Planszowy Express

Planszowy Express #60

Planszowy Express 60

17 lutego 2018 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was najświeższe wiadomości ze świata gier planszowych.

Jak zawsze zapowiedzi i premiery: Santo Domingo, Junta: Las Cartas, Port Royal: Rozszerzenie, Gwiezdny Wyścig, Neuroshima Hex: Iron Gang – Hexogłówki, Projekt Miasteczko, najpopularniejsze gry tygodnia i inne.


Zajrzyjcie koniecznie do naszych najnowszych recenzji:

Recenzja #103 Stworze

Stworze to unikatowa produkcja, która jako jedna z niewielu gier przeniesie nas do świata słowiańskich wierzeń, klechd i legend. Wcielimy się w niej w tytułowe Stworza, które walczą między sobą o miano Opiekuna Krainy. To jaką drogę wybierzesz, zależy tylko od ciebie.

Recenzja #104 Majestat: Królewska Korona

“Majestat: Królewska Korona” to gra, o której słyszała już większość ludzi wkręconych w świat gier planszowych. Następca popularnego Splendoru – gry, która idealnie nadaje się dla kogoś, chcącego zasmakować nowoczesnej rozrywki rodzinnej. “Majestat” został okrzyknięty jego młodszą siostrą. Czy lepszą? Zapraszam do recenzji!


Santo Domingo (wyd. Pegasus Spiele)

Niemieckie wydawnictwo Pegasus Spiele postanowiło spolszczyć kilka tytułów, które trafią na nasz rodzimy rynek. Jedną z tych gier jest Santo Domingo.  Tytuł ten opowiada o najstarszym mieście założonym przez Europejczyków w nowym świecie. Było to również jedno z najważniejszych centrów handlowych na Karaibach w XVI wieku. W czasie rozgrywki cenne towary będą przez nas zarówno wymieniane jak i sprzedawane. Tylko odpowiednia załoga i statki pozwolą nam wygrać i uzyskać wieczną chwałę,  Ta nieduża gra karciana została przeznaczona dla od 2 do 6 graczy.

Gra została już wydana i jest do kupienia w sklepach


Junta: Las Cartas (wyd. Pegasus Spiele)

Drugą grą od Pegasus Spiele jest gra o nazwie Junta: Las Cartas. Witaj na pięknej wyspie República de las Bananas! Pomimo wielu lat rewolucji, nic tak naprawdę nie uległo zmianie. Gracze wcielają się tutaj w członków skorumpowanej junty, wypełniając swoje kieszenie tak szybko i skutecznie, jak to tylko możliwe. Podczas partii będziecie spiskować, kupować głosy, wynajmować zamachowców, a nawet wysadzać budynki. Junta: Las Cartas to karciana nieco uproszczona wersja gry „Junta”, która opowiada o tym samym temacie.  Gra została przeznaczona dla od 3 do 6 graczy.

Gra została już wydana i jest do kupienia w sklepach


Port Royal: Rozszerzenie (wyd. Pegasus Spiele)

Trzecią z gier, a w zasadzie pierwszym rozszerzeniem jest Port Royal: Rozszerzenie. Ekspedycje przestały już być wystarczające, aby utrzymać się w słynnym Port Royal. Dlatego też postaramy się zdobyć najlepszy kontrakt i wygryźć konkurencję. Będziemy mogli również znaleźć wspólników, którzy pomogą nam w ukończeniu większej liczby kontraktów. Pamiętajmy jednak, że czas ucieka nieubłaganie. Zawsze możemy spróbować w samotności stawić czoła nowym wyzwaniom, jakie stawia przez nami jeden z kontaktów. Gra została przeznaczona dla od 1 do 5 graczy.

Dodatek ten został już wydany i jest do kupienia w sklepach


Gwiezdny Wyścig (wyd. FoxGames)

Gwiezdny Wyścig to planszowa gra blefu polegająca na zagrywaniu kart akcji i właściwym przesuwaniu poszczególnych żetonów (lub grup żetonów) na planszy w taki sposób, aby zakończyć rundę będąc na najlepiej punktowanej pozycji na planszy. Gracze nie znają żetonów swoich przeciwników muszą więc nie dać się odkryć oraz spróbować zgadnąć żetony innych. Gra została przeznaczona dla od 2 do 4 graczy.

Gra została już wydana i jest do kupienia w sklepach


Neuroshima Hex 3.0: Iron Gang – Hexogłówki (wyd. Portal Games)

Hexogłówki Iron Gang to najnowszy dodatek do Neuroshimy HEX! 3.0! Jest to idealna pozycja dla pojedynczych graczy, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę na temat taktyk i strategii Neuroshimy. Poprowadź do zwycięstwa krwawy i brutalny Iron Gang! Naucz się nowych trików, sztuczek i strategii najnowszą frakcją w rodzinie Neuroshimy HEX!

Hexogłówki to także idealna okazja, by zwiększyć potencjał armii Iron Gang – dodatek zawiera jeden nowy żeton, który można podmienić przed rozgrywką wieloosobową. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek wszelkie tajniki grania tą armią staną przed tobą otworem – ale czy znasz Neuroshimę HEX! 3.0 dostatecznie dobrze?

Dodatek ten został już wydany i jest do kupienia w sklepach


Projekt Miasteczko (wyd. Trefl Kraków)

Zbuduj swoje własne miasto w grze karcianej „Projekt Miasteczko”. Dokupuj nieruchomości, rozbudowuj je i zdobywaj kolejne punkty zwycięstwa. Są tylko dwie drogi do osiągnięcia tego celu – sprawna budowa jak największej liczby budynków lub koncentracja na kluczowych inwestycjach. To, którą strategię wybierzesz zależy tylko od Ciebie. Gra została przeznaczona dla 1 do 4 graczy.

Premiera w 2018 roku (bliżej nieokreślona)Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność

 1. Rising Sun – skok z 762 na 433 miejsce, obecnie 356.
 2. Zombicide: Green Horde skok z 4362 na 3295 miejsce, obecnie 3064.
 3. The Grimm Forest – skok z 3235 na 2536 miejsce, obecnie 2353.
 4. Spirit Island – skok z 141 na 120 miejsce, obecnie 112.
 5. Projekt Gaja skok z 41 na 35 miejsce, obecnie 35.

Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie takie gry jak: E-Motionz, Gra o Tron: Gra karciana LCG – Przychylność Starych Bogów, Star Wars: Przeznaczenie – Rywale, 
 • Esencja – start kampanii w lutym 2018 roku (wyd. Cube: Factory of Ideas),
 • Nanty Narking – start kampanii w 2018 roku (wyd. Phalanx),
 • Boss Monster – Narzędzia zagłady – premiera dodatku w 2018 roku (wyd. Trefl Kraków),
 • This War Of Mine: Gra planszowa – „Opowieści ze zniszczonego miasta” – premiera dodatku w 2018 roku (wyd. Galakta),
 • UBOOT: The Board Game – premiera w grudniu 2018 roku (wyd. Phalanx), 
 • Gentes – premiera gry w listopadzie 2018 roku (wyd. TMG).

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na FacebookuFacebook Pulub nas

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *