Recenzja #81 Legendarni Wynalazcy

Recenzja 81

W grze Legendarni Wynalazcy gracze poprowadzą zespół wynalazców utworzony przez wybitnych przedstawicieli różnych epok. Wszystko po to, aby stworzyć najważniejsze wynalazki cywilizacji. Odkrycia te zapewnią punkty zwycięstwa oraz pozwolą rozwijać umiejętności i wiedzę odkrywców.

Informacje o grze

Autor gry: Frédéric Henry

Ilustracje:  Sören Meding

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 2-5

Czas gry: 30 – 40 minut

Wiek: 10+


Naszym partnerem jest sklep z grami planszowymi – Przystań Gier

Przystań Gier


Legendarni Wynalazcy (1)

Wykonanie/elementy gry

W pudełku znajdziemy 20 kafli wynalazców w pięciu różnych kolorach wykonane z bardzo grubej i solidnej tektury. W każdym kaflu wycięte zostały otwory idealnie dopasowane na żetony wiedzy i nagród. Według mnie pomysł ten nie jest do końca dopracowany. Dlaczego? W trakcie gry ciężko wciska się żetony na swoje miejsce, a przy ich wyjmowaniu można je dość łatwo uszkodzić. Ten mały mankament można zniwelować kładąc żetony na przeznaczonych dla nich otworach i wciskając je jedynie odrobinę do środka kafelka.Legendarni Wynalazcy (16)

33 żetony początkowej wiedzy również zostały podzielone na pięć kolorów. Symbolizują one umiejętności startowe naszego zespołu.Legendarni Wynalazcy (14)

36 kart wynalazków przedstawia wyzwania, przed którymi staną nasi konstruktorzy. Każda karta zawiera ilustracje jednego z przełomowych odkryć danych czasów oraz określoną liczbę jednostek wiedzy potrzebnej do ich skonstruowania.

Legendarni Wynalazcy 2 2

W pudełku znajdziemy także 52 żetony nagród, które otrzymujemy po wynalezieniu wynalazku.

Legendarni Wynalazcy (11)

75 drewnianych kostek, które kolorystycznie dopasowane są do każdego zespołu. Popiersie Leonarda da Vinci, które płynnie zmienia właściciela w trakcie gry oraz elegancki woreczek na żetony.

Ostatnim elementem jest instrukcja, która została napisana w sposób przejrzysty i zawiera przykłady ułatwiające zrozumienie gry. W trakcie rozgrywki nie będziemy mieć wątpliwości co do zasadności naszych ruchów. Miłym dodatkiem jest także mały zbiór życiorysów, opisujący pokrótce każdą z historycznych postaci uwidocznionych na kaflach.

Elementy wykonane są z bardzo wytrzymałej i dobrej jakościowo tektury – mile mnie to zaskoczyło, ponieważ rzadko spotyka się aż tak solidne wykonanie. Gra na pewno będzie służyć właścicielom przez długi czas.

Zasady gry

Przygotowanie gry jest bardzo szybkie. Każdy z graczy wybiera drużynę 4 wynalazców tego samego koloru, układa ich kafle przed sobą i pobiera kostki w wybranym kolorze. Wynalazcy są podzieleni na zespoły według epok w jakich żyli. Każdy z nich ma wyznaczony początkowy poziom wiedzy w poszczególnych dziedzinach, który w trakcie gry może być rozwijany. Gracze umieszczają żetony początkowej wiedzy w miejscach oznaczonych na kaflach wynalazców.

Karty wynalazków należy podzielić na trzy epoki, które wyznaczają nam długość rozgrywki. W woreczku dołączonym do gry należy umieścić wszystkie żetony nagród.

Na środku stołu układamy o 3 karty więcej, niż liczba graczy uczestniczących w rozgrywce. W woreczku dołączonym do gry należy umieścić wszystkie żetony nagród. Losujemy z niego po 2 żetony dla każdej karty i kładziemy na każdej z nich. Pierwszy gracz umieszcza przed sobą figurkę Leonarda da Vinci. Kolejni gracze będą wykonywać swoje ruchy zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.Legendarni Wynalazcy (17)

Po przygotowaniu wszystkich elementów, czas zacząć grę. Zasady są klarowne, więc ich wytłumaczenie zajmie dosłownie kilka minut. Gracz wybiera, który z jego dostępnych (nieobróconych) wynalazców uda się do pracy nad jednym z wynalazków. Wówczas umieszcza swoje drewniane znaczniki na tych pustych polach na karcie wynalazku, które odpowiadają typowi i aktualnemu poziomowi wiedzy danego wynalazcy. Gracz na koniec tury obraca kafel wynalazcy o 90 stopni, wskazując w ten sposób, że został on użyty (tłumacząc zasady gry nowym graczom mówię, że wynalazca odpoczywa i czeka na ponowne wezwanie).Legendarni Wynalazcy (15)

 

Kolejni gracze wysyłają swoich przedstawicieli do tworzenia wynalazków. Gdy wszystkie potrzebne pola na karcie wynalazku zapełnią się, rozpatrujemy wtedy, który z graczy włożył najwięcej pracy w jego wykonanie. On jako pierwszy wybiera swój bonus (kartę lub jeden z dwóch żetonów nagród). Remisy rozpatrujemy na podstawie położenia popiersia Leonarda da Vinci. Ta osoba, która ma je przed sobą, wybiera nagrodę jako pierwsza. Jeżeli sytuacja dotyczy graczy, którzy nie mają popiersia, wygrywa wtedy osoba siedząca po lewej stronie od właściciela tejże figurki.

Istotnym elementem, o którym trzeba pamiętać, jest fakt przekazywania popiersia Leonarda osobie, która jako ostatnia dołożyła kosteczkę do wynalazku. Nawet jeżeli nie jest ona dominującym graczem na karcie wynalazku, popiersie wędruje w jej ręce.

W każdej epoce, jeden z wyłożonych wynalazków nie zostanie ukończony. Moment, w którym na stole zostanie ostatni nieodkryty wynalazek, decyduje o przejściu do następnej epoki i rozłożenia nowych kart. Gra kończy się, gdy gracze podzielą się nagrodami za stworzenie przedostatniego wynalazku z III epoki.

Legendarni Wynalazcy (8)

Mamy cztery możliwości punktowania w grze. Punkty z kart wynalazków, które zdobywamy w trakcie gry jako nagrody. Punkty za utworzone sekwencje wynalazków – co to oznacza? Na każdej karcie wynalazku oprócz końcowych punktów zwycięstwa znajdziemy niebieskie numery na błękitnym tle. Jeżeli z tych numerów ułożymy ciąg, czyli od “0” do “3” zachowując porządek numeryczny, otrzymamy ilość punktów równą ostatniej karcie w sekwensie. Następnie podliczamy zebrane żetony punktów zwycięstwa oraz punkty za osiągnięcie celów rozwojów wynalazców. Jest to istotny sposób zdobywania punktów, choć nie zawsze najważniejszy. Każdy członek naszego zespołu posiada indywidualny kierunek rozwoju, który pozwoli nam uzyskać gratyfikację punktową. Aby ją otrzymać musimy rozwinąć odpowiednie dziedziny wiedzy na poziom wynalazcy wskazany w dolnym prawym rogu kafla. Należy pamiętać, że doskonalenie umiejętności musi odbywać się stopniowo. Każdy dokładany żeton rozwoju musi mieć wartość o 1 wyższą od aktualnie posiadanej.Legendarni Wynalazcy (12)

Podsumowanie

Wrażenia z naszych rozgrywek są bardzo pozytywne. Legendarni wynalazcy to gra prosta, nadająca się do pokazania w każdym gronie. Początkujący gracze nie będą mieli problemu ze zrozumieniem zasad i graniem w pełni świadomie. Natomiast ci bardziej zaawansowani mogą odpocząć przy tej pozycji podchodząc do niej, jak do przerywnika między cięższymi tytułami. Pozycja ta zagościła na stole przy różnej liczbie graczy. Problem ze zrozumieniem zasad mieli tylko starsi gracze (lat 60 i 80), którzy potrzebowali kilku partii, aby w pełni je zrozumieć.Legendarni Wynalazcy (21)

Podkreślić po raz kolejny należy fakt genialnego wykonania gry. Dobre jakościowo kafle z wytrzymałej i bardzo grubej tektury są wykonane wzorowo. Także karty i żetony są niczego sobie i spokojnie wytrzymają wiele rozgrywek. Pozytywnie zaskoczyły mnie wyraziste kolory, bardzo ładne grafiki i dodatek do gry w postaci przewodnika po postaciach historycznych. Został on napisany w sposób humorystyczny. Co więcej wybrano bardzo ciekawe szczegóły z życia poszczególnych postaci, dzięki czemu czytało się go bardzo przyjemnie, a na dodatek ciekawie wprowadza współgraczy do gry.

Gra skaluje się bardzo dobrze dla 3-5 graczy. Nieco gorzej wypadają partie dwuosobowe, w których rywalizacja jest nieco mniejsza. Sposób grania i planowanie ruchów zmienia się, gdyż grając w dwie osoby możemy skupić się na tym, aby na każdym z wynalazków znajdowała się kostka w naszym kolorze. Dzięki temu nie pozostaniemy w tyle z liczbą nagród w porównaniu do przeciwnika. W grze trzyosobowej już nie jest to takie łatwe, a co dopiero grając w większym gronie. Tak więc, im więcej osób zasiądzie z nami przy stole, tym bardziej będzie ulegać zmianom spojrzenie na strategiczne rozlokowanie naszych kosteczek. Co ważne, nigdy nie czekamy długo na swój ruch – gra się dynamicznie i bez większych przestojów.

Zbieranie punktów jest dobrze wyważone i można wygrać skupiając się głównie na zbieraniu wynalazków, jak i na rozwijaniu umiejętności swoich wynalazców. Końcowe wyniki są często bardzo zbliżone do siebie, a o wygranej decyduje zaledwie kilka punktów. Pomimo bardzo ładnego wykonania i interesującego przewodnika po postaciach występujących w grze, nie jest to pozycja dla osób szukających w grze mocnego klimatu. Jest to raczej gra z ciekawie dobranym tematem, który umila czas spędzony na rozgrywce.Legendarni Wynalazcy (19)

 

Podsumowując polecam każdemu, kto szuka gry w przystępnej cenie, pięknie i solidnie wykonanej oraz szybkiej w tłumaczeniu zasad. Odpowiedniej zarówno dla graczy początkujących, jak i przerywnik między większymi tytułami dla bardziej zaawansowanych. Czy trzeba dodawać coś więcej?


Zalety:

  • dość proste zasady,
  • dynamiczna rozgrywka,
  • dobra regrywalność,
  • piękne wykonanie,
  • minimalne przestoje podczas rozgrywki.

Wady:

  • nieco gorsze skalowanie w grze dwuosobowej.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Dziękujemy wydawnictwu Rebel za przekazanie gry do recenzji

rebel logo

4 thoughts on “Recenzja #81 Legendarni Wynalazcy”

    1. Świetnie, że gra się sprawdziła 🙂 u nas też wylądowała na stole w święta, jednak babci lat 80 ciężko szło zrozumienie punktowania. Ile lat ma chrześnica, jeśli mogę spytać z ciekawości?

  1. Gra wydaje się ciekawa, warto się zawsze uczyć, robiąc to przez zabawę jest jeszcze lepiej zwłaszcza dla dzieci 🙂 Chętnie wypróbuję jej z rodzinką. Może będzie jeszcze dostępna na rynku o ile się nie wyprzedała ;-P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *