Planszowy Express #80

Planszowy Express 80 Planszowy Express #80

5 sierpnia 2018 roku

Witaj w Planszowym Expressie! Przygotowaliśmy dla Ciebie najciekawsze wiadomości ze świata gier planszowych.

W tym tygodniu: Robin Hood, Fallout, Pandemia – Stan Zagrożenia, Hero Realms – Talie Bohaterów, Pandemic 10th Anniversary, Age of Napoleon 1805 – 1815, Brass Lancashire i Birmingham, Pogromcy Potworów, Gra o Tron: Matka smoków, Chyba śnisz!, najpopularniejsze gry na BGG w tym zaskakujący skok Everdell i wiele, wiele innych.


Zajrzyjcie koniecznie do naszych najnowszych artykułów/recenzji:


Premiera: Robin Hood (wyd. Hobbity)

e734329f c509 45d8 9541 ea1846046cac Planszowy Express #80

Życie leniwie płynęło w lesie Sherwood. Wesoła kompania powoli zbierała się na poranny posiłek. Robin leżąc na hamaku rozpiętym wśród drzew rozmyślał nad kolejnymi posunięciami swojej drużyny. Jego rywalizacja z Szeryfem weszła w kluczową fazę.  Zwycięzca mógł być tylko jeden.

Tymczasem niedaleko Sherwood Szeryf wraz ze swoimi Zastępcami szykował zasadzkę na banitów. Jego karta przetargową był zdrajca, który przekazywał informacje z obozu Robina. Jednakże Szeryf nie wiedział o tym, że Robin również ma asa w rękawie…

Witamy w lesie Sherwood, gdzie trwa zaciekła walka między Robin Hoodem i Szeryfem z Nottingham. Przypadkiem znalazłeś się w środku tego konfliktu i chcąc wyjść cało z opresji musisz blefować, a nawet mówić prawdę. Powodzenia!

591d51ee 3674 4cc5 8564 718585292e58 Planszowy Express #80
Robin Hood to niezwykle dynamiczna karciana gra blefu, w której każdy z graczy stara się przechytrzyć przeciwnika. Celem gry jest zdemaskowanie Robin Hooda i jego dwóch Wesołych Kompanów lub Szeryfa i jego dwóch Zastępców. Ten z graczy, który uczyni to dwa razy – zwycięży. Jednakże nie jest to takie proste, jak by mogło się wydawać. Prawie każda karta ma swoją specjalną zdolność, którą należy umiejętnie wykorzystać tak, aby osiągnąć cel. Sytuacja na stole po każdej turze gracza będzie się zmieniała według tego, jakie karty zostaną odkryte i jakie zdolności zostały użyte. Kluczem do sukcesu jest kamienna twarz i baczne obserwowanie przeciwników.

Gra jest już do kupienia w sklepach


Premiera: Fallout (wyd. Galakta)

pic3728149 Planszowy Express #80

Wielka Wojna 2077 roku zakończyła się tak dawno temu, że w Twojej pamięci nie pozostał po niej żaden ślad, jednak rozciągające się przed Tobą, wyjałowione ziemie mają wiele do opowiedzenia na jej temat. Piękne domy zamieszkałe przez idealne rodziny, nienaganne ogródki pielęgnowane mechanicznymi ramionami Panów Niezbędnych – wszystko zmieniło się w puste skorupy. Ludzie tułają się po pustkowiach pośród zmutowanych bestii i oszalałych robotów nie licząc na wiele więcej prócz przetrwania. Dziś to właśnie Ty dołączasz do grona ocalałych. Masz rację, ten świat może być ledwie cieniem samego siebie, lecz na odważnego wędrowca czeka tu jeszcze wiele przygód i tajemnic. A Twoja wędrówka dopiero się rozpoczyna…

Fallout to przygodowa gra planszowa dla 1 do 4 graczy oparta na bestsellerowej serii gier komputerowych od Bethesda Softworks. Rozpoczynając rozgrywkę gracze mają przed sobą jeden główny cel – przetrwać na post-apokaliptycznym pustkowiu.

pic3686974 Planszowy Express #80

Szybko okazuje się, że nie jest to takie proste. Gracze muszą eksplorować zakryte obszary mapy, walczyć z drapieżnymi bestiami i rozwijać swoje postaci przez wykonywanie wymagających zadań. Ponadto gracze mogą także sprzymierzyć się z jedną z dostępnych w grze frakcji. Gracz, który zgromadzi określoną ilość wpływów, a co za tym idzie zbuduje swoją reputację na pustkowiach, wygrywa rozgrywkę!

Gra jest już do kupienia w sklepach


Premiera: Pandemia – Stan Zagrożenia (wyd. Rebel)

pic4231923 Planszowy Express #80

W obliczu chorób odpornych na leczenie, zakażeń przenoszących się ze zwierząt na ludzi i niespodziewanych kryzysów, Wasz zespół musi znów ścigać się z czasem, aby uratować ludzkość. Czy zdołacie pokonać superbakterie, niebezpieczeństwa czyhające na prowincji i przeciwności losu z kart nagłych wypadków?

Potrzebujecie chwili oddechu? Ułatwcie sobie wyzwania, wprowadzając kwarantannę. Szereg nowych postaci jeszcze bardziej urozmaici Wam przebieg rozgrywki! Witajcie w Pandemic: Stan zagrożenia!

Pandemic: Stan zagrożenia wprowadza do rozgrywki trzy nowe wyzwania:

 • Prowincje – rozbudowują grę o dodatkowe plansze i zasady gry.
 • Nagły wypadek – stawicie czoła pojawiającym się kartom nagłych wypadków.
 • Superbakteria – mierzycie się z kolejnym, ciężkim przeciwnikiem – piątą chorobą, która wymaga szczepionek.

Jeśli to wszystko powoduje, że jest Wam zbyt trudno wygrać, w tym rozszerzeniu znajdziecie również dodatkowe zasady i elementy gry, umożliwiające wprowadzenie kwarantanny.

Gra jest już do kupienia w sklepach.


Zapowiedź: Hero Realms – Talie bohaterów (wyd. Games Factory)

Hero Realms dodatki Planszowy Express #80

W najbliższym czasie ukaże się pięć talii bohaterów, a są to:

 • Wojownik
 • Tropiciel
 • Kapłan
 • Złodziej
 • Czarodziej

Każdy zestaw składa się z 15 kart: Karty postaci, 2 kart umiejętności, 2 unikatowych kart do liczenia punktów Życia oraz 10 kart Talii Osobistej.

Czym właściwie są Zestawy Bohaterów ? Każdy z zestawów reprezentuje inną klasę postaci (każda ma inną początkową wartość punktów Życia), zastępuje Talię Osobistą gracza, wprowadzając przy tym zupełnie nowe mechaniki oraz karty charakterystyczne dla danej klasy. Ponadto każdy z bohaterów dysponuje 2 specjalnymi umiejętnościami, z których jednej może użyć raz w trakcie gry, a drugiej raz na turę (po uiszczeniu drobnej opłaty za jej użycie).

– Games Factory

Premiera w październiku 2018 roku


Zapowiedź: Pandemic 10th Anniversary – polska wersja (wyd. Rebel)

Pandemic Anniversary Planszowy Express #80

Cztery choroby wydostały się na świat i przed drużyną specjalistów z różnych dziedzin stanęło zadanie odnalezienia szczepionek na te epidemie, zanim ludzkość zostanie unicestwiona.

Gracze muszą współpracować ze sobą, wykorzystując silne strony swych postaci i dobrze planując strategię, jaką wykorzystają, by pozbyć się chorób, zanim, w serii coraz gwałtowniejszych epidemii, opanują one cały świat. Jakie zdolności posiadają postacie? Kierownik budowy potrafi budować laboratoria badawcze, potrzebne do tego, by wynajdywać szczepionki na choroby. Naukowiec potrzebuje tylko 4 kart konkretnej choroby, by ją wyleczyć, zamiast 5. Choroby rozprzestrzeniają się jednak przerażająco szybko, a czas ucieka. Drużyna musi starać się powstrzymywać napór epidemii na dotkniętych nimi obszarach oraz wynajdywać szczepionki.

p103 Planszowy Express #80

Rocznicowa edycja gry to prawdziwa gratka dla fanów serii. O ile mechanicznie gra nie różni się od oryginału, o tyle wykonanie gry świadczy o tym, że to produkt kolekcjonerski.

Co wchodzi w skład rocznicowego wydania gry Pandemic (edycja polska):

 • metalowe pudełko w formie walizki medycznej do utrzymywania wszystkiego w należytym porządku,
 • 7 plastikowych figurek wysokiej jakości,
 • nowe ilustracje w stylu vintage,
 • powiększona plansza,
 • drewniane znaczniki.

Premiera w IV kwartale 2018 roku


Zapowiedź: Age of Napoleon 1805 – 1815 (wyd. Phalanx)

pic1248514 Planszowy Express #80

Age of Napoleon 1805 – 1815 to dwuosobowa gra planszowa, której akcja rozgrywać się będzie się w czasach Napoleona, erze woskowych podbojów i rywalizacji dyplomatycznej. Jeden z graczy reprezentuje Francję i jej sojuszników, zaś druga strona wciela się w Koalicję prowadzoną przez Wielką Brytanię. Gra zawiera dwa krótsze scenariusze, począwszy od 1809 i 1813 roku. Wydarzenia są reprezentowane przez karty.

Premiera gry w 2019 roku (bliżej nieustalona)


Zapowiedź: Brass Lancashire i Birmingham (wyd. Phalanx)

%name Planszowy Express #80

Brass: Lancashire opowiada o rewolucji przemysłowej w tytułowym hrabstwie. Gra trwa od rozpoczęcia konstruowania sieci kanałów, kończy się natomiast po wynalezieniu kolei. Gracze wcielają się w role przedsiębiorców starających się zarobić jak najwięcej pieniędzy na rozmaitych gałęziach przemysłu. Bawełna i przemysł z nią związany dominują rozgrywkę, jednak pominięcie innych przedsięwzięć, jak wydobycie węgla, czy inżynieria, zawsze okazuje się ogromnym błędem.

pic3509689 Planszowy Express #80

Brass: Birmingham to ekonomiczna gra strategiczna, będąca kontynuacją hitu Martina Wallace’a z 2007 roku. Opowiada ona historię konkurujących przedsiębiorców, którym przyszło inwestować (i zapożyczać się!) w zasnutym dymem Birmingham czasów rewolucji industrialnej. Tak jak w pierwszej części, gracze muszą rozwijać, budować i zwiększać produkcję w swoich przedsiębiorstwach, by sprostać zmieniającym się warunkom na rynku. Nowe miejsce akcji, to także dostęp do nowych gałęzi przemysłu, jak piwowarstwo, czy garncarstwo.

pic3509697 Planszowy Express #80

Premiera obu gier w 2019 roku


Premiera: Pogromcy Potworów (wyd. Fox Games)

FoxGames Pogromcy potworów 2 Planszowy Express #80

Pogromcy potworów to zapierająca dech w piersiach rozgrywka, w której liczą się bystrość umysłu, sokoli wzrok i naprawdę błyskawiczny refleks.

Pewnym królestwem wstrząsnęły straszne wydarzenia! Inwazja potworów zniewalających swym wrodzonym wdziękiem sprawiła, że niemal wszyscy mieszkańcy oniemieli z zachwytu. Ofiarą  nieziemskiego uroku tych bajecznych stworzeń padła nawet armia królestwa. Zrozpaczony król zwraca się do Was, nieustraszeni pogromcy potworów, z prośbą o pomoc.
Pomożecie?

pic3793690 Planszowy Express #80

Jak grać?

 • Odkrywacie karty, by znaleźć kombinację czarów i broni do walki z potworami.
 • Wszystkie czary oraz uzbrojenie zostały odkryte? Trzeba czym prędzej złapać potwora!
 • Wygrywa ten z Was, kto będzie mógł się pochwalić największą liczbą pochwyconych potworów.

Gra jest już do kupienia w sklepach


Zapowiedź: Gra o Tron. Matka smoków (wyd. Galakta)

pic4246783 Planszowy Express #80

Król Jaehaerys rzekł mi kiedyś, że obłęd i wielkość są dwiema stronami tej samej monety. Powiedział, że za każdym razem, gdy rodzi się nowy Targaryen, bogowie rzucają w górę monetę i świat wstrzymuje oddech, by zobaczyć, na którą stronę ona spadnie.

Więcej informacji już wkrótce


Premiera: Chyba śnisz! (wyd. Rebel)

pic4079670 Planszowy Express #80

Sny mogą być tak żywe, jakby działy się naprawdę, ale kiedy się kończą, bardzo ciężko jest je zapamiętać. A co, gdyby kilka osób śniło o tym samym? Przy odrobinie szczęścia i skutecznej komunikacji być może uda się zapamiętać tę niezwykłą historię…

pic4026876 Planszowy Express #80

Chyba śnisz! to wyjątkowa gra narracyjna, w której wraz z przyjaciółmi będziecie konstruować wspólne opowieści, inspirując się dobieranymi kartami. Każdy z graczy kolejno będzie dokładał dalszą część historii, ale uwaga – oprócz kreatywnego opowiadania musicie też uważnie słuchać, bo po zakończeniu przyjdzie moment na przypomnienie sobie całej opowieści!

Gra jest już do kupienia w sklepachGry, które w ostatnich tygodniach zyskały największą popularność (wraz z linkami):

25 lipca 2018

pic4132194 Planszowy Express #80

 1. Ticket to Ride: New York  – skok z 4813 na 3754 miejsce, obecnie 2737.
 2. Rise of Tribes– skok z 3024 na 2437 miejsce, obecnie 1971.
 3. Century: Cuda Wschodu– skok z 1991 na 1627 miejsce, obecnie 1306.
 4. Founders of Gloomhaven– skok z 2991 na 2513 miejsce, obecnie 1983.
 5. Lowlands – skok z 3184 na 2764 miejsce, obecnie 2463.

1 sierpnia 2018 roku

pic3918905 Planszowy Express #80

 1. Everdell – skok z 3854 na 2232 miejsce, obecnie 1728.
 2. Container: 10th Anniversary Jumbo Edition! – skok z 4148 na 3171 miejsce, obecnie 2881.
 3. Ticket to Ride: New York  – skok z 3754 na 3007 miejsce, obecnie 2737.
 4. My Little Scythe– skok z 6224 na 5220 miejsce, obecnie 5038.
 5. Founders of Gloomhaven– skok z 2513 na 2097 miejsce, obecnie 1983.

*Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o wyżej wymienionych grach, wystarczy kliknąć w odnośnik do angielskiej strony BGG, gdzie znajdziecie pełen opis i zdjęcia danej gry.


Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie gry jak: Horror w Arkham LCG – Poza granicami czasu, Posiadłość Szaleństwa: Ulice Arkham, Dworzyszcze na trzęsawisku.
 • AuZtralia (Phalanx) – premiera gry w listopadzie 2018 roku,
 • Lincoln (Phalanx) – premiera gry w listopadzie 2018 roku, 
 • My Little Scythe (Phalanx) – premiera gry w listopadzie 2018 roku, 
 • Scythe: The Rise of Fenris (Phalanx) – premiera dodatku w listopadzie 2018 roku, 
 • Zimna Wojna – Nowe Wydanie (Phalanx) – premiera w grudniu 2018 roku, 
 • The Free Besieged: Messolonghi 1825-1826 (Phalanx) – premiera w 2019 roku,
 • 1941: Race to Moscow (Barbarossa) (Phalanx) – premiera w 2019 roku, 
 • Successors (III edycja) (Phalanx) – premiera w 2019 roku, 
 • Fire in the Sky (Phalanx) – premiera w 2019 roku, 
 • Lutecja (Lacerta) – premiera gry w sierpniu 2018 roku.
 • The Others 7 Sins: Gniew (Portal Games) – premiera dodatku w III kwartale 2018 roku, 
 • The Others 7 Sins: Apokalipsa (Portal Games) – premiera dodatku w III kwartale 2018 roku, 
 • Grajeczka (Portal Games) – premiera w sierpniu 2018 roku, 
 • Katamino Family (Fox Games) – premiera w październiku 2018 roku,
 • Tutti Frutti (Fox Games) – premiera w październiku 2018 roku,
 • Specific (Fox Games) – premiera w październiku 2018 roku,
 • Smart Domino (Match Madness) (Fox Games) – premiera w październiku 2018 roku,
 • Panic Lab (Fox Games) – premiera w październiku 2018 roku,
 • Difference Junior (Fox Games) – premiera w październiku 2018 roku,
 • Elekt (What The Frog) – już 4 września startuje kampania na wspieram.to,
 • GrimmoiR (Octopus Games) – już 11 sierpnia startuje kampania gry na platformie Kickstarter.

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj!


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.


Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier Planszowy Express #80

1 thought on “Planszowy Express #80”

Dodaj komentarz