Recenzje

Recenzja #879 Qwirkle

Klasyczna już gra logiczna, która przypomina w rozgrywce znane i lubiane Scrabble. W przypadku Qwirkle będziemy jednak zarządzać symbolami takimi jak: kółka, kwadraty, romby, czy też gwiazdki w różnych kolorach, zamiast układać skomplikowane słowa. Niezwykle proste i intuicyjne zasady dla każdego.

Autor gry Qwirkle: Susan Mckinley Ross

Wydawnictwo: G3

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 30-45 minut

Wiek: 6+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa G3. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Qwirkle to gra zamknięta w standardowej wielkości pudełku. Wewnątrz znajdziemy tekturową wypraskę, woreczek, instrukcję i to, co najważniejsze, czyli mnóstwo kwadratowych drewnianych żetonów z 6 różnymi symbolami i w 6 różnych kolorach. Płytek jest aż 108 i są one wykonane solidnie, a w trakcie rozgrywki będziemy je przechowywać w specjalnym woreczku, z którego będziemy je dobierać. Tekturowa wypraska ma jednak sporą wadę. Płytki nie zmieszczą się w niej wrzucone ot, tak. Dlatego należy je wcześniej dokładnie ułożyć, co znacząco wydłuża zakończenie rozgrywki.


Jeśli chodzi o zasady rozgrywki, są one niezwykle proste co jest dużą zaletą omawianej dziś produkcji. W wielkim skrócie całość polega na dokładaniu kolejnych płytek do rzędów i kolumn zawierających te same symbole lub ten sam kolor. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku układania rzędu lub kolumny z kolorem, każdy symbol może pojawić się tylko raz. To samo dotyczy symboli – kolory nie mogą się powtarzać. Gracze mają do swojej dyspozycji 6 kafelków, które trzymają w ukryciu przed innymi graczami. Za każdym razem kiedy wyłożą jakieś płytki na stół, dobierają do brakujących sześciu z worka. W ramach swojej akcji możemy również zdecydować się na wymianę płytek, pamiętając przy tym, że tracimy swoją turę.

Qwirkle to aż 12 punktów

Punkty będziemy zdobywać za przedłużenie aktualnych rzędów płytek. Liczba punktów zależy od liczby płytek w rzędzie. Jeśli uda nam się ukończyć rząd składający się z 6 płytek, wówczas mówimy o Qwirkle, czyli dostajemy bonusowe 6 punktów. To właśnie na tytułowym Qwirkle będzie nam zależeć najbardziej, starając się dokładać płytki w taki sposób, aby czasem nie ułatwić tego zadania przeciwnikom. Równie dobrym sposobem na zdobycie dodatkowych punktów jest dokładanie płytek w taki sposób, aby pasowały do 2 rzędów, a tym samym punktowała podwójnie. Nie jest to jednak takie proste. Każdorazowe zdobycie punktów przez graczy wiąże się z ich notowaniem, co jest nieco upierdliwe. W nowoczesnych planszówkach takie rozwiązania nie mają już miejsca, ale należy pamiętać, że gra Qwirkle miała swoją premierę w 2006 roku.

Całkiem sporo decyzji w trakcie rozgrywki

Warto również zwracać uwagę na to, jakie płytki zostały już wyłożone na stół, gdyż każda płytka występuje w grze trzykrotnie. Może to nam ułatwić przewidywanie tego co mogą posiadać nasi rywale i co planują zrobić w swoich kolejnych turach. Niemniej jednak na początku rozgrywki jest to niemożliwe. W miarę pojawiania się kolejnych płytek na stole coraz trudniej dostrzec jest okazję do wysokiego punktowania, tutaj naprawdę przyda się sokoli wzrok. W Qwirkle pojawia się kilka ciekawych decyzji. Czy warto teraz wymienić płytki i szukać zestawu, który stworzy pełny rząd, a może dołożyć piątą płytkę i zdobyć 5 punktów, jednocześnie ryzykując, że inny gracz nie posiada tej ostatniej, która pozwoli mu zdobyć aż 12 punktów? Często ryzyko to jest nieopłacalne. Można również pokusić się na blokowanie innych graczy, układając symbole w taki sposób, aby niemożliwe było dołożenie innych w sąsiedztwie. To całkiem ważna taktyka w Qwirkle.


Qwirkle to prosty abstrakt logiczny ze sporą głębią.

Qwirkle to niezwykle prosta gra, która posiada sporą głębie jeśli chcemy zagrać na poważnie. To świetny tytuł dla niedzielnych graczy, którym spodobała się formuła Scrabble, ale nie mają ochoty na wymyślanie słów, lub też po prostu nie są w tym najlepsi. Dlatego Qwirkle to doskonała alternatywa dla Scrabble. To tytuł, który świetnie sprawdzi się w rodzinach grających z dziećmi, czy też dziadkami. Gra jest wyrazista, a symbole czytelne. Całość została wykonana solidnie i raczej przetrwa wiele rozgrywek bez szwanku. To tytuł przeznaczony głównie dla początkujących, gdyż Ci bardziej zaawansowani raczej szybko się znudzą formułą rozgrywki. Gra jest dość powtarzalna i nie posiada rozwiązań, które uatrakcyjnią kolejne rozgrywki. To gra logiczna zaprojektowana w starym stylu, co dla jednych może oznaczać wadę, a dla innych stanowić zaletę. Tytuł bardziej taktyczny aniżeli strategiczny. To również ciekawa propozycja jako „gra wejścia” w świat planszówek. Warto jednak sprawdzić Qwirkle jeśli jeszcze nie mieliście okazji, a podoba Wam się rozgrywka w Scrabble. To całkiem niezły abstrakt logiczny.


  • niezwykle proste i intuicyjne zasady,
  • solidne wykonanie,
  • dla rodzin grających z dziećmi i dziadkami,
  • gra jest niezależna językowo, w przeciwieństwie do Scrabble.
  • tekturowa wypraska wymaga od nas dokładnego i żmudnego układania płytek w pudełku, inaczej to nie zamknie się,
  • dla niektórych może się okazać za prosta,
  • po każdej turze gracza należy notować punkty, co jest upierdliwe.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *