Planszowy Express

Planszowe nowinki #20

29 lipca 2017 roku

Planszowe Nowinki

Kolejna część cyklu Planszowych nowinek. Co tym razem?

Dzisiejszy odcinek w całości poświęcony zostanie Games Factory. Ekipa z Diceland, czyli ja Adrian, miała okazję być na spotkaniu organizowanym przez GF – o czym nam powiedzieli? Zobaczcie sami.


Spotkanie organizowane przez Games Factory w planszówkowej kawiarni Ludiversum w Katowicach.

Jeden z przedstawicieli Games Factory (wszystkim dobrze znany Marcin Senior Ropka, który od niedawna pracuje w GF) przybył do Katowic, by opowiedzieć nam w kilku zdaniach o firmie, jej historii i planach wydawniczych na 2017 rok. Mieliśmy okazję zagrać w różne tytuły, a między innymi w Projekt Gaja – grę, która prawdopodobnie będzie wielki hitem w Polsce i na świecie. Na spotkaniu tym, miałem również okazję poznać na żywo przedstawicieli takich serwisów jak: Przy Stole, Games Fanatic, Świat Gier Planszowych, Silesia on Board, Pełną Parą – bardzo pozytywni ludzie. Samo spotkane obyło się w ogródku, bardzo klimatycznego miejsca w Katowicach, jakim jest Ludiversum – tutaj link do reportażu o kawiarni.


Krótkie przypomnienie o rebrandingu firmy

Games Factory

Kto jeszcze nie wie, to tylko w ramach przypomnienia informujemy, że firma Games Factory Publishing niedawno zmieniła swoją nazwę. Dzisiaj firma nazywa się po prostu Games Factory, a poniżej znajdziemy nowe logo firmy.

Games Factory

Co kryje się za rebrandingiem? Myślę, że zmiany na lepsze, dlatego że firma z pewnością nabrała doświadczenia po pewnych niekorzystnych dla nich zdarzeniach, nie zawsze zależnych od nich samych. Plany wydawnicze firmy są naprawdę ciekawe i nie możemy się już doczekać kolejnych tytułów wydawanych przez GF. Jak do tej pory zdecydowana większość ich gier była strzałem w dziesiątkę. Trzymamy za Was kciuki.


„Plan” wydawniczy 2017

Lipiec:

 • Viking Gone Wild (już u graczy),
 • Odlotowy Wyścig (trwa wysyłka),
 • Mistfall Edycja Poprawiona.

Sierpień:

 • Star Realms.

Wrzesień:

 • dodatek do Viking Gone Wild,
 • dodruk Dominiona.

Październik:

 • Projekt Gaja,
 • dodatki do Star Realms,
 • dodatek do Obecności,
 • Valeria Card Kingdoms (wspieram.to),
 • Mage Wars Arena (termin orientacyjny),
 • Mage Wars Akademia (termin orientacyjny).

Listopad:

 • dodruk Vikings Gone Wild,
 • kolejne dodatki do Star Realms.

Grudzień:

 • dodatki do Najeźdźców z Północy,
 • dodatek do Kingdomino,
 • dodatek do Dominiona (wspieram.to)
 • Queendomino,
 • dodruk Kingdomino.

Wydawnictwo Games Factory zastanawia się mocno jeszcze nad wydaniem w Polsce gry Rajas of the Ganges. Na razie chłopaki testują grę i zbierają feedback od różnych grup. Mam nadzieję, że zdecydują się na wydanie tego tytułu, gdyż mieliśmy okazję zagrać w tę grę i zrobiła ona na mnie bardzo pozytywne wrażenie, ale o tym poniżej.


Vikings Gone Vild

Vikings Gone Wild to gra karciana z mechaniką budowania talii, która stworzona została na podstawie znanej gry internetowej. Tytuł ten posiada świetną, komiksową grafikę, która oddaje szalony klimat tego, co dzieje się na stole. Za karty płacimy piwem i sztabami złota, nasi wojownicy wyglądają jak wyciągnięci z przygód Asteriksa i Obeliksa, mamy bojowe niedźwiedzie w zbrojach i mnóstwo innych rzeczy. Graficznie jest to istny majstersztyk, klasa sama w sobie.  Gra polega głównie na wzajemnym atakowaniu się, a każdy taki atak to ciekawy mechanizm blefowania, bo nigdy nie wiemy na jakie zdolności obronne przeciwnika natrafimy.


Odlotowy Wyścig

Odlotowy Wyścig to zachwycająca graficznie strategia w innowacyjny sposób mieszająca mechanizmy karcianego draftu, rzucania kostkami i jednoczesnego wykonywania akcji. Zachwyci nie tylko fanów steampunku, ale też wszystkich graczy doceniających pozycję, w którą zagrać może do ośmiu osób bez znaczącego wpływu na długość rozgrywki. Zasady gry bardzo łatwo tłumaczy się nowym osobom. Recenzja gry ukaże się niebawem w serwisie Diceland – serdecznie zapraszamy.


Star Realms

Wybuduj swoją własną planetę, zbuduj wojsko i użyj swojej potężnej floty okrętów wojennych, aby chronić to co należy do Ciebie, albo zabierz to czego pragniesz od innych. Star Realms to gra o statkach kosmicznych, zaprojektowana przez Magic Pro Tour Champions, Hall of Famers Darwin Kastle i Roba Dougherty (twórcę i współtwórcę gry Ascension Deckbuilding Game).  Gra oferuje wiele emocji. Zagraj potężnymi statkami, zniszcz bazy wroga lub rozbij przeciwnika na drodze do zwycięstwa! Gra przeznaczona jest dla dwóch graczy i zawiera 128 kart. Aby zwiększyć liczbę graczy, wystarczy użyć dodatkowej talii z kolejnego egzemplarza gry. Sama gra doczekała się już masy różnych dodatków i jest bardzo popularna na całym świecie. Games Factory będzie kładło duży nacisk na to, by gra w Polsce stała się grą turniejową. Firma będzie posiadała jedną osobę, która będzie odpowiedzialna tylko i wyłącznie za ten tytuł, a na przestrzeni kilku najbliższych miesięcy zaczną pojawiać się pierwsze dodatki do gry.


Mage Wars Arena i Mage Wars Akademia

Mage Wars jest dynamiczną grą strategiczną o pojedynkach magów. Gracze wcielają się w rolę potężnych czarowników, wkraczających na arenę do walki o supremację. Mage Wars jest unikatowym, łamiącym schematy pomysłem, łączącym w sobie najlepsze elementy dynamicznych karcianek oraz taktycznych gier z miniaturkami.

Mage Wars Akademia nadaje grze kompaktowego charakteru, usuwając planszę, ale nie odbierając jej strategicznego charakteru i klimatu znanego z poprzednich edycji.

Obie części Mage Warsa zostały ufundowane na wspieram.to i prawdopodobnie w październiku (termin orientacyjny) trafią do wspierających.


Projekt Gaja

Zapowiada się wielki hit – gra na podstawie „Terra Mystica”, która ma poprawić różne problemy występujące w pierwotnej wersji – ciekawe czy Projektowi Gaja również uda się wejść tak wysoko jak poprzedniczce. Miałem okazję zagrać, a jako że wcześniej nie grałem w Terre Mystikę, to ciężko porównywać mi oba tytuły. Jak dla mnie jest to produkt kompletny, daje masę możliwości doboru strategii i taktycznych decyzji, a modularna plansza i wiele różnych frakcji zapewni dziesiątki niezapomnianych chwil spędzonych przy grze. Na deser dostajemy ponoć niesamowicie dopracowany tryb solo, znajdujący się na kilku stronach instrukcji. Wiele osób zarzuca tej grze brzydki wygląd grafik. Oczywiście mają do tego prawo, ale gra na żywo prezentuje się bardzo dobrze – a przypominam, że miałem okazję zagrać tylko w prototyp. Pełna wersja będzie zawierała również klimatyczne figurki budynków, które idealnie wkomponują się całość. Czy gra będzie ideałem – myślę, że tak, ale czas pokaże. Więcej o grze dowiecie się w artykule pod tym adresem.


Valeria Card Kingdoms

Valeria: Card Kingdoms wspaniale ilustrowana gra, w której rekrutować będziemy bohaterów, rozbudowywać swoje ziemie oraz pokonywać potwory. Wszystkie postacie posiadają dwa efekty, jeden pojawia się gdy uda Ci się aktywować postać w swojej turze, a drugi gdy aktywuje ją inny gracz w swojej rundzie. Aktywacja zależy od rzutu dwiema kostkami, który wykonuje aktywny gracz. Po rzucie i aktywacji postaci, mamy do wyboru dwie akcje, a potem przekazujemy kostki następnemu graczowi, który rozgrywa swoją turę.

Grę wygrywa gracz, który zdobędzie najwięcej punktów zwycięstwa. Punkty zdobywamy za pokonywanie potworów, oraz za wznoszone budowle na swoich ziemiach. Dodatkowym źródłem punktów jest nasz lord, którego losujemy na początku gry. Każdy z nich ma swoje własne cele i warunki za jakie dostaje punkty. Gra kończy się gdy pokonamy wszystkie potwory lub gdy wykupimy wszystkie możliwe budowle…lub gdy opróżnimy odpowiednią ilość stosów mieszkańców Valerii.

Gra jest szybka i lekka, a dzięki podwójnej aktywacji własnych postaci nie odrywamy oczu od stołu i przez cały czas bierzemy udział w rozgrywce! Na tę grę czekamy z wielką niecierpliwością.


Rajas of the Ganges (gra nie jest oficjalnie w planach wydawniczych GF)

Indie w XVI wieku. Imperium rządzi Wielki Mogul Akbar. Niezliczone prowincje są pod kontrolą miejscowych książąt hinduskich – rajów. W Rajas of the Ganges rajowie rywalizują ze sobą o władzę i prestiż. Hinduizm i system kastowy kształtują życie ludzi. Wcielając się w rolę rajów, gracze kontrolują przeznaczenie swej pryncypacji i rozwijają swoją prowincję, korzystając z systemu kastowego, handlując towarami i podróżując wzdłuż Gangesu. Dobra karma może prowadzić do bogactwa i sławy, ale są również inne drogi. Gra to typowy eurosucharek o średniej ciężkości z mechaniką worker placement i dice roling.

Mieliśmy okazję zagrać całą partię i powiem jedno – jestem kupiony. Ta gra łączy w sobie wiele ciekawych mechanik, które razem tworzą coś pięknego. W grze budujemy własny obszar gry z kafelków jak w Carcassone, poruszamy się łodzią po rzece Ganges jak w Ulmie, wykorzystujemy kości jak w Troyes, a tak naprawdę jest to wyścig. W grze aby wygrać musimy nie tylko punktować, ale i zdobywać kasę. Oba tory, punktacji i kasy muszą się ze sobą zetknąć. Gdy to nastąpi, gra kończy się, a zwycięzcą zostaje ten, któremu udało się dokonać tego jako pierwszemu. Dróg do zwycięstwa jest naprawdę wiele, a dodatkowo dostajemy również wariant bardziej zaawansowany, który nieco zmienia rozgrywkę. Gra z każdą kolejną turą przyśpiesza i gdy tylko czujesz, że możesz zacząć przeć do przodu, to zaraz odczujesz oddech twoich oponentów na swoich plecach – emocje gwarantowane. Mam nadzieję, że Games Factory zdecyduje się na wydanie tego tytułu w Polsce.


Przegapiłeś poprzednie Planszowe Nowinki? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnych ciekawych planszowych nowinek już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku, o ile jeszcze tego nie zrobiłeś.

Diceland na Facebooku

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 10 lat (z małą przerwą), a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zastosowano się użyć mechanikę kości w unikatowy sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają w gronie najbliższych miło spędzić czas i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *