Planszowy Express

Planszowy Express #95

Witaj w Planszowym Expressie! Przygotowaliśmy dla Ciebie najciekawsze premiery i zapowiedzi gier planszowych z ostatnich kilku dni.

W tym tygodniu: Karczma pod Pękatym Kuflem, Brzdęk: Ekspedycje po Złoto i Pajęczyny, Brzdęk: Mokra Robota, Brzdęk: Klątwa Mumii, Minerały, Ryzyk Fizyk: Edycja Familijna, Sonar, Star Realms: Colony Wars, Jungle Boogie, Żelazna Kurtyna, Ostatni Bastion, Na skrzydłach: Ptaki Europy, Black Angel, Wsiąść do Pociągu: Kolekcja Map 7 – Japonia i Włochy, Nanty Narking, Jagged Alliance oraz Blood of the Northmen.

Na naszym blogu znajdziesz zawsze najciekawsze gry planszowe! Zajrzyj na naszego FB


Karczma pod Pękatym Kuflem (G3) – zapowiedź

Jest takie miejsce, gdzie człowiek przychodzi, zapomina o problemach, spotyka się ze znajomymi, a do gardła spływa złocista ambrozja!

Karczma pod Pękatym Kuflem – to zdecydowanie najlepsze miejsce, by spotkać się ze znajomymi!

Każdy z graczy wciela się w rolę gospodarza karczmy i stara się przyciągnąć do niej nowych gości, gotowych do wyzbycia się gotówki. Tylko w ten sposób uda się zgromadzić wystarczająco dużo pieniędzy na rozbudowę karczmy tak, aby w przyszłości stała się atrakcyjna także dla szlachciców i zapewniła prowadzenie najlepszej z karczm – Pod pękatym kuflem.

Tylko w co inwestować? Dodatkowych stołów nigdy za wiele, ale może lepiej rozbudować magazyn z piwem? Oszczędzać? A może lepiej zarabiać, dbając o to, żeby piwo lało się strumieniami? W Karczmie pod pękatym kuflem gracze, aby wygrać, muszą odpowiednio wybierać kości i rozbudowywać talię zbierając w niej najlepszych pomocników i najbogatszych bywalców.

Premiera: listopad tego roku (nasz serwis obejmuje patronat medialny nad grą).


Brzdęk: Ekspedycje po Złoto i Pajęczyny (Lucrum Games) – premiera

Dzięki temu dodatkowi, urozmaicisz swoje przygody w świecie Brzdęku! Dwustronna plansza pozwoli Ci wcielić się w rolę górnika w kopalni złota oraz przeniesie Cię do krętych i pokrytych gęsta siecią lochów pajęczej królowej. Wraz z dodatkiem otrzymasz klimatyczne pionki graczy oraz znacznik przerażającej pajęczycy. Jeszcze więcej bogactw możemy spodziewać się odwiedzając Komnaty Pajęczej Królowej. Oczywiście sama wielka pajęczyca to tylko mit, typowe strachy na lachy. Nikt poważny nie wierzy w jej istnienie…

Czy warto zejść w pajęcze podziemia? Co w ogóle można tam znaleźć?

Dwustronna plansza: Na jednej z jej stron przenosimy się do opuszczonej krasnoludzkiej kopalni, gdzie powalczymy o resztki skrytych w niej złóż. W kopalni mamy do czynienia z mechaniką prostego area control – gracze, którzy wydobędą najwięcej złota nie tylko zarobią, ale także otrzymają bonusowe punkty na końcu gry. Druga strona mapy rzuca nas do labiryntów pajęczej królowej. Możecie się spodziewać mnóstwa sieci, które kryją nowe skarby, lecz ich wydobycie nie będzie proste.

Nowy artefakt: Więcej bogactw do zdobycia? Czemu nie? Alternatywne figurki graczy: utrzymane w klimatach górniczych. Figurka pajęczycy: kto powiedział, że w podziemiach zawsze musi grasować akurat smok? Plansza kramów: tak, nabywając 3 dodatki wchodzi się w posiadanie tyluż plansz kramów. Nie wiemy, co z nimi robić.

Dodatek w najniższej cenie dostaniesz tutaj


Brzdęk: Mokra Robota (Lucrum Games) – premiera

Dodatkowa dwustronna plansza na której czekają na Ciebie niebezpieczne zatopione komnaty. Czy wyposażysz się w akwalung, czy dasz beztroskiego nura w mroczną głębinę? Dzięki rozszerzeniu wzbogacisz talię o nowe karty, odkryjesz nieznane dotąd sekrety i… powalczysz ze Złotą Rybką!

Co znajdziecie w środku? 

Dwustronna plansza: Pełna zatopionych komnat, z których należy szybko wypływać pod groźbą utraty życia.  Chyba że wcześniej kupi się akwalung…Karty: 35 nowych kart, spośród których spora część pozwala na odrzucanie innych kart z ręki, co zwiększa kontrolę nad talią i dodaje opcji taktycznych. Nowe sekrety: Życie jest jak partyjka w Brzdęk – nigdy nie wiesz, co Ci się trafi. Z nowymi sekretami tym bardziej.

Złota rybka: Wszędobylski goblin czuł się samotny. Teraz jako cel spuszczania łomotu będzie miał towarzystwo w postaci nowej karty zawsze obecnego wroga. Plansza kramów: Dodatkowa planszetka pozwalająca elegancko umieścić w jednym miejscu wszystkie możliwe do zakupu towary.

Dodatek w najlepszej cenie dostaniesz tutaj


Brzdęk: Klątwa Mumii (Lucrum Games) – Premiera

Dostajesz w swoje ręce nową dwustronna planszę, a wraz z nią tonę nowych przygód zaklętych w kartach i sekretach. Uważaj na tytułową mumię, która klnie aż uszy więdną zaś zdobyte bogactwa rozsypuje w proch!

Czego się spodziewać po tym dodatku?

Dwustronna plansza: zbadaj piramidę albo zajrzyj do wnętrzności sfinksa. Obie mapy podzielone są na strefy, po których grasuje złowroga mumia. Grasuje i przeklina. Niektóre korytarze też są przeklęte. Generalnie dużo tutaj klątw.

40 nowych kart: a sporo z nich powoduje klątwy. Na szczęście niektóre też potrafią je odczyniać. Cuchnąca mumia: nowy permanentny wróg – kamrat Wszędobylskiego goblina. Przeklina, a jakże. Małe wiaderko żetonów klątw: które zmniejszają wasz końcowy wynik. Nie chcecie ich zbierać. Sekrety: czyli więcej skarbów do zdobycia. Boska figurka małpiego bożka: nie ufajcie małpiszonom, to nie jest żadna figurka. Tylko żeton, ale za to warty 10 punktów zwycięstwa! Plansza kramów: co by towary nie latały po całej planszy i nie irytowały mumii. Alternatywna figurka smoka: bo czemu nie?

Dodatek w najlepszej cenie dostaniesz tutaj


Minerały (IUVI Games) – zapowiedź

Małe arcydzieło wśród gier planszowych

Z przyjemnością informujemy, że w październiku 2019 roku Wydawnictwo IUVI wprowadzi na rynek wyjątkową grę planszową Minerały. Gra wpisuje się w popularny nurt abstrakcyjnych gier logicznych, które urzekają nie tylko świetnymi zasadami, ale także przepięknie wyglądają. Autorką gry i ilustracji jest Magdalena Śliwińska, absolwentka ASP w Katowicach.

Minerały to gra planszowa charakteryzująca się dbałością wykonania. Głównym elementem gry jest zestaw 118 pięknie zilustrowanych kafelków, z których gracze układają planszę i nowatorskie pionki do gry. Każdy z kafelków Minerałów jest niepowtarzalną grafiką, wykonaną tradycyjną, akwarelową techniką, zatopioną w akrylu. Zaś pionki dzięki swej specjalnej przyssawce pomagają eksplorować tajemniczy świat „Minerałów” bez burzenia struktury planszy.

Trójwymiarowa mozaika Minerałów tworzy wielokolorowe układy, a kształt planszy zależy wyłącznie od wyobraźni graczy. W trakcie rozgrywki gracze poruszają się po planszy, wydobywając fragmenty tej mozaiki, czyli tytułowe Minerały. Im bardziej rzadki i drogocenny Minerał, tym trudniej jest go pozyskać. Gracze mogą sobie to ułatwić korzystając z dostępnych Narzędzi, choć każde ich użycie kosztuje. Zdobyte Minerały gromadzą, by w odpowiednim momencie zamienić je na wartościowe Kolekcje. Gracz, który zgromadzi najcenniejsze skarby ziemi, zostanie zwycięzcą.

Niski próg wejścia i intuicyjne zasady sprawiają, że gra świetnie sprawdzi się w rodzinnym gronie jak i na stole wytrawnych graczy.

Sugerowana cena detaliczna: 149,95 PLN.

Premiera: koniec października 2019


Ryzyk Fizyk: Edycja Familijna (Egmont) – premiera

Ile razy w ciągu dnia dzięcioł uderza w drzewo? Znasz odpowiedź? Postaw pionek na swojej tabliczce. Myślisz, że ktoś inny wie lepiej? Postaw pionek na jego odpowiedzi.

Aby wygrać, nie musisz znać odpowiedzi, wystarczy, że dobrze obstawisz i zaryzykujesz w odpowiednim momencie!

W edycji familijnej zebrano pytania dostosowane do gry w rodzinnym gronie. Uproszczone zasady pozwolą bawić się nawet młodszym dzieciom.

Gra dostępna do kupienia w salonach Empik


Sonar (Fox Games) – zapowiedź

Sonar wykrył aktywność w głębinach oceanu, wróg się zbliża… Wszyscy na swoje stanowiska!

Sonar to gra, w której liczy się współpraca i przewidywanie ruchów przeciwnika. Każdy z graczy może wcielić się w rolę kapitana lub operatora radiowego. Drużyny mają za zadanie zatopić łódź podwodną przeciwników, przy okazji chroniąc przed tym samym swój okręt.

Tylko jedna łódź wynurzy się na powierzchnię…

Wiek graczy: 8+ lat

Cena detaliczna: 119,99 zł

Premiera: 16 października


Star Realms: Colony Wars (IUVI Games) – zapowiedź

Przejmij kontrolę nad koloniami.

Nowoodkryte światy zewnętrzne, bogate w nienaruszone złoża zasobów, są kuszącym kąskiem dla wszystkich tych, którzy pragną powiększyć swoją władzę. Rozpoczyna się zażarta walka o dziewicze terytoria. Czy przechytrzysz przeciwników i zwyciężysz w Colony Wars, czy też poniesiesz porażkę i na własne oczy ujrzysz, jak upada twoje gwiezdne królestwo?

Dodatek Colony Wars – zaprojektowany przez karcianych weteranów Dawida Kastle’a i Roba Doughrtey’ego – może być używany jako samodzielna gra dwuosobowa lub rozszerzenie do Star Realms, które pozwala włączyć do rozgrywki jednego albo dwóch kolejnych graczy.

To pudełko zawiera pełną dwuosobową grę: instrukcję oraz 128 kart, w tym 80 zupełnie nowych kart Talii Handlu.

Premiera: 17 października.


Jungle Boogie (Granna) – zapowiedź

Bohaterami gry są małpki i pchły.

Ta gra to prawdziwa uczta dla fanów gier logicznych. Podczas gry gracze wykonują proste czynności, ale myślenia jest przy tym dużo. Najlepsze określenie tej gry to “małpie szachy”. Fani gier logicznych będą ukontentowani.

Premiera: w połowie października.


Żelazna kurtyna (Fox Games) – zapowiedź

Niesamowita gra karciana dla dwóch osób, w której odpowiednio dobrana strategia i taktyka zadecyduje o losach Zimnej Wojny.

Wciel się w przywódców USA lub Związku Radzieckiego i poprowadź pojedynek między dwoma największymi mocarstwami na świecie. Sam zdecyduj, na czym zależy ci najbardziej: globalnej zagładzie czy pokoju na świecie.

Premiera: listopad 2019 roku


Ostatni Bastion (Rebel) – zapowiedź

Garstka bohaterów zebrała się razem, by ukraść potężne artefakty z rąk Złowrogiej Królowej. Bez nich władczyni – dotąd nieśmiertelna – pozbawiona jest części swojej mocy. Nie spocznie, póki nie odzyska tego, co jej odebrano. Ścigani przez arcymagów Złowrogiej Królowej, bohaterowie zostali zmuszeni do odwrotu. Powrócili do Bastionu Pradawnych Królów, którego murów muszą teraz za wszelką cenę bronić. Hordy wrogów nieustannie oblegają mury obronne. Utrzymanie cytadeli to trudne zadanie, jednak od niego zależą losy świata. Jeśli bastion upadnie, cała cywilizacja zostanie zmieciona, a na świecie zapanuje mrok…

Ostatni Bastion to kooperacyjna gra przygodowa – wszyscy uczestnicy współpracują, by wygrać, jednak dokonać mogą tego tylko razem. Podczas zabawy wcielamy się w śmiałków broniących Bastionu przed potworami Złowrogiej Królowej. Zwyciężymy, gdy pokonamy wszystkich wodzów hordy.

Planowana data premiery: październik 2019 r.


Na skrzydłach: Ptaki Europy (Rebel) – zapowiedź

„Rzuć na tacę” to sprytna gra kościana. Gra trwa określoną liczbę rund, zależną od liczby uczestników. Gracze starają się umiejętnie wykorzystywać kości i wywoływać reakcje łańcuchowe dzięki bonusom. Wyniki rzutów należy wpisywać na arkuszach gry, do obszarów w odpowiednich kolorach. Każde skreślenie czy wpisanie wyniku, przybliża gracza do zdobycia punktów, a tym samym do zwycięstwa. 

Pamiętajcie, że kości z niższymi wynikami niż wybrana, trafią na srebrną tacę, aby mogli z nich skorzystać przeciwnicy! Wygrywa gracz, który na koniec gry (po określonej liczbie rund), ma najwięcej punktów.

Uwaga: jeśli gracz nie ma towarzystwa, może zagrać sam. Celem jest wtedy zebranie możliwie jak największej liczby punktów.

Planowana data premiery: grudzień 2019 r.


Black Angel (Rebel) – zapowiedź

Zachowując się skrajnie nieodpowiedzialnie, ludzkość doprowadziła do wyczerpania naturalnych zasobów Ziemi, czyniąc ją planetą niemalże niezdatną do życia. W obliczu zbliżającej się zagłady, społeczności stanęły przed koniecznością zjednoczenia. Nadszedł czas, by zapomnieć o uprzedzeniach i różnicach; wymiana wiedzy i doświadczeń jest znacznie ważniejsza, zwłaszcza, gdy brak nam czasu.

W ten sposób światło dzienne ujrzał Black Angel – największy projekt w historii ludzkości. Pierwsza międzygalaktyczna fregata została zbudowana, by przenieść ludzki materiał genetyczny na najbliższą planetę o warunkach odpowiednich do życia. Statek będzie musiał przemierzyć długą drogę, a sama podróż może potrwać tysiące lat. Zapadła więc decyzja o tym, że jego załoga będzie składała się wyłącznie z robotów zarządzanych przez kilka niezależnych sztucznych inteligencji. Ta z nich, która okaże się najsprawniejsza, będzie nadzorowała proces adaptacji człowieka na nowej planecie.

Black Angel to gra oparta o mechanikę przydzielania pracowników. Podczas rozgrywki każdy z uczestników wciela się w jedną ze sztucznych inteligencji dowodzących grupą robotów. Naszym zadaniem będzie zarządzanie statkiem – bezpieczne poprowadzenie go w przestrzeni kosmicznej, odpieranie ataków z zewnątrz, wykonywanie niezbędnych napraw, a ostatecznie dotarcie prosto do celu. Za realizowanie tych zadań otrzymujemy punkty, które zostaną zsumowane na koniec gry.

Planowana data premiery: I połowa 2020 r.


Wsiąść do Pociągu: Kolekcja Map 7 – Japonia i Włochy (Rebel) – zapowiedź

Mknij superszybkim pociągiem, podziwiając spowitą mgłą górę Fuji, lub wybierz podróż tokijskim metrem, jeśli wolisz tętniące życiem aglomeracje. A może skusisz się na cieplejsze klimaty okolic Morza Śródziemnego? Możesz bez przeszkód podróżować wzdłuż Półwyspu Apenińskiego, a gdy Ci się znudzi, wskoczyć na prom, który zabierze Cię prosto na Sycylię lub do jednego z sąsiadujących państw.

Siódma odsłona bestsellerowej serii Wsiąść do Pociągu to dwustronna mapa, a więc dwa razy więcej zabawy!

Kraj Kwitnącej Wiśni

Mapa Japonii stawia graczy przed trudnym wyborem, bo niektóre trasy są zarezerwowane dla superszybiego pociągu i po utworzeniu na nich połączeń wszyscy gracze mogą z nich korzystać, aby zrealizować swoje bilety. Z drugiej strony gracze, którzy najbardziej przyczynią się do rozwoju tego projektu, zostaną nagrodzeni dodatkowymi punktami…

Włoskie prowincje

Ten dodatek zawiera również podzieloną na regiony mapę Włoch. Im więcej regionów połączysz, tym więcej dodatkowych punktów wpadnie na Twoje konto! Dodatkowo do gry dołącza nowy rodzaj połączeń promowych – ich budowanie będzie trudniejsze dzięki wykorzystaniu specjalnych kart Promów.

Planowana data premiery: 2020 r.


Nanty Narking (Phalanx) – premiera

Nanty Narking to gra planszowa w której główną rolę odgrywa spryt i przewidywanie. Wydarzenia w grze, osadzone głęboko w realiach wiktoriańskich, w atmosferze literatury Dickens’a i Doyle’a, nawiązują do prawdziwych oraz fikcyjnych postaci i miejsc w Londynie. W tym wszakże mieście rozgrywa się jej akcja. Dosyć łatwe zasady powodują, że jest to bardzo przystępna pozycja. 

Na początku każdy z graczy losuje dla siebie sekretną osobowość, która posiada określone warunki zwycięstwa – oznacza to, że nigdy nie możesz być pewien, co inni gracze muszą zrobić, żeby osiągnąć zwycięstwo, a czas ucieka i wypełniając swoje cele, musisz także przeszkodzić im w wygranej. Podczas rozgrywki zagrywamy karty i wykonujemy zawarte na niej polecenia, a gracze rozmieszczać będą na planszy swoich pomocników oraz budynki. Każda ze 132 zawartych w grze kart jest unikalna i przywołuje do życia postacie i miejsca, które występowały w wielu znanych książkach dotyczących tej epoki. 


Jagged Alliance (Underworld Kingdom) – wspieram.to

Jagged Alliance to taktyczna, kooperacyjna gra planszowa, oparta na kultowej grze komputerowej z lat 90. W czasie rozgrywki wcielamy się w grupę opłaconych najemników, którzy wyruszają na tropikalną wyspę Arulco, aby walczyć z władającą nią dyktatorką Deidranną – zwaną przez siły rebeliantów Złą Królową.

Przygotujcie się do każdej misji wybierając odpowiedni zestaw najemników, wyposażcie ich w jak najlepszy ekwipunek – zdobyty na wrogach lub zakupiony w korporacji A.I.M.,  zdobywajcie nowych sojuszników, uwalniajcie kolejne fragmenty wyspy z sił okupacyjnych, szkolcie rebeliantów, aby bronić zdobytego terytorium i zawsze miejcie oko na działania nikczemnych dowódców Deidranny.

Link do kampanii tutaj


Blood of the Northmen (Czacha Games) – Kickstarter

BLOOD OF THE NORTHMEN to najnowsza gra Carla Chudyka (Na Chwałę Rzymu, Innowacje, Impuls) przenosząca graczy na północ Europy w dzikie nordyckie krainy IX wieku.

Każdy z graczy kontroluje swój własny klan vikingów, posiadający unikalną zdolność. Gracze zagrywając kafelki z ręki wspólnie budują planszę, na którą wystawiają swoich wojowników. Każdy kafelek w grze jest zarówno elementem planszy, kartą z akcjami, jak i siłą w walce z przeciwnikiem.

W grze zdobywamy punkty zwycięstwa poprzez walkę z innymi klanami, a także poprzez zajmowanie strategicznych osad. Gra przepełniona jest negatywną interakcją i ogromną ilością strategii i kombinowania. Miłośnicy gier Chudyka będą nią zachwyceni

Link do kampanii znajdziecie tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *