Recenzje

Recenzja #560 Czarodziejski Las

Najpiękniejsze w dzieciństwie jest posiadanie bogatej wyobraźni! Wiara w magię pozwala na przeżywanie niezwykłych przygód i na odwiedzanie zaczarowanych miejsc… W grze Czarodziejski Las wcielimy się w elfy, które muszą uratować skradzione przez trolle klejnoty. Gotowi do zabawy?


Informacje o grze

Wydawnictwo gry Czarodziejski Las: Tactic

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 20 minut

Wiek: 5+Przegląd elementów

Czarodziejski Las zajmuje średniej wielkości opakowanie, wypełnione po brzegi zawartością! To, co zwraca uwagę już na pierwszy rzut oka to bardzo przyjemna oprawa graficzna! Zaczarowane stworzenia ukrywające się w leśnych gęstwinach obiecują tajemnicę i przygodę… Zarówno okładka, plansza, jak i karty wyglądają świetnie w różnych odcieniach zielonego koloru.

Elementy gry zostały solidnie wykonane, szczególnie plansza bardzo dobrze prezentuje się na stole i przyciąga wzrok dzieci. Co więcej, na jej środku umieszczamy składane drzewko, które nadaje grze trójwymiarowego efektu. Karty mogłyby być odrobinę grubsze, gdyż mają tendencję do wyginania się, szczególnie po niecierpliwym ściskaniu ich przez najmłodszych.

Moje serce skradły figurki elfów, które są wyjątkowo urocze, a co najważniejsze – wyposażone w plecaczki! Po odnalezieniu w lesie klejnotu wystarczy zapakować go na plecy swojego elfa, którego zadaniem będzie bezpieczne zaniesienie go do kryjówki.

Do gry załączono również instrukcję, która mogłaby być trochę lepiej napisana. Zasad jest mało, ale niektóre ruchy elfów mogą budzić wątpliwości. Na szczęście podczas rozgrywki sporne sprawy się wyjaśniają, a zabawa przebiega płynnie.


Zarys Rozgrywki

W grze Czarodziejski Las każdy gracz będzie poruszał się pionkiem elfa po planszy, w poszukiwaniu zagubionych klejnotów. Wygra gracz, który jak najszybciej dostarczy 3 klejnoty w swoim kolorze do kryjówki. Drogę utrudniać będą złośliwe trolle, które będą często pokazywać się nam na drodze i uniemożliwiać przejście. Po spotkaniu z trollem należy rzucić kostką i sprawdzić, czy szczęście nam sprzyja i stwór zasnął. Jeśli tak, droga wolna i możemy pójść dalej, jeśli nie… musimy odrzucić kartę i skończyć swoją kolejkę.

Ruch po planszy będzie możliwy dzięki kartom. Na ręku możemy mieć ich tylko 3 i tyle też ruchów możemy wykonać w naszej turze. Oprócz kart ścieżek, lian i wodnych lilii mamy również do dyspozycji specjalne skrzydlate karty, które umożliwią nam dodatkowo przelatywanie na magicznym drzewem na środku planszy. Taka karta dość mocno ułatwia rozgrywkę, więc jest bardzo cenna, szczególnie, że za jej pomocą możemy dostarczyć również do naszej kryjówki klejnot. Przez drzewo można jednak przeskoczyć dopiero wtedy, kiedy nie będzie już na nich żadnych żetonów trolli.


Wrażenia z rozgrywki

Czarodziejski Las to bardzo przyjemna planszówka zarówno na wspólną rozgrywkę z dzieckiem, jak i na grę, w którą dzieci mogą zagrać same. Zasady są bardzo proste, a czas gry nie jest przesadnie wydłużony. Gra dzięki elementom losowości (dobór kart oraz rzucanie kostką trolla) wyrównuje szanse między graczami. Jednak mimo tego do planowania również mamy tutaj sporo. Po który klejnot pójść najpierw? Którą wybrać drogę? Czekać na kartę ze skrzydłami, czy ruszać do swojej kryjówki dookoła drzewa?

Gra skaluje się dobrze w każdym składzie, gdyż nie ma tutaj żadnej interakcji między graczami. Jest to klasyczny wyścig, gdzie każdy stara się wykonać zadania jako pierwszy i dotrzeć na „metę”. Elfy mogą stawać na jednym polu, nie podbierają sobie klejnotów, gdyż każdy z nich ma do zdobycia własne.

Czarodziejski Las prezentuje się bardzo ładnie na stole i zdecydowanie wywołuje u dzieci efekt „wow”, szczególnie u starszych przedszkolaków. Będzie to idealna gra dla 5, 6 latków, które wyrosły już z pierwszych gier, a bardziej skomplikowane pozycje są jeszcze dla nich za trudne. Bajkowa oprawa, plecaczki elfów, kolorowe klejnoty, trójwymiarowe drzewko przyciągają wzrok i zapewnią najmłodszym wspaniałą przygodę.

Dzięki grze dzieci uczą się podejmowania decyzji i zarządzania dostępnymi na ręce kartami. Moje córki stwierdziły, że Czarodziejski Las to świetna gra do grania… na dworze, gdyż kryształki i elfy nie odfruwają, karty i tak trzyma się w ręce, a gra wspaniale prezentuje się w terenie. Polecamy na wakacyjne wojaże i nie tylko!


Podsumowanie

Czarodziejski Las to prześliczna gra dla najmłodszych, która idealnie sprawdzi się jako prezent! Niezbyt skomplikowane zasady, idealny czas rozgrywki, spora możliwość kombinowania sprawiają, że każda partia jest bardzo przyjemna i dzieciaki chętnie chcą w niej uczestniczyć. To idealna gra dla młodszych dzieci, które wyrosły już z „maluszkowych” planszówek i chciałyby spróbować czegoś nieco trudniejszego, gdzie trzeba opracować własną, prostą strategię. Polecam!


Mocne Strony:

  • urocza szata graficzna,
  • elfy z plecaczkami,
  • proste zasady,
  • idealny czas rozgrywki,
  • uczy dokonywania wyborów i planowania ruchów.

Słabe Strony:

  • instrukcja mogłaby być odrobinę lepiej napisana.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Tactic. Bardzo dziękujemy!

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *