Planszowy Express

Planszowy Express #47

Planszowy Express 47 2

25 listopada 2017 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was informacje o:

Jak zawsze zapowiedzi i premiery: Buuu!, Small World: Podniebne Wyspy, Legendarni Wynalazcy, Speed Colors, Dream On, Empatia, Altiplano, Istanbuł: Gra Kościana, Pola Arle: Handel i Herbata, top 5 gier tygodnia na świecie i inne.


Buuu! (wyd. FoxGames)

W grze Buuu! weźmiesz udział w konkursie dla dopiero szkolących się duszków w zamku „Blackrock” w północnej Szkocji. W tym turnieju musisz wystraszyć jak najwięcej odwiedzających, aby zdobyć kwestionowany tytuł „Mistrza Duchów”. Kto będzie najszybszym duchem?

W Buuu! będziesz przemierz korytarze i sekretne przejścia w zamku, przejdziesz również przez ściany i będziesz zmieniał kolory, aby odnaleźć właściwą drogę i przestraszyć odwiedzających zamek Blackrock zanim zrobi to reszta duchów.

Premiera jeszcze w tym roku (Fox Games)


 Small World: Podniebne Wyspy (wyd. Rebel)

Small World: Podniebne Wyspy to dodatek, który wprowadza do gry dodatkową planszę tytułowych Podbniebnych Wysp. Dostęp do tych terenów będzie możliwy za pomocą Gigantycznej Magicznej Fasoli oraz Schodów do Nieba. Nowa plansza wprowadza powiew świeżości do naszych poczynań i stanowi ciekawe urozmaicenie dla fanów gry.

A jeżeli sądziliśmy, że nowe rasy zamieszkujące Podniebne Wyspy będą tylko fabularną atrakcją, to pozytywnie się zaskoczymy. Ponieważ w pudełku znajdziemy nie tylko 7 całkowicie nowych ras (np. Burzklopy, Śluzmaki, czy Wendigo) ale także 7 nowych Zdolności Specjalnych! Dodatkowe możliwości strategiczne są teraz na wyciągnięcie ręki!

Dodatek został już wydany i jest dostępny w sklepach do kupienia


Legendarni Wynalazcy (wyd. Rebel)

Legendarni Wynalazcy to gra dla dwóch do czterech graczy, w której zmierzą się ze sobą zespoły składające się z najbardziej znanych i wpływowych wynalazców próbujące wpłynąć na rozwój technologiczny. W każdej rozgrywce zespoły będą wykorzystywać swoją wiedzę z fizyki, chemii, mechaniki i matematyki, aby przyczynić się do tworzenia przełomowych wynalazków, takich jak sterowiec, telefon czy zegar słoneczny. Każdy gracz musi podjąć decyzję, kiedy i jak przyczynić się do powstania konkretnego wynalazku oraz którą nagrodę najbardziej opłaca mu się otrzymać za ukończony projekt. Zbierz najwięcej punktów zwycięstwa i zostań najbardziej legendarnym wynalazcą w historii!

Gra została już wydana i jest dostępna w sklepach do kupienia


Speed Colors (wyd. Rebel)

W Speed Colors każdy z graczy ma do dyspozycji dwustronną kartę z kolorowym zdjęciem po jednej stronie i tym samym obrazem, ale w czerni i bieli po drugiej stronie. Wszyscy gracze jednocześnie zapamiętują kolorową stronę swoich zdjęć, odwracają ją, a następnie kolorują tak szybko, jak to tylko możliwe, w taki sam sposób jak ilustracja na odwrocie! Im szybszy i dokładniejszy jesteś, tym więcej punktów otrzymasz.

Premiera gry zapowiedziana na 2018 rok


Empatia (wyd. Albi)

Wspaniała gra rodzinna, która przeniesie Was do krainy marzeń, wyzwoli waszą wyobraźnię, dzięki czemu dowiecie się więcej o sobie nawzajem. Gra zawiera piękne obrazy, stworzone przez uznaną artystkę Marie Brozowa, nawiązujące do natury, pór roku, mistycyzmu i fantastyki.
O czym jest Empatia? Gra posiada dwa warianty. W pierwszym przekazujecie jednemu z graczy upominek – obraz, który waszym zdaniem spodoba mu się najbardziej. Drugi wariant to gra kooperacyjna, która pokaże wam jak dobrze znacie się nawzajem.
Empatia to ra, po której będziecie pełni pozytywnego nastroju!

Gra została już wydana i jest dostępna w sklepach do kupienia


Dream On (wyd. Rebel)

Dream on! to gra w opowiadania, w której gracze wspólnie tworzą marzenie. Korzystając z kart marzeń, mają dwie minuty na stworzenie marzeń. Kiedy skończy się czas, muszą pamiętać co stało się we śnie i w jakiej kolejności. Zdobędą punkty za poprawność danych. Pod koniec gry podsumowują swój wynik, aby zobaczyć, ile z ich wspólnego marzenia udało im się zapamiętać.

Gra będzie miała swoją premierę w 2018 roku


 Altiplano (wyd. Baldar)

Altiplano to gra oparta na mechanice budowania worka na wzór gry Orlean. Osadzona została w południowoamerykańskich wyżynach Andów. Altiplano – nie jest prostą grą. Istnieje wiele sposobów na osiągnięcie celu, więc gra pozostaje atrakcyjna, jeśli chodzi o wypróbowywanie nowych opcji i strategii, a twój sukces lub porażka zależy również od tego, czy twoi przeciwnicy pozwalają ci robić co chcesz, czy też udaremniają strategię, której szukasz. Konkurencja dla poszczególnych rodzajów towarów jest duża – podobnie jak zabawa w dorwaniu upragnionej karty rozszerzenia sprzed nosa innego gracza!

Gra zostanie wydana przez wydawnictwo Baldar w 2018 roku


Istanbul: Gra Kościana (wyd. 2 Pionki)

Wcielasz się w kupca na bazarze Stambułu, a twoim celem jest być pierwszym, który zbierze 6 rubinów (5 w grze 4-osobowej). W każdej turze rozsyłasz swoich 5 Pomocników, rzucając 5 kośćmi. Za pomocą uzyskanych wyników, a także zgromadzonych wcześniej znaczników towarów, możesz następnie przeprowadzić 2 akcje, takie jak zdobywanie i magazynowanie zasobów (towarów, lir oraz kryształów) albo pozyskiwanie kart bazaru bądź żetonów meczetu, które dostarczą Ci dodatkowych korzyści!

Gra miała już swoją premierę i możecie ją dostać w sklepach


Pola Arle: Handel i Herbata (wyd. Games Factory)

Handel i Herbata jest pierwszym dodatkiem do znakomitej gry Uwe Rosenberga Pola Arle. Wprowadza on nowy surowiec – Herbatę wraz z dedykowanymi Celami Podróży, Statki i Kutry, nową akcję oraz kilka nowych budynków. Dodatek wprowadza również długo oczekiwaną możliwość gry w trzy osoby.

Dodatek zapowiedziany został na grudzień 2017 roku


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność

 1. Clans of Caledonia – skok z 340 na 229 miejsce, obecnie 208.

 2. Twilight Imperium: 4 edycja – skok z 2014 na 1370 miejsce, obecnie 1102.

 3. Pandemic Legacy: Sezon 2 – skok z 583 na 423 miejsce, obecnie 381.

 4. Altiplano – skok z 2862 na 2108 miejsce, obecnie 1953.

 5. Azul – skok z 1070 na 813 miejsce, obecnie 756.


Nowa Gra od Games Factory, na której rozwój macie wpływ.

Obecnie Marcin Ropka i Viola Kijowska pracują nad nową grą, która będzie wydana przez Games Factory w pierwszym kwartale 2018 roku. Będzie to pierwsza gra wydawnictwa mająca trafić na rynek ogólnoświatowy, dlatego też stara się dostosować grę do wymagań graczy.
W związku z czym możecie wziąć udział w specjalnie przygotowanej ankiecie, w której zaproponowane zostały najróżniejsze teamtyki dla tego nowego tytułu. Zajrzyjcie koniecznie link ponieżej

Link do ankiety


Szybkie informacje:

 • Wydane zostały takie gry jak: X-Wing: Najemne Zbiry, Gra o Tron: Żelazny Tron – Wojny, które nadejdą,  Eldritch Horror: Przedwieczna Groza – Miasta w gruzach, Gra o Tron: Gra karciana LCG: Ród Cierni (2. edycja), Horror w Arkham: Gra karciana LCG – Echa przeszłości, Legenda Pięciu Kręgów: Za chwałę i honor, Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie, Legenda Pięciu Kręgów: Łzy Amaterasu, Mocarstwa, Szkoła magów, Horror w Arkham: Gra karciana LCG – Nieopisywalna przysięga.
 • Gwiezdny wyścig – premiera w grudniu 2017 roku (FoxGames).
 • Rurka wodna – premiera w 2017 roku (FoxGames).
 • PopCOOLturowy Quiz – premiera w 2018 roku (FoxGames).
 • Majestat: Królewska Korona – premiera w grudniu 2017 roku (Bard).
 • Gra o Tron: Gra karciana LCG – Klucz Arcymaestra – premiera w grudniu 2017 roku (Galakta).
 • Wsiąść do Pociągu: Azja – premiera w grudniu 2017 roku (Rebel)

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na FacebookuFacebook Pulub nas

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *