Recenzje

Recenzja #573 Piątka

Lubicie gry, przy których wszyscy gracze się dobrze bawią, a rozgrywka jest emocjonująca i ciekawa? No to Piątka! Znajdźcie, jak najlepsze skojarzenia do podanych par wyrazów i przybijcie sobie piąteczki, gdy wpadniecie na te same słowa!


Informacje o grze

Autor gry Piątka: Carl Brière

Wydawnictwo: Portal Games

Liczba graczy: 2-8

Czas gry: 20 minut

Wiek: 10+
Przegląd elementów

Piątka zajmuje średniej wielkości, dość ciężkie pudełko, które świetnie się prezentuje. Wieczko zdobi ciekawa, energetyczna grafika przyciągająca wzrok. Warto wspomnieć, że ilustracje do gry, w tym obrazki, które można podziwiać na ślicznych, customowych kościach wykonał ten sam grafik, który zajmował się grą Coatl – SillyJellie.

Najważniejszy elementem grą są jednak tabliczki z hasłami, dzięki którym będziemy tworzyć skojarzenia. Wydrukowano je na grubej tekturze, mają żywe kolory i wyraźną czcionkę. Co więcej, dzięki otworom na kostki, nic się nie przesuwa i to nawet podczas intensywnej rozgrywki.

W pudełku znajdziemy również świetnej jakości 3-minutową klepsydrę. Warto wspomnieć, że dzięki porządnym podstawkom jest stabilna i nie musimy się obawiać, że podczas zabawy się przewróci.

Do gry dołączono również krótką instrukcję, popartą przykładami. Zasady są dobrze wyjaśnione i nie ma potrzeby do nich wracać podczas gry.

Hasła będzie zapisywać, w specjalnie zaprojektowanym do gry wygodnym notesie


Zarys Rozgrywki

Głośne hobby? Niebezpieczna technologia? Białe lekarstwo? Słodki i śmieszny? Mózg paruje próbując wymyślić, jak najlepsze skojarzenia, a na wpisanie do notesu 10 słów przeznaczone są jedynie 3 minuty! Na początku rozgrywki dobieramy 5 różnokolorowych płytek i pasujących do nich kości, którymi natychmiast rzucamy. Kostki układamy w zagłębieniach obok właściwych obrazków, dobieramy kartkę z notesu, ołówek i rozpoczynamy rozgrywkę!

Następnie gracze kolejno odczytują swoje hasła. Jeśli hasło zostanie zaakceptowane przez uczestników gry, otrzymuje się za nie 1 punkt. Jeśli któreś hasło pojawił się u dwóch lub kilku graczy, jego wartość wzrasta do 2 punktów. Dzięki takiej punktacji warto dobierać skojarzenia oczywiste i najprostsze- takie, które mogą również przyjść do głowy innym.


Recenzja

Gry imprezowe są niezwykle uniwersalne, gdyż zwykle można zagrać w nie w każdym gronie i w każdym składzie. Piątka jest jedną z takich gier – spodoba się tak samo na rodzinnym obiedzie, szalonej imprezie ze znajomymi, na długiej przerwie, czy wakacjach.

Mnie bardzo przypadła do gustu przyjazna rozgrywka i brak negatywnej interakcji. Za dobrze wymyślone hasło jest punkt, nieważne, czy ktoś jeszcze ma takie samo hasło, czy nie. Oczywiście im więcej graczy tym większa szansa, że ktoś jeszcze wymyśli to, co my. Nie znaczy to, że nie da się zagrać w mniejszym gronie, nawet we dwie osoby zabawa jest świetna i pomaga się lepiej poznać!

Rozgrywka jest dynamiczna, a pojedyncza partia to dwa przerzuty kośćmi i dwa obroty klepsydry. Wymyślanie haseł na czas jest emocjonujące i często śmieszne, gdyż gra na czas sprawia, że niektóre skojarzenia są bardzo zabawne.

Regrywalność jest naprawdę spora, a możliwych ułożeń haseł jest ogromna. Oczywiście może się zdarzyć, że podczas którejś z kolei rozgrywki, powtórzą się kategorie haseł, nam jednak się to jeszcze nie zdarzyło, a gramy w Piątkę przy każdej możliwej okazji, nawet na szkolnym pikniku i rodzinnym obiedzie. Polecamy, to aktualnie jedna z naszych ulubionych gier słowno-imprezowych!


Podsumowanie

Piątka to fantastyczna gra imprezowa, która sprawdzi się w każdym gronie. Wymyślanie skojarzeń jest niezwykle emocjonujące i zabawne. Gra jest świetnie wykonana, ma proste zasady i nie znajdziecie w niej negatywnej interakcji. Przy wymyślaniu haseł przyda się odrobina kreatywności. Bardzo polecamy na sympatyczne rozgrywki!


Mocne Strony:

  • staranne wykonanie,
  • śliczne kostki,
  • emocjonująca zabawa,
  • spory zasób możliwych kombinacji,
  • rozwija kreatywność.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Portal Games. Bardzo dziękujemy!

Portal

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

One thought on “Recenzja #573 Piątka

  • Jedyną słabą stroną – moim skromnym zdaniem – jest cena: ok. 100 zł. za 10 kostek i parę tekturek to trochę słono…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *