Planszowy Express

Planszowy Express #41

Planszowy Express 41

14 października 2017 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was informacje o:

Zapowiedzi gier wydawnictwa Cube Factory of Ideas: The Sanctuary: Endangered Species, Martwa Zima: Wojna Kolonii, Super Gol!, Słodka Paka, Century: Cuda Wschodu, Timberman: Drwale w Lesie, Crossfire, Crystal Clans, RAXXON, Stuffed Fables, Magia i Myszy: Downwood Tales, Esencja, Pióra i Myszy, Spirits of the Rice Paddy i dodatki do Ashes. Dodatkowo informacja o konwentach i naszym patronacie nad Bebokiem. Znajdziecie również kilka bardzo szybkich innych informacji.

Planszowy Express ciągle ewoluuje by dostosować się do Waszych oczekiwań. Tym razem zmianie uległo: brak informacji o grach, które nie mają polskiej daty premier, oraz jeszcze szybsze i bardziej intensywne informacje pasujące do charakteru Planszowego Expressu.


The Sanctuary: Endangered Species (Cube Factory of Ideas)

W grze The Sanctuary zajmiemy się prowadzeniem sanktuarium dla zagrożonych gatunków zwierząt. W tym miejscu zostaną one objęte opieką, wyżywione, a także otrzymają szansę na podtrzymanie gatunku. Gra opierać się będzie na sprytnym i oryginalnym mechanizmie wysyłania robotników do pracy. Polegać on będzie na zasięgu widzenia akcji, który ograniczony zostaje wyborem innych graczy.

Premiera Essen 2017


Martwa Zima: Wojna Kolonii (Cube Factory of Ideas)

Dodatek do Martwej Zimy, który będzie możliwy do wykorzystania na dwa sposoby. Posiadaczom Martwej Zimy lub Długiej Nocy doda  kolejne postaci, karty rozdroży, przedmiotów i zagrożeń. Czyli wiele dobrego, co znacząco urozmaici waszą ulubioną grę. W drugim przypadku, również dla posiadaczy Martwej Zimy i Długiej Nocy umożliwi rozgrywkę na zasadzie: kolonia kontra kolonia albo pozwoli wam rozegrać grę w trybie „samotnego wilka”, który zmieni całkowicie charakter rozgrywki z gry kooperacyjnej na taką w której każdy gra przeciwko sobie.

Premiera IV kwartał 2017 roku


Super Gol! (Cube Factory of Ideas)

Niewiele jest gier planszowych poruszających tematykę piłkarską, a szkoda. Super Gol to gra, w której poczujecie się jak na boisku. Dużo emocji, zwrotów akcji i upływający czas to główne elementy rozgrywki. Super Gol to gra zamknięta w puszcze, w której znajdziecie kości. Dzięki Super Gol otrzymacie głębie rozgrywki i doskonale odwzorowane zagrania oraz zasady gry na prawdziwym boisku.

Premiera: końcówka października 2017 roku


Słodka Paka (Cube Factory of Ideas)

Nieszablonowa gra o charakterze imprezowym, w której przyjdzie nam się wcielić w pracowników cukierni. W trakcie rozgrywki będziecie pakować słodycze według kart zamówienie do specjalnych pudełek. Polega to na tym, że musicie jak najszybciej tworzyć układy okrągłych żetonów ciasteczek, które wskazują nam karty zamówień. Żetony te są dwustronne i po każdej ich stronie znajdziecie inne ciastko, co znacząco utrudnia grę. W polskiej edycji znajdziecie typowo polskie słodkości.

Premiera I kwartał 2018 roku


Century: Cuda Wschodu (Cube Factory of Ideas)

Druga część trylogii tym razem przenosi nas do Indii, 100 lat po wydarzeniach, które miały miejsce w części pierwszej. Oczywiście będzie to niezależna produkcja z zupełnie inną mechaniką niż w części pierwszej. Natomiast wiadomo już, że istnieć będzie wariant umożliwiający połączenie obu części, dzięki czemu otrzymacie tak jakby kolejną grę.

Premiera czerwiec 2018 roku


Timberman: Drwale w Lesie (Cube Factory of Ideas)

Bardzo popularna gra mobilna tym razem w formie gry planszowej. Będzie to rodzinna gra kafelkowa przeznaczona dla 2-6 graczy. Proste zasady, a jakże sporo okazji do pogłówkowania. Będziemy zagrywali kafelki lasu (drzewa, jeziora, itd.), a następnie będziemy wysyłać naszych drwali do wybranych miejsc. Odrobina negatywnej interakcji w postaci niedźwiedzi jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Premiera I kwartał 2018 roku


Crossfire (Cube Factory of Ideas)

Mini gra psychologiczno-społeczna osadzona w cyberpunkowym uniwersum Specter-Ops. Gracze przyjmą tajne rolę i dołączą do dwóch przeciwnych drużyn. Zadaniem jednej z nich jest obrona Vipa przed agresją tych drugich. Gra ma bardzo proste zasady i bardzo szybki czas rozgrywki. Ponoć rozgrywka potrwa nie dłużej i nie krócej niż 3 minuty. Dodatkowo w grze otrzymamy tryb snajpera (cokolwiek to znaczy).

Premiera w 2018 roku


Crystal Clans (Cube Factory of Ideas)

To kolejna gra zaraz po Summoner Wars i Ashes od Plaidhat Games. Tym razem otrzymujemy innowacyjny system grupowania oddziałów i przeciągania inicjatywy. Dodatkowo duża prostota zasad, jednoczesna głębia rozgrywki, wiele różnorodnych frakcji i ciekawy, ślicznie ilustrowany świat.

Premiera w 2018 roku


RAXXON (Cube Factory of Ideas)

Raxxon to gra umieszczona w świecie Martwej Zimy, a jednocześnie jest od niej zupełnie niezależna. Tym razem historia przeniesie nas na początek, do miejsca w którym wybuchła zaraza, a naszym zadaniem jest wyprowadzić z Raxxon jak najwięcej niezainfekowanych osób. Będzie to szybka, dynamiczna gra kooperacyjna z bardzo ciekawymi i oryginalnymi mechanikami. Przykładowo: w grze pojawi się mechanika karząca graczy za wykonywane akcje. Dodatkowo w pudełko otrzymamy 2 nowe postacie i rozdroża do wykorzystania w Martwej Zimie.

Premiera w 2018 roku


Stuffed Fables (Cube Factory of Ideas)

Tym razem autory gry Magia i Myszy przenosi nas do zupełnie innego, ale równie ciekawego świata. W grze nie doświadczymy jakiejkolwiek planszy. Jej funkcję pełni książką, która jest również instrukcją jak i opowieścią. W grze weźmiecie udział w zmaganiach ożywionych misiów pluszowych, które za wszelką cenę starają się uratować swoją Panią przed złem. W książce znajdziemy wiele scenariuszy z odmienną planszą, które łączą się w jedną historię i poprowadzą was przez historię życia dziewczynki do życia dorosłego. Genialny klimat, figurki i świetna mechanika kooperacyjna. Nie wiem jak wy, ale ja czekam z niecierpliwością.

Premiera w 2018 roku


Magia i Myszy: Downwood Tales (Cube Factory of Ideas)

Już w 2018 roku nastąpi premiera dodatku do gry Magia i Myszy. Będzie to kolejna ogromna przygoda, zarówno ze starymi jak i nowymi bohaterami Magii i Myszy. Cała masa nowych elementów, całkowicie nowa kampania (ponoć jeszcze bardziej epicka), oraz zupełnie nowe miejsca, które przyjdzie nam odwiedzić.

Premiera w 2018 roku


Esencja (Cube Factory of Ideas)

Już jesienią wydawnictwo Cube Factory of Ideas startuje z projektem na Kickstarterze, będzie to Esencja. Średniozaawansowana gra, która będzie połączeniem euro i ameri. Osadzona została w klimatach magic-punk. Technologia jest napędzana magią, a latające wyspy są na porządku dziennym, dodatkowo statki i wiele różnorodnych frakcji. W grze będzie sporo ekonomii, budowania miasta i talii, nielosowa walka i wiele innych ciekawych mechanik, które składają się na dużą ilość kombosów.

IV kwartał 2017 roku (Kickstarter)


Pióra i Myszy (Cube Factory of Ideas)

Taktyczna gra figurkowa w świecie Magii i Myszy. Wiele przepięknych figurek, mnogość taktyk i strategii, a dodatkowo tryb kampanii oraz losowych potyczek połączonych ze świetną i unikatową mechaniką walk powietrznych. Co więcej, będziemy mogli wykorzystać figurki z podstawowej wersji gry Magia i Myszy.

IV kwartał 2017 roku (finansowanie społecznościowe)


Spirits of the Rice Paddy (Cube Factory of Ideas)

Ciężka gra strategiczna, w której przyjdzie nam uprawiać pola ryżowe dzięki pomocy opiekuńczych duchów zamieszkujących pobliskie tereny. Oryginalny mechanizm przepływu wody, mnogość decyzji i dróg do zwycięstwa, a także świetne wykonania – tym właśnie cechuje się ta wyjątkowa produkcja. Już sam okładka robi ogromne wrażenie. Ja jestem pod wielkim wrażeniem. Kampania będzie dotyczyła drugiej edycji tego tytułu.

Połowa 2018 roku (finansowanie społecznościowe)


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność

 1. Legenda Pięciu Kręgów – skok z 3514 na 2707 miejsce.

 2. Terra Mystica – skok z 7 na 6 miejsce.

 3. The 7th Continent – skok z 68 na 59 miejsce.

 4. Lisboa – skok z 591 na 515 miejsce.

 5. Aeon’s End: War Eternal – skok z 3295 na 2966 miejsce.


„Zagrajmy! Festiwal gier, które łączą”

Zagrajmy

Zapraszamy na „Zagrajmy! Festiwal gier, które łączą”. Impreza odbędzie się 15 Października w budynku Białołęckiego Ośrodka Kultury przy ul. Głębockiej 66 (Białołęka). Będziemy gościć projektantów oraz największe wydawnictwa w Polsce. Szczególnie ciekawa może być dla prelekcja dotycząca rozwoju gier planszowych w Polsce (godzina 13.00). Będą również emocjonujące turnieje z nagrodami oraz strefa z atrakcjami dla dzieci.


Jesienny Festiwal Gier Planszowych – przepis na dobrą zabawę

empik gry planszowe

Chińczyk i warcaby powoli odchodzą do planszówkowego lamusa. Wszystko dlatego, że twórcy najnowszych, bijących rekordy popularności gier, prześcigają się w pomysłach na nietuzinkowe fabuły i interesujące zadania dla graczy. Jesienna edycja Festiwalu Gier Planszowych, która odbędzie się w dwa kolejne weekendy października (14-15 oraz 21-22) będzie nie tylko szansą na sprawdzenie umiejętności graczy, ale też okazją do wygrania nagród w towarzyszących wydarzeniu konkursach.

Gry planszowe bawią, ćwiczą umysł, budzą ducha rywalizacji i współdziałania, wywołują emocje. Bogactwo oferty wydawanych dziś planszówek zaskakuje i sprawia, że nawet najbardziej wymagający gracze odkrywają w nim coś dla siebie. Festiwal w Empiku będzie doskonałą okazją, żeby przekonać się, jak fascynujący potrafi być świat gier i ich miłośników. Weekend wypełnią spotkania z wydawcami i twórcami, prezentującymi produkty dla graczy w każdym wieku i na różnym poziomie zaawansowania. Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją planszówkową przygodę, będą mieli szansę zagrać z tymi, którzy już wcześniej złapali bakcyla. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych, którym przyda się zabawa z dala od ekranu komputera i telewizora. Obok nich pojawią się także propozycje dla bardziej wymagających i doświadczonych graczy, dla których każda partia zamienia się w emocjonującą rozgrywkę na najwyższym poziomie. Na kolejnych stanowiskach odwiedzający będą mogli przetestować ofertę gier rodzinnych, w których o dobrej zabawie i rozgrywkowych sukcesach decyduje zręczność i refleks.

Gdzie zagramy?

Festiwal Gier Planszowych to cykl wydarzeń skierowanych do wszystkich, którzy szukają sposobu na spędzenie wartościowego czasu ze znajomymi i rodziną. W akcji biorą udział salony Empik w 10 miastach. To właśnie w nich odbędzie się cykl warsztatów, spotkań z twórcami najpopularniejszych planszówek.

FGP.

 

DĄBROWA GÓRNICZA:

14, 15 października, godz. 12:00-18:00 Empik Pogoria, Dąbrowa Górnicza, ul. Jana III Sobieskiego 6

KATOWICE:

21, 22 października, godz. 12:00-18:00 Empik Silesia, Katowice, ul. Chorzowska 107

GDAŃSK:

14, 15 października, godz. 12:00-18:00 Empik Galeria Bałtycka, Gdańsk, Al. Grunwaldzka 141

21, 22 października, godz. 12:00-18:00 Empik Galeria Bałtycka, Gdańsk, Al. Grunwaldzka 141

KRAKÓW:

14, 15 października, godz. 12:00-18:00 Empik Bonarka, Kraków, ul. Kamieńskiego 11

21, 22 października, godz. 12:00-18:00 Empik Kazimierz, Kraków, ul. Podgórska 34

ŁÓDŹ:

14, 15 października, godz. 12:00-18:00 Empik Galeria Łódzka, Łódź, ul. Piłsudskiego 15/23

21, 22 października, godz. 12:00-18:00 Empik Port Łódź, Łódź, ul. Pabianicka 245

POZNAŃ:

14, 15 października, godz. 12:00-18:00 Empik Galeria Malta, Poznań, ul. Maltańska 1

21, 22 października, godz. 12:00-18:00 Empik Avenida, Poznań, ul. Matyi 2

RZESZÓW:

14, 15 października, godz. 12:00-18:00 Empik Millenium Hall, Rzeszów, Al. Kopisto 1

21, 22 października, godz. 12:00-18:00 Empik Millenium Hall, Rzeszów, Al. Kopisto 1

SZCZECIN:

14, 15 października, godz. 12:00-18:00 Empik Kaskada, Szczecin, Al. Niepodległości 36

21, 22 października, godz. 12:00-18:00 Empik Kaskada, Szczecin, Al. Niepodległości 36

WARSZAWA:

14, 15 października, godz. 12:00-18:00 Empik Arkadia, Warszawa, Al. Jana Pawła II 82

21, 22 października, godz. 12:00-18:00 Empik Plac Unii, Warszawa, ul. Puławska 2

WROCŁAW:

14, 15 października, godz. 12:00-18:00 Empik Pasaż Grunwaldzki, Wrocław, Pl. Grunwaldzki 22

21, 22 października, godz. 12:00-18:00 Empik Renoma, Wrocław, ul. Świdnicka 40


Diceland patronuje: „Bebok – śląskie dni z grami fabularnymi i planszowymi”

Bebok

Woźnica zatrzymał dyliżans pod budynkiem Domu Kultury. Potężna, włochata postać wygramoliła się z pojazdu i poprawiła swój monokl.

– Wspaniale! To miejsce jest idealne na moją ekstrawagancką wystawę!

Bebok przytrzymał cylinder, bo jesienny wiatr wiał dosyć mocno. Mimo niesprzyjającej pogody na ustach stwora gościł jednak serdeczny uśmiech…

11 i 12 listopada 2017 r. w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 przy ul. Powstańców Warszawskich 12 w Bytomiu odbędzie się ósma edycja konwentu Bebok – śląskie dni z grami fabularnymi i planszowymi. Tym razem Bebok przeniesie uczestników w przełom XIX i XX wieku i tajemniczy klimat znany z opowiadań o Sherlocku Holmesie, filmów noir, czy też świata mitów Cthulhu. Tradycyjnie, w programie imprezy znajdują się gry planszowe, sesje RPG i różne konkursy, ale planowane są także rozmaite warsztaty i pokazy tematyczne. Część atrakcji i konkursów będzie wprost dostosowana do młodszych uczestników. Pierwszy i drugi dzień Beboka zaczyna się o 10:00 i kończy o 19:00. Wejście na konwent jest darmowe dla Mistrzów Gry oraz osób prowadzących atrakcje.

Zachęcamy do regularnego odwiedzania: strony internetowej, fanpage’a oraz strony wydarzenia. Znajdziecie tam wszystkie potrzebne informacje i aktualności związane z Bebokiem.


Szybkie info:

 • Projekt Gaja – premiera listopad 2017 roku (Games Factory),
 • Słup Ognia – gra została wydana (Galakta),
 • Star Realms – gra została wydana (Games Factory),
 • Mocarstwa – premiera listopad 2017 roku (Biały Gryf),
 • Super Psiaki – trwa kampania na wspieram.to (Kudu Games),
 • Wyścig Odkrywców – gra została wydana (Image Realm),
 • Valeria: Wyprawa, Valeria: Wioski i Valeria: Karciane Królestwa – premiera marzec 2018 roku (Games Factory),
 • Lutece – premiera w I kwartale 2018 roku (Lacerta),
 • Erin – premiera październik 2017 roku (Octupus Games),
 • CV Pocket – gra została wydana (Granna),
 • MS Batory – premiera październik 2017 roku (Granna),

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na FacebookuFacebook Pulub nas

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

2 thoughts on “Planszowy Express #41

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *