Recenzje

Recenzja #102 Gobbit: Angry Birds

Recenzja 102

Gobbit: Angry Birds to zwariowana i szybka gra, w której na zmianę stajesz się łowcą i ofiarą. Liczy się nie tylko refleks, ale także spostrzegawczość oraz… wytrzymałe palce.

Informacje o grze

Autor gry: Jean-Baptiste Fremaux, Thomas Luzurier, Paul-Adrien Tournier

Wydawnictwo: Phalanx Games Polska

Liczba graczy: 3-8

Czas gry: ok. 15 minut

Wiek: 10+


Zarys fabularny/krótki opis z pudełka

Wściekłe ptaszyska znowu atakują! Najsłynniejsza gra mobilna świata w wersji karcianej! Ptaki toczą otwartą wojnę ze świniami, a świnie nie pozostają im dłużne… A wszystko to o kilka jajek! Posypią się pióra!

Gobbit (1)

Przegląd elementów gry

Gobbit: Angry Birds to gra planszowa z bohaterami jednej z najpopularniejszych na świecie gry na urządzenia mobilne. Angry Birds ma rzesze fanów od dobrych kilku lat. Oprócz zabawek i komiksów, na ekrany kin w ostatnim czasie wszedł również film pełnometrażowy o przygodach wściekłych ptaszków. Do pełnej kolekcji nie mogło również zabraknąć gry planszowej.

Gobbit (11)

Czerwone pudełko od razu kojarzy się z głównym bohaterem serii – nazwanym po prostu Czerwony. Pudełko wydaje się być dość solidne i wytrzymałe, dzięki czemu idealnie nadaje się, aby wrzucić je do plecaka lub do kieszeni podczas podróży. Jedynym mankamentem jest fakt, że w bardzo łatwy sposób się otwiera, przez co wystarczy chwila nieuwagi i będziemy zmuszeni zbierać karty po podłodze. Oczywiście grę kupujemy odpowiednio zabezpieczoną w jeszcze większe kartonowe opakowanie, ale wydaje mi się to dość słabym sposobem na przenoszenie jej podczas wycieczki.

Gobbit (2)

Wewnątrz opakowania znajdziemy 56 kolorowych kart, wśród których znajdują się Czerwony, Chuck i Bomba, tajemnicze jajka oraz świnie. Karty zostały wykonane bardzo dobrze i nie ma opcji żebyśmy pomylili ze sobą poszczególne postaci. Grafiki są dość proste, namalowane w sposób komiksowy, dzięki czemu zachęcają dzieci do gry.

Gobbit (5)

Instrukcją jest mała książeczka, która o dziwo jest dosyć długa. Mimo że znajduje się w niej dość sporo ilustracji przedstawiających rozgrywkę, według mnie  jest ona trochę zbyt chaotyczna i nie wszystkie zasady są zrozumiałe przy pierwszym jej przeczytaniu.

Gobbit (3)

Rozgrywka

Gobbit: Angry Birds to zwariowana gra bazująca na refleksie graczy: musimy obserwować, ciągle zmieniającą się sytuację na stole, by w razie potrzeby atakować stosy innych graczy lub bronić własnego. Wszystkie karty w grze rozdzielamy po równo między uczestników. Każdy gracz ustawia przed sobą zakryty stos, by naprzemiennie, jeden po drugim odsłaniać po jednej karcie, tworząc w ten sposób drugi stosik kart odkrytych.

Gobbit (4)

Nasza rola w trakcie rozgrywki będzie się nieustannie zmieniać: raz wcielimy się w rolę ptaków, toczących bój ze świniami, aby za chwilę jako świnia przypuszczać atak na ptaki. Jeżeli w jakimkolwiek momencie będą odkryte dwie karty takich samych ptaków (których mamy 3 rodzaje), to wtedy gracze, którzy mają wyłożone je przed sobą, mogą zaatakować świnie, kładąc rękę jak najszybciej na odkrytym stosie ofiary. Kto pierwszy ten lepszy!

Gobbit (8)

Analogiczna sytuacja występuje gdy dwie lub więcej świnek jest odkrytych –  gracze mogą wtedy atakować ptaki. Jednakże, żadna ze stron nie jest bezbronna, gdyż w taki sam sposób jak atakujemy, możemy się bronić. Jeśli celem ataku jest nasza karta, kładziemy rękę na swoim stosie. Po udanym ataku lub obronie, cały stos kart odsłoniętych zabiera zwycięzca i chowa pod spód swojej zakrytej talii. Celem gry jest zebranie jak największej liczby kart i jak najszybsze wyeliminowanie z gry pozostałych graczy.

Gobbit (9)

Dodatkowo, aby nie było zbyt łatwo, wśród kart mogą pojawić się karty specjalne, jak jajka lub karty szału. Dla tych, co nie znają historii Angry Birds, ptasie jaja to geneza całej wojny pomiędzy świniami i ptakami. Świnie przybyły by je wykraść, a ptaszory dzielnie stawiają opór, by uratować swe potomstwo. Gdy tylko karta z jajem zostanie odkryta, każdy z graczy, niezależnie od swojej roli, ma prawo (a właściwie obowiązek!) zaatakować stos z jajem. Najszybszy gracz zabiera cały stosik do siebie, podobnie jak przy normalnych atakach ptaków i świń. Karty Szału natomiast pozwalają atakować wszystkie ptaki w innym kolorze, niż kolor na naszej karcie, a to oznacza, że trzeba się bronić!

Gobbit (6)

Zmieniająca się sytuacja na stole nie pozwala się nudzić i wymaga ciągłego skupienia oraz szybkich reakcji, raz będziemy się bronić, innym razem atakować. Co jednak jeżeli ktoś się pomyli? Wszystkie pomyłki, niezależnie od tego, czy źle zaatakujemy, czy niepotrzebnie się bronimy, skutkują faulem. Za karę, należy cały swój odkryty stos odrzucić na żeton zamku, przez co zamrażamy te karty aż do końca rozgrywki. W trakcie gry na stole liczba kart zacznie drastycznie spadać, ponieważ zwycięzca może być tylko jeden.

Podsumowanie

Kolejny etap wojny między ptakami i świniami z Angry Birds już za mną i muszę przyznać, że ta mała niepozorna czerwona gra może rozbawić do łez. Zasady są banalnie proste i można wytłumaczyć je zarówno dziecku, jak i dorosłemu w mniej niż pięć minut. To ogromna zaleta tej gry, gdyż zawsze możemy dołączyć do rozgrywki dodatkowych graczy bez obawy, że gra ich do siebie zniechęci. Jednakże pierwsza partia w naszym wykonaniu była dość chaotyczna. Pomimo przeczytania zasad przez dwie osoby, mieliśmy problem z poprawnym rozegraniem gry. Co prawda mieliśmy przy tym mnóstwo śmiechu, ale dopiero drugi raz pokazał na co stać Gobbit: Angry Birds.

Gobbit (10)

Z każdą odkrytą kartą sytuacja na stole się zmienia, dlatego trzeba być czujnym cały czas. Gobbit nie pozwala się nudzić ani przez moment dzięki temu, że raz jesteśmy atakującymi, żeby za chwilę stać się ofiarą. Cały czas podczas rozgrywek dochodzi do pomyłek, co wywołuje salwę śmiechu wśród wszystkich graczy. Bardzo ciekawym motywem jest eliminacja graczy, którym kończą się karty, ponieważ nie czekają oni biernie na koniec partii. Wyeliminowani gracze przejmują wtedy rolę poltergeistów, aby nadal psocić i jak najbardziej przeszkadzać wciąż rywalizującym graczom.

Gobbit (7)

Chociaż gra dobrze skaluje się w zależności od liczby graczy, to jednak im więcej tym lepiej. Nie jest to zbyt dziwne, ponieważ gra jest typową imprezówką i jedna rozgrywka mieści się w około 15 minutach. Jest ona zarówno dobrym tytułem dla dzieci jak i dorosłych, ponieważ każda partia wygląda inaczej. Dzieci, będące fanami serii Angry Birds na pewno nie będą chciały poprzestać na jednej rozgrywce.

Gobbit (12)

Gobbit Angry Birds to bardzo klimatyczna gra, która zdecydowanie znajdzie mnóstwo fanów. Jeśli szukacie prostej gry, przy której czeka was mnóstwo zabawy i śmiechu, to właśnie na nią trafiliście. Liczy się tylko refleks i szybkie ręce. Dorosłym polecam zdjąć obrączki i pierścionki na czas gry, by nie uszkodzić innych wymachiwaniem rąk i zamaszystymi atakami na stosy przeciwników.


Zalety:

  • gra łatwa w transporcie,
  • duże ilustracje,
  • klimat Angry Birds!
  • idealne dla dzieci i dorosłych,
  • duża regrywalność,
  • ciągle zmieniająca się rola w grze.

Wady:

  • na początku ciężko załapać kto i kiedy ma atakować,
  • zapaleni do gry dorośli mogą zdeklasować dzieci,
  • pudełko zbyt łatwo się otwiera.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Dziękujemy wydawnictwu Phalanx Games Polska za przekazanie gry do recenzji

Phalanx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *