Recenzje

Recenzja #74 Big Fat Burger

Recenzja 74

W grze Big Fat Burger wcielicie się w postać speca od grillowania, któremu przyjdzie się zmierzyć z innymi Burgermasterami. Czy jesteś wystarczająco szybki aby zaspokoić puste żołądki niecierpliwych klientów?

Informacje o grze

Autor gry: Mikołaj Białko, Michał Dzięgiel, Michał Ociepka

Ilustracje: Roman Kucharski

Wydawnictwo: Trefl Joker Line

Liczba graczy: 2-5

Czas gry: 30

Wiek: 8+

Mechaniki w grze: Set Collection, Take That

Kliknij i zobacz oferty najtańszych sklepów

Zarys fabularny/krótki opis z pudełka

Przenieś się do kultowej knajpki, do której przychodzą klienci o wymagających żołądkach, a współgracze nie cofną się przed niczym, żeby przejąć kolejne zlecenia. Bądź czujny, zrealizuj jak najwięcej zamówień, pokonaj rywali i udowodnij, kto tu rządzi.

Big Fat Burger (1)

Przegląd elementów gry

Big Fat Burger to gra planszowa z fantastycznie ilustrowaną okładką, która od pierwszej chwili przykuwa naszą uwagę. Niemal czuć wydobywający się z pudełka zapach wielkiego, grubego hamburgera. Tuż po otwarciu średniej wielkości pudełka, ujrzymy zawartość i ogromną ilość wolnej przestrzeni. Niestety mogłoby być one spokojnie czterokrotnie mniejsze.

Big Fat Burger (2)

Elementy, które wykorzystamy w trakcie rozgrywki, to między innymi oryginalny obrus, na którym będziemy umieszczali karty do gry. Nie jest on wymagany do rozgrywki, ale bardzo przyjemnie się go używa i jest naprawdę ciekawym dodatkiem.

Instrukcja do gry została napisana poprawnie, aczkolwiek pomimo dość prostych zasad, miałem po pierwszej lekturze delikatne wątpliwości jak prawidłowo wykonywać pewne akcje. Wydaje mi się, że mogła ona zostać napisana odrobinę lepiej, gdyż zawiera kilka skrótów myślowych, które każdy może zinterpretować na swój sposób.

Big Fat Burger (3)

Zdecydowanie dominującym elementem w grze jest 85 dwustronnych kart zamówień/składników. Ilustracje z jednej strony przedstawiają zamówienia, czyli hamburgerowe bułeczki z wymaganymi do skompletowania składnikami, a z drugiej pojedyncze składniki: sałatę, ser, bekon, hamburgera i ketchup. Ich wykonanie uważam za bardzo dobre. Ilustracje są ciekawe i oddają klimat gry o smażeniu hamburgerów.

Big Fat Burger (6)

24 karty specjalne, których zadaniem jest przeszkadzanie innym graczom, ale także pomaganie samemu sobie. Otrzymujemy również kartę pierwszego gracza, 5 kart postaci oraz 5 kart pomocy. Do gry dołączone zostały także zdecydowanie grubsze karty, które posłużą do zbudowania obszaru gry, czyli 4 karty torów i 5 kart bonusów. Są one wykonane z grubego kawałka tektury i mocno wyróżniają się na tle innych kart.

Ostatnim elementem są żetony, po dwa dla każdego gracza. Przedstawiają one identyczne ilustracje, z którymi spotkaliśmy się na kartach postaci. Będę nam one służyły do rezerwacji zamówień, które będziemy musieli zrealizować.

Big Fat Burger (11)

Rozgrywka

Rozgrywka w Big Fat Burger jest bardzo prosta. Zanim jednak zaczniemy apetyczną rozgrywkę, należy przygotować grę. Zacznijmy od rozłożenia obrusu, na którym powinny znaleźć się 4 karty torów (u góry), a także 5 kart bonusów (po lewej stronie). Następnie wybieramy postać, którą będziemy grali i pobieramy dwa przypisane do niej znaczniki. Gracze otrzymują także po 1 karcie pomocy, jednym składniku oraz dwie karty z potasowanego stosu kart specjalnych, który następnie należy ułożyć w pobliżu wszystkich graczy. Jeden z uczestników zabawy otrzymuje kartę z czapką, która oznacza pierwszego gracza.

Na pierwszym polu każdego toru należy położyć po jednej karcie zamówień z wcześniej potasowanego stosu. Pozostałe karty układamy w 3, mniej więcej równe stosy i umieszczamy tuż obok obrusu. Jesteśmy gotowi do gry.

Big Fat Burger (12)

Gracze wykonują swoje tury zgodnie z ruchem wskazówek zegara, począwszy od pierwszego gracza. Na początku każdej tury (jeśli tylko mamy wolny znacznik gracza) należy zarezerwować jedno z dostępnych zamówień na stole. Istnieje również możliwość dodatkowej dobrowolnej rezerwacji, która jest możliwa gdy w trakcie naszej tury pojawi się jakieś wolne zamówienie.

Podczas swojej tury możemy wykonać dwie z trzech możliwych akcji, przy czym należy pamiętać, że każdą z nich tylko raz na turę. Te akcje to:

 • dobranie 2 składników (układamy je odkryte przed sobą),
 • realizacja jednego z zajętych przez nas zamówień,
 • dociąg jednej karty specjalnej (trzymamy je zakryte przed sobą).

Dodatkowo w swojej turze możemy zagrać dowolną liczbę posiadanych kart specjalnych, nie ma tutaj żadnych ograniczeń.

Big Fat Burger (15)

Pod koniec tury należy przesunąć dowolnie wybrane zamówienie o jedną pozycję w dół toru (nie może się pod nim znajdować żadna karta) – oznacza to upływający czas symbolizujący zniecierpliwienie naszych klientów. Jeśli takie zamówienie opuści tor, to osoba, która posiadała na niej swój znacznik rezerwacji, musi  odrzucić ze swojej puli jednego dolara. Należy także pamiętać o zasadzie, która mówi, że jeśli posiadamy na koniec naszej tury więcej niż 5 kart składników, to nadmiarowe karty musimy rozdać naszym oponentom.

No dobrze, w jaki zatem sposób będziemy uzupełniali tory z kartami zamówień? Zasada jest banalnie prosta. Otóż w dowolnym momencie gry, gdy tylko zostanie odkryta karta ze składnikiem i widoczną na niej cyfrą, to należy sprawdzić, czy tor o tym samym numerze nie zawiera karty zamówienia w pierwszym rzędzie. Jeśli pole jest zajęte, to nic się nie dzieje. Jeśli natomiast pole to jest puste, to należy wybrać jedną z 3 odkrytych kart składników i umieścić ją stroną zamówienia na odpowiednim torze.

Realizacja zamówienia polega na odrzuceniu wskazanych na karcie zamówienia kart składników i pobraniu ze stosu kart odrzuconych tylu kart, ile warte było dane zamówienie (liczba w prawym dolnym rogu karty). Dodatkowo należy pobrać napiwek zależny od tego, w którym rzędzie znajdowała się akurat karta realizowanego zamówienia. Im szybciej uda nam się przygotować burgera, tym większa nagroda. W trakcie gry nie możemy podliczać zdobytych kart.

Gdy tylko jeden z rzędów kart składników/zamówień ulegnie wyczerpaniu, wtedy gra powoli dobiega końca. Aktywny gracz może dokończyć swoją turę, a po nim swoje tury wykonują gracze zgodnie z ruchem wskazówek zegara, którzy jeszcze nie wykonywali swoich ruchów, a znajdują się na prawo od gracza rozpoczynającego. Osoba, która zebrała największą liczbę kart (dolarów) – zostaje mistrzem burgerów.

Big Fat Burger (16)

Podsumowanie

Gra Big Fat Burger zaskoczyła mnie swoim wykonaniem. Jest ona bardzo ładna i potrafi zachwycić niejednego marudę. Boli natomiast uczucie pustki w pudełku, które powinno być wyraźnie mniejsze. Obrus, który został dołączony do gry ułatwia rozstawienie, ale także pozwala lepiej wczuć się w klimat. Podczas rozgrywki pojawia się uczucie, jakbyśmy faktycznie byli kucharzami, których zadaniem jest przyrządzanie kolejnych apetycznych bułeczek. Bardzo fajnie oddane zostało zniecierpliwienie klientów, które połączone zostało z bonusem w postaci napiwku. Są one wyrażone w dodatkowych dolarach, składnikach lub kartach specjalnych.

Gra najlepiej działa w momencie gdy przy stole znajdzie się piątka uczestników zabawy. Podczas partii dwuosobowych nie dzieje się praktycznie nic, co mogłoby sprawić by gra nas porwała. Nieco lepiej wygląda to, gdy do gry siada trójka lub czwórka uczestników, a zdecydowanie najlepiej działa w komplecie. Widać wtedy dużą rywalizację o kolejne zamówienia, czuć upływający czas, ale także rozgrywka się nie dłuży tak bardzo jak w przypadku dwuosobowych partii. Big Fat Burger może pochwalić się dużą dynamiką wykonywanych akcji oraz pokaźną dawką negatywnej interakcji. Karty specjalne mogą przysporzyć naszym przeciwnikom nie lada problemów, ale moim zdaniem ich liczba jest nieco za mała i są zbyt mało zróżnicowane. W tym aspekcie mogło być nieco lepiej.

Big Fat Burger (18)

Cechą tego tytułu jest średnia regrywalność. Pomimo tego, że każda kolejna rozgrywka będzie inna od poprzedniej, to zwykle będziemy czuć, że cały czas robimy to samo. W poprawie tego uczucia nie pomagają także wcześniej wspomniane mało urozmaicone karty specjalne. Jednak mimo wszystko, tytuł ten może dostarczyć sporo przyjemnej zabawy, jeśli tylko będzie odpowiednio dawkowany i nie będziemy ograniczali się do gry we dwoje.

Losowość w grze również stoi na bardzo wysokim poziomie. Mimo tego, że mamy duży wpływ na to, które zamówienie przyjdzie nam realizować, to często bywa tak, że ostatecznie realizujemy inne, w wyniku zagranych kart specjalnych przez naszych oponentów. Niektóre z tych kart pozwalają na zmianę żetonów graczy, a niektóre na całkowite ich usuwanie. Również składniki, które będziemy dobierać, będą pojawiać się losowo, ale na szczęście mamy trzy stosy dobierania, więc tutaj zawsze mamy jakiś wybór.

Big Fat Burger (22)

Pojedyncza partia powinna zamknąć się w pudełkowych 30 minutach. Dlatego też, gra idealnie sprawdzi się podczas niedzielnych rodzinnych spotkań. Uważam, że Big Fat Burger przypadnie do gustu raczej osobom, które nie przepadają za cięższymi tytułami i zbyt dużym skomplikowaniem zasad. Sprawdzi się również doskonale w gronie nieco młodszych graczy. Zasady gry są bardzo proste, a próg wejścia wystarczająco niski, aby do gry zasiadły już osoby w wieku 8 lat. Gra może zachwycić także kulinarnych fascynatów, gdyż bardzo fajnie oddaje klimat przygotowywania burgerów. Jeśli marzyłeś kiedykolwiek o własnym biznesie typu „food track” lub pracy w nim, to zdecydowanie powinieneś przyjrzeć się bliżej tej grze. Big Fat Burger to lekka i prosta gra, która z pewnością znajdzie swoich zwolenników, ale na pewno nie jest to propozycja dla osób, które lubią nieco bardziej pogłówkować.

Piękne wykonanie, ładne grafiki, proste zasady, losowość i duża dawka negatywnej interakcji to główne cechy gry Big Fat Burger. Młodsi  i mniej doświadczeni odbiorcy z pewnością będą zachwyceni.

 


Zalety:

 • świetne wykonanie,
 • klimatyczna,
 • dużo negatywnej interakcji,
 • dynamiczna rozgrywka,
 • niski próg wejścia,

Wady:

 • duża ilość powietrza w pudełku,
 • słaba dla dwóch graczy,
 • nie porwie doświadczonych graczy,
 • ogromna losowość,
 • dość powtarzalna,
 • niepraktyczny sposób punktowania.

Big Fat Burger (17)

Przydatne linki:

Grę kupisz najtaniej tutaj – kliknij i sam się przekonaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Dziękujemy wydawnictwu Trefl Joker Line za przekazanie gry do recenzji

Trefl Joker Line

 

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *