Planszowy Express

Planszowy Express #51

Planszowy Express 51

23 grudnia 2017 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was najświeższe wiadomości ze świata gier planszowych.

Jak zawsze zapowiedzi i premiery: This War of Mine, Blight Chronicles: Agent Decker, Roll Player, Uboot: Gra Planszowa, Star Wars: Rebelia – Imperium u Władzy, Lords of Hellas, najpopularniejsze gry tygodnia na BGG i inne.


This War of Mine (wyd. Galakta)

Miasto jest oblężone. Brakuje wody, jedzenia, leków i innych podstawowych artykułów. Każdy dzień to walka o przetrwanie. Moralność schodzi na dalszy plan – instynkty zaczynają brać górę. W opuszczonych ruinach budynków możesz znaleźć jakieś przydatne pozostałości, ale wyprawa na ulice miasta zawsze wiąże się z ryzykiem. A jeśli spotkasz żołnierzy? Albo inną zdesperowaną grupę? Jak się zachowasz?

Tak właśnie wygląda This War of Mine: Gra planszowa – gra na podstawie bestsellerowej gry komputerowej 11 bit studios, w niczym nieprzypominająca tego, co znacie z innych planszówek. Każda runda to nie tylko walka o przetrwanie i zarządzanie elementarnymi zasobami. To także trudne moralne wybory, których będziecie dokonywać na każdym kroku. Obrabujecie napotkaną rodzinę z ostatnich zapasów? A może zabierzecie im tylko część lub nawet wspomożecie swoimi? Każdy wybór ma swoje konsekwencje, które mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie.

This War of Mine: Gra planszowa to zupełnie nowe podejście do rozgrywki. Dzięki systemowi Open&Play możecie rozpocząć grę od razu po wyjęciu jej z pudełka i rozłożeniu na stole. Nie znaczy to, że mechanika jest nieistotna – to gra została przygotowana tak, aby wszystko było intuicyjne i zrozumiałe nawet przy pierwszym podejściu. W trakcie tury będziecie wspólnie decydowali o losach Waszych postaci – czy ukryjecie się w ruinach i przymierając głodem spróbujecie znaleźć coś przydatnego w zgliszczach, czy też ostrożnie wyjdziecie na ulice, żeby poszukać jedzenia lub pomocy? A może ktoś spróbuje choć trochę poprawić warunki i zmontuje ze starych desek drzwi lub łóżko? Jest wiele możliwości, a każda znacząco wpływa na grę i toczącą się opowieść.

Gra miała właśnie swoją premierę


Blight Chronicles: Agent Decker (wyd. Board&Dice)

Blight Chronicles

Blight Chronicles: Agent Decker to nowość od wydawnictwa Board&Dice. Tym razem będzie to gra przeznaczona tylko i wyłącznie dla jednego gracza. Zobaczcie co piszą sami autorzy gry:

„Zebraliśmy nasze doświadczenia i wysłuchaliśmy oczekiwań ludzi, aby stworzyć grę solo, w której skupiamy się na kilku ważnych aspektach:

• Wciągająca historia z wieloma decyzjami. 
• Możliwość zakończenia historii na kilka różnych sposobów, dzięki tym decyzjom zobaczymy różne miejsca i zaangażujemy różne grupy przeciwników, które będą miały wpływ na finał historii. 
• Gracze będą czuć, że podejmowane przez nich decyzje mają ogromny wpływ na postęp ich agenta i jego zdolność do stawienia czoła nowym zagrożeniom. 
• Gra jest trudna i sprawi, że wiele razy zmienisz swoją taktykę.”

Blight Chronicles: Agent Decker będzie posiadało wszystkie wyżej wymienione cechy. Będzie to tytuł oparty głównie na mechanice budowania własnego decku. W grze wcielimy się w „agenta zarazy”, który jest ściśle tajnym projektem rządowym, którego celem jest szkolenie specjalizujących się w infiltracji i precyzyjnych zadaniach agentów.

Co znajdziemy w pudełku:

• blisko 200 kart ,
• książkę z historią,
• 14 kart Stage ,
• tablicę gracza.

Kickstarter gry ruszy w marcu 2018 roku


Roll Player (wyd. Ogry Games)

Prawdziwi bohaterowie nie pojawiają się ot tak – trzeba ich najpierw stworzyć! Rasa, klasa, charakter, umiejętności, cechy i ekwipunek, każdy szczegół może przesądzić o tym, czy nasz bohater będzie gotowy stawić czoła przeciwnościom i zdobyć sławę i bogactwo.

Pomysł na Roll Player jest prosty – będziecie rzucać kolorowymi kośćmi tak długo, aż uda Wam się stworzyć kompletną kartę postaci bohatera. Co wcale nie znaczy, że postać ta będzie w najmniejszym stopniu przypadkowa, bo w Roll Player każdy wynik rzutu można przekuć na swoją korzyść. Na przykład do ustalenia cechy inteligencji barbarzyńcy – uwalniając go od nadmiaru egzystencjalnych rozmyślań sprawiamy, że jego szanse na chwałę i bogactwo zdecydowanie wzrosną. A możliwość zakupu odpowiedniego ekwipunku i dodatkowych cech sprawia, że wachlarz opcji taktycznych mamy na prawdę szeroki.

Dzięki temu Roll Player to szybka i łatwa do przyswojenia gra, która jednak potrafi być zaskakująca przy każdym kolejnym rzucie, a żeby wygrać, trzeba będzie nie raz podrapać się po głowie.

Gra miała już swoją premierę.


Uboot: Gra Planszowa (wyd. Phalanx)

UBOOT: The Board Game to w pełni kooperacyjna, rozgrywana w czasie rzeczywistym gra planszowa o walce podwodnej w czasach drugiej wojny światowej. Pozwala 1 do 4 graczy objąć role Kapitana, Pierwszego Oficera, Nawigatora, oraz Głównego Mechanika na pokładzie okrętu podwodnego typu VIIC. Gra wspomagana jest przez aplikację mobilną, pozwalającą osiągnąć niespotykany dotąd poziom realizmu, oraz sztuczną inteligencję odpowiedzialną za wrogie działania, które zmuszą załogę do wspięcia się na wyżyny umiejętności. Akcja rozwija się zarówno w skali strategicznej jak i taktycznej, nieustannie wymagając współpracy, efektywnego zarządzania załogą, oraz szybkiej oceny zagrożeń.

Kickstarter gry rusza w styczniu 2018 roku


Star Wars: Rebelia – Imperium u Władzy (wyd. Galakta)

sw04_box

Imperium u władzy to rozszerzenie oparte głównie na wydarzeniach z Łotra 1 – filmu, który jest uznawany za jedno z najlepszych dzieł osadzonych uniwersum Gwiezdnych wojen. Wkrótce przekonacie się, że Imperium u władzy nie ustępuje mu pod względem klimatu i jakości.

Imperium u władzy rozszerza grę podstawową o ośmiu nowych liderów, trzydzieści sześć figurek, pięć znaczników zadań, dwa pierścienie dodatków, trzy nowe kości i ponad sto kart. Wśród nowych statków znajdziecie U-wingi, TIE Strikery, Nebulony-B i Krążowniki przechwytujące Interdictor. Nie zapominajmy oczywiście o nowych sposobach na zakończenie Galaktycznej Wojny Domowej.

sw04_sample

Premiera gry w II kwartale 2018 roku


Lords of Hellas (wyd. Phalanx)

Lords of Hellas jest grą z mechaniką „Area Control” z elementami przygodowymi. Gra osadzona jest w mrocznych czasach Grecji, erze okrytej tajemnicą. Czy to możliwe aby to co ludzie z tamtych czasów postrzegali jako bogów, było istotami z innej planety, wprowadzającymi zaawansowane technologie do ówczesnego świata?

Wejdź w mroczne czasy Grecji, rządzone przez potężnych Bogów dzierżących zaawansowane technologie. Kontroluj asymetrycznych bohaterów i wybierz swoją drogę do zwycięstwa: poprzez kontrolę obszarów albo polując na potwory lub wykonując zadania. Zbuduj majestatyczne wieloczęściowe pomniki bogów by odblokować ich potężne moce, które pomogą Ci wygrać i przetrwać najazdy potworów, siejących zniszczenie na lądzie i morzu.

W grze Lords of Hellas kontrolujesz asymetrycznego bohatera, rozwijasz go poprzez zwiększanie jego 3 podstawowych statystyk (przywództwo, siła i szybkość) i zbieranie artefaktów. W ciągu rozgrywki możesz wybierać spośród różnych działań i wpływać na grę dzięki potężnym pomnikom bogów: Zeusa, Ateny, Hermesa i innych. Musisz strategicznie przemieszczać swoje armie i bohatera, zarządzać swoimi akcjami aby osiągnąć wygraną. W grze występują zdarzenia losowe, w których gracze muszą głosować lub podjąć wspólne działania. Gracze mogą wygrać na różne sposoby: przez kontrolowanie obszarów, świątyń lub zabijanie potworów. Po spełnieniu warunku zwycięstwa gra kończy się (nie ma systemu punktowego).

Premiera gry w 2018 roku


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność

  1. Dinosaur Island skok z 3891 na 2368 miejsce, obecnie 2062.
  2. Charterstone skok z 1479 na 1104 miejsce, obecnie 953.
  3. Fallout – skok z 2483 na 1871 miejsce, obecnie 1759.
  4. Azul – skok z 384 na 301 miejsce, obecnie 275.
  5. Sid Meier’s Civilization: A New Dawn – skok z 2817 na 2221 miejsce, obecnie 2084.

Szybkie informacje:

  • Wydane zostały takie gry jak: Play Time: Slammy, Buuu!, Rummy 17, Milionerzy (nowa edycja), Wild Shots, Gra o Tron: Gra karciana LCG – Podróż do Starego Miasta, List Miłosny (edycja rozszerzona),
  • Cartel – premiera gry w 2018 roku (wyd. Board&Dice),
  • Cave-in – premiera gry w 2018 roku (wyd. FoxGames),
  • Manhattan – premiera gry w 2018 roku (wyd. FoxGames),
  • Martwa Zima: Wojna Kolonii – premiera dodatku w styczniu 2018 roku (wyd. Cube Factory).

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na FacebookuFacebook Pulub nas

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *