Recenzje

Recenzja #860 Scrabble Karty

Scrabble to zdecydowanie najbardziej znana na świecie gra słowna. Układanie słów z wylosowanych liter jest niezmiennie popularne od lat… Dzisiaj przedstawiamy Wam Scrabble Karty, czyli nową, podróżną wersję gry. Czy warto mieć obie pozycje w swojej kolekcji? Zapraszamy do recenzji!

Autor gry Scrabble Karty: Paul Lamond

Wydawnictwo: Piatnik

Liczba graczy: 1-4

Czas gry: 30 minut

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Piatnik. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Scrabble to gra, o której słyszał chyba każdy, kto, chociaż odrobinę interesuje się grami planszowymi. To gra legenda, w którą grają miliony osób na całym świecie. Powstają kluby miłośników Scrabble i organizowane są turnieje, podczas których układa się słowa na tej charakterystycznej planszy podzielonej na małe kwadraty… Scrabble to gra prosta do wytłumaczenia, a jednak wymagająca nieco wprawy, wiedzy, logicznego myślenia i… odrobiny szczęścia. Z chęcią podjęłam się sprawdzenia nowej wersji gry, która reklamowana jest jako szybsza i „bardziej doładowana” za sprawą dodatkowych wariantów rozgrywki.

Na początku zdziwiło mnie małe pudełeczko, w którym znajdziemy aż 136 kart! Karty są dosyć cienkie, ale po naszym intensywnym ogrywaniu wyglądają, jak nowe i ani odrobinę się nie powyginały. Niestety, jeśli chcemy umieścić karty w koszulkach, musimy zmienić opakowanie, gdyż wszystko pasuje na styk…

Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, to tutaj mamy jedną najważniejszą różnicę, która wpływa zdecydowanie na odbiór gry. Mianowicie, nie układamy jak w podstawowej wersji „krzyżówki”, ale po każdym dołożeniu hasła, sprzątamy to ułożone wcześniej. Karty są standardowych rozmiarów, więc bez odrzucania zajęłyby mnóstwo miejsca… Ma to oczywiście swoje plusy i minusy, ale o tym nieco później.

Tak jak wspomniałam, w instrukcji znajdziemy dwa dodatkowe warianty rozgrywki. Możemy zagrać z kartami akcji, które pozwalają na manipulację przy punktach (oraz wprowadzają negatywną interakcję!) oraz w wariant Rummy (realizowanie celów w 10 rundach). Wprowadza to oczywiście powiew świeżości do rozgrywki. Instrukcja dobrze opisuje zarówno klasyczne zasady, jak i rozszerzenia. Wspomina również o wariancie solo, w którym staramy się pobić nasz punktowy rekord.

Naszym zdaniem jak najbardziej tak! Gra ma kilka plusów, które zdecydowanie działają na jej korzyść. Według mnie Scrabble Karty są łatwiejsze od zwykłej wersji gry. Są oczywiście mniej widowiskowe, ale układanie wyrazów jest teraz zdecydowanie prostsze. Mamy większą możliwość dokładania nowych liter, gdyż nie blokujemy konkretnych miejsc i cały czas następuje rotacja kart i liter. Moje dzieci właśnie dlatego chętniej sięgają po tę wersję gry, zauważyłam też, że gra pozytywnie wpłynęła na ich słowotwórcze umiejętności i czują się coraz swobodniej podczas rozgrywki oraz układają coraz bardziej skomplikowane słowa.

Kolejny plus to kompaktowe rozmiary. Grę można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie! Zwykła wersja Scrabble to całkiem duże i ciężkie pudełko… Spodobały nam się również nowe warianty rozgrywki, a szczególnie ten z kartami akcji. Wymaga on od graczy większej uwagi przy układaniu wyrazów i oczywiście umożliwia zabranie przeciwnikom cennych punktów, więc dla fanów negatywnej interakcji jak znalazł! Co więcej, gra świetnie sprawdza się świetnie nie tylko przy rozwijaniu wyobraźni, ale również umożliwia ćwiczenie umiejętności matematycznych, gdyż co chwilę musimy tutaj dodawać, odejmować, a także mnożyć. Nie wspominając już o samym podliczaniu punktów… Podoba mi się również zakończenie rozgrywki, gdyż następuje ono zwykle, kiedy skończy nam się talia kart. Dzięki temu możemy dostosować sobie długość gry, gdyż jeśli uznamy, że mamy mniej czasu na zabawę, możemy po prostu odłożyć część kart. Kolejny plus to bardzo atrakcyjna cena!

Nie sądzę, że gra zastąpi podstawową wersję Scrabble, gdyż jej miłośnicy z pewnością pozostaną przy wygodnej planszy i podstawkach. Myślę jednak, że Scrabble Karty to dobra alternatywa, kiedy chcemy udać się w podróż oraz jako gra, w którą możemy zagrać z dziećmi. Mając obie wersje Scrabble gram z dzieciakami już praktycznie tylko w wersję karcianą, którą zdecydowanie bardziej preferują.

Scrabble Karty to ciekawa wersja słynnej gry słownej, która ma swoich miłośników na całym świecie. Niewielkie pudełeczko zapewnia świetną zabawę oraz rozwija mnóstwo przydatnych umiejętności. Gra ma kilka wariantów rozgrywki, nie wymaga dużo miejsca do zabawy, jest niedroga i zdecydowanie warta polecania!


  • niewielkie opakowanie,
  • interesująca wersja słynnego klasyka,
  • kilka trybów rozgrywki,
  • idealna początek przygody z grami słownymi,
  • rozwija kreatywność i słownictwo,
  • możliwość gry solo,
  • dobrze sprawdza się w podróży
  • niewielka cena.
  • brak.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *