Planszowy Express

Planszowy Express #77

26 czerwca 2018 roku

Witaj w Planszowym Expressie! Przygotowaliśmy dla Ciebie najciekawsze wiadomości ze świata gier planszowych.

W tym tygodniu: Cytadela, Montana, Sherlook, Szybcy i Ścigani, Pandemic: Stan Zagrożenia, Century: Cuda Wschodu, Gremlins Inc., Mage Wars: Akademia, najpopularniejsze gry tygodnia na BGG i wiele innych.


Zajrzyjcie koniecznie do naszych najnowszych artykułów/recenzji:


Premiera: Cytadela (Galakta)

W grze Cytadela gracze korzystają z pomocy okolicznych mieszkańców, aby zdobywać złoto i budować dzielnice składające się na ich średniowieczne miasto. Na koniec wygrywa gracz, który zbuduje najbardziej oszałamiającą metropolię!

Wydana w 25 językach i nominowana do ogromnej liczby nagród gra Cytadela jest przez wielu uznawana za jedną z najlepszych współczesnych gier karcianych. Niniejsze wydanie zawiera postaci i dzielnice z oryginalnej wersji gry oraz dodatku, a ponadto wzbogacono ją o 9 nowych postaci oraz 12 kompletnie nowych dzielnic, które razem oferują graczom więcej możliwości niż kiedykolwiek wcześniej!


Premiera: Montana (Lacerta)

Połowa XIX wieku to czas, w którym na terenie Montany pojawiają się pierwsze stałe osady. Liczni poszukiwacze szczęścia przybywają w te okolice w swoich karawanach, z nadzieją na znalezienie zajęcia i lepszą przyszłość. Pracy jest pod dostatkiem dla wszystkich. Góry obfitują w cenne metale, a uprawa ziemi wymaga ogromnych nakładów pracy. Z biegiem czasu przybywa osad, a wraz z ich rozwojem rośnie zapotrzebowanie na różne towary. Aby wyprzedzić swoich konkurentów, musisz zatrudniać właściwych robotników w odpowiednim czasie, dostarczać dobra osadnikom i starannie planować rozwój swoich osad.

Montana to gra o prostych zasadach, oferująca graczom dużą swobodę w realizacji planu dojścia do zwycięstwa. Dzięki temu dobrze sprawdza się zarówno wśród osób rozpoczynających swoją przygodę z planszówkami, jak i wśród tych, którzy mają za sobą już wiele rozgrywek. Delikatna interakcja między graczami dostarcza emocji, a duża różnorodność akcji możliwych do wykonania powoduje, że szanse na zwycięstwo dla wszystkich graczy są wyrównane.


Premiera: Sherlook (Trefl-Kraków)

Na komisariacie był legendą. Nic nie mogło ukryć się przed jego sokolim wzrokiem. Nazywali go więc „Sherlook”. Był to detektyw z niezwykła zdolnością obserwacji. Czy dasz radę mu dorównać? Praca detektywa nie należy do łatwych. Wykonałeś zdjęcia miejsca zbrodni. Odszedłeś na chwilę by porozmawiać z porucznikiem, a gdy wróciłeś – katastrofa! Nowy rekrut narobił bałaganu! Czy będziesz w stanie dostrzec różnice pomiędzy dwoma zdjęciami?

Gra polega na tym, że każda para fotografii miejsca zbrodni jest prawie identyczna. Zdjęcia różnią się bowiem kilkoma malutkimi szczegółami, które są pokazane na odwrocie kart. Twoim zadaniem jest  znalezienie liczby różnic pomiędzy dwoma obrazkami miejsca zbrodni.


Premiera: Szybcy i Ścigani (Board&Dice)

Szybcy i ścigani to szybka, dynamiczna i emocjonująca gra, w której wszyscy gracze jednocześnie próbują swoich sił, wcielając się w rolę uciekinierów lub ścigających. Ta niewielka ale genialna gra sprytnie oddaje klimat pościgu, w którym obie strony czują intensywną presję…dorwania uciekinierów lub ucieczki przed policją!

Zadaniem uciekinierów jest odpowiednio dokładać kafle miasta, aby jak najszybciej zebrać worek z kasą, klucz i mapę, a następnie ukryć się w swojej kryjówce przed ścigającą ich policją! Wszystko to trzeba jednak robić szybko! Policja tylko czeka na Wasz błąd!

Zadaniem ścigających jest jak najszybsze dorwanie uciekinierów zanim dotrą do swojej kryjówki. Nie jest to proste, należy wykazać się dobrą spostrzegawczością odpowiednio oznaczając kafle miasta, podczas gdy uciekinierzy cały czas dokładają kolejne!


Zapowiedź: Pandemic: Stan Zagrożenia (Lacerta)

Stan Zagrożenia – to trzeci dodatek do kooperacyjnej gry planszowej Pandemic. W dodatku znaleźć można pięć nowych kart postaci, siedem nowych wydarzeń i trzy moduły do wprowadzenia w przebieg rozgrywki:

 • Hinterlands Challenge – wprowadza do gry zwierzęta, które przenoszą na ludzkość nowe choroby.
 • Superbug Challenge – piąta choroba daje się we znaki. Szczepionkę można wynaleźć dopiero po znalezieniu lekarstwa. Pozbycie się tej choroby stanowi dodatkowy warunek zwycięstwa.
 • Zmienna trudność Pandemica – wprowadza do gry nowe karty, które losowo utrudniają rozgrywkę, czyniąc grę ciekawszą i bardziej wymagającą!

Premiera dodatku w lipcu 2018 roku


Premiera: Century: Cuda Wschodu (Cube Factory of Ideas)

Wieki temu, korzyści płynące z handlu przyprawami napędziły poszukiwania nowych szlaków handlowych. Podejmowano kolejne wyprawy, by przemierzać morza w nadziei na odnalezienie egzotycznych krain, bogatych w drogocenne, aromatyczne dobra. Niektóre z nich rosły wyłącznie na tych indonezyjskich wyspach, a wartość najcenniejszych korzeni była wyższa niż ich waga w złocie.

Century: Cuda wschodu to kontynuacja Korzennego Szlaku, a zarazem w pełni samodzielna gra. Przenieś się do czasów wielkich przygód, możliwości i bogactwa. Przemierzaj morza i oceany ku egzotycznym cudom. Reprezentuj swój naród jako kupiec i kapitan, dąż do kontroli ziem ku chwale i zyskom. Rozpocznij przygodę na Dalekim Wschodzie!


Zagramw.to: Gremlins Inc. (Czacha Games)

W grze karcianej Gremlins Inc. gracze wcielają się w rolę samolubnych i skorumpowanych gremlinów, którzy dążą do osiągnięcia największego przestiżu za wszelką cenę poprzez realizację własnych projektów. To gra pełna strategii oraz złośliwości, gdzie zakłócanie i burzenie projektów innych graczy jest podstawą zwycięstwa!

Link do kampanii gry na zagramw.to


Premiera: Mage Wars: Akademia (Games Factory)

Mage Wars jest dynamiczną grą strategiczną o pojedynkach magów. Gracze wcielają się w rolę potężnych czarowników, wkraczających na arenę do walki o supremację. Mage Wars jest unikatowym, łamiącym schematy pomysłem, łączącym w sobie najlepsze elementy dynamicznych karcianek oraz taktycznych gier z miniaturkami.

Gracze budują swoją własną oryginalną księgę zaklęć, wybierając z ponad 130 dostępnych zaklęć. Ta gra nie ma kolekcjonerskiego charakteru – każdy ma równy dostęp do tych samych czarów. W rozgrywce nie występuje też losowe dociąganie kart – gracze samodzielnie wybierają, które czary chcą rzucić i kiedy chcą to zrobić. W ten sposób udało się zapewnić Mage Wars równocześnie bezprecedensowy poziom strategii i taktyki.


Gry, które w zeszłym tygodniu zyskały największą popularność:

 1. Century: Cuda Wschodu – skok z 4757 na 3929 miejsce, obecnie 3522.
 2. The Island of El Dorado skok z 5056 na 4394 miejsce, obecnie 3836.
 3. Ganz schön clever – skok z 1269 na 1152 miejsce, obecnie 1086.
 4. Space Base – skok z 1839 na 1684 miejsce, obecnie 1599.
 5. Welcome To… skok z 2383 na 2190 miejsce, obecnie 860.

Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie gry jak: Horror w Arkham LCG – Zapomniana Era, Władca Pierścieni LCG: Dzicz Rhovanionu, Horror w Arkham LCG – Nici losu, Dobble Plaża, Wojownicy Midgardu: Mroczne Góry, Wojownicy Midgardu: Valhalla, Tajniacy XXL, Czarne historie: Śledztwo, Czarne historie #10, Trefle, Projekt miasteczko, X-Wing: TIE Reaper, X-Wing: Renegaci Sawa
 • Roll Player: Potwory i sługusy (Ogry Games) – premiera w październiku 2018 roku, 
 • Strażnicy XOBOS (Imagine Realm) – premiera w grudniu 2018 roku,
 • Karciane Podziemia: Las Cieni (Czacha Games) – już w sierpniu 2018 roku wystartuje kampania (prawdopodobnie na wspieram.to),

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.


Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *