Planszowy Express

Planszowy Express #28

23 sierpnia 2017 roku

Planszowy Express DL

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was

Wsiąść do Pociągu: Francja i Dziki Zachód, gra tygodnia na BGG, Catan: Morskie Legendy, Karciane Podziemia (premiera), Domek: Słoneczna 156, nowe wydawnictwo w Polsce – Helvetiq i CreativeMaker, które szuka dobrych gier.


Wsiąść do Pociągu: Francja i Dziki Zachód

Witamy w kolejnej odsłonie popularnej serii kolejowej! We Wsiąść do Pociągu: Francja gracze będą mieli okazję odwiedzić dwa regiony, które na stałe zmienią Twoje podejście do serii Wsiąść do Pociągu!

Dodatek Wsiąść do Pociągu: Francja to dodatek, który zmieni Twój sposób myślenia. Przez lata tworzyłeś połączenia kolejowe, a teraz… musisz najpierw wybudować tory! Mapa przeznaczona jest dla od 2 do 5 graczy i najważniejszym jej elementem jest planowanie ruchów z dużym wyprzedzeniem oraz blokowanie stawianymi torami tras sprzyjającym przeciwnikom. Dzięki temu każda partia będzie naprawdę wyjątkowa!

Dodatek Wsiąść do Pociągu: Dziki Zachód pozwala na budowanie sieci połączeń wyłącznie ze swojego rodzinnego miasteczka. Swoje wpływy możemy rozszerzać poprzez kontrolowanie miast wzdłuż wybudowanej wcześniej linii kolejowej. Mapa przeznaczona jest dla od 2 do 6 graczy i koncentruje się na rozbudowywaniu tras ze swojego miasta początkowego a także na odnalezieniu i przewiezieniu tajemniczego kosmity… Kto wie – może nawet przy okazji uda się rozwiązać słynną tajemnicę Roswell?


Gra tygodnia na BGG – The 7th Continenth

Grą tygodnia ponownie został 7 kontynent. Skok z 1510 miejsca na 704 w rankingu Board Game Geek.

Siódmy Kontynent to kooperacyjna gra planszowa o eksploracji z mechaniką przetrwania, inspirowana książkami przygodowymi, w których „jesteś bohaterem”. Na własną rękę lub w drużynie składającej się z maksymalnie czterech graczy, wyrusz w epicką przygodę i spróbuj zmierzyć się z klątwami, które zostały na ciebie rzucone podczas pierwszej wyprawy na kontynent.

Działaj w swoim własnym tempie, podróżując przez tajemniczą ziemię, tworząc kolejne kawałki obszarów poprzez dokładanie kolejnych ponumerowanych kart terenu i wydarzeń. Jeśli chcesz przeżyć wszelkie niebezpieczeństwa na siódmym kontynencie i zrzucić klątwę, będziesz musiał użyć wszystkich swoich umiejętności przetrwania, takich jak: tworzenie przedmiotów, polowanie i połów ryb celem zdobycia cennego posiłku, przystosowanie się do otaczającego środowiska, a także wydawać punkty doświadczenia do nabywania nowych umiejętności.

W przeciwieństwie do innych gier planszowych, The 7th Continent poprowadzi Cię przez wiele, niezapomnianych godzin przygody Gra zawiera prosty, ale skuteczny system zapisu, który pozwala szybko przerwać grę w dowolnym momencie, by następnie przygotować ją do następnej sesji, podobnie jak w grze wideo. Gra została sfinansowana przez Kickstarter dzięki 12 103 wspierającym.


Catan: Morskie Legendy

morskie_legendy_box_mini

Morskie legendy to opowiedziana w 4 rozdziałach historia Catanu, której akcja ma miejsce około 70 lat po dopłynięciu tam pierwszych osadników, gdy Catańczycy zajęli już większość wyspy i postanowili wsiąść na statki i poznać najbliższą okolicę.

Każdy z graczy wcieli się w przywódcę jednego z catańskich plemion, a w każdym rozdziale Rada Catanu powierzy im do wykonania inne specjalne zadanie. Oczywiście priorytetem jest dobro własnego plemienia i zwiększanie jego wpływów poprzez budowę kolejnych dróg i osad. Z drugiej jednak strony zlecenia od Rady Catanu wymagają dbania o wspólne dobro wszystkich osadników. Gracz, któremu uda się zachować najlepszy balans pomiędzy troską o interesy swojego plemienia a wypełnianiem zleceń od Rady, ma największe szanse na zwycięstwo w Morskich legendach.

morskie_legendy_setup

Premiera 30 sierpnia 2017 roku.


Szeryf z Nottingham – Wesoła Kompania

Wesoła Kompania to zestaw pięciu dodatków oraz wariantu dla sześciu graczy! Grając w sześciu będziemy mogli zamienić role Szeryfa, dwoma rolami Zastępców, którzy mogą decydować wspólnie o sprawdzeniu bądź przepuszczeniu danego handlarza.

Szmuglowanie jest bardzo emocjonującym zajęciem. Jeżeli chcemy podnieść nieco adrenalinę przy stole, to na pewno ucieszy nas fakt, że w dodatku znajdziemy 4 moduły dotyczące zmian w “towarach”:

  • Przepraw członka Wesołej Kompanii i ciesz się z jego specjalnych umiejętności,
  • Czarny Rynek, którego realizacja zapotrzebowania da nam dodatkowe monety,
  • Prawa zmieniające zasady gry, które Szeryf ustanawia w trakcie każdej rundy,
  • Specjalne Rozkazy przeszmuglowania pary legalnego i nielegalnego przedmiotu.

Premiera – październik 2017 roku (Rebel)


Domek: Słoneczna 156

Deweloper Rebel wspiera kreatywność, dając Wam do dyspozycji wiele dodatkowych pomieszczeń i narzędzi. Dzięki temu będziecie mogli wykorzystać doświadczenie płynące z poprzednich prób urządzenia wymarzonego domu i jednocześnie podnieść nieco poziom wyzwania. A to wszystko po to, aby nasz… ekhem… Wasz Domek był jeszcze piękniejszy!

Zaproś rodzinę i przyjaciół do nowego Domku. Wykorzystuj plany budowy, aby podnieść jego wartość. Zagraj w pojedynkę albo zaproś do gry piątego i szóstego gracza! Adres to Domek: Słoneczna 156!

Podstawowym atutem dodatku Domek: Słoneczna 156 jest obecność dodatkowych kart, żetonów i plansz pozwalających na rozgrywkę w od 1 do aż 6 graczy. Od teraz jeszcze łatwiej dostosujecie grę do ilości osób chętnych na rozgrywkę, a co najważniejsze – będziecie mogli potrenować konstruowanie w wariancie solo!

Premiera już w pierwszej połowie września 2017 roku


Karciane Podziemia – Premiera

Czujesz zew przygody… ale nie masz wolnych 4 godzin, ani ochoty na rozkładanie setek komponentów. Karciane Podziemia pozwolą ci wskoczyć od razu w wir przygód, wywarzać drzwi, turlać kostkami i w efektywny oraz efektowny sposób tłuc potwory. Poprzez możliwość użycia każdej karty na 4 różne sposoby (spotkanie/XP/umiejętność albo mikstura/przedmiot) całe doświadczenie plądrowania lochów zostało sprowadzone do kompaktowych rozmiarów. Możesz zwiedzać podziemia samodzielnie albo z przyjacielem. Smokowi i tak jest to obojętne – będzie zadowolony, gdy pożre was oboje! I nawet nie próbuj ratować, czy oszczędzić smoka – to zupełnie nie ta gra.

Karciane Podziemia to kooperacyjna gra dla 1 lub 2 graczy. Używając dwóch egzemplarzy gry możliwa jest rozgrywka 4-osobowa. Średnio gra zajmuje 30-45 min, ale często jest krótsza… gdy zostaniecie pokonani i pożarci przez monstra zamieszkujące podziemia. Recenzja gry na blogu Diceland już wkrótce.


Nowe wydawnictwo gier w Polsce – Helvetiq

Helvetiq Logo

Już we wrześniu na polskim rynku gier planszowych pojawią się gry prosto ze Szwajcarii.

Chodzi o wydawnictwo HELVETIQ, które projektuje i wydaje gry dla kasualowych graczy, a ich design jest czarujący w swej prostocie i niespotykanym wyglądzie. Historia wydawnictwa Helvetiq zaczęła się w 2008 roku. Jego założyciel Hadi Barkat postawił na proste, a zarazem wciągające gry, które będą łączyć pokolenia. Bardzo szybko zdobył szwajcarski rynek, sprzedając już w pierwszym roku działalności ponad 30.000 egzemplarzy swoich gier. Jak sami mówią: „Po Szwajcarii byliśmy ciekawi, czy to było tylko szwajcarskie zjawisko. Udaliśmy się do Belgii i USA i tam też pracowaliśmy. Teraz współpracujemy z dystrybutorami w ponad 15 krajach.” Teraz przyszła kolej na Polskę. Gry Helvetiq będzie dystrybuował zespół Vertimy, który pokochał te gry „od pierwszego zagrania”.

Na początku ukażą się trzy tytuły: Forest, Bandido–kompaktowe gry dla dzieci oraz Colorfox (jedna z wielu gier z kolekcji tzw. gier zapałczanych – matchboxów)


Wydaj swoją grę na Kickstarterze!

logo creative

Wydawnictwo Creativemaker zaprasza do współpracy wszystkich twórców gier planszowych.

Masz w domu prototyp gry planszowej, który leży w szufladzie i czeka na odkrycie? Może stworzyłeś już jakąś grę i grywasz w nią z rodziną lub ze znajomymi?  Albo właśnie pracujesz nad jakimś genialnym pomysłem i chciałbyś się nim podzielić ze światem? Nie czekaj!!! Skontaktuj się z nami, a być może to właśnie twoja gra podbije Kickstartera – największą na świecie platformę crowdfundingową. Co musisz zrobić żeby to właśnie Twoja gra została przez nas wydana? Przyślij do nas, na podany poniżej adres e-mail, krótkie nagranie video(max. 10 minutowe), w którym opowiesz nam o swojej grze.  Filmik powinien zawierać opis gry(tj. zarys tematyki, użyte mechaniki, liczba i wiek graczy), listę komponentów oraz  krótką prezentację rozgrywki. Do filmiku dołącz zrozumiale napisaną instrukcję lub skrócony opis zasad gry.  Jeśli nie możesz nagrać filmiku, wystarczy że prześlesz opis zasad gry. Nie wysyłaj nam swojego prototypu.

Pokaż w filmiku mocne strony swojego pomysłu! Pamiętaj, że na tym etapie gra nie musi być piękna tylko grywalna. Nieważne więc czy jako komponentów użyłeś guzików, własnoręcznie wykonanych pionków czy elementów z innych gier planszowych. Dla nas liczy się pomysł, a estetyka wykonania będzie dodatkowym atutem. Jeżeli zainteresuje nas twój filmik, a gra będzie spełniała nasze wymagania wydawnicze, skontaktujemy się z Tobą i poprosimy o przesłanie prototypu.

Już dziś spełnij marzenia o własnej grze planszowej, opowiedz nam o niej w filmiku i wyślij go na adres: kickstarter@creativemaker.eu

*Odpowiemy na każdy e-mail w ciągu kilkunastu dni od otrzymania filmiku.

Tutaj link do strony FB CreativeMaker


Szybkie info:

Kanagawa – dodruk Kanagawy pojawi się na początku września


Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na Facebooku

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *