Recenzje

Recenzja #853 Dorfromatik

Niezależna gra komputerowa Dorfromatik wydana w 2022 roku została przeniesiona na planszę, a dokładniej kafelkową grę planszową. Zdobywca najbardziej prestiżowej nagrody w planszowym półświatku „Spiel Des Jahr” w głownej kategorii. Czy autorowi udało się przenieść mechanizmy z cyfrowej wersji na fizyczną. Sami zobaczcie!

Autor gry Dorfromatik: Lukas Zach i Michael Palm

Wydawnictwo: Iuvi Games

Liczba graczy: 1-6

Czas gry: 30-60

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Iuvi Games. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plCyfrowa popularność i fizyczny sukces!

W 2022 roku cyfrowa gra niezależna Dorfromantik spodobała się wielu graczom i zebrała wiele pochwał ze strony recenzentów. Ta piękna i relaksująca gra indie bazuje na wielu znanych rozwiązaniach z kafelkowych gier planszowych takich jak: Carcassonne, czy Wyspa Skye. Od samego początku wiedziałem, że tytuł ten prędzej czy później doczeka się swojego fizycznego odpowiednika i tak też się stało. Co więcej, tytuł ten zdobył najważniejszą nagrodę w świecie planszówek, czyli „Spiel des Jahr” i to w głównej kategorii. Nie mogło więc zabraknąć tego tytułu na naszym stole. Przejdźmy do recenzji.

Piękna, kolorowa okładka standardowej wielkości pudełka, zawiera w sobie sporo bardzo dobrze wykonanych elementów, które przechowamy w umiejętnie zaprojektowanej wyprasce. Do naszej dyspozycji oddano sporo heksagonalnych kafelków krajobrazu i zadań, kilka znaczników, dwa bloczki (punktowania i kampanii), a także 5 pudełek z tajemniczą zawartością. Gra prezentuje się bardzo ładnie, ale niekiedy potrafi zajmować sporo miejsca na stole, ze względu na niekomfortowe ułożenie kafelków.

Jesteś ciekawy, co gra przed Tobą ukrywa? To rozegraj kolejne partie!

Na czym polega rozgrywka w Dorfromantik. To gra kooperacyjna, w której gracze będą starali się stworzyć piękną krainę, pamiętając o wykonywaniu odpowiednich zadań. Te polegają na ułożeniu odpowiedniej liczby pól, lasów, miast, czy też odpowiedniej długości torów lub rzek. Jednocześnie na planszy są dostępne 3 zadania. Dopiero po wykonaniu jednego lub kilku z nich możemy otrzymać kolejne. Ważne jest układanie kafelków w taki sposób, aby przygotować się również na przyszłe zadania i nie zamknąć sobie możliwości na przyszłość. Gra mimo banalnych zasad wymaga od graczy skupienia i zaangażowania, bo zdobycie większej liczby punktów jest nie lada wyzwaniem. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie systemu flag, które pojawią się podczas rozgrywki. Te punktują za największe zamknięte tereny określonego typu z kafelkiem flagi. Smaczku dodaje również możliwość punktowania za najdłuższe rzeki i tory kolejowe.

Po co więc tak się starać? A no po to, bo Dorfromantik to gra kampanijna, gdzie w trakcie kolejnych rozgrywek będziemy odblokowywać kolejne elementy, które mocno namieszają w rozgrywce i dodadzą sporo nowych mechanik oraz możliwości punktowania na nieznane dotąd sposoby. Zatem im większy wynik punktowy, tym więcej kropek do zaznaczenia na arkuszu kampanii. A im większa liczba kropek, tym szybciej odblokujemy nowe elementy. W trakcie kampanii pojawiać się będą również specjalne osiągnięcia, które będziemy musieli zrealizować, aby odblokować kolejne części składowe. Ciekawość dodatkowej zawartości sprawi, że będziecie rozgrywać kolejne partie raz za razem, próbując jednocześnie pobić swoje wyniki. Zresztą sami się przekonacie, że pierwsza rozgrywka pójdzie do piachu, a z każdą kolejną, Wasze umiejętności planowania będą rosły, a wraz z tym – Wasz wynik.


Gra mimo banalnych zasad wymaga od graczy skupienia i zaangażowania, bo zdobycie większej liczby punktów jest nie lada wyzwaniem.

Dorfromantik to gra kooperacyjna więc świetnie sprawdzi się w gronie rodzinnym i wraz z dziećmi. Radość z realizacji wspólnych pomysłów jest niezastąpiona. Gra zachęca, a wręcz zmusza do rozmów przy stole. Doskonale działa również solo. Mimo że próg wejścia jest dość niski, to tytuł ten z każdą kolejną rozgrywką nabiera rumieńców i staje się bardziej skomplikowany. Pod przykrywką banalnej mechaniki kryje się spora głębia strategiczna i decyzyjna, zwłaszcza w kolejnych etapach gry. Z tego powodu Dorfromantik spodoba się również bardziej zaawansowanym graczom, którzy z pewnością poczują satysfakcję z rozgrywki. Ze względu na obecność kampanii i dodatkowej zawartości, tytuł ten jest niezwykle regrywalny. Nawet jeśli odblokujecie już wszystko, to kolejne rozgrywki wciąż stanowią wyzwanie i sprawiają przyjemność.

Jeśli należycie do grona osób, które miało już okazję poznać cyfrową wersję i pokochaliście ten tytuł, to Dorfromantik również jest dla Was. Mimo wielu podobieństw i oczywistych nawiązań, gra postawi przed Wami nowe wyzwania. Niestety nie zdradzę zawartości tajemniczych pudełek, aby nie zepsuć Wam zabawy. Jedno mogę zagwarantować, jest o co walczyć! Dorfromantik to gra, która uzależnia i to w dobrym tego słowa znaczeniu. To tytuł, któremu nie można w zasadzie nic zarzucić. Już wiem skąd tytuł najlepszej gry 2023 roku. Polecam, warto tę grę mieć w swojej kolekcji!


  • świetne wykonanie, ładne ilustracje,
  • tajemnicza zawartość do odblokowania w trakcie kampanii,
  • niski próg wejścia, a sporo główkowania,
  • świetnie działa w pojedynkę,
  • potrafi uzależnić,
  • zarówno dla rodzin, dzieci jak i zaawansowanych graczy,
  • zmusza do dyskusji przy stole,
  • spora regrywalność!
  • w zależności od układu kafelków, może zabraknąć nam miejsca na stole.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 10 lat (z małą przerwą), a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zastosowano się użyć mechanikę kości w unikatowy sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają w gronie najbliższych miło spędzić czas i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *