Recenzje

Recenzja #945 Kostki Bystrzaka: Świat

Sprawdź swoją wiedzę geograficzną i poszerz swoje horyzonty! Kostki bystrzaka: Świat to gra dla starszych dzieci, dzięki której mogą przypomnieć sobie najważniejsze wiadomości o państwach świata. Położenie, ustrój, dominująca religia… Wykaż się refleksem i dobierz kafelek, który najlepiej pasuje do wyrzuconych kości.

Wydawnictwo gry Kostki bystrzaka: Świat: Albi

Liczba graczy: 2-6

Czas gry: 15 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Albi. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl



Kostki bystrzaka: Świat to jedna z 3 gier z serii od wydawnictwa Albi. Oprócz sprawdzenia swojej wiedzy geograficznej możemy spróbować swoich sił również w grach Kostki bystrzaka: Zwierzęta oraz Kostki bystrzaka: Dinozaury. Wszystkie te pozycje opierają się na identycznych zasadach rozgrywki, różnią się jedynie tematyką, każdy więc może wybrać coś dla siebie. Gra zajmuje małe, zgrabne pudełko, które otwiera się na magnetyczny zatrzask. Bardzo lubię takie opakowania, gdyż nie obawiam się wtedy otwarcia wieczka, podczas transportu gry. A trzeba przyznać, że Kostki Bystrzaka idealnie sprawdzą się w podróży! Gra jest niewielka, a elementy są solidnie wykonane i spokojnie można zagrać nimi w terenie. Mówię tu głównie o kafelkach państw, które są zdecydowanie grubsze od zwykłych kart. Kości są wytłaczane i również niestraszne im trudne warunki rozgrywki. W opakowaniu znajdziemy również ładnie wykonane, kolorowe znaczniki punktacji oraz krótką instrukcję, która dokładnie opisuje zasady rozgrywki.

Jak grać w Kostki bystrzaka: Świat? Bardzo prosto! Rozkładamy na stole kilka kafelków (w zależności od liczby graczy), a następnie rzucamy 4 kostkami. W zależności od wylosowanych obrazków staramy się jak najszybciej dobrać kafelek, który spełnia jak najwięcej warunków. Za każde właściwe dopasowanie dostaniemy 1 punkt, maksymalnie możemy więc w turze otrzymać 4 punkty. Po kilku turach (również w zależności od liczby graczy) gra się kończy i następuje podliczanie punktów. Dla nas rozgrywka trwała trochę za krótko (przy 3 graczach każdy ma 2 rzuty, więc cała rozgrywka trwa 6 tur), wydłużaliśmy ją więc… do wyczerpania kafelków państw. Na szczęście w pudełku znajdziemy sporo znaczników punktów, więc spokojnie wystarczyło ich na dłuższą zabawę!


Kostki bystrzaka: Świat to gra, która wymaga już nieco wiedzy geograficznej. Do rozgrywki przyda się nam podstawowa znajomość różnych krajów świata. Oczywiście nie musi to być wiedza szczegółowa, ale dzieci powinny z grubsza kojarzyć kilka podstawowych informacji o danym kraju, chociażby mniej więcej orientować się w jego położeniu. Wiadomo, że mogą zdarzyć się mniej popularne kraje, ale w takich przypadkach, dzieciaki mogą uzupełnić swoją wiedzę. Podczas rozgrywki przyda się w pobliżu jakiś atlas geograficzny albo chociaż mapka świata, na której będziemy mogli wyszukiwać kraje. Moje dzieci podczas gry, kilka razy „zatrzymywały” rozgrywkę, aby dowiedzieć się więcej na dany temat i wyszukać informacje o państwie, które szczególnie je zainteresowało. Warto wspomnieć, że na kafelkach z krajami znajdują się obrazki przedstawiające kształt danego obszaru i dodatkowy obrazek „ciekawostka”, który sprawia, że dzieciaki pytają „A co to?”.

Rozgrywka jest szybka i dość emocjonująca. Nie raz zdarzało się, że kilkoro graczy chciało złapać ten sam kafelek! W grze przydaje się refleks i logiczne myślenie, gdyż czasem nie uda się dopasować wszystkich obrazów z kostek i po prostu trzeba dobra ten kafelek, który przyniesie nam najwięcej punktów. Jedynie cena gry mogłaby być trochę niższa, ale otrzymujemy w niej solidnie wykonaną grę, która z pewnością zaowocuje poszerzeniem wiedzy geograficznej naszych dzieci.


Kostki bystrzaka: Świat to edukacyjna gra dla dzieci, dzięki której mogą one poszerzyć swoją wiedzę w zakresie geografii. Gra jest ładnie wykonana i ciekawa, gdyż oprócz wiedzy należy wykazać się w niej również sprytem oraz refleksem. Polecamy na wakacyjne wypady, gdyż naszym zdaniem świetnie sprawdzi się w podróży. Jest solidnie wykonana i ma proste zasady rozgrywki!


  • poszerza wiedzę geograficzną,
  • pozwala sprawdzić swoje umiejętności,
  • rozwija refleks,
  • szybka rozgrywka,
  • bardzo ładne wykonanie,
  • możliwość gry w 6 osób,
  • proste zasady rozgrywki.
  • podczas gry warto mieć w pobliżu mapę.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *