Recenzja #425 Smartphone INC.

Wielka korporacja, a na jej czele TY, czuwający nad poprawnym działaniem swojej firmy – od etapu ustalania ceny za produkt, po jego końcową dystrybucję i dodatki technologiczne. Czy uda Ci się przejąć rynki zagraniczne i sprawić, że to właśnie Twój „Smartphone” stanie się hitem? A może przeciwnicy mają dużo lepszą strategię?


Informacje o grze Smartphone INC.

Autor gry Smartphone INC.:  Ivan Lashin

Wydawnictwo: Portal Games

Liczba graczy: 1-5

Czas gry: 60-90 Min

Wiek: 14+Gry euro… tytuły, obok których nie mogłabym przejść obojętnie. Przeliczanie, kombinowanie, planowanie i szukanie najlepszej strategii, aby pokonać przeciwników, to zdecydowanie jedne z moich ulubionych aspektów, jeśli chodzi o planszówki. Mogłabym rzec, że widziałam już wiele, a główne motywy używane w planszówkach nie potrafią już zaskoczyć. Wtedy ukazała się Polska edycja „Smartphone INC”. I chociaż tytuł miał swoją premierę kilka lat temu, to dopiero teraz zwrócił moją uwagę – jak widać w świecie, gdzie co drugi dzień premierę ma jakaś planszówka, nawet te obiecujące tytuły mogą umknąć naszej uwadze. Trzeba przyznać, że w czasach tak mocno zależnych od telefonów jest to dosyć ciekawy temat – w końcu każdy z nas spędza kilka godzin dziennie, patrząc w ekran swojego smartphona, prawda? Czy „Smartphone INC” jest w stanie zachwycić na tyle, aby odciągnąć uwagę od wirtualnego świata i uzależnić równie mocno? Sprawdźcie sami!


Przegląd elementów i zasad gry Smartphone INC.

Gra euro, która swoim wyglądem dzieli fanów na dwie grupy. Tych, którzy uważają ją za jedną z brzydszych, oraz tych, którzy zachwycają się jej prostotą i schludnym wykonaniem. Jako grafik trudno opowiedzieć mi się po jednej ze stron. Zdecydowanie należę do wzrokowców i uwielbiam tytuły, które przyciągają nie tylko samą okładką, ale również cudownymi ilustracjami i światem wciągającym bez końca. Głupstwem byłoby jednak nie docenić prostoty, która w tego typu grach sprawdza się idealnie – czytelna plansza i zrozumiała ikonografika pozwalająca na odpoczynek wzroku nad stołem – zupełna odwrotność patrzenia godzinami w tytułowe telefony – czyż nie jest to zdecydowany atut? Poczucie estetyki jest co prawda kwestią mocno indywidualną, ale nie można powiedzieć o wykonaniu Smartphone INC złego słowa – podwójna, tłoczona plansza, inserty dla każdego gracza, proste zasady i dosłownie minimalna symbolika.

Sama rozgrywka o dziwo jest naprawdę bardzo dynamiczna i nawet w większym gronie zamyka się w przyzwoitym czasie. Jak na grę euro to zasady są również zaskakująco proste. Każda tura podzielona jest na 8 faz, a więc już po pierwszym ruchu będziecie wiedzieć co, z czym to się je. Oczywiście, zanim nauczycie się układać idealne strategie, a znajomość wszystkich mechanizmów pozwoli Wam na optymalizacje swoich ruchów, to minie kilka zaciekłych rozgrywek. Nie będę tutaj przytaczać całej instrukcji, ale postaram się krótko rozwinąć przebieg tury:

Przebieg rundy podzielony jest na 8 Faz:

 • Planowanie działań – Każdy z graczy posiada dwie takie same dwustronne płytki, które zawierają różne symbole/ikony. W tym etapie musimy je ułożyć tak, aby minimum jeden segment planszy był zakryty. To znaczy, zawsze przykryjemy jedną ikonę, lub pusty róg (takie opcje też istnieją). Symbole, które w ten sposób pozostaną odkryte, będą świadczyły o tym, co dokładnie będziemy robić podczas naszej tury. Jeśli więc zdecydujecie się zupełnie pominąć jakąś ikonę np. Transport, to ta faza będzie przez Was całkowicie pominięta. Sprytne, nie?
 • Ustalanie ceny – Liczba symboli dolarów świadczy o tym, jak drogi będzie nasz telefon. Można by stwierdzić, że im droższy, tym lepiej, ale nie dajcie się zwieźć pokusie. Pamiętajcie, że klienci bywają wybredni i nie każdy jest w stanie zapłacić Waszą cenę, a jeszcze innych interesują tylko konkretne nowinki technologiczne.
 • Produkcja towarów – Symbole 'skrzynki’ mówią o tym, ile telefonów wyprodukujecie w tej turze. Udało Wam się robić bank? To super, ale pamiętajcie, że jeszcze musicie je komuś sprzedać – jeśli zabraknie zainteresowanych klientów, to niesprzedany towar przepada.
 • Rozwój – Jeśli w pierwszej fazie zostawiliście żółty symbol na planszetkach, to możecie zakupić jedną z dostępnych płytek rozwoju. To fajna alternatywa do modyfikacji planszy początkowych, które zapewnia dodatkową strategię. Nie raz ma to kluczowe znaczenie w planowaniu Waszych tur!
 • Opracowywanie technologii – Kluczowa faza, która z początku może wydawać się nie aż tak konieczna, ale z czasem zrozumiecie, że posiadanie szerszego wyboru klientów na rynku zbytu potrafi zdziałać cuda dla Waszego biznesu! Dodatkowo kuszące są bonusy dla najszybszych – patenty warte sporo punktów na koniec gry.
 • Ekspansja logistyczna – Jak na prawdziwą korporację przystało, trzeba rozglądać się na rynki zagraniczne i szukać potencjalnych klientów nie tylko w swoim ciepłym gniazdku. Podróżowanie po planszy niesie za sobą mocną interakcję między graczami. Wprowadza swego rodzaju rywalizacje nie tylko o klientów, ale również o kontrolę danego regionu. Jest nad czym myśleć!
 • Sprzedaż – Faza, której chyba nie muszę tłumaczyć. Wyprodukowałeś, znalazłeś klientów i spieniężyłeś swój produkt. Gratulacje!
 • Czyszczenie planszy – Przygotowanie do rozpoczęcia kolejnej rundy – usuwamy wszystkie znaczniki produktów i resetujemy ceny rynkowe. Czas zacząć zabawę od początku!

Łatwe zasady.

Jak widzicie, cała rozgrywka jest naprawdę bardzo łatwa w wytłumaczeniu i dość czytelna. Już po chwili wszystko staje się jasne. W naszej głowie pojawia się masa różnych strategii, które tylko czekają, aby je wykonać. Warto zwrócić uwagę na niemałą interakcje między graczami i fakt, że im dalej wchodzimy w rozgrywkę, tym napięcie nad stołem rośnie. Możliwość „blokowania” przeciwników i różne złośliwości są tutaj jak najbardziej na miejscu. W końcu Lider na rynku może być tylko jeden.


Recenzja gry Smartphone INC.

Smartphone INC. to bardzo porządnie wydany tytuł. Często, kiedy słyszę o Polskiej edycji planszówki, zastanawiam się, jak bardzo zostanie ona okrojona, aby sprostać wymaganiom rynkowym co do ceny. Portal Games jednak jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. I tak ponownie otrzymujemy świetny tytuł w świetnej cenie. Wykonanie, o którym pisałam już wcześniej, mogłoby być wzorem dla wielu wydawców. Prostota i schludność sprawia, że nawet przy tak delikatnej i pastelowej szacie graficznej tytuł broni się sam. Nawet bez strasznych kreatur i „tony” plastiku.

Porządna gra euro to przede wszystkim wiele godzin niezapomnianych rozgrywek, a każda przynosząca zmęczenie i satysfakcję z dobrze rozegranej strategii. Czy Smartphone INC wpisuje się w ten schemat? Myślę, że zdecydowanie TAK. Wbrew pozorom łatwe zasady nie zabierają skomplikowania, jakie niosą za sobą ciekawe mechanizmy użyte w grze. Sytuacja na planszy, która potrafi zmieniać się bardzo dynamiczne, zmusza nas do obserwowania poczynań przeciwników i przewidywania ich ruchów. Jeśli zbyt łatwo komuś zaufamy, może się okazać, że szybko wkroczy na nasz teren, albo co gorsza, zgarnie wszystkich klientów dla siebie. Dlatego tak ważne jest skupienie i odpowiednia znajomość tytułu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zdecydowanie lepiej zaplanować tury i skupić się na tych najważniejszych aspektach rozwoju firmy.

Smartphone INC w swojej wersji podstawowej jest przystosowany do aż 5-osobowych rozgrywek, co nie jest często spotykane. Zwykle, aby usiąść w takim gronie, musimy zakupić dodatek. Tutaj jednak wszystko mieści się w jednym, eleganckim pudełku, co jest kolejnym plusem tej produkcji. Z wszystkich rozegranych partii zdecydowanie najbardziej chwalę sobie te 4-osobowe. Na planszy jest wystarczająco tłoczno, aby nie czuć było zbyt dużej swobody i nudy. Nie ma nas jednak na tyle dużo, aby dynamika rozgrywki nie ucierpiała przez wolniejszych graczy. Rozgrywki dwuosobowe zostawiają pewien niedosyt w postaci zbyt małej interakcji między graczami spowodowanej po prostu przestrzenią na planszy. Nie skreśla to oczywiście pojedynkowych rozgrywek, ale wydaje mi się, że w tej materii zdecydowanie znajdą się lepsze propozycje.

Duża dawka interakcji!

Interakcja jest tutaj wyczuwalna szczególnie w drugiej połowie rozgrywki, kiedy to każdy z nas zaczyna ekspansje do odległych zakątków świata w celu zwiększenia sprzedaży. Zaczyna się robić tłoczno, a co za tym idzie rywalizacja o wygraną i klientów wzrasta. Bijemy się nie tylko o sprzedaż, ale też o technologie czy najlepszy balans ceny w stosunku do liczby sprzedanego towaru. W końcu to nasz główny mnożnik punktów. Możemy więc skupić się na logistyce, aby zdobywać nowe, niezajęte rynki lub badać technologie, które uczynią Waszą firmę bardziej elastyczną. Można także zalać rynki dużą liczbą tanich gadżetów. Każdy styl gry może działać, co czyni ten tytuł bardzo regrywalnym, nie wspominając nawet o pokusie kolejnych partii.

Smartphone INC to tytuł, który sprawdzi się w gronie nie tylko bardzo zaawansowanych graczy, ale również wśród tych raczkujących w świecie planszówek. Plansze graczy są tak skonstruowane, że nawet jeśli gramy w ten tytuł po raz pierwszy, to zawsze wykonamy akcje dające jakiś profit i zrobimy postęp, nie odstając mocno w tyle. Cokolwiek nie zrobimy, da nam to mniejszy lub większy zysk. A to oznacza, że przy stole nie trafią się gracze, którzy mocno odstają w punktach, albo ci, którzy zupełnie nic nie robią, a przynajmniej nie z powodu zbyt skomplikowanej rozgrywki.


Podsumowanie recenzji Smartphone INC.

Smartphone INC to porządne, średniej wagi euro, które oferuje długie godziny świetnej rozgrywki. Minimalistyczne i porządne wykonanie zapewnia tej pozycji długą żywotność, a użyte mechanizmy wiele niezapomnianych i różnych partii pełnych emocji. Jednym z mocno docenianym przeze mnie elementem jest to, jak w przystępny sposób tytuł ten ukazuje działanie procesów gospodarczych. Zdecydowanym atutem jest również interakcja między graczami, która z oklepanego suchego euro tworzy intensywną rywalizację. Śmiało mogę stwierdzić, że Smartphone INC trafił do mojej topki gier planszowych. Spełnia wszystkie kryteria, których poszukuje w grach planszowych. Przyznam, że nie spodziewałam się aż takiego zauroczenia tym tytułem, ale stało się! Kolejny 'Smartphone’ który uzależnia i nie pozwala odejść od stołu. Żeby jednak zrozumieć fenomen tego tytułu musicie zagrać sami! Jeśli więc nie mieliście szansy spróbować – nie czekajcie!


Mocne strony:

 • porządne wykonanie,
 • duża regrywalność,
 • interakcja między graczami,
 • przystępne zasady,
 • ciekawe mechanizmy,
 • dynamika rozgrywki,
 • czas rozgrywki.

Słabe strony:

 • wiele egzemplarzy posiada wady produkcyjne.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Portal Games. Bardzo dziękujemy!

Portal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *