Planszowy Express

Planszowy Express #65

Planszowy Express 65

31 marca 2018 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Przygotowaliśmy dla Was najświeższe wiadomości ze świata gier planszowych.

Co w tym tygodniu? Gloom, Hero Realms, Azul, Sid Meier’s Civilization: Nowy początek, Santa Maria, Rising Sun, najpopularniejsze gry tygodnia i wiele wiele innych.


Zajrzyjcie koniecznie do naszych najnowszych recenzji:

Recenzja #120 Gobblety

Gobblety to gra, która zwykłe kółko i krzyżyk przekształciła w grę strategiczną. Wydawałoby się, że lata stawiania kółek lub krzyżyków w szkolnej ławce, uczyniły nas mistrzami w tej pozornie łatwej grze. Jednakże Gobblety otwierają przed nami zupełnie nowe możliwości.

Recenzja 119 Port Royal: Jeszcze Tylko Jeden Kontrakt…

“Port Royal: Jeszcze Tylko Jeden Kontrakt…” to dodatek do gry karcianej “Port Royal” urozmaicający nasz zestaw kart o nowe postaci, statki z dodatkową opcją wzbogacania przeciwników oraz coś zupełnie nowego czyli kontrakty. Jednak czy za sporą liczbą elementów idą także zmiany w rozgrywce, dodające jej jeszcze więcej kolorytu? Przeczytajcie i przekonajcie się sami!

Recenzja #118 Photosynthesis (Fotosynteza)

Lasy towarzyszą nam od milionów lat. To dzięki nim możemy oddychać czystym powietrzem, ogrzewać się w zimne dni, budować domy. Największe z drzew żyją setki, a nawet tysiące lat. Jak to jednak możliwe, że z małego nasionka wyrastają olbrzymie okazy? Czy życie w lesie to sielanka dla jego flory? Przekonajcie się!

Recenzja #117 Onitama

Zniechęciliście się do szachów? Jeśli tak, to nadeszła rewolucja w postaci gry Onitama. Jest to gra logiczna, która w swoim założeniu przypomina nieco uproszczoną grę w szachy. Odnajdź równowagę między ciałem i duszą w tej lekkiej i jednocześnie dość ciężkiej grze logicznej.


Premiera gry Gloom (wyd. Black Monk Games)

Zapraszamy do świata, w którym niebo jest zawsze szare, herbata wiecznie zimna, a nowa tragedia czai się za każdym rogiem…

Zagraj ekscentryczną rodziną odmieńców!

Gloomie Twój cel jest smutny, ale prosty: spraw, by Twoja dziwaczna rodzina doświadczyła największych możliwych tragedii, zanim przejdzie na zasłużony odpoczynek. Historia jej spektakularnego upadku tylko czeka, byś ją opowiedział! Zagrywaj karty pełne niefortunnych zdarzeń na swoje Postaci, by obniżyć ich Samoocenę, a przeciwników rozweselaj przyjemnymi wydarzeniami, by oddalić ich od zwycięstwa. Przezroczyste karty odkryją lub zakryją efekty kart leżących pod spodem. Punkty daje Ci tylko to, co jest widoczne. Niech najbardziej nieszczęsna drużyna wygra!

Gra jest już do kupienia w sklepach


Premiera gry Hero Realms (wyd. Games Factory)

Premiera gry Hero Realms – gra twórców szalenie popularnej i obsypanej nagrodami Star Realms – łączy radość deckbuildingu z interaktywnością walki charakterystyczną dla kolekcjonerskich karcianek – to wszystko okraszone klimatycznymi grafikami utrzymanymi w klimacie „high fantasy”.

Dodatkowo mamy informację, że w III kwartale 2018 roku do gry zostaną wydane dodatki „Zestawy Bohaterów” takie jak:

 • Złodziej,
 • Kapłan,
 • Czarodziej,
 • Wojownik,
 • Tropiciel.

Wydane zostaną również talie Bossa: Licz i Smok.


Premiera gry Azul (wyd. Lacerta)

Azulejos – oryginalnie były to biało-niebieskie płytki ceramiczne, sprowadzone do Europy przez Maurów. Sławę i popularność w Portugalii zdobyły po wizycie króla Manuela I w południowej Hiszpanii. Król zafascynował się oszałamiającym pięknem mauretańskich dekoracji pałacu w Alhambrze i pod ich wrażeniem zlecił natychmiast przyozdobienie swojego pałacu w Portugalii podobnymi płytkami.

W grze Azul wcielisz się w artystę, układającego przepiękne mozaiki z Azulejos na ścianach pałacu królewskiego w Évorze. W trakcie rundy każdy gracz wybiera płytki z jednego z warsztatów dostawców i układa w swoim magazynie. Następnie wszyscy gracze jednocześnie – w ściśle określony sposób – przenoszą zebrane płytki na ścianę pałacu. Po ułożeniu płytek na ścianie podliczane są puntky. Wygra gracz, który zdobędzie najwięcej punktów w trakcie gry.

Gra jest już do kupienia w sklepach


Sid Meier’s Civilization: Nowy początek (wyd. Galakta)

Civilization a new dawn Planszowe nowinki #27

Sid Meier’s Civilization: Nowy początek to gra planszowa, w której od 2 do 4 graczy prowadzi swoje wielkie cywilizacje poprzez dzieje, podbijając nowe tereny, wytyczając szlaki handlowe i wznosząc imponujące miasta i cuda świata.

Rozgrywka rozpoczyna się od przygotowania terenu – na pięknie ilustrowanych kafelkach mapy gracze rozkładają surowce naturalne, barbarzyńców i miasta-państwa. Po wstępnym uporządkowaniu planszy wszystko jest już w rękach graczy – każdy może mieć swój plan na zwycięstwo, ale warunki wygranej będą różnić się w każdej grze w zależności od wylosowanych kart zwycięstwa.

civ01_montezuma

Premiera w 2018 roku (bliżej nieustalona)


Premiera gry Santa Maria (wyd. Granna)

Santa Maria to jedna z najlepiej przyjętych gier targów Spiel 2017 w Essen. Gracze wcielają się w kolonizatorów przybyłych do Nowego Świata na pokładzie flagowego okrętu Krzysztofa Kolumba. Ich zadaniem będzie stworzenie jak najlepiej prosperującej kolonii.

Stwórz przyczółek w Nowym Świecie

Tytuł autorstwa Eilifa Svenssona i Kristiana Amundsena Østbiego, znanych z takich gier jak Automania, Winnica czy Ucieczka: Świątynia Zagłady, to niezwykle zgrabne połączenie kilku mechanik m.in. dice drafting i tile placement.

Do dyspozycji mamy unikalne plansze kolonii, które stopniowo zapełniamy kaflami terenu. Zarówno plansza jak i kafle posiadają pola akcji, które mogą być aktywowane za pomocą kości – draftowanych ze wspólnej puli dostępnej dla wszystkich graczy. Wybrana kostka wskaże nam, jakie akcje (z którego rzędu lub kolumny) będziemy mogli wykonać w danej rundzie za darmo.

Musimy więc zaplanować kiedy i jakie pola będziemy chcieli wykorzystać, by w odpowiednim momencie wziąć potrzebną nam kostkę (nim zabiorą ją nam nasi przeciwnicy).

Gra jest już do kupienia w sklepach


Premiera gry Rising Sun (wyd. Portal Games)

Rising Sun to gra planszowa dla 3 do 5 graczy, której akcja rozgrywa się w legendarnej feudalnej Japonii. Każdy z rywalizujących graczy prowadzi swój klan do wygranej poprzez zdobywanie punktów zwycięstwa na przestrzeni kilku pór roku.

Rising Sun (18)
Figurki Potworów

Gracze będą tworzyć i zrywać sojusze, podejmować działania polityczne, wielbić bóstwa, adaptować swoje klany do zmieniającej się sytuacji i rozmieszczać swoje figurki na mapie Japonii. Punkty zwycięstwa zdobyć można na kilka sposobów – od wygrywania bitew, poprzez opieranie się na kluczowych prowincjach, aż do wykorzystywania cnót zgromadzonych przez twój klan.

Rising Sun (12)
Plansza do gry Rising Sun

Gdy nastanie zima, a w krainie przykrytej warstwą białego puchu zapada spokój, pod skrzydłami wielkich Kami na tron wstępuje nowy Cesarz – gracz z największą liczbą punktów zwycięstwa obejmuje rządy nad Krajem Wschodzącego Słońca!

Gra jest już do kupienia w sklepachGry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność:

 1. The Mind skok z 3867 na 2927 miejsce, obecnie 2674.
 2. Heroes of Land, Air & Sea skok z 4025 na 3262 miejsce, obecnie 3197.
 3. The City of Kings – skok z 2415 na 2011 miejsce, obecnie 1924.
 4. Azul – skok z 68 na 61 miejsce, obecnie 61.
 5. Spirit Island skok z 72 na 65 miejsce, obecnie 63.

Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie gry jak: Dzieci kontra rodzice: Czekolada i cukierki, Spryciarz – Super gra, Eldritch Horror: Przedwieczna Groza – Maski Nyarlathotepa, Arkana Miłości: Edycja premium, Kości obfitości, Dzieci kontra rodzice: Smaki świata, Park dinozaurów, Siatka, Supernogi stonogi, Twister – Shuffle, gry z serii Fundels, Horror w Arkham: Gra karciana LCG – Mgły Carcosy, Bonk, Othello, Rurka wodna, Namierz to!, Znajdź mnie!, Amerykańskie koleje, 
 • Star Realms: Colony Wars (Games Factory) – premiera w III kwartale 2018 roku,
 • Decrypto (2 Pionki) – premiera w kwietniu 2018 roku,
 • Vatowcy – trwa kampania na wspieram.to – link tutaj,
 • Zeus (Nasza Księgarnia) – premiera w kwietniu 2018 roku,
 • Kurnik (Nasza Księgarnia) – premiera w kwietniu 2018 roku,
 • Game Over (Nasza Księgarnia) – premiera w kwietniu 2018 roku,
 • Food Truck (Nasza Księgarnia) – premiera w kwetniu 2018 roku,
 • Carcassonne: Owce i Wzgórza (dodatek 9) (Bard)  – premiera w 2018 roku,
 • Horror w Arkham LCG – Zapomniana Era (Galakta) – premiera w 2018 roku,
 • Żercy – kampania na platformie wspieram.to w II kwartale 2018 roku,
 • Horror w Arkham LCG – Powrót Nocy fanatyka (Galakta) – premiera w II kwartale 2018 roku, 
 • dodatki do Rising Sun (Kami Unbound, Dynasty Invasion, Monster Pack) (Portal Games) – premiera w II kwartale 2018 roku,
 • Afera na Wiejskiej – trwa kampania na platformie wspieram.to – link tutaj,
 • Tajniacy XXL (Rebel) – premiera w 2018 roku,
 • Legenda Pięciu Kręgów: Uczniowie Pustki (Galakta) – premiera w kwietniu 2018 roku,
 • From Space – kampania na platformie wspieram.to w lipcu 2018 roku,
 • Gra o Tron: Gra karciana LCG – Piaski Dorne (Galakta) – premiera w kwietniu 2018 roku,
 • Pewnego razu (II edycja) (Hobbity) – premiera w 2018 roku, 
 • Gretchiny (Black Monk Games)  – premiera w kwietniu 2018 roku,
 • 5Minute Chase (Board & Dice) – premiera w czerwcu 2018 roku.

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.


Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *