Recenzje

Recenzja #65 Yummy Yummy Pancake

Recenzja 65

Uwielbiasz gotować? A udało ci się kiedyś podrzucić naleśniki w taki sposób, by sprytnie znalazły się na drugiej stronie na patelni? Nie? No to Yummy Yummy to najlepsza okazja, by nauczyć się tej niezwykle przydatnej umiejętności. Jest to połączenie gry zręcznościowej ze znaną i lubianą mechaniką memory.

Informacje o grze

Autor gry: Yohan Goh

Ilustracje: Kyounghee Lee

Wydawnictwo: Korea Board Games

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 20

Wiek: 5+

Mechaniki w grze: Memory

Wykonanie/elementy gry

Yummy Yummy Puncake to gra, która znajduje się w dość dużym i nieporęcznym pudełku. Za to w jego wnętrzu znajdziemy bardzo ciekawe elementy.

Dokładnie tak, wzrok was nie myli. Jednym z głównych elementów gry jest patelnia, której wykonanie uważam na bardzo dobre. Oczywiście została ona wykonana z plastiku, ale bardzo przypomina swoim wykonaniem prawdziwą patelnię.

Drugim bardzo ważnym elementem są mini-naleśniczki, których wykonanie również mnie zachwyciło. Rzeczywiście swoim wyglądem przypominają prawdziwe naleśniki. Troszkę gorzej prezentuje się naklejka, która została umieszczona na górze naleśniczka. Mamy 6 rodzajów: z czekoladą, jagodami, kiwi, truskawkami oraz bananami. W sumie mamy ich 36 żetonów naleśników. Mimo tego, że widać odchodzące brzegi naklejki, rzeczywiście trzymają się one mocno i nie powinny szybko się nam odkleić.

Oczywiście nie mogło zabraknąć instrukcji do gry. Została ona napisana w języku angielskim, ale w dość prosty sposób wyjaśnia zasady gry, dlatego też nie powinniście mieć problemów z jej zrozumieniem znając przynajmniej podstawy tego języka.

Rozgrywka

Na początku rozgrywki należy odwrócić rewersem wszystkie naleśniki i dokładnie je wymieszać. Wybieramy pierwszego gracza i możemy zacząć zabawę. W każdej turze szef kuchni (gracz) będzie przygotowywał apetyczne naleśniczki dla gości. Ten kucharz, któremu uda się upiec największą ich ilość, zostanie niekwestionowanym mistrzem rzemiosła i wygra grę. Tura gracza dzieli się na 3 akcje, które każdorazowo musimy wykonać: losowanie naleśników, próba ich odwrócenia oraz dzielenie się nimi.

Losowanie naleśników polega na pobraniu z puli losowych naleśników, tak by na patelni znalazło się 8 sztuk. Muszą one wylądować w naczyniu stroną naklejki do góry. W pierwszej turze losujemy 8 sztuk, a w kolejnych tyle, aby uzupełnić zawartość patelni do ośmiu.

Drugim krokiem jest próba odwrócenia naleśników na drugą stronę poprzez umiejętne poruszenie patelnią. Sztuka odwracania ciasta prosto na patelni nigdy nie była prosta – dlatego w Yummy Yummy Pancake możecie trenować tę umiejętność. Poruszamy patelnią do momentu, aż uda nam się odwrócić minimum dwa żetony naleśników. Należy jednak zwrócić uwagę, że zależy nam na odwróceniu jak największej ich ilości. Jeśli ta liczba będzie równa lub większa od pięciu, to zgarniamy z patelni bonusowy żeton naleśnika, który trafia do naszej puli punktacji. Jeśli na nasze nieszczęście jakieś naleśniki wylądują poza patelnią, wtedy wracają na nią stroną naklejki do góry.

Ostatnim krokiem gracza jest wskazanie kolejnych odwróconych naleśników, a przynajmniej jednego innym graczom. Podglądamy co znajduje się na jego odwrocie i pytamy o to, co znajduje się na jego odwrocie któregokolwiek z graczy. Jeśli uda mu się odgadnąć, to wtedy takowy naleśnik trafia do jego puli punktacji, natomiast jeśli jego odpowiedź będzie błędna, to taki naleśnik trafia do nas. Oczywiście możemy pytać kolejnych grających o następne naleśniki (jeśli tylko udało nam się ich odwrócić więcej). Jednak należy pamiętać, że naszym obowiązkiem jest zapytanie przynajmniej jednego z rywalizujących z nami kucharzy. Pozostałe naleśniki należy odwrócić ponownie stroną do góry i tura przechodzi do kolejnego gracza, który ponownie zaczyna od uzupełnienia zawartości patelni.

Gra może zakończyć się w jednym z dwóch następujących momentów:

 • gdy przynajmniej jeden z graczy zgromadził 12 naleśniczków, dzięki czemu zostaje zwycięzcą,
 • gdy zabraknie naleśników, aby ponownie uzupełnić zawartość patelni do ośmiu (wtedy wygrywa gracz, który ma ich najwięcej).

Podsumowanie

Yummy Yummy Pancake czyli „Pyszny Smaczny Naleśnik” to gra przeznaczona głównie dla najmłodszych grających. Swoją uwagę przyciąga wysoką jakością wykonania patelni oraz naleśników. Dzięki bardzo ciekawej mechanice, gra będzie bawiła nasze pociechy, dzięki czemu nie będzie trzeba ich specjalnie namawiać do zabawy. Mechanika memory pozwoli poprawić ich umiejętność zapamiętywania oraz dzięki sprytnemu użyciu patelni poprawi ich zręczność. Gra jest bardzo prosta, przez co zrozumienie zasad i ich wytłumaczenie naszym pociechom nie powinno zająć dłużej niż kilka sekund. Instrukcja bardzo dobrze wyjaśnia zasady gry, a kilka dodatkowych ilustracji jeszcze bardziej ułatwia ich zrozumienie.

Moim głównym zarzutem jest bardzo duże pudełko, w którym dużą część stanowi powietrze. Jednak nie wiem w jaki sposób można było umieścić patelnie w środku, która jest dość dużym elementem gry. Jednak mimo wszystko pudełko mogło zostać przynajmniej nieco spłycone, przez co zajmowało by ono trochę mniej miejsca na półce.

Gra skaluje się prawidłowo, jednak przy większej ilości graczy jest większa rywalizacja oraz rozgrywka wydaje się ciekawsze od partii dwuosobowych ze względu to, że odwrócone z sukcesem naleśniki mogą stanowić zagwozdkę dla większej ilości osób. Oczywiście to od nas zależy, czy podejmiemy ryzyko i zapytamy kolejnego gracza o zawartość, która znajduje się na odwrocie naleśnika. Każdorazowo musimy oszacowywać ryzyko związane z odgadnięciem naleśniczków. Jeśli przykładowo, po odwróceniu wiemy, że na odwrocie są powiedzmy tylko naleśniki truskawkowe i z czekoladą, to szansa na odgadnięcie wynosi 50%. Natomiast jeśli udało nam się przewrócić na drugą stronę każdy rodzaj, to wtedy szansa na odgadnięcie to już tylko 20%. Oczywiście możemy próbować zapamiętać położenie placuszków, ale szybki ruch patelnią sprawia, że nie sposób odgadnąć ich właściwego położenia.

Gra jest bardzo dynamiczna, także ani my ani nasze pociechy nie powinny się ani przez momentu nudzić. Sama rozgrywka trwa również nie dłużej niż 20 minut, a często partia zamyka się nawet w kwadransie.

Yummy Yummy Pancake to świetna pozycja, która najprawdopodobniej zainteresuje najmłodszych, a jednocześnie mama czy tata  grająca z dzieckiem również będzie bawiła się dobrze. Nie można powiedzieć, że tutaj dorośli mają jakąkolwiek przewagę. Gra idealni balansuje rozgrywkę między młodszymi, a starszymi także szanse na wygraną są wyrównane. Niestety gra jest raczej ciężko dostępna na rodzimym rynku i nie słyszałem jeszcze informacji by miało się pojawić jej polskie wydanie. Nie mniej jednak gdy tylko traficie na ten tytuł i jesteście rodzicami, to powinniście zainteresować się tą grą. Polecam.


Zalety:

 • bardzo dobrze wykonane komponenty do gry,
 • oryginalne tematyka połączona z ciekawą mechaniką,
 • świetna zabawa dla najmłodszych,
 • wyrównane szanse między rodzicami, a dziećmi,
 • dynamiczna rozgrywka,
 • szacowanie ryzyka.

Wady:

 • duże pudełko,
 • ciężko dostępna na rodzimym rynku,
 • dość wysoka cena.

Przydatne linki:

Link do strony sklepu, gdzie można dostać grę.

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Dziękujemy wydawnictwu Sweet Lemon Publishing za przekazanie gry do recenzji

Sweet Lemon

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *