującymi w mieście jednostkami austriackimi oraz węgierskimi. Jednak nie mogą zapomnieć o pomocy cywilom, którzy nie tylko potrzebują żywności, ale także narażeni są na ogień nieprzyjacielskich kul i bagnetów. Zbyt wielkie straty wśród ludności lub zniszczenia części miasta mogą skończyć się klęską strony polskiej. Gracze niecierpliwie wyczekiwać będą także na wieści z innych odcinków frontu oraz zaciszy politycznych gabinetów, w których decydowano o losach obu narodów.

Znalezione obrazy dla zapytania Semper Fidelis bitwa o lwów 1918

Grafika z serwisu Board Time

Semper Fidelis to więc gra strategiczna, która ukazuje wszelkie aspekty prowadzenia wojny. Przygotowanych 5 scenariuszy różni się od siebie tematyką, skalą oraz czasem rozgrywki.

Więcej o grze w serwisie Board Time – klik.


Szybkie info:

  • Wsiąść do Pociągu: Holandia – premiera wrzesień 2017 (Rebel),
  • Wyspa Smoków – premiera wrzesień 2017 (Granna),
  • Wsiąść do Pociągu: Wielka Brytania/Pensylwania – premiera wrzesień 2017 (Rebel),
  • Wsiąść do Pociągu: Europa 1912 – premiera wrzesień 2017 (Rebel),
  • Torres – premiera wrzesień 2017 (Egmont),
  • Ewolucja – premiera wrzesień 2017 (Egmont),
  • Erin (The Arrival) – premiera w 2017 roku (Octupus Games),
  • Doom – premiera wrzesień 2017  (Galakta),

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na FacebookuFacebook Pulub nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *