Planszowy Express

Planszowy Express #63

Planszowy Express 63

10 marca 2018 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was najświeższe wiadomości ze świata gier planszowych.

Jak zawsze zapowiedzi i premiery:  Wystawa Światowa 1893, Klany Kaledonii, Martwa Zima: Wojny Kolonii, AuZtralia, Wybierz Mnie, dodatki do Star Realms, najpopularniejsze gry tygodnia na BGG i inne.


Nasz blog został nominowany w plebiscycie Gram Prix jako najlepszy blog/serwis. Będzie nam miło za każdy oddany na nas głos. Dodatkowo dla głosujących jest przewidziana ogromna pula nagród – około 100. Zagłosować możecie w tym miejscu – kliknij tutaj.


Zajrzyjcie koniecznie do naszych najnowszych recenzji:

Recenzja #112 Esport Manager

Esport Manager to gra, w której masz niepowtarzalną możliwość wcielenia się w menadżera drużyny… e-sportowej! Czy zdołasz zatrudnić odpowiednich trenerów oraz najlepszych zawodników i zdobyć puchar? Zobacz, jak to jest zarządzać drużyną coraz bardziej popularnego na świecie e-sportu.

Recenzja #113 Keyflower: Farmerzy

Keyflower: Farmerzy to dodatek, który nie zmienia podstawowych zasad i wciąż traktuje o rozbudowywaniu swojej wioski poprzez licytację kafli oraz wysyłaniu robotników do pracy. Jednak tym razem do naszej osady wprowadzają się zwierzęta! Wioska już nigdy nie będzie taka sama.


Wystawa Światowa 1893 (wyd. 2 Pionki)

Wystawa Światowa 1893

Odbywająca się w 1893 roku Wystawa Światowa w Chicago była niezwykłym wydarzeniem, podczas którego zaprezentowano największe osiągnięcia w dziedzinie nauki, technologii, kultury oraz rozrywki. W wystawie wzięło udział 46 krajów, odwiedziło ją 27 milionów zwiedzających. Na targach zaprezentowano wiele nowości, odkryć i wynalazków – między innymi automatyczną zmywarkę naczyń, pierwszy zamek błyskawiczny, gumę do żucia Juicy Fruit, fosforyzujące oświetlenie, które stało się początkiem świetlówek.

Wcielając się w rolę organizatorów wystawy, będziecie wysyłać swoich pracowników, aby uzyskać przychylność wpływowych osób oraz zapewnić pojawienie się na wystawie najwspanialszych eksponatów. Ten z organizatorów, który przed rozpoczęciem wystawy będzie cieszył się najlepszą reputacją, zostanie zwycięzcą gry.

Premiera gry 14 marca 2018 roku


 

Klany Kaledonii (wyd. Czacha Games)

Gra Klany Kaledonii, która szturmem wbiła się do czołówki 100 najlepszych gier na świecie według rankingu BoardGameGeek zostanie wydana w Polsce. Za jej wydanie odpowiedzialne jest wydawnictwo Czacha Games. Kilka dni temu wystartowała kampania na nowej platformie wspierającej zagramw.to i bardzo szybko się ufundowała. Dużym plusem kampanii jest fakt, że polska edycja jest równoznaczna z II poprawioną oryginalną edycją. Egzemplarz gry powinien trafić do was na przełomie sierpnia/września.

Klany Kaledonii to świetna gra typu „euro”, gdzie przyjdzie nam się wcielić w jeden ze szkockich klanów. Będziemy uprawiali zboże, produkowali whisky, hodowali trzodę. Cała partia powinna zamknąć się w granicach dwóch godzin. Stoczyć bój o wieczną chwałę będzie można od 1 do 4 osób. Więcej o grze przeczytacie już na stronie kampanii – link poniżej.

Aktualnie trwa kampania gry na platformie zagramw.to – kliknij tutaj


Martwa Zima: Wojny Kolonii (wyd. Cube Factory of Ideas)

Ludzie zamienili się w żywe trupy. My nazywamy się ocalałymi. Zrobimy wszystko, by nimi pozostać.

Zombie nie są już waszym jedynym zmartwieniem! Niedaleko pojawiła się nowa kolonia. Jej członkowie panoszą się po waszym terenie. Konfrontacja jest tylko kwestią czasu…

Martwa Zima: Wojna kolonii to rozszerzenie zarówno do podstawowej Martwej Zimy, jak i Martwej Zimy: Długiej Nocy.

Jeśli posiadacie jedynie jedną z tych dwóch gier, w tym pudełku znajdziecie nowe karty rozdroży, nowe postaci, przedmioty i zagrożenia, a także zupełnie nowy tryb losowych przedmiotów. Jeśli jednak posiadacie obie gry, to będziecie mogli cieszyć się dwoma dodatkowymi trybami, w tym niezwykle emocjonującym, epickim trybem wojny kolonii, który spowoduje, że kolejne rozgrywki wspominać będziecie jeszcze długo po odejściu od stołu.

Dodatek miał właśnie swoją premierę i jest do kupienia w sklepach.


AuZtralia (wyd. Phalanx)

Auztralia

Ekonomia i eksploracja, przygoda i zaciekłe walki z tym co nienazwane… Czy będziesz w stanie odkryć przerażające tajemnice Australii, by ocalić ludzkość przed nieuniknioną zagładą?

AuZtralia to gra strategiczna z mocnymi wątkami ekonomicznymi oraz przygodowo-eksploracyjnymi, przeznaczona dla od jednej do czterech osób. Chcąc nadać grze swoisty charakter i klimat, Martin Wallace umieścił jej akcję w uniwersum stworzonym dla jednej ze swoich wcześniejszych gier – Studium w Szmaragdzie.

Akcja gry osadzona jest w alternatywnej rzeczywistości lat trzydziestych XIX wieku. Po wojnie restauracyjnej, która przyniosła ludziom wolność spod rządów Wielkich Przedwiecznych, pola i gleby półkuli północnej były doszczętnie skażone. Głód stał się nową zmorą ludzkości. Nieustraszeni poszukiwacze przygód wyruszyli więc na ekspedycje z misją znalezienia nowych ziem uprawnych. Szybko odkryli ukryty przed ludzkością kontynent – Australię – i przystąpili do jego eksploracji i zasiedlania. Niestety, nie zdawali sobie sprawy z tego, że Przedwieczni właśnie tam przygotowali swoje schronienie i bazę do kontrataku…

Aktualnie trwa kampania gry na platformie Kickstarter – kliknij tutaj


Wybierz Mnie (wyd. Lucrum Games)

Wybierz Mnie to prosta, ale niezwykle ekscytująca gra. W tej grze będziemy dobierali karty od siebie na ślepo, aby zebrać określoną liczbę kart trio zwierzęcego. Podejmowanie pewnego ryzyka może pomóc ci szybciej osiągnąć cel, ale jeśli natrafisz na czarną owcę, to pożegnamy cię i niestety wszystkie zwierzątka czekające spokojnie przy wodopoju zostaną odstraszone. Czy będzie miał na tyle dużo szczęścia by spotkać się z pomocnym orłem, szpiegującym kretem i złodziejską sroką. Poznaj grę Wybierz Mnie.

Premiera gry w III kwartale 2018 roku


Dodatki do Star Realms (wyd. Games Factory)

Do bardzo popularnej gry karcianej Star Realms zostaną wydane pierwsze dodatki. Będą to:

 • Cosmic Gambit,
 • Gambit,
 • Crisis: Bohaterowie,
 • Crysis: Bazy i Statki,
 • Zestaw Promo 1,
 • Crysis: Floty i Fortece,
 • Crysis: Wydarzenia.

Także jak sami widzicie, nasza podstawowa talia Star Realms już niedługo wzbogaci się o zupełnie nowe karty, możliwości i kombinacje. Jest na co czekać. Więcej o dodatkach w Planszowym Ekspresie, gdy poznamy bardziej szczegółowe informacje odnośnie ich premiery.

Premiera dodatków w 2018 roku (bliżej nieustalona)Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność

 1. Rising Sun – skok z 164 na 124 miejsce, obecnie 102.
 2. The World of SMOG: Rise of Moloch skok z 4618 na 3784 miejsce, obecnie 3508.
 3. GKR: Heavy Hitters – skok z 3865 na 3200 miejsce, obecnie 2812.
 4. Zombicide: Green Horde – skok z 2495 na 2193 miejsce, obecnie 2010.
 5. Rise to Nobility skok z 3107 na 2734 miejsce, obecnie 2540.

Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie gry jak: Gwiezdny wyścig, Esport Manager, Dylematy (drugie wydanie), Legendy polskie: Pan Twardowski, Legendy polskie: Bazyliszek, Pulsar 2849.
 • Horror w Arkham: Gra karciana LCG – Mgły Carcosy – premiera w marcu 2018 roku (wyd. Galakta),
 • Page Quest. Sezon 1 – premiera gry w lipcu 2018 roku (wyd. Board&Dice),
 • Vikings Gone Wild: Master of Elements – premiera dodatku w lipcu 2018 roku (wyd. Games Factory),

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już za tydzień, a jeśli chcesz być na bieżąco to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na Facebooku

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *