Recenzje

Recenzja #75 Trough The Ages – wersja mobilna

Recenzja 75

Mało jest osób które przynajmniej nie słyszały o Cywilizacji: Poprzez Wieki. Jest to gra, która nie bez powodu zajmuje ostatnie miejsce na podium rankingu Board Game Geek. Nic więc dziwnego, że w dzisiejszych czasach wydawca pokusił się o zrobienie kroku naprzód i przeniesienia swojego hitu do świata cyfrowego. Zdradzę, że zrobił to naprawdę dobrze.

Informacje o grze

Autor gry: Vlaada Chvátil

Ilustracje: Jakub Politzer, Milan Vavroň

Wydawnictwo: Czech Games Edition

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 180-240 minut

Wiek: 14+

Mechaniki w grze: Action Point Allowance System, Auction/Bidding, Card Drafting, Hand Management

Wstęp

Tak jak zapewne wielu z was, również i ja sceptycznie podchodzę do tematu przenoszenia gier planszowych na nasze smartfony, tablety czy komputery. W końcu gry planszowe dają najwięcej frajdy, kiedy widzimy przeciwnika na przeciwko siebie. To nieporównywalne emocje z tymi, jakich doznajemy przed dowolnym rodzajem ekranu. Nie mniej jednak, to co stanowi dużą zaletę planszówek, jest również ich wadą. Nie zawsze uda nam się zebrać odpowiednią ilość osób, lub w danej chwili nie jest to możliwe, np. w tramwaju czy przerwie w pracy. Jeżeli w tym momencie sięgnęlibyśmy po elektroniczną rozgrywkę, czemu nie miałaby to być nasza ulubiona gra planszowa.Through the ages (6)

Sam długo nie potrafiłem się przekonać do takiego rozwiązania, aż w końcu, wykorzystując promocję, zainstalowałem mobilną wersję Neuroshimy Hex. Nie stanowiła ona zastępstwa oryginalnej gry, a raczej jej uzupełnienie. Nie zdarza mi się w nią grać zbyt często, ale już kilkanaście razy umiliła mi czas w sytuacjach podobnych do tych opisanych wcześniej. Teraz, dzięki uprzejmości wydawnictwa Czech Games Edition, miałem przyjemność sprawdzić jak działa cyfrowy odpowiednik kultowej Cywilizacji: Poprzez Wieki. Wszelkie wnioski i wrażenia opisane poniżej będą pochodzić od osoby, która nie miała wcześniej kontaktu z wersją planszową gry, a jej jedyna styczność z tytułem to dwie partie rozegrane na Board Game Arena.

Wykonanie

Graficznie aplikacja prezentuje się naprawdę dobrze. Zarówno w menu głównym, jak i w oknie rozgrywki dominuje prostota. Pasuje ona jak ulał do tego tytułu. Wszystko jest czytelne, ciesząc dodatkowo nasz wzrok. Intuicyjne menu nie powinno nikomu sprawić trudności, pozwalając szybko skorzystać z wybranej przez nas opcji. Więcej dziać będzie się w oknie rozgrywki. Tutaj projektanci postanowili dać nam coś więcej niż tylko karty i umieszczane na nich znaczniki. Grę rozpoczniemy posiadając wioskę, która będzie rozbudowana dokładnie tak, jak po przygotowaniu każdego gracza do rozgrywki. Z tą różnicą, że nie będziemy widzieć przed sobą kart, a grafiki odpowiednich budynków.

Through the ages (21)

Ilość członków naszej społeczności przydzielona do danej karty została zobrazowana, jako kolejne światło palące się w oknach lub drzwiach. Twórcy pomyśleli również o graczach, którym nie będzie odpowiadało takie rozwiązanie. Mogą oni dotknąć ekranu w dowolnym miejscu, w którym znajdują się nasze budynki, aby przenieść się do widoku, w którym wszystko przedstawione jest za pomocą kart i znaczników. Taki widok jest niekiedy przydatny w momencie budowania czy rozwijania budynków.

Through the ages (20)

Na górze ekranu znajdziemy tor kart, które możemy dobrać oraz pasek opisujący stan naszego posiadania i produkcji. Z prawej strony umieszczono ikony graczy, dzięki którym będziemy mogli przeglądać co dzieje się u naszych sąsiadów. W dolnym prawym roku uzyskamy informacje o naszym ustroju politycznym oraz liczbie akcji cywilnych i militarnych z jakich możemy skorzystać. Przesuwając nasz wzrok w lewą stronę zobaczymy jakimi kartami dysponujemy, a powyżej uzyskamy informacje o stanie naszej populacji i znacznikach zasobów.

Od strony technicznej aplikacja sprawowała się bez zarzutu. Nie zdarzył mi się nigdy żaden błąd czy problemy z płynnością jej działania. Sprzęt, który na co dzień wykorzystuję to motorola G3, tak więc niemłody telefon ze średniej półki.

Rozgrywka

Zapewne wiele osób zna planszową wersję omawianej gry, dlatego też ograniczę się do zarysowania zasad i pokazania o co w grze chodzi. Zasady gry wersji cyfrowej mogą być identyczne lub możemy skorzystać z drobnych zmian wprowadzonych w zasadach dla wersji mobilnej. Pozwalają one na płynniejszą rozgrywkę w trybie online.

Cywilizacja: Poprzez Wieki, to gra w której każdy z graczy stanie na czele własnej cywilizacji. Wszyscy zaczniemy z tego samego punktu, jednak to jak rozwinie się nasze społeczeństwo, zależy tylko od nas. Każdy z graczy będzie starał się jak najlepiej wykorzystać dostępne akcje cywilne i militarne. Dzięki pierwszym z nich może pozyskiwać karty z toru, budować nowe budynki, ulepszać te już istniejące, czy zwiększać pulę swoich robotników. Drugi rodzaj akcji będzie służył przede wszystkim akcjom zbrojnym przeciw innym graczom. Pozwolą nam one szkolić nowych żołnierzy i doszkalać już wyszkolone jednostki, opracowywać nowe taktyki walki oraz wypowiadać wojny i najeżdżać naszych sąsiadów.

Ważnym działaniem akcji militarnych jest ich właściwość, mówiąca że za każdą niewykorzystaną akcję gracz otrzyma jedną kartę z talii kart militarnych. Znajdują się w niej również wydarzenia, które możemy zagrać do talii przyszłych wydarzeń równocześnie odkrywając wierzchnią kartę talii wydarzeń aktualnych. Mogą one mieć przeróżne działanie, zarówno pozytywne jak i negatywne. Co ważne zagrywamy je w fazie politycznej przed rozpoczęciem naszej tury, więc nie tracimy na nie naszych cennych akcji.

Through the ages (18)

Zasady gry nie są specjalnie trudne, jednak sama gra już jak najbardziej. Musimy nauczyć się jak najlepiej zarządzać produkcją żywności, surowców i punktów nauki, aby móc jak najszybciej się rozwijać w założonym przez nas kierunku. Ostatnim wskaźnikiem jest przyrost punktów kultury, które są odpowiednikiem punktów zwycięstwa. To jaką strategię obierzemy zależy tylko od nas. Gra pozwala nam zadecydować w jaki sposób osiągniemy sukces, dzięki różnym drogom do zwycięstwa. Bardzo ważnymi i klimatycznymi elementami są: korupcja, wzrost wymagań żywnościowych oraz szczęście naszego społeczeństwa.

Korupcja może zacząć drążyć nasze Państwo jeśli nadmiernie się wzbogacimy i nie będziemy inwestować otrzymanych dóbr. Wraz ze wzrostem liczby pracowników kolejni będą nas kosztować więcej. Dodatkowo z uwagi na wzrost populacji, będzie ona wymagała dodatkowej żywności, przez co zmniejszać się będzie ilość żywności, którą przeznaczymy na inne cele. Nieszczęśliwi mieszkańcy natomiast nie będą chcieli pracować. Klimatyczne, prawda?

W cyfrowej adaptacji mamy do dyspozycji kilka możliwości rozgrywki. Możemy rozpocząć od przejścia samouczka, w którym sam Vlaada Chvátil przeprowadzi nas przez naukę zasad gry i wytłumaczy działanie aplikacji. Instruktaż ten jest naprawdę dobry. W przystępny sposób wyjaśni nam wszystko co powinniśmy wiedzieć, aby rozpocząć kreowanie własnej cywilizacji.

Through the ages (14)

Gra dla jednego gracza dostępna jest jako pojedyncza rozgrywka, w której możemy dobrać sobie liczbę przeciwników AI oraz wybrać ich poziom trudności. Jednak zdecydowanie ciekawszą możliwością są dostępne w aplikacji wyzwania. Zostały one podzielone na 9 kategorii, a każda z nich ma 3 lub 4 coraz trudniejsze warianty. Łącznie daje nam to 29 różnorodnych partii, które będziemy mogli rozegrać. Znajdziemy tutaj klasyczną grę na różnych poziomach trudności, ale także bardziej urozmaicone propozycje jak np. potyczki, w których wszystkie akcje są o kilkadziesiąt procent tańsze, czy możliwość wybrania jedynie jednego lidera na całą grę. Te mniejsze lub większe zmiany dają naprawdę interesującą różnorodność. Co więcej poziom trudności rozkłada się tak, że zarówno nowicjusze jak i wyjadacze znajdą tu coś dla siebie już od pierwszej partii.

Through the ages (12)

Jeśli zaś chodzi o rozgrywki wieloosobowe, to możemy je rozgrywać ze znajomymi na jednym urządzeniu, lub zdecydować się na potyczki online. W tym drugim rozwiązaniu mamy do dyspozycji aż 9 opcji szybkości rozgrywki. Liczba dostępnych graczy z reguły jest dość spora i oczekiwanie na przeciwnika nie powinno trwać długo. Ważną modyfikacją, szczególnie dla rozgrywek w sieci są zasady cyfrowe. Zmieniają one nieznacznie sposób rozpatrywania części wydarzeń oraz konkurencji o terytoria kolonialne. W przypadku terenów zamorskich gracze będą przedstawiać swoją ofertę jednorazowo. Najlepsza z nich wygrywa, a zwycięzca musi opłacić koszt kolonizacji. Część wydarzeń natomiast, w których każdy z graczy miałby do wyboru jakiś bonus, będzie rozgrywana bezpośrednio przed ich turą, zamiast natychmiast. Te drobne modyfikacje okażą się przydatne, jeśli chcielibyśmy rozgrywać partie w trybie turowym.

Through the ages (2)

Po kilkunastu partiach stwierdzam, że gra jest naprawdę znakomita. Nie miałem do tej pory okazji zagrać w jje planszowy pierwowzór, jednak to niedługo się zmieni, gdyż gra czeka jedynie na odpakowanie. Aplikacja przekonała mnie do gry w 100 procentach, co zaowocowało kupnem. Co ciekawe kilka miesięcy temu zdarzyło mi się zagrać dwie partię w serwisie Board Game Arena, jednak z uwagi na przepaść jaka dzieli nowicjusza od zaprawionego gracza, nie wspominam dobrze tego epizodu. Tym razem każda partia przynosiła mi wiele satysfakcji. Z reguły wykorzystywałem do zabawy tryb wyzwań, który jest świetnym rozwiązaniem.

Dodatkowo w grze mamy do zdobycia wiele osiągnięć, co może zachęcić nas do kolejnych partii i podnoszenia swoich umiejętności. Zaletą gry jest także fakt, że w dowolnym momencie możemy ją przerwać, a następnie bez żadnego problemu powrócić do niej, dokładnie tam gdzie ją zakończyliśmy. Dzięki temu, długi czas rozgrywki nie ma aż takiego znaczenia. Podczas partii z wirtualnym przeciwnikiem możemy także dostosować tempo wykonywania przez niego akcji.

Through the ages (17)

Podsumowanie

Przeniesienie do świata cyfrowego jednej z najlepszych gier planszowych okazało się świetnym pomysłem. Wydawnictwo Czech Games Edition podeszło do sprawy bardzo poważnie i zaproponowało graczom rozwiązania idealnie pasujące do nowego środowiska gry i dające graczom ciekawe możliwości. Co ważne, nie trzeba wcześniej znać gry, aby rozpocząć swoją przygodę z aplikacją. Przeprowadzi nas ona w bardzo przystępny sposób przez zasady rozgrywki i sterowanie nią. Gra jak na razie nie jest dostępna w języku polskim, jednak znajomość tego języka na poziomie komunikatywnym powinna pozwolić nam bez większych trudności cieszyć się zabawą.

Through the ages (16)

Gra sama w sobie jest trudna, ale zarazem bardzo satysfakcjonująca. Wiele możliwości i sposobów na zwycięstwo sprawia, że każda partia będzie dla nas nie lada wyzwaniem. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem będziemy też mogli zauważyć jak duże postępy robimy. Nauka zasad nie powinna stanowić problemu, jednak sama gra już tak. Nawet wirtualni przeciwnicy mogą być dla nas sporym wyzwaniem. Odpowiednie poprowadzenie naszej społeczności nie jest rzeczą prostą, szczególnie że musimy także bacznie obserwować poczynania naszych rywali. Podczas rozgrywek nie doświadczymy zbyt wiele losowości. Do gry zawsze wchodzą wszystkie karty cywilizacyjne. Losowy jest jedynie dociąg kart militarnych. To, czy w grze da się poczuć klimat tworzenia cywilizacji jest mocno subiektywnym odczuciem. W moim przypadku tak właśnie jest. Rzut oka na ekran gracza po zakończonej rozgrywce oraz wynik daje poczucie dobrze wykonanego zadania.

Through the ages (1)

Jeśli chodzi o samą aplikację, to jest to udana adaptacja gry planszowej. Adaptacja, która zachęca do kupna planszówki, jeśli jeszcze jej nie posiadamy. Możemy spokojnie rozpocząć rozgrywkę i przerwać ją w dowolnym momencie. Po powrocie wszystko będzie tak jak je zostawiliśmy. Ciekawy tryb wyzwań powinien dostarczyć wielu godzin dobrej zabawy w trybie dla jednego gracza. Spora baza graczy online da nam także możliwość rozegrania partii z realnym przeciwnikiem, a czas jaki będziemy mieli na swój ruch możemy dostosować do własnych preferencji.Through the ages (3)

Graficznie dominuje prostota, a ilustracje przypominają te znane z wersji tradycyjnej. Nadaje to grze uroku i zdecydowanie wpływa korzystnie na czytelność. Wszystkie ważne dla nas informacje są rozlokowane w odpowiednich miejscach ekranu i same rzucają się w oczy. Co istotne, aplikacja sama wykona za nas niezbędne obliczenia. Nie musimy martwić się o przesuwanie wskaźników, czy pamiętać o poniesieniu kosztu akcji. Wszystko zostało przemyślanie zaprojektowane i działa fenomenalnie. Możemy także liczyć na dalsze niespodzianki, gdyż gdzieniegdzie natrafimy na komunikat „w przygotowaniu”. Być może kiedyś doczekamy się także języka polskiego, gdyż jego brak może być jedynym minusem dla graczy w naszym kraju. Zdecydowanie zachęcam do kupna. Na pewno będziecie się dobrze bawić.

Through the ages (15)


Zalety:

  • Prosta obsługa.
  • Płynne działanie.
  • Ładna oprawa graficzna.
  • Różne tryby rozgrywki.
  • Świetny tryb wyzwań dla jednego gracza.
  • Zdobywanie osiągnięć podczas rozgrywki.
  • W razie reinstalacji nie stracimy naszych postępów.
  • Możliwość dostosowania szybkości gry w trybie online.
  • Bardzo satysfakcjonująca i wymagająca rozgrywka.

Wady:

  • Brak

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Dziękujemy wydawnictwu Czech Games Edition za przekazanie gry do recenzji

CGE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *