Recenzje

Recenzja #636 UpTown

Rywalizacja w wielkim stylu! Zaprojektujcie najlepszą, najbardziej reprezentacyjną ulicę i otrzymajcie kontrakt na wybudowanie całego przedmieścia! UpTown to rodzinna, niezwykle wciągająca gra karciana, dzięki której poczujecie się niczym prawdziwi deweloperzy.


Informacje o grze

Autor gry UpTown: Adam Strzelecki

Wydawnictwo: Trefl

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 45 minut

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Trefl. Wydawnictwo Trefl nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Przegląd elementów

UpTown zajmuje zgrabne, średniej wielkości kwadratowe pudełko, w którym nie będziemy przechowywać zbędnego powietrza. Muszę przyznać, że wydawnictwo Trefl wydaje ostatnio gry w bardzo dobrze zaprojektowanych opakowaniach, bardzo dobrze dopasowanych do zawartości.

Po uniesieniu wieczka naszym oczom ukaże się bogata, kolorowa zawartość. Mamy tutaj porządnie wykonane, rozkładane plansze graczy, które wyznaczają miejsca na dostępne budynki, ponad 100 kart projektów, gruby notes punktacji oraz 96 banknotów. Wszystkie elementy gry są bardzo ładnie zilustrowane i pełne szczegółów.

Do gry dołączono również grubą instrukcję. Ale spokojnie… to instrukcja napisana w 5 językach, a same zasady nie zajmują aż tak wiele miejsca. Wszystko jest dokładnie opisane, jest również kod qr odsyłający do filmiku z zasadami.


Zarys Rozgrywki

UpTown to gra, w której będziemy projektować, jak najlepszą ulicę. Musimy dobierać odpowiednie budynki, dobudowywać pasujące piętra i… otrzymywać za nie jak najwięcej pieniędzy oraz punktów prestiżu. Garcze wykonują naprzemiennie swoje tury, z których każda składa się z dwóch następujących po sobie akcji. W pierwszej z nich pobieramy darmową kartę ze swojej talii gracza bądź pobieramy leżącą na niej gotówkę (jeśli, któryś z naszych przeciwników kupił w swojej turze kartę z naszej talii). W drugiej akcji możemy zakupić kartę z naszej talii bądź z talii przeciwnika lub dobrać darmową kartę projektów komunalnych.

Punkty prestiżu podliczamy na koniec rozgrywki, natomiast podczas gry otrzymujemy „wypłatę” w postaci upcoinów. Aby dostać pieniądze, musimy „zakończyć” którąś z naszych działek kartą dachu. Po dołożeniu takiej karty podliczamy dochód ze WSZYSTKICH naszych działek. Pieniądze przydają się do kupowania kart oraz przynoszą dodatkowe punkty prestiżu na koniec gry.

Na koniec gry podliczamy punkty prestiżu ze wszystkich działek (wierzcie mi, liczenia jest sporo, gdyż karty wzajemnie na siebie wpływają…). Dodajemy do wyniku również punkty uzyskane za zdobyte upcoiny.


Recenzja

UpTown to gra, która u nas wyjątkowo przypadła do gustu wszystkim domownikom! Wznoszenie drapaczy chmur niesamowicie wciąga, a dobranie i dołożenie pasującej karty daje ogromną satysfakcję! Niekiedy czułam się niczym postać z bajki, której w oczach migają dolary (upcoiny) i przeliczałam ile to punktów prestiżu, przyniesie mi najnowsza „zdobycz”…

Darmowe karty komunalne oraz karty projektów

Co ciekawe, każda partia wygląda inaczej i to nie tylko dzięki dużej liczbie kart, ale przede wszystkim w zależności od graczy. To od ich stylu gry będzie zależało, jak długo potrwa rozgrywka (gracze sami decydują czy i kiedy dołożyć kartę z dachem), czy będą sobie pomagać i nie podbierać kart, czy może wprowadzą negatywną interakcję, dokładając przeciwnikowi niechciany „prezent” z minusowymi punktami, czy z dachem kończącym dochodowy budynek…

UpTown ma bardzo proste zasady rozgrywki, które sprowadzają się właściwie do dwóch akcji w turze. Cała esencja gry to właściwe dobieranie kart, kombinowanie gdzie je dołożyć, bo znaczenie ma zarówno sąsiedztwo w pionie, jak i w poziomie. Gra trwa dość długo (ponad 30 minut), dokłada się sporo kart i często tworzą się na stole prawdziwe drapacze chmur. Trzeba pilnować innych graczy, obserwować, jaką obrali taktykę i w razie czego odpowiednio zareagować.

Bardzo podoba mi się również rozwój gry, kiedy początkowo pusta ulica przemienia się w pięknie zagospodarowane miejsce, z wieloma ciekawymi budynkami. Na początku gry, graczy mogą nieco przytłoczyć liczne symbole, ale zapewniam, że wystarczy jedna rozgrywka, żeby je zapamiętać i kombinować, jak najlepiej je ulokować w mieście.


Podsumowanie

UpTown to świetna gra, za niewielkie pieniądze. Bardzo dobrze prezentuje się na stole, rozgrywka jest wciągająca, niezbyt skomplikowana i zapewnia mnóstwo możliwości kombinowania. To fantastyczna gra karciana i bardzo polecam ją zarówno do rodzinnych, jak i towarzyskich rozgrywek. U nas zostaje na półce i myślę, że będzie często wracać na nasz stół!


Mocne Strony:

  • proste zasady gry,
  • wciągająca rozgrywka,
  • świetne wykonanie,
  • dobrze prezentuje się na stole,
  • wiele możliwości kombinowania,
  • gracze mają duży wpływ na przebieg rozgrywki.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *