Recenzje

Recenzja #574 Baśniowa Gospoda

Puk, puk. Kto tam? To ja, Czerwony Kapturek! W grze Baśniowa Gospoda zajmiesz się przyjmowaniem niezwykłych gości. Twoim zadaniem będzie jak najlepsze zakwaterowanie ich w pokojach i zarobienie dzięki temu góry złota! Jesteś gotowy otworzyć magiczny biznes?


Informacje o grze

Autor gry Baśniowa Gospoda: Remo Conzadori, Paolo Mori

Wydawnictwo: FoxGames

Liczba graczy: 2

Czas gry: ok 20 minut

Wiek: 8+Bardzo lubię kolorowe gry w bajkowym klimacie. Zdecydowanie nie mogę przejść obok nich obojętnie, więc bardzo się ucieszyłam, że w Polsce zostanie wydana Baśniowa Gospoda. Zwróciłam nią uwagę już jakiś czas temu i miałam wobec niej dość duże oczekiwania. Moje dziewczyny też były bardzo ciekawe tej gry, więc gdy trafiła nasz stół, od razu zaczęłyśmy rozgrywki. Jesteście ciekawi, czy gra spełniła nasze oczekiwania? Zapraszamy do recenzji!


Przegląd elementów

Gra zajmuje naprawdę okazałe pudełko! Nie spodziewałam się, że będzie aż tak duża, ale z drugiej strony musi gdzieś pomieścić plastikową gospodę, w której będziemy umieszczać żetony. Wieczko zdobi świetna grafika baśniowych stworów, znanych z popularnych bajek. Grafiki w środku są w podobnym stylu, w żywych kolorach i narysowane ciekawą kreską. Gra prezentuje się pięknie i myślę, że świetnie nadawałaby się na prezent.

Stojak na żetony jest ładnie wykonany i idealnie dopasowany do żetonów. Niektóre „pokoje” mają nadrukowane dodatkowe opcje, przykładowo, jeśli umieści się gościa w takim pokoju, można otrzymać dodatkowe złoto bądź wykonać (za opłatą) jeszcze jedną akcję. Stojak jest stabilny i świetnie się prezentuje na stole.

W pudełku znajdziemy również żetony oraz karty 8 postaci. Podczas pojedynczej rozgrywki będziemy wybierać losowo 5 bohaterów. Żetony są bardzo solidne i do ich przechowywania (i losowego dobierania) dołączono do gry niebieski, bardzo ładny woreczek. Karty są nieco gorszej jakości, ale nie będą w częstym użyciu, więc myślę, że nie będą zbyt podatne na uszkodzenia.

Do Baśniowej Gospody załączono również krótką instrukcję, opisującą poszczególne postaci i ich zdolności oraz w wyczerpujący sposób przedstawiającej zasady gry.


Zarys Rozgrywki

W grze wcielimy się gospodarzy gospody, którzy przyjmują swoich gości, chcąc zapewnić im, jak najlepsze warunki. W tym celu liczymy się z ich preferencjami i umieszczamy ich w najbardziej odpowiednich miejscach. Przykładowo Czerwony Kapturek jest bardzo towarzyski i lubi mieć obok swoich przyjaciół, Pinokio lepiej czuje się wśród nieznajomych, a Jaś potrzebuje dodatkowy pokój na swoją fasolę…

Zadowoleni goście chętnie wynagrodzą nas złotem, które równocześnie pełni funkcję punktów zwycięstwa. Żetony będziemy dobierać ze specjalnego toru, za najnowsze będziemy musieli zapłacić, nieco starsze będziemy mogli dobrać jednak za darmo. Gra kończy się w momencie zapełnienia 3 dowolnych kolumn żetonami.


Recenzja

Jaka ta gra jest fajna! Baśniowa Gospoda bardzo przypadła nam do gustu i cieszę się, że mamy ją w swojej kolekcji. To nie tylko gra dla dzieci, dorośli również nie odmówią sobie zagrania, zapewniam! Plastikowy stojak przypomina nieco ten z gry Connect, w której układało się żółte i czerwone żetony, ale to zupełnie inna zabawa. Dzięki zdolnościom postaci, każdy ruch trzeba przemyśleć, a gra wymaga nieco taktycznego myślenia.

Jeśli chodzi o regrywalność, jest ona na przyzwoitym poziomie, a to dzięki wykorzystaniu do gry tylko 5 z 8 postaci. Każda rozgrywka wygląda również nieco inaczej, przez losowanie żetonów z woreczka na tor dobierania kart.

Pojedyncza rozgrywka trwa około 15 minut, ale wierzcie mi, że nigdy nie kończy się na jednej partii! Rozgrywka jest świetna i dostarcza naprawdę sporą dawkę emocji. Czekanie na upragniony żeton i dostosowywanie się do sytuacji na planszy (stojaku?) to fantastyczna zabawa!

Baśniowa Gospoda ma proste, intuicyjne zasady, lecz na początku trzeba poznać specjalne zdolności postaci. Podczas gry przychodzi to jednak bardzo łatwo i już po pierwszej grze (no może dwóch, żeby poznać wszystkie baśniowe stwory) wszystko już jest jasne! Bardzo polecam, my jesteśmy grą zachwycone!


Podsumowanie

Baśniowa Gospoda to śliczna gra z prostymi zasadami, która zapewnia świetną zabawę! Bardzo dobrze prezentuje się na stole (jest idealna na prezent!). Rozgrywka jest wciągająca i zacięta – liczy się każdy punkt! To nie tylko gra dla dzieci, dorośli również spędzą przy niej miło czas, polecam jako ciekawą grę dwuosobową, w którą można zagrać w każdym gronie!


Mocne Strony:

  • świetnie prezentuje się na stole,
  • każda postać ma wyjątkowe zdolności,
  • ciekawa gra dwuosobowa,
  • zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych,
  • ładna, bajkowa oprawa graficzna.

Słabe Strony:

  • zbyt cienkie karty postaci.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo FoxGames. Bardzo dziękujemy!

foxgames

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *