Planszowy Express

Planszowy Express #55

Planszowy Express 55

20 stycznia 2018 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was najświeższe wiadomości ze świata gier planszowych.

Jak zawsze zapowiedzi i premiery: Projekt Gaja, Valhalla, Nemesis, Walking Dead: All Out War, Altiplano, Page Quest, Łowcy Kryształów, Cytadela, Kingdomino: Age of Giants, CTHULHU: Rise of the Cults i inne.


Zajrzyjcie koniecznie do naszych najnowszych recenzji:

Recenzja #88 Keyflower

Keyflower to gra, w której podczas czterech pór roku będziemy rozbudowywać swoją wioskę poprzez licytację kafli oraz wysyłanie robotników do pracy. Tytułowy statek „Keyflower” przewiezie nas do małej osady, która dzięki naszym wysiłkom może stać się wielkim miastem.

Recenzja #89 Słońce i Księżyc

„Słońce i Księżyc” to nietypowa gra karciana z niestandardowymi kartami. Będziemy tutaj budowali własny, jak i przeciwnika obszar z kart, na których będzie wschodziło tytułowe słońce i księżyc. Czy pojawiające się zaćmienie i spryt pozwolą ci osiągnąć zwycięstwo?

Recenzja #90 Rising 5: Runy Asteros

Rising 5: Runy Asteros to gra kooperacyjna, której akcja dzieje się gdzieś na odległej planecie zwanej Asteros. Pewien mędrzec o imieniu Orakl w obliczu zagrożenia postanowił wezwać agentów od zadań specjalnych. Ich misją jest próba zamknięcia portalu, zanim będzie za późno. Czy jako drużyna podołacie temu zadaniu?


Projekt Gaja (wyd. Games Factory)

Projekt Gaja właśnie trafiła do sklepów – już teraz możecie zaopatrzyć się w swój upragniony egzemplarz tej wspaniałej zaawansowanej gry kosmicznej. Czym jest Projekt Gaja? Otóż jest to duchowy następca, a zarazem udoskonalona wersja znanej i bardzo popularnej gry „Terra Mystica”. Tym razem przyjdzie nam eksplorować kosmos, celem ekspansji naszej rasy i przekształcania najróżniejszych planet w zdatne do życia. Zadanie to jednak nie jest takie proste. Na początku musimy skopić się na rozwoju naszej rasy, by następnie efektywnie i efektownie korzystać z zdobytych ulepszeń. Gra należy do kategorii gier zaawansowanych. Poniżej naszej pierwsze wrażenia z rozgrywki dwuosobowej:

Nie grałem nigdy w Terre Mystice, ale już teraz wiem że Gaja to najtrudniejsza i najprzyjemniejsza gra z jaką miałem do tej pory do czynienia. Głębia jest tutaj ogromna, kombinowania tyle że czacha dymi, a same zasady napisane bardzo dobrze. Chociaż gry nie tłumaczy się lekko. Już teraz czuję się jest to mój murowany top 1 planszówek. Ciężko po pierwszej partii oceniać regrywalnośc, ale przyjrzałem się wszystkim rasom i dużej zmienności w setupie, że łatwo wyciągnąć tylko jeden zasadny wniosek – gra wystarczy na nieskończone godziny. Projekt Gaja to gra kompletna. Dodam jeszcze, że pudełko jest dość duże i ciężkie, ale wynika to z ogromnej liczby elementów. Pudełko jest wypełnione po brzegi, że czasami aż ciężko domknąć pokrywę. W tym przypadku wiemy za co płacimy.


Valhalla (wyd. Gry Planszowe u Wookiego)

Chyba już każdy planszówkowicz słyszał o pewnej akcji marketingowej, pewnego znanego człowieka, który zajmuje się recenzowaniem gier planszowych na youtubie. Tą osobą jest oczywiście Łukasz Woźniak znany bardziej jako „Wookie”. Wystartował on właśnie z kampanią swojej nowej gry na nowej platformie do wspierania autorskich projektów gier planszowych „zagramw.to”, która również została założona przez niego.

Już teraz możemy pogratulować Łukaszowi, gdyż kwota, którą udało mu się uzbierać jest ogromna i na ten moment przekroczył próg 200 000 zł, a do końca zaplanowanej kampanii pozostało jeszcze 27 dni. Jeśli jest tutaj jeszcze jakaś osoba, która nie słyszała o Valhalli, to poniżej możecie znaleźć klimatyczny trailer, a pod nim link do kampania na portalu zagramw.to, gdzie dowiecie się więcej o samej grze.

Link do kampanii gry na portalu zagramw.to – kliknij tutaj


Nemesis (wyd. Rebel i Awaken Realms)

Kolejna gra polskiego autorstwa, która tym razem wystartowała na globalnej platformie do wspierania gier „Kickstarter”. Autorem tej gry jest coraz bardziej znany na świecie – Adam Kwapiński. Mowa oczywiście o grze Nemesis, która przeniesie nas w klimaty Obcego. Jest to kooperacyjna gra typu „survival horror” i została przeznaczona dla od 1 do 5 graczy. Jej głównym motywem jest blef i zdrada, a przygoda odbywająca się w tle jest pełna niebezpiecznych spotkań i nierzadko trudnych decyzji. W Nemesis gracze wcielą się członków załogi statku kosmicznego, który po wykonaniu swojej misji obrał kurs powrotny na ziemię. Nikt jednak nie przewidział, że pewne wydarzenia nieco skomplikują całą sytuację.

Poniżej bardzo klimatyczny teaser gry:

Gra uzbierała już niewyobrażalną sumę, zobaczcie sami:

Link do kampanii gry Nemesis – kliknij tutaj


The Walking Dead: All out War (wyd. Czacha Games)

YouTube Video Preview

Dla fanów i miłośników zombi oraz serialu „The Walking Dead” mamy bardzo dobrą informację. Prawdopodobnie doczekamy się polskiej edycji figurkowej gry bitewnej na podstawie mniej znanego w Polsce komiksu, o tym samym tytule co wcześniej wspomniany serial. Tym razem kampania gry na platformie wspieram.to.

Jest to gra bitewna typu „pojedynek” przeznaczona dla 1 do 2 graczy. W grze wcielimy się w małą grupkę ocalałych ludzi, którym przyszło żyć w świecie zdominowanym przez wirusa, który przemienił normalnych ludzi w hordy zombi. Aby przetrwać, będziemy musieli szukać broni, amunicji, leków i przede wszystkim żywności. Osoba, której uda się zebrać najwięcej niezbędnych towarów – wygrywa. Gra podstawowa będzie zawierała kilka scenariuszy, a kolejne pojawią się w planowanych dodatkach. Pojawią się w nich także kolejne postaci znane z tego uniwersum.

Link do kampanii na wspieram.to – kliknij tutaj


Altiplano (wyd. Baldar)

Od jakiegoś czasu wiemy, że wydawnictwo Baldar wyda dla nas polską wersję gry Altiplano. Jest to gra oparta na mechanice „bag building”, czyli budowania swojego worka, z którego będziemy dociągali pewne elementy. Podobna mechanika pojawiła się w bardzo znanej i lubianej przez wielu grze Orlean. Wydarzenia z gry zostały umiejscowione w południowo-amerykańskich wyżynach Andów, a jej głównym motywem będą same Alpaki. Zwycięstwo będziemy mogli osiągnąć na wiele różnych sposobów – czekamy z niecierpliwością.

Premiera gry w II kwartale 2018 roku


Page Quest (wyd. Board&Dice)

Page Quest (1)

Twórcy gry typu Print and Play „A4 Quest” postanowili rozszerzyć zakres swojej działalności i pracują nad nieco większym projektem, którego nazwa to Page Quest. Jeśli dobrze przyjrzeliście się bardzo ładnie ilustrowanej okładce, to mogliście zobaczyć napis „Season 1”, a to jednoznacznie wskazuje na fakt, iż gra będzie podzielona na kolejne następujące po sobie sezony. Gra za kilka tygodni pojawi się na platformie Kickstarter, ale już teraz wiemy, że będzie również dostępna w pełni zlokalizowana wersja dla polskich graczy. Mamy również informację, że gra będzie posiadała comiesięczną aktualizację (minimum 6 miesięcy), także czeka nas sporo dobrej i wciągającej zabawy. Tym razem nacisk będzie położony bardziej na samą historię. Oczywiście gra będzie wydawana w wersji Print and Play, także ostrzcie swoje nożyczki już teraz.

Page Quest (2)


Łowcy Kryształów (wyd. Fox Games)

W grze Łowcy Kryształów wcielicie się w górniczego magnata, który będzie rekrutował najemników, wykorzystywał ich umiejętności, a wszystko po to, by zbierać unikalne artefakty. Musisz jednak cały czas stać na baczności i obserwować swoją konkurencję, gdyż ona tylko czeka, aż powinie ci się noga. Nie chciałbyś chyba stracić sprzed nosa cennych skarbów.

Gra została przeznaczona dla od 2 do 4 graczy. Gra w ubiegłym roku ufundowała się na platformie Kickstarter. Tym razem wydawnictwo Fox Games postanowiło wydać grę na lokalnym rynku. Gra posiada bardzo ciekawy mechanizm zwany „discard building”, sami się przekonacie niedługo jak on działa. Jednym z autorów gry jest sam Filip Miłuński, który jest również autorem bardzo lubianej przeze mnie gry Magnum Sal, także mam wobec niej dość duże oczekiwania.

Find unique artifacts, recruit crafty mercenaries and collect rare crystals before cave-in!

Premiera gry w styczniu 2018 roku


Cytadela (wyd. Galakta)

cytadela2_box_korona

Jedną z pierwszych gier planszowych, z którymi miałem do czynienia była właśnie stara edycja gry Cytadela. Miała ona duży wpływ na ogólny rozwój mojego zainteresowania grami planszowymi w ogóle. Tym razem wydawnictwo Galakta postanowiło oddać w nasze ręce nową edycję tej wspaniałej gry. Ulepszona grafika oraz mnóstwo nowych elementów sprawia, że jest to tytuł, który z pewnością wyląduje w mojej kolekcji. Sami zobaczcie jakie to piękne:

cytadela8_fan_2

W grze będziemy wcielać się na zmianę w najróżniejsze postaci, takich jak króla, zabójcę, złodzieja, czarodzieja i wielu innych. Każdy z nich posiada unikatową zdolność, którą będzie należało umiejętnie wykorzystać. Jest to gra blefu, spisków i zdrad, a naszym celem jest wybudowanie najwspanialszego średniowiecznego miasta. Ponoć nowa edycja przeszła nie tylko lifting graficzny, ale również mechaniczny. Jestem bardzo ciekawy zmian i czekam z niecierpliwością.

cytadela8_fan_1

Premiera gry w I połowie 2018 roku


Kingdomino: Age of Giants (wyd. Games Factory)

W sieci ukazały się właśnie pierwsze informacje o dodatku do wspaniałej i bardzo popularnej gry Kingdomino. Dodatek wprowadzi do gry nowe mechaniki oraz tytułowych gigantów, dzięki którym będziemy mogli zdobywać punkty na zupełnie nowe sposoby. W dodatku otrzymamy nowe kafelki, które będą mogły zostać również wykorzystane w siostrzanej wersji Kingdomino – Queendomino. Dzięki temu rozszerzeniu otrzymamy także niezwykle przydatną wieżę do dozowania kolejnych płytek, a także zamek i króla dla piątego gracza.

Data premiery – bliżej nieokreślona


CTHULHU: Rise of the Cults

Na platformie wspieram.to trwa również kampania gry CTHULHU: Rise of the Cults. Gra w ubiegłym roku wystartowała ze swoją kampanią na platformie Kickstarter i ufundowała się trafiając w ręce zainteresowanych. Tym razem mamy szansę otrzymać w pełni zlokalizowane wydanie. CTHULHU: Rise of the Cults to gra strategiczna przeznaczona dla 1 do 4 graczy. Podczas rozgrywki wcielimy się w jeden z kultów, będziemy odprawiali rytuały, miażdżyli naszych wrogów, siali szaleństwo, a wszystko po to by spełnić oczekiwania Przedwiecznych. Autorem gry jest Krzysztof Wolicki, twórca m.in. „Pana Lodowego Ogrodu”.

Link do kampanii na portalu wspieram.to – kliknij tutaj


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność

 1. Projekt Gaja skok z 96 na 76 miejsce, obecnie 70.
 2. Charterstone skok z 299 na 238 miejsce, obecnie 216.
 3. Dinosaur Island – skok z 940 na 749 miejsce, obecnie 704.
 4. Twilight Imperium: 4 edycja – skok z 159 na 137 miejsce, obecnie 119.
 5. Mythic Battles: Pantheon – skok z 876 na 764 miejsce, obecnie 721.

Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie takie gry jak: Gra o Tron: Gra karciana LCG – Królewski wiec.
 • Legendy polskie: Pan Twardowski – premiera gry w 2018 roku (wyd. Granna).
 • Batyskaf – premiera gry w 2018 roku (wyd. Granna).
 • Legendy polskie: Bazyliszek – premiera gry w 2018 roku (wyd. Granna).
 • Polis – premiera gry w 2018 roku (wyd. Granna).
 • Podaj hasło – premiera gry w 2018 roku (wyd. Granna).
 • Władca Pierścieni LCG: Dzicz Rhovanionu – premiera gry w 2018 roku (wyd. Galakta).
 • Gra o Tron: Gra karciana LCG – Piaski Dorne – premiera gry w I kwartale 2018 roku (wyd. Galakta).
 • Horror w Arkham: Gra karciana LCG – Blada Maska – premiera gry w styczniu 2018 roku (wyd. Galakta).
 • PpopCOOLturowy Quizz – premiera gry w styczniu 2018 roku (wyd. Fox Games).
 • Król Złodziei – premiera gry w marcu 2018 roku (wyd. Baldar).
 • Okey Dokey – premiera gry w II kwartale 2018 roku (wyd. Baldar).

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na FacebookuFacebook Pulub nas

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *