Planszowy Express

Planszowy Express #70

Planszowy Express 70

5 maja 2018 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Przygotowaliśmy dla Was najświeższe wiadomości ze świata gier planszowych.

Co w tym tygodniu? Inis, Zamki Caladale, Star Wars: X-Wing (2 edycja), My Little Scythe, Strażnicy Xobos, Santa Maria: American Kingdoms, TIME Stories: Aleja Gwiazd, najpopularniejsze gry tygodnia na BGG i wiele innych.


Zajrzyjcie koniecznie do naszej najnowszej recenzji:

Recenzja #131 Hero Realms

W grze Hero Realms będziemy rekrutowali potężnych wojowników, a wszystko po to, aby pokonać w morderczym starciu naszego przeciwnika. Zrobimy to przy pomocy specjalnej mechaniki budowania talii, która znana jest z poprzedniej odsłony tejże gry “Star Realms”.


Premiera: Inis (Portal Games)

Inis

Klany opuściły Irlandię i udały się na poszukiwanie nowych ziem. Po długiej wędrówce trafiły na nowy ląd. Teraz muszą zadecydować, kto zostanie władcą wszystkich plemion.

Każdy z graczy jest pretendentem do tytułu Wielkiego Króla, a wygraną można osiągnąć na trzy różne sposoby:

 • Przywództwo – zostań wodzem przynajmniej sześciu obcych klanów.
 • Ziemia – bądź obecny na co najmniej sześciu terytoriach.
 • Religia – zaznacz swoją obecność na ziemiach, gdzie znajduje się co najmniej sześć miejsc kultu.

Wygrana nie przyjdzie łatwo – będziecie musieli blefować, starannie dobierać karty, przewidywać ruchy pozostałych graczy i kombinować. Wykorzystajcie pieśni bardów i wiedzę druidów. Grając w Inis, nieraz będziecie musieli walczyć, ale pamiętajcie, że eliminacja przeciwników nie przyniesie Wam zwycięstwa. Mądry władca musi wszak umieć dogadać się z przywódcami innych klanów, a także bacznie przyglądać się ich ruchom! Trzy ścieżki do zwycięstwa sprawiają, że rozgrywka jest nieprzewidywalna i każdy z uczestników musi naprawdę uważać na zagrania pozostałych.

Inis

Inis wykorzystacie trzy rodzaje kart. Karty Akcji dobieracie w fazie Zgromadzenia i używacie ich, żeby rekrutować klany lub budować cytadele oraz miejsca kultu. Karty Przewagi przypadają tym, którzy kontrolują określone tereny i pozwalają np. przemieścić klan lub uniknąć ataku. Z czasem zdobędziecie też karty eposu. Każda z nich odnosi się bezpośrednio do celtyckiej mitologii. Oko Balora, Morrígan, Szał bitewny, Ostrzeżenie Cathbada, Przybytek Cernunnosa, Opowieść o Cúchulainie oraz wiele innych spowodują, że Wasze klany będą zdolne do bohaterskich czynów, co w konsekwencji pomoże Wam pokonać przeciwników.

Inis zachwyci Was doskonałym oddaniem klimatu celtyckich legend. Nastrojowe ilustracje, misternie wykonane figurki oraz unikalny sposób prowadzenia rozgrywki sprawiają, że naprawdę poczujecie atmosferę mitów.

Grę można już kupić w sklepach


Premiera: Zamki Caladale (2 Pionki)

caladale news2

 

W dawno zapomnianych czasach, kiedy to na dźwięk jednego magicznego słowa góry zmieniały swoje położenie, Królestwo Caladale było domem dla wielu fantastycznych ras, zamieszkujących przepiękne zamki. Jednak pewnej feralnej nocy, ktoś rzucił potężne, prastare zaklęcie, które zupełnie wymknęło mu się spod kontroli. Z nastaniem świtu okazało się, że wszystkie zamki zostały kompletnie zniszczone, a fragmenty zburzonych murów i wież leżą rozrzucone w nieładzie po całej krainie. W powstałym chaosie mieszkańcy Caladale będą musieli odnaleźć znajome fragmenty zamków, odbudować swoje domostwa i tym samym przywrócić chwałę Królestwu Caladale 

Gracze rywalizują o odpowiednie kafelki, przedstawiające fragmenty zamków, by za ich pomocą odbudować swoją zniszczoną siedzibę. Punkty przyznawane są za liczbę użytych kafelków (wielkość zamku) oraz za ukończenie budowy zamku (za nieukończony zamek gracz otrzymuje punkty ujemne). W pudełku znajduje się 80 kafelków o niepowtarzających się grafikach, co sprawia, że gracze nigdy nie wybudują dwóch takich samych zamków!

Caladale news

Zamki Caladale to urocza gra kafelkowa, w której gracze muszą zbudować najwspanialszy zamek z dostępnych kafli murów, wież, okiennic i blank. Idealna gra dla całej rodziny, która pozwala realizować nawet najbardziej szalone pomysły na własną twierdzę!

Grę można już kupić w sklepach


Zapowiedź: Star Wars: X-Wing 2 edycja (Rebel)

x wing okladka

Od 2012 roku, kiedy pojawiła się na rynku, X-Wing: Gra figurkowa rozrosła się i stała się bestsellerem. Czternaście Fal i 58 wyjątkowych statków zapewniło ogromną bibliotekę maszyn oraz taktycznych możliwości, dając Ci szansę do pokierowania setkami wyjątkowych eskadr w bitwach kosmicznej sagi Star Wars.

Zobaczcie co wydawnictwo Rebel pisze o drugiej edycji X-Winga:

Pomimo ogromnego sukcesu pierwszej edycji, wierzymy, że przejście do kolejnej umożliwi nam zapewnienie jeszcze bardziej wyjątkowych doznań! W czterech głównych sferach gra Star Wars: X-Wing (druga edycja) została rozbudowana tak, aby wywoływać u graczy jeszcze więcej emocji:

x wing

 • Star Wars: X-Wing (druga edycja), wprowadzamy zmiany w rozgrywce. Zmiany te mają na celu polepszenie płynności rozgrywki, ujednolicenia interakcji pomiędzy statkami i ponownym skupieniu się na poruszaniu się statkami jako głównej mechanice gry.
 • Moc jest jednym z głównych czynników w uniwersum Star Wars, jednak w grze X-Wing nie miała tak dużego znaczenia. Dzięki premierze nowej edycji jesteśmy w stanie zaimplementować mechanikę Mocy, która będzie wpływać na to jak poruszacie się statkami i jakie taktyczne decyzje podejmujecie podczas bitwy. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego jak działa moc, po prostu czytajcie dalej!
 • Dzięki nowej edycji frakcje występujące w grze X-Wing mogą stać się bardziej unikatowe. Nawigowanie eskadrą Szumowin powinno różnić się od dowodzenia statkami Imperium. Różnice te w drugiej edycji będą jeszcze bardziej zauważalne! Co więcej, Najwyższy Porządek oraz Ruch oporu zostały przekształcone we własne frakcje, które zostały oddzielone od Sojuszu Rebelii oraz Imperium Galaktycznego. Otrzymają swoje wyjątkowe mechaniki, mocne oraz słabe strony!
 • Oficjalna aplikacja X-Wing Squad Builder oraz specjalna strona wyniosą tworzenie eskadr na jeszcze wyższy poziom, tak w sankcjonowanych rozgrywkach jak i w bitwie towarzyskiej. Aplikacja umożliwia graczom łatwe tworzenie eskadr i zarządzanie własną kolekcją, a w kwestii sankcjonowanych rozgrywek umożliwia sprawdzenie nowych dróg na alternatywne formaty rozgrywki.
 • Dzięki aplikacji, koszt punktowy statków oraz wyposażenie, a także gniazda wyposażenia w statkach mogą być dowolnie dopasowane pod nawet jedno wyjątkowe wydarzenie, serię turniejów, albo nawet cały sezon rozgrywek! Ostatecznie aplikacja stworzy dynamiczną i ciągle ewoluującą scenę rozgrywek sankcjonowanych na poziomie, którego nigdy wcześniej nie doświadczyliście. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego jak działa aplikacja, po prostu czytaj dalej!

Więcej o drugiej edycji przeczytacie na stronie wydawnictwa Rebel – klikając tutaj


Zapowiedź: My Little Scythe (wyd. Phalanx – prawdopodobnie)

My Little Scythe to konkurencyjna, przyjazna, rodzinna gra, w której każdy z graczy ma do dyspozycji 2 figurki zwierząt, które rozpoczynają przygodę w Królestwie Pomme.

Gracze na zmianę wybierają opcje Przenieś, Przeszukaj lub Wykonaj, by jako pierwsi zdobyć 4 trofea z 8 możliwych kategorii. Opcje te pozwolą graczom zwiększyć poziom przyjaźni, liczby posiadanych ciasteczek, wzmocnić swoje działania, wykonać zadania, nauczyć się magicznych zaklęć, dostarczyć kamienie szlachetne i jabłka do Zamku Everfree, a może nawet zaangażować się w walkę na ciasteczka.

Niektóre z mechanizmów My Little Scythe’s inspirowane są bestsellerową grą Scythe. Stworzona przez fanów gra typu „print and play”  w 2017 roku przykuła uwagę wydawnictwa Stonemaier Games (następnie zdobyła nagrodę BoardGameGeek 2017 za najlepszą grę typu „print and play”).

Teraz polskie wydawnictwo Phalanx zastanawia się nad wydaniem gry na rodzimym rynku. Jesteście zainteresowani?

Data premiery gry nieznana


Już wkrótce: Strażnicy Xobos (wyd. Imagine Realm)

Xobosart

Wydawnictwo prezentuje kolejną fantastyczną grafikę, którą znajdziemy w grze na planszetce gracza czerwonego. A jeśli nie wiecie jeszcze czym są Strażnicy Xobos, to zapraszam do naszego poprzedniego odcinka, w którym dokładnie omawiamy wyżej wymienioną produkcję.

Poprzedni odcinek Planszowego Expressu

Już niedługo, a dokładniej 17 maja gra startuje ze swoją kampanią na platformie Zagramw.to – śledźcie nasz serwis, gdyż będziemy informować Was na bieżąco o nowych ciekawostkach dotyczących gra jak i samej kampanii.

Start kampanii już 17 maja 2018 roku


Zapowiedź: Santa Maria: American Kingdoms

Wydawnictwo Aporta Games ujawniło okładkę zbliżającego się dodatku do gry Santa Maria. Santa Maria to gra, w której główną rolę odgrywają kości, za pomocą których budujemy sprawnie działający silniczek produkujący różne dobre. Jest to gra strategiczna, w której tworzysz i rozwijasz swoją kolonię bez bezpośredniej konfrontacji z innymi graczami. Dodatek do gry o tytule American Kingdoms ma mieć swoją premierę na targach Essen w październiku tego roku. Ciekaw czy rodzime wydawnictwo Granna wyda ten dodatek na polskim rynku – czekamy na informację.

American Kingdoms to rozszerzenie, które dodaje do gry nowe budynki oraz statki, nowych naukowców i biskupów, a także kilka modułów, w tym: kakao, specjalistów, gubernatora, nową asymetryczną rolę dla jednego z graczy oraz możliwość gry w pięciu graczy.

Światowa premiera dodatku na Essen w październiku 2018 roku


Zapowiedź: T.I.M.E Stories: Aleja Gwiazd (wyd. Rebel)

box 3d2 alejagwiazd

Witajcie ponownie, agenci! Pospieszcie się, mamy zadanie do wykonania!

Otrzymaliście już informację o waszej kolejnej misji o kryptonimie “Aleja gwiazd”. Miejsce, do którego zostaniecie wysłani to Hollywood w Kaliforni, czas: lata 80-te XX wieku. Przygotujcie się na sztuczne emocje, neonowe kolory i mnóstwo konfetti.

(Powinienem o tym przypomnieć jeszcze raz, zanim zaczniemy rozmawiać o szczegółach: to, co czeka na was w tej misji, nie jest odpowiednie dla młodszych uczestników. Z tego powodu zalecam, aby najmłodsi pozostali w bazie i nie podejmowali działań tym razem.)

Wasz cel? Zlokalizować i zbadać to, co uważamy za pętlę czasową. Miejcie na uwadze, że nie zależy nam na jej zamknięciu, a jedynie prowadzeniu obserwacji – dane, które możemy w ten sposób pozyskać, są niezwykle ważne dla naszej organizacji. Jesteśmy pewni, że ta misja będzie integralną częścią prac badawczych nad istotą Czasu i że dzięki niej poznamy naturę spraw, o których nawet wam się nie śniło. Ale o tym nieco później.

postacie aleja

Kolejna ważna informacja: wszystko wskazuje na to, że anomalia znajduje się w jednej z luksusowych willi położonych na wzgórzach Hollywood. Nasze skany wykryły pewne nadprzyrodzone zjawiska w tej okolicy; podejrzewamy, że jest ona miejscem, w którym pojawia się wielu badaczy z tamtego okresu czasu. Muszę jeszcze raz podkreślić, jak ważne jest zachowanie przez was zdrowego rozsądku – to NIE JEST misja dla osób o słabych nerwach. Waszym celem jest podtrzymanie otwarcia szczeliny i zbieranie informacji, to wszystko. Spotkacie dziwne zjawiska: nagłe spadki temperatur czy obiekty poruszające się samodzielnie. Ale bądźcie uważni, agenci, bo waszym zadaniem nie jest polowanie na duchy. Zachowajcie czujność i nie traćcie z oczu celu, który macie przed sobą, a wszystko skończy się dobrze.

Przygotujcie się na powrót do przeszłości! Tym razem odwiedzicie Hollywood lat osiemdziesiątych, by zbadać tajemnicę anomalii czasowej, która nawiedza jedną z willi na wzgórzach Los Angeles.

Uwaga! Opowiadana historia zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla dorosłych graczy.

Premiera na przełomie maja/czerwca 2018 roku


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność:

 1. The 7th Continent skok z 16 na 12 miejsce, obecnie 12.
 2. Four Against Darkness skok z 3974 na 3131 miejsce, obecnie 2878.
 3. The Manhattan Project 2: Minutes to Midnight – skok z 3746 na 3234 miejsce, obecnie 3156.
 4. The Mind skok z 1614 na 1423 miejsce, obecnie 1343.
 5. Feudum – skok z 2172 na 1926 miejsce, obecnie 1884.

Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie gry jak: Polska, gola!, Budowa miasta, Najazd turystów, 
 • Horror w Arkham LCG – Nici losu (Galakta) – premiera w 2018 roku,
 • Alakazoo (Tabletop Games) – premiera we wrzesniu 2018 roku.

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.


Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *