Planszowy Express

Planszowy Express #53

Planszowy Express 53

6 stycznia 2018 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was najświeższe wiadomości ze świata gier planszowych.

Jak zawsze zapowiedzi i premiery: Scythe: The Rise of Fenris, Legenda Pięciu Kręgów: Uczniowie Pustki, Stworze –  II wydanie, Nemesis, najpopularniejsze gry ostatniego tygodnia i inne.


Zajrzyjcie koniecznie do naszych recenzji:

Recenzja #79 Terrible Monster

Terrible Monster to dwuosobowa mikro gra karciana, która zabierze nas w odległe bagienne rejony. Spotkamy tam najróżniejsze postacie, które pomogą nam przywołać starożytnego przerażającego stwora. Przeniesiemy się do miejsca, gdzie dwóch przywódców stara się wykorzystać swoją moc i odprawić rytuały. Kto pierwszy przywoła bestię i zniszczy przeciwnika?

Recenzja #80 Intryganci

Intryganci to gra o spisku oraz zdradzie niczym w kultowej „Grze o tron”. Nigdy nie wiesz czy uda Ci się przechytrzyć innych spiskowców, czy może już przegrałeś wplątany w zawiłą intrygę…

Recenzja #81 Legendarni Wynalazcy

W grze Legendarni Wynalazcy gracze poprowadzą zespół wynalazców utworzony przez wybitnych przedstawicieli różnych epok. Wszystko po to, aby stworzyć najważniejsze wynalazki cywilizacji. Odkrycia te zapewnią punkty zwycięstwa oraz pozwolą rozwijać umiejętności i wiedzę odkrywców.

Recenzja #82 Magnaci

Magnaci to historyczna gra, która jest praktycznie pozbawiona losowości. Tytuł ten przeniesie was do czasów, kiedy Rzeczpospolitą Obojga Narodów targały magnackie intrygi i walki o władzę. Który z rodów okaże się na tyle sprytny, by w tych ciężkich czasach zdobyć największą fortunę?


Scythe: The Rise of Fenris (wyd. Phalanx)

Po Wielkiej Wojnie powstały i upadły imperia, a Europa stoi na krawędzi nowej ery. Gospodarka jest solidna, morale wysokie, a mechanizmy obronne silne. Ze wsi dochodzą słuchy o dziwnych żołnierzach ze świecącymi oczami, jednak wydają się one odległe i nieszkodliwe.

Scythe: The Rise of Fenris to zakończenie trylogii rozszerzeń Scythe. Umożliwi ona grę dla różnej liczby graczy (1-5, jeśli masz podstawową wersję Scythe i 1-7, jeśli jesteś posiadaczem dodatku Najeźdźcy z Dalekich Krain). Dodatkowo, będziemy mieli możliwość rozegrania kampanii składającej się z 8 partii. Kampania ta będzie zawierała różne niespodzianki, rzeczy do odblokowania i przede wszystkim trwałe elementy, których nie będziemy musieli niszczyć, dzięki czemu będzie ona resetowalna i w pełni odtwarzalna.

Dodatkowo otrzymamy aż 11 różnych modułów, które uatrakcyjnią naszą rozgrywkę w Scythe. Będą one mogły być używane w najróżniejszych kombinacjach i to gracze zdecydują w jaki sposób je wykorzystają. Będą one kompatybilne ze wszystkimi rozszerzeniami gry.

Premiera w III kwartale 2018 roku.


Legenda Pięciu Kręgów: Uczniowie Pustki (wyd. Galakta)

l5k08_uczniowie_pustki

„Zanim narodził się świat, istniało coś bezkształtnego. Boskiego. Pustego. Nieskończonego.”.

Zestawy klanowe są gdzieś pomiędzy zestawami dynastii, a dużymi rozszerzeniami znanymi z innych gier LCG. Zestaw klanowy zawiera 78 kart (po trzy kopie dwudziestu pięciu nowych kart i po jednej kopii trzech różnych kart). Dodatek Uczniowie Pustki skupia się przede wszystkim na klanie Feniksa, wprowadzając zaklęcia związane z każdym z pięciu żywiołów, nowych potężnych shugenja, kartę roli i inne wyjątkowe postaci.

l5k08_anc_card-fan_pl

Premiera w 2018 roku


Stworze – II wydanie (wyd. TutuConcept)

Przygodowa gra planszowa Stworze, przeniesie Was w świat słowiańskiej mitologii, pełnej niezwykłych magicznych postaci, żyjących w świecie ludzi i będących częścią ich codzienności. Potrafią one okazać łaskę, ale lekceważone, karzą ludzi swoim gniewem. W grze Stworze gracze wcielają się w jednego z ośmiu bohaterów – Stworzy – i realizując kolejne misje, zwiększają swoje wpływy w Krainie.

Druga edycja gry dostępna już w przedsprzedaży – będzie ona zawierała rozbudowaną instrukcję. Dodatkowo dokonują zakupu jeszcze w przedsprzedaży zapłacicie 209 zł, po tym czasie regularna cena gry wyniesie 259 zł, więc jeśli kogoś interesuje ten tytuł, to najlepsza okazja by dokonać zakupu.

Link do zakupu gry w przedsprzedaży

Planowany termin dostawy gry to marzec 2018 roku


Nemesis (wyd. Awaken Realms)

Nagle wybudzasz się z hibernacji. Gdy powoli odzyskujesz świadomość i kontrolę nad własnym ciałem, przypominasz sobie, że jesteś na statku kosmicznym „Nemesis”. Podróżujesz na Ziemię z górniczej planety Dantis umiejscowionej w systemie planetarnym Trappist-1. Zaskoczony i zaniepokojony zdajesz sobie sprawę, że komputer wybudził Cię w trybie awaryjnym tuż przed ostatnim nadprzestrzennym w kierunku Ziemi. Zaniepokojony, stanem statku i załogi, żądasz od komputera pokładowego więcej informacji. Na odpowiedź czekasz zdecydowanie zbyt długo, ale w końcu dane zaczynają napływać. Nie wiesz nic odnośnie statku, a stan całej załogi wydaje się być w porządku… całej, poza jedną osobą. Serce natychmiast skacze Ci do gardła…

Nemesis jest grą przygodową typu „survival horror” przeznaczoną dla od 1 do 5 graczy. Gracze wcielają się w rolę członków załogi kosmicznego transportowca „Nemesis”, który po wykonaniu swojej misji obrał kurs powrotny na Ziemię.

Nagle wydarzyło się coś, co na stałe odmieni los tej misji – komputer statku uruchomił procedury awaryjne: zatrzymał „Nemesis” i przywrócił świadomość załodze. Wciąż odurzeni zbyt szybkim wybudzeniem próbujecie dowiedzieć się, co spowodowało ten alarm. Sprawdzacie stan załogi i okazuje się, że biomonitor jednego z członków załogi nie wysyla żadnego sygnału. Sprawdzacie stan statku i odkrywacie, że poza uszkodzonymi silnikami, będziecie musieli jeszcze manualnie ustawić cel podróży. I nie jest to ostatnie z waszych zmartwień…

… bo na pokładzie znajdują się Intruzi.

Dopóki procedura awaryjna jest aktywna, możecie zapomnieć o powrocie do domu.

Nemesis jest grą kooperacyjną, której głównymi motywami są blef, zdrada i to, co uwielbia każdy fan gatunku survival horror – przygoda pełna niebezpiecznych spotkań i trudnych decyzji.

Kickstarter gry startuje już 17 stycznia tego roku


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność

 1. Gloomhaven – skok z 2 na 1 miejsce, obecnie 1.
 2. Charterstone skok z 777 na 463 miejsce, obecnie 357.
 3. Projekt Gaja skok z 221 na 149 miejsce, obecnie 116.
 4. Twilight Imperium: 4 edycja – skok z 325 na 223 miejsce, obecnie 184.
 5. Azul – skok z 234 na 162 miejsce, obecnie 146.

Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie takie gry jak: Eliksir mnożenia, Szeryf z Nottingham: Wesoła kompania.
 • Esencja – premiera w I kwartale 2018 roku (wyd. Cube Factory of Ideas).
 • Słowonogi – kampania gry na platformie wspieram.to startuje w styczniu 2018 roku (wyd. Kudu Games),
 • Afera na Wiejskiej – kampania gry na platformie wspieram.to startuje w styczniu 2018 roku.
 • Królowie Osiedli – kampania gry na platformie wspieram.to startuje 12 stycznia 2018 roku.
 • Horror w Arkham: Gra karciana LCG – Blada Maska – premiera dodatku w I kwartale 2018 roku (wyd. Galakta).
 • Cthulhu: Rise of the Cults – kampania gry na platformie wspieram.to startuje w styczniu 2018 roku (wyd. Red Imp)

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na FacebookuFacebook Pulub nas

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *