Planszowy Express

Planszowy Express #30

30 sierpnia 2017 roku

Planszowy Express 30

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was:

Nusfjord, Dizzed,  gra tygodnia na BGG, XCOM: Ewolucja, Gra o Tron: Catan – Braterstwo Straży, Niezłe Ziółka,  Valeria: Karciane Królestwa, Fauna II Edycja.


Nusfjord

Nusfjord to spokojna wioska rybacka znajdująca się w północnej Norwegii. Kiedyś świetnie prosperująca miejscowość dzięki tarłu ryb. Obecnie Nusfjord zamieszkuje niecałe 100 osób. Wyobraź sobie, jak piękne jest to miejsce. W Nusfjord dominują fiordy, a skały wokół są pokryte drzewami. Jako właściciel dużej firmy rybackiej w Nusfjord w archipelagu Lofoten, twoim celem jest rozwój portu i otaczającego go krajobrazu. Aby osiągnąć sukces, musisz powiększyć swoją flotę, wyczyścić las, postawić nowe budynki i zaspokoić lokalnych. Pamiętaj, że konkurencja czyha.

Podobnie jak w przypadku Agricoli i Ora et Labora, Nusfjord posiada mechanizm umieszczania robotników. Niezależnie od tego, czy gracz chce wyrąbać las, kupić nowy nóż lub zbudować budynek, musi umieścić pracownika w odpowiednim miejscu – co jest możliwe tylko wtedy, gdy znajdziemy dla niego wolne pokoje. Pieniądze są rzadkie, a jednym z szybszych i łatwiejszych sposobów na ich zdobycie jest akcja zwiększania udziałów własnej firmy na rynku. Jeśli twojemu przeciwnikowi uda się nabyć te akcje przed tobą, to pozwolisz mu by czerpał profity z połowów na morzu. Rozgrywka przeznaczona będzie dla 1 do 5 graczy. Czas gry od 20 do 100 minut – duża rozbieżność. Jeszcze nie wszyscy dobrze ograli Ucztę dla Odyna, a tu Uwe przygotowuje dla nas kolejny hicior.

Premiera światowa – październik.


Dized

Znalezione obrazy dla zapytania dized

Helsinki, Finlandia, 29 sierpnia 2017 – Playmore Games, pochodzące z Helsinek w Finlandii wydawnictwo gier planszowych, rozpoczęło 28 sierpnia na platformie Indiegogo kampanię crowdfundingową aplikacji Dized, wspomagającej naukę zasad gier. W ciągu pierwszych 24 godzin projekt osiągnął ponad 35% minimalnego celu.

Dized to aplikacja na smartfony i tablety, która pozwala ominąć czytanie papierowej instrukcji przed rozgrywką i zacząć grać od razu po otwarciu pudełka. Multimedialne, interaktywne instrukcje prowadzą graczy krok po kroku przez grę, spełniając rolę osoby przy stole, która zna już zasady i tłumaczy je współgraczom. Ciągły rozwój rynku gier planszowych i potencjał takiej aplikacji jak Dized stanowią dużą szansę dla platformy crowdfundingowej Indiegogo. Rynek rozwija się m.in. dzięki kampaniom finansowania społecznościowego, a Indiegogo ma ambicje, by dorównać konkurencji w branży i stać się najlepszą platformą crowdfundingową dla graczy. Dlatego nawiązała ona współpracę z twórcami Dized, jednego z najbardziej obiecujących produktów w tej kategorii, dodatkowo łączącego gry planszowe z technologiami mobilnymi.

„Odkryłem Dized ponad rok temu i od razu zakochałem się w tym pomyśle. To dobry sposób na zwiększenie popularności growego hobby poprzez usunięcie największej bariery dla początkujących graczy, czyli instrukcji. Dized to unikalny, innowacyjny, wręcz przełomowy projekt, a Indiegogo takich właśnie szuka,” mówi Nate Murray, konsultant w dziale gier Indiegogo.

Firma Playmore Games już wcześniej ujawniła pierwsze tytuły gier, które znajdą się na Dized. Są to m.in. takie światowe hity jak Carcassonne, 7 cudów świata, Bang!, Blood Rage, Kingdomino i Scythe z ilustracjami polskiego autora, Jakuba Różalskiego.

„Jeśli kochasz grać w planszówki, ale nie lubisz czytać instrukcji, nie masz powodu, żeby nie wesprzeć Dized. Aplikacja różni się od typowego filmu „how to play” przede wszystkim tym, że film nie jest interaktywny. Z Dized możesz nie tylko cieszyć się grą jednocześnie się jej ucząc, ale nawet zadawać pytania,” wyjaśnia Eric M. Lang, autor Blood Rage i partner projektu, który, jeśli kampania się powiedzie, ukaże się również w polskiej wersji językowej.

Ponadto, udana kampania crowdfundingowa pozwoli na przyspieszenie tempa prac nad nowymi treściami dostępnymi na Dized, tak aby w przyszłości publikować instrukcje do większości nowych gier. Aplikacja to jednak nie tylko instrukcje – twórcom przyświeca cel stworzenia kompleksowej platformy dla graczy w gry planszowe: z dodatkami do gier, bazarem, funkcjami społecznościowymi i innymi użytecznymi narzędziami. Wspierający kampanię mają dostęp do takich nagród, jak możliwość zakupu subskrypcji po niższej cenie, wczesny dostęp do nowych funkcji, odznaki czy zestawy kolekcjonerskich kości.

Globalne wyniki sprzedaży gier planszowych i łamigłówek osiągnęły 9,6 miliarda dolarów w 2016 r. W roku 2015 gry planszowe zebrały na platformach crowdfundingowych dwa razy więcej pieniędzy niż gry elektroniczne. Według prognoz, rynek gier planszowych będzie wciąż się rozwijać jeszcze przez przynajmniej pięć lat. Gry zyskują popularność nie tylko dzięki finansowaniu społecznościowemu, ale też po prostu dlatego, że rodziny z dziećmi, młodzież, ale też dorośli szukają nowych sposobów na wspólne spędzanie czasu.

Kliknij by przejść do strony kampanii

Playmore Games

Firma założona w 2014 r. przez dwóch graczy i projektantów gier, Jouniego Jussilę i Tomiego Vainikkę. Jej celem jest pokazanie szerokiej publiczności, że istnieje lepszy sposób poznawania zasad nowych gier planszowych. Podczas gdy branża kwitnie, wciąż pozostają znaczące bariery dla początkujących: nauka reguł jest powolna i męcząca. Przygotowywana przez PG aplikacja Dized oferuje interaktywne instrukcje, pomoc w przygotowaniu do gry, szybką wyszukiwarkę zasad i wiele innych funkcji.


Gra tygodnia na BGG – The 7th Continent

 Trzeci tydzień z rzędu na pierwszej pozycji, tym razem skok z miejsca 704 na 389 – zapowiada się nowa gra w top 10. Gra już zajmuje 29 miejsce w kategorii tematyczne.

Siódmy Kontynent to kooperacyjna gra planszowa o eksploracji z mechaniką przetrwania, inspirowana książkami przygodowymi, w których „jesteś bohaterem”. Na własną rękę lub w drużynie składającej się z maksymalnie czterech graczy, wyrusz w epicką przygodę i spróbuj zmierzyć się z klątwami, które zostały na ciebie rzucone podczas pierwszej wyprawy na kontynent.

Działaj w swoim własnym tempie, podróżując przez tajemniczą ziemię, tworząc kolejne kawałki obszarów poprzez dokładanie kolejnych ponumerowanych kart terenu i wydarzeń. Jeśli chcesz przeżyć wszelkie niebezpieczeństwa na siódmym kontynencie i zrzucić klątwę, będziesz musiał użyć wszystkich swoich umiejętności przetrwania, takich jak: tworzenie przedmiotów, polowanie i połów ryb celem zdobycia cennego posiłku, przystosowanie się do otaczającego środowiska, a także wydawać punkty doświadczenia do nabywania nowych umiejętności.

W przeciwieństwie do innych gier planszowych, The 7th Continent poprowadzi Cię przez wiele, niezapomnianych godzin przygody Gra zawiera prosty, ale skuteczny system zapisu, który pozwala szybko przerwać grę w dowolnym momencie, by następnie przygotować ją do następnej sesji, podobnie jak w grze wideo. Gra została sfinansowana przez Kickstarter dzięki 12 103 wspierającym.


XCOM: Ewolucja – dodatek

xcom_ewolucja_box

Kiedy siły obcych rozprzestrzeniają się, stanowiąc coraz większe zagrożenie, złowieszcza grupa znana jako EXALT próbuje wykorzystać panujący chaos, aby zinfiltrować i zniszczyć inicjatywę XCOM od środka. Na szczęście XCOM udało się niedawno dokonać oszałamiających postępów w zakresie biomechaniki, co zaowocowało przygotowaniem nowej, potężnej broni – żołnierzy MEC.

XCOM: Ewolucja to dodatek do gry planszowej XCOM – kooperacyjnej gry czasu rzeczywistego. Wprowadza on kolejne misje, więcej wrogów, nowe zagrożenie ze strony EXALT oraz nową klasę imponujących żołnierzy MEC.

Znalezione obrazy dla zapytania XCOM: Ewolucja

Premiera w III kwartale 2017 roku


Gra o Tron: Catan – Braterstwo Straży

catan_got_mini

Jesteście tarczą przeciwko ciemności…

Bractwo Nocnej Straży uznało cię za swojego przywódcę. Teraz nadzorujesz codzienne zadania niewielkiego korpusu braci. Musisz upewnić się, że obrona Muru będzie wystarczająca. Zapewniając stały dopływ surowców z twoich osad i twierdz położonych na obszarze Daru, pomagasz Nocnej Straży nadal istnieć. Wysyłając braci, aby strzegli Muru, bronisz Daru przed najazdem dzikich.

Ale strzeż się! Dzicy pojawiają się w licznych grupach. Zbierają siły, ciągle próbując przełamać obronę Muru. Czy twoi strażnicy stawią im czoła? Czy oprą się walczącym wraz z dzikimi olbrzymom? Wykonaj swoje zadanie. Chroń Dar. Zostań nowym Lordem Dowódcą!

cn3015_sample

 Premiera zimą 2017 roku.


Niezłe Ziółka – premiera

Niezłe Ziółka

Jakie zioła zasadzić w swoim własnym ogrodzie,a jakie we wspólnym? Kiedy zebrać najwspanialsze, najbardziej aromatyczne okazy? Jak zostać najlepszym ogrodnikiem?

Niezłe ziółka to sympatyczna, pełna wdzięku rodzinna gra karciana, która korzystnie wpłynie na Twój nastrój i zapewni Ci doskonałą rozgrywkę!

Niezłe Ziółka


Valeria: Karciane Królestwa

Valeria: Karciane Królestwa wspaniale ilustrowana gra, w której będziemy rekrutować bohaterów, rozbudowywać swoje ziemie oraz pokonywać potwory. Wszystkie postacie posiadają dwa efekty, jeden pojawia się gdy uda Ci się aktywować postać w swojej turze, a drugi gdy aktywuje ją inny gracz w swojej rundzie. Aktywacja zależy od rzutu dwiema kostkami, który wykonuje aktywny gracz. Po rzucie i aktywacji postaci, mamy do wyboru dwie akcje, a potem przekazujemy kostki następnemu graczowi, który rozgrywa swoją turę.

Grę wygrywa gracz, który zdobędzie najwięcej punktów zwycięstwa. Punkty zdobywamy za pokonywanie potworów, oraz za wznoszone budowle na swoich ziemiach. Dodatkowym źródłem punktów jest nasz lord, którego losujemy na początku gry. Każdy z nich ma swoje własne cele i warunki za jakie dostaje punkty. Gra kończy się gdy pokonamy wszystkie potowru lub gdy wykupimy wszystkie możliwe budowle…lub gdy opróżnimy odpowiednią ilość stosów mieszkańców Valerii.

Gra jest szybka i lekka, a dzięki podwójnej aktywacji własnych postaci nie odrywamy oczu od stołu i przez cały czas bierzemy udział w rozgrywce!


Fauna – nowa II edycja

Fauna to wyjątkowa gra rodzinna – zadaniem graczy jest zgadywanie jaką wagę/długość mają różne egzotyczne zwierzęta oraz jakie obszary zamieszkują. W pudełku znajdują się duże karty z ilustracjami 360 ssaków, ptaków, gadów i płazów, duża kolorowa plansza z mapą świata i znaczniki graczy. W grze występują dwa rodzaje zwierząt – łatwiejsze i trudniejsze. Jednak nawet te łatwiejsze będą stanowić nie lada wyzwanie – z pewnością nie każdy wie gdzie żyje Salamandra czarna (Salamandra atra), czy ile waży Żaba rycząca (Rana catesbeiana)! Nawet jeżeli nie znasz prawidłowych odpowiedzi – możesz obstawiać sąsiadujące tereny, możesz zajmować morza (sąsiadujące z wieloma obszarami), wreszcie – stawiać swoje znaczniki blisko osób, które mogą coś wiedzieć!


Szybkie info:

Alien Artifacts – Artefakty ObcychPrzedsprzedaż trwa!.

DiamentyGra jest już w sklepach!

Morze Chmur – Early Launch trwa, gra dostępna jest w przedsprzedaży, premiera już 6 września 2017.

Zapraszamy ponownie do podziemi – Early Launch trwa, gra dostępna jest w przedsprzedaży, premiera już 6 września 2017.

Imionki – nowość od Granny już w sklepach.


Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na Facebooku

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 10 lat (z małą przerwą), a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zastosowano się użyć mechanikę kości w unikatowy sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają w gronie najbliższych miło spędzić czas i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

One thought on “Planszowy Express #30

  • The 7th Continent gra ponownie dostępna na Kickstarter .Kampania rozpocznie się 26 września 2017.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *