Topki

Top 50 najciekawszych gier na GenCon50 – część 3.

MIEJSCA 10 1

Witam w trzyczęściowym artykule, w którym przyjrzymy się najciekawszym grom i dodatkom do gier, które pojawiły się na jubileuszowej 50-tej edycji GenConu, który odbył się w Indianapolis. Tytuły zostały wybrane na podstawie największej popularności. O każdej grze postaramy się napisać 2-3 krótkie zdania, celem przybliżenia danej pozycji. Ostatnia część i miejsca od 10 do 1.


Miejsce #10 First Martians: Adventures on the Red Planet

Pierwsi Marsjanie

Finałową część zestawienia otwiera polski akcent na GenConie – Pierwsi Marsjanie, gra Ignacego Trzewiczka. Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie to niezwykła opowieść o ludziach walczących o przetrwanie poza krańcem zamieszkałego dotąd świata. Ciąg misji składa się na dwie odrębne kampanie. Podejmij znaczące decyzje i zmierz się z ich konsekwencjami! Krok po kroku odkrywaj zwroty fabuły! W pudełku znajdziesz również sześć misji pojedynczych. Dobierz odpowiedni dla siebie poziom trudności i tryb rozgrywki. Kim chcesz dzisiaj być? Naukowcem, odkrywcą, inżynierem? Gra zapewnia ogromną regrywalność, a zarazem przedstawiona w niej historia jest zawsze spójna i zgodna z podjętymi przez graczy decyzjami. Jest to możliwe dzięki darmowej aplikacji, która towarzyszy graczom i wzbogaca ich doznania. Zawiera ona ponad 500 wydarzeń i przygód, a jej algorytm zawsze dobiera je w taki sposób, aby stworzyć spójną opowieść, dopasować grę do ich potrzeb i umożliwić maksymalne zatracenie się w fabule.


Miejsce #9 Codenames Duet

Codenames Duet to tak naprawdę Tajniacy w nieco zmodyfikowanej i przystosowanej do dwuosobowej partii, wersji. Przedstawiaj hasła, by spróbować zidentyfikować agentów, wśród wszystkich postaci na stole. Tym razem pracujecie wspólnie. Przygotowując grę, umieszczamy nasze słówka w siatce 5×5 – łącznie 25 słówek. W tej wersji, umieszczając kartę klucz w podstawce, obaj gracze widzą tylko swoją stronę. W ten sposób każdy z graczy widzi swoich trzech zabójców ukrywających się wśród cywili. Zielone symbole oznaczają karty agentów, 3 z nich są wspólne, natomiast zabójcy znajdują się w różnych miejscach (po trzech na stronę gracza). Musicie wspólnie ujawnić piętnastu agentów, nie ujawniając mordercy, ani zbyt wielu niewinnych osób postronnych. Na wszystko macie ograniczony czas.


Miejsce #8 Photosynthesis

Przepięknie ilustrowana i wykonana gra o florze z trójwymiarowymi elementami drzew. Witajcie w świecie fotosyntezy – zielonej grze planszowej. Odpowiadaj za rosnące drzewa i kształtuj stale zmieniający się las, a wszystko dzięki nasionom i odpowiedniej strategii. Zaopiekuj się drzewami przez cały cykl ich życia, począwszy od sadzonek, po rozkwit i dorodne drzewo. Zdobywaj punkty poprzez zbieranie energii słonecznej za pomocą liści. Starannie wybieraj miejsca na sadzenie, gdyż drzewa w cieniu są pozbawione światła, a tym samym uniemożliwiają zdobycie cennych punktów.


Miejsce #7 Cities of Splendor

spl02 sample Planszowe nowinki #7

To pakiet 4 dodatków do jednej z najpopularniejszych gier tzw. otwarcia (Gateway). Każdy z nich jest niezależny i można dołączyć do gry tylko jeden z nich lub wszystkie na raz. Dzięki temu wybierzemy najlepszy dla siebie  wariant, co jest bardzo ciekawe.

  • TWIERDZE: pierwszy mini-dodatek ma dodać więcej interakcji między graczami. Do tej pory mogliśmy tylko podbierać żetony i karty przeciwnikom, a także zgarnąć szybciej arystokratów na których polowali nasi przeciwnicy, a teraz będziemy mogli spowolnić naszych przeciwników i przyśpieszyć nasze akcje.
  • MIASTA: drugi ma dodać miasta, które zastąpią arystokratów, na których będziemy umieszczać różne elementy.
  • PLACÓWKI HANDLOWE: trzeci z nich wnosi do gry planszetki gracza, które będą pozwalały nam używać specjalnych mocy oraz zmodyfikują nieco zasady samej gry, po zebraniu określonych kart.
  • ORIENT: ostatni, czwarty dodatek wnosi zupełnie nowe karty ze specjalnymi zdolnościami, które na początku należy wtasować do podstawowych kart i rozłożyć je jak zawsze, pozwolą nam one na nowe strategie podczas gry.

Miejsce #6 Sagrada

Sagrada to gra o wyjątkowej mechanice draftu kości. Tak! Draftujemy kości. Dzięki handlowi będziemy mogli zaprojektować swoje witrażowe dzieło. Każdy z graczy stara się zbudować swoje witrażowe okno, poprzez stworzenie siatki kości na planszy (kości reprezentują szkło). Jednak nie będzie to takie proste, gdyż na naszych płytkach znajdą się różne ograniczenia. Najważniejsza zasada mówi, że podobne kości nie mogą się znaleźć nigdy obok siebie. W grze istnieją również specjalne narzędzia, które naginają podstawowe zasady gry. Rozgrywka jest przeznaczona dla od 1 do 4 graczy i trwa około 30 minut. Czy zostaniesz sławnym projektantem witraży w Barcelońskiej Sagrada Familia?

Sagrada Gameplay


Miejsce #5 Ex Libris

 

W Ex Libris wcielasz się w postać kolekcjonera rzadkich i cennych książek w rozwijającej się wiosce gnomów. Niedawno burmistrz i Rada Miejska ogłosili otwarcie dla Wielkiej Biblioteki oraz prestiżową posadę, którą zamierzają przyznać najbardziej wykwalifikowanym mieszkańcom wioski! Aby zachwycić konkurencję, musisz rozszerzyć własną bibliotekę, wysyłając zaufanych asystentów do wioski, by ci znaleźli najbardziej imponujące tomy. Źródła najlepszych książek są rzadkie, a więc musisz pokonać swoich przeciwników, by je zdobyć. Masz tylko tydzień przed oficjalną wizytacją burmistrza, który przyjrzy się twojej bibliotece. Burmistrz to ciężki orzech do zgryzienia, gdyż posługuje się specjalną listą kontrolną, na której znajduje się kilka kryteriów, w tym: stabilność półek, porządek alfabetyczny i różnorodność. Musisz wystrzegać się ksiąg, które rada wskazała jako księgi zakazane. Planuj mądrze i taktycznie (możesz użyć nawet magii), bądź sprytniejszy od przeciwników, a zostaniesz Wielkim Bibliotekarzem.


Miejsce #4 Mountains of Madness

mountains of madness Games box

Rok 1931, twoja ekspedycja naukowa odkrywa nowe i intrygujące pasmo górskie na środku bieguna polarnego na Antarktyce. W tych trudnych warunkach przetrwanie zespołu zależy od zdolności do komunikowania się ze sobą i koordynowania wysiłków, w celu pokonania każdej przeszkody – a to, co odkryjesz po drodze na szczyt, mocno zniszczy twoją psychikę. Czy będziesz w stanie podejmować racjonalne decyzje pomimo szaleństwa? Gra jest oparta na prozie H.P. Lovecrafta „At the Mountains of Madness” czyli „W górach szaleństwa” i jest to pozycja kooperacyjna, przeznaczona dla od 3 do 5 graczy, trwająca około 60 minut.


Miejsce #3 Pandemic Legacy: Season 2

Świat prawie się skończył 71 lat temu…

Zaraza pojawiła się znikąd i zniszczyła świat. Większość ludzi zmarła w ciągu pierwszego tygodnia. Nic nie mogło tego powstrzymać, po mimo tego, że cały świat robił co mógł. Przez ostatnie trzy pokolenia, ostatnie kolonie ludzkości żyły na morzach, na pływających statkach zwanych „havens”. Teraz niewielka grupa wyrusza na ląd. Co pozostało po dawnym świecie? Tego nie wiemy. Pandemic Legacy: Sezon 2 to epicka gra kooperacyjna dla 2 do 4 graczy. Po dziś dzień sezon pierwszy, który wbił się szturmem na pierwszą pozycję rankingu Board Game Geek – nadal piastuje pierwszą pozycję. Czy Sezon drugi będzie godnym następcą?


Miejsce #2 The Grimm Forest

Witamy w lesie Grimm, gdzie odbywa się właśnie epicki konkurs na budowę domów. Lecz nie jest to zwyczajna konkurencja, gdyż będą nas obserwować wszystkie znane postacie z bajek i czasami wyciągną do nas pomocną dłoń. Który z graczy skorzysta z przebiegłości Robin Hooda? A może zadowoli cię czarna magia Złej Królowej? Dzięki swoim umiejętnościom, narzędziom i kilku stosom materiałów, staniesz w wyzwaniu wybudowania 3 domów i zdobycia tytułu Królewskiego Budowniczego. Gracze mogą korzystać z przebiegłych sztuczek, o których dowiedzieli się z wielu książek o dziecięcych opowieściach, które rozsiane zostały po całym kraju. Gra prezentuje się doskonale, grafiki zachwycają, a trójwymiarowe elementy domków zapierają dech w piersiach. Na deser otrzymujemy figurki budowniczych. Bez wątpienia jest to jedna z najpiękniejszych gier ostatnich lat.


Miejsce #1 Whistle Stop

W Whistle Stop udasz się na zachód i będziesz prowadził i zarządzał firmą inwestycyjną na rynku kolei. Może się wydawać, że temat został już wyeksploatowany do granic możliwości i jest mało prawdopodobne, że można wymyślić jeszcze coś nowego.  A jednak. Whistle Stop to gra niezwykle wciągająca i niepowtarzalna. Będziesz tworzył połączenia kolejowe, dostarczał cenne towary do rozwijających się miast. Sieć kolei będzie zawiła, a to jak wykorzystasz swoje cenne zasoby węglowe – będzie zależeć tylko od ciebie i zadecyduje o twoim zwycięstwie. Musisz optymalizować swoje działania, gdyż konkurencja nie śpi i tylko czeka na twój błąd. Gra pozwoli na wzajemne blokowanie się.


Poprzednie części zestawienia:

Część 1 – kliknij tutaj.

Cześć 2 – kliknij tutaj.


Jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na Facebooku

like 512 300x300 Planszowe nowinki #27


Ciekawe serie na blogu:

Planszowe nowinki – najświeższe informacje ze świata gier planszowych.

Notowanie BGG wraz z analizą i porównaniem.

Bardzo ciekawe recenzje ze świetnymi zdjęciami elementów.

Obserwujemy Kickstarter – wszystkie najciekawsze  tytuły, które pojawiają się na KickStarterze.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *