Artykuły i ReportażeInneTopki

Top 25 – gry planszowe dla dzieci pomocne w nauce matematyki

Matematyka. Królowa nauk, czy zmora śniąca się po nocach uczniom? Jak sprawić, żeby dzieci polubiły matematykę i nie miały z nią problemów? Jak rozwijać wyobraźnię matematyczną i pokazać dzieciom, że matematyka wcale nie jest taka zła, a może być nawet interesująca i przyjemna? Jak sprawić by matematyka stała się bardziej „przyjazna” i że wcale nie trzeba mieć ścisłego umysłu, aby ją zrozumieć i polubić? Zapraszamy do zapoznania się z naszym postem.


Od dawna wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Wprowadzenie różnych zagadnień za pomocą gier planszowych daje świetne efekty. Już po kilku rozgrywkach zauważymy różnicę, a nasze pociechy nauczą się wielu nowych rzeczy „przy okazji” świetnej zabawy.

Matematyka nie należy do najbardziej lubianych przez dzieci przedmiotów w szkole. Nawet jeżeli dziecko początkowo podchodzi do niej z pozytywnym nastawieniem, z upływem lat traci entuzjazm. Jak sprawić, żeby dziecko nie miało kłopotów z matematycznym myśleniem? Jak wprowadzić matematykę wizualną, którą można nie tylko zrozumieć, ale również zobaczyć i poczuć?

My, jako rodzice możemy pomóc naszym dzieciom polubić liczenie i sprawić, że nie będzie stanowiło dla nich żadnego problemu. Możemy połączyć przyjemne z pożytecznym, spędzić czas w rodzinnym gronie jednocześnie przekazując dziecku wiedzę w bezbolesny sposób.

Po co tak naprawdę uczymy się matematyki? Musimy pokazać naszym dzieciom, że jest ona wszędzie, korzystamy z niej każdego dnia. Według książki „Gen Liczby” autorstwa Małgorzaty Skury i Michała Lisickiego: „Matematyka pozwoli zrozumieć wiele aspektów życia. Pomimo precyzji i ścisłych reguł (w końcu to nauka ścisła) matematyka to też twórcza dyscyplina, wymagająca elastycznego podejścia, chodzenia bocznymi ścieżkami. To też okazja do wymyślania, a potem weryfikowania swoich pomysłów, zmienia ich, rozwijania, łączenia z innymi.”

Jakie gry matematyczne wybierać dla naszych dzieci?

Osobiście nie lubię gier typowo matematycznych. Takich, które zawierają suche przykłady i polegają na dopasowaniu wyniku do działania. Mam wrażenie, że odstraszają one dzieci i kojarzą się nie z przyjemną zabawą, ale właśnie ze zwykłym wkuwaniem. Najbardziej polecam gry, w których liczenie jest tylko dodatkiem do świetnej zabawy. Nie stanowi celu samego w sobie, ale jest niezbędne do przeprowadzenia rozgrywki.  Grając w takie gry, dziecko nawet nie zorientuje się, że się czegoś uczy. My spędzimy miło czas, a nasze dzieci przy okazji poznają zagadnienia takie jak dodawanie, odejmowanie czy mnożenie i dzielenie. Dodatkowo – grając w gry, uczymy najmłodszych logiki, strategii, koncentracji i cierpliwości (więcej o korzyściach, jakie przynosi granie w gry planszowe w naszym poście 20 gier planszowych w duchu Marii Montessori).

Od czego zacząć granie z dziećmi?

Zacznijmy od nauki podstawowych pojęć. W książce „Łatwa matma” autorstwa Anne Lene Johnsen oraz Elin Natas możemy przeczytać:  „Dobre rozumienie pojęć sprawia, że jesteśmy w stanie lepiej zapamiętywać i korzystać ze zdobytej wiedzy. Poza tym sprawniej analizujemy, ponieważ czujemy się pewnie, tworzymy umysłowe obrazy i myślimy abstrakcyjnie. Krótko mówiąc: łatwiej jest nam się uczyć!”. Uczmy dzieci co jest większe, a co mniejsze, porównujmy wszystko co się da, ustawiajmy szeregi, twórzmy zbiory i rytmy.  Liczmy na co dzień, pokazujmy dziecku, że matematyka jest wszędzie. Pokażmy czym jest symetria, dodawajmy klocki i inne przedmioty, rozwiązujmy zagadki. Kiedy nasze dzieci będą znały już cyfry i podstawy dodawania (do nauki również można wykorzystać gry planszowe dla najmłodszych) możemy rozpocząć z nimi matematyczną przygodę. W topliście wzięłam pod uwagę gry dla dzieci od 6 roku życia, które znają już podstawy matematyki i radzą sobie z podstawowymi działaniami oraz potrafią rozpoznawać cyfry.


Gry planszowe jako pomoc w nauce matematyki – 20 propozycji

Śpiące Królewny (Rebel)

Fantastyczna gra karciana, którą polecam wszystkim rodzicom. Ma w sobie „to coś”, co przyciąga do niej dzieci – może dlatego, że wymyśliła ją 6-letnia dziewczynka. Gra jest bardzo prosta, ale wciągająca. Budzimy tytułowe Królewny za pomocną kart Książąt. W międzyczasie staramy się dobrać pasujące nam karty, wymieniając te, które posiadamy „na ręce”. Możemy położyć jedną kartę, możemy więcej – ale tylko jeśli będziemy mieć dwie identyczne lub jeśli będą stanowić one działanie (na przykład dwie karty o wartości 2 i karta o wartości 4). Na końcu podliczamy zdobyte punkty – świetna nauka obliczania liczb do 100! Dzieci uczą się, świetnie się bawiąc, a i rodzice się nie zanudzą… Jedyny minus to dość spora negatywna interakcja, ale nie przeszkadza ona w grze – łatwo można się odegrać. Polecam! (Wiek: 8+ ale spokojnie i młodsze dzieci dadzą radę!)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Eliksir mnożenia (Rebel)

Świetny sposób na utrwalenie tabliczki mnożenia. Do wyboru mamy dwa poziom gry – łatwiejszy i trudniejszy. Zagrywamy karty z eliksirami, mieszamy je ze sobą (czyli mnożymy) i za ich pomocą niszczymy liczbowe potwory… Świetna zabawa i nauka przy okazji. Pamiętajmy jednak, że ta gra nie uczy mnożenia od podstaw, więc żeby w nią zagrać, należy już co nieco umieć – inaczej możemy zniechęcić do niej dzieci, które nie będą wiedziały, które eliksiry można ze sobą mieszać, aby pokonać potwora. (Wiek: 7+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Biznes po polsku (Alexander)

Gra bardzo podobna do Monopoly, ale polskiego wydawcy.  Jest do bólu losowa. Kupujemy pola i zarządzamy naszą gotówką. Dzieci lubią grać w pozycje tego typu, a dodatkowo uczą się liczenia pieniędzy i tego, że nie zawsze na wszystko może ich wystarczyć. Mogą dowiedzieć się również, co to jest kredyt i bankructwo… Dla młodszych graczy można wybrać wersję junior. (Wiek: 7+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Matematyka BrainBox (Albi)

Ciekawa i niestandardowa pozycja. Zgrabne pudełeczko zawiera karty, na których możemy znaleźć przeróżne tematy. Od podstawowych kierunków świata, przez dodawanie, figury geometryczne po ułamki, kąty, pola figur i wykresy. Bardzo lubię tę grę, ponieważ podpowiada mi ciekawe pomysły na tematy. Dzieci lubią oglądać i zapamiętywać obrazki, przy okazji ucząc się wielu rzeczy. Dodatkowo wykorzystujemy do innych zabaw kość z tej gry, która zamiast kropek ma cyfry. (Wiek: 7+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Piraci. Gra matematyczna na dodawanie i odejmowanie (Kapitan Nauka)

Ciekawa propozycja pomagająca utrwalić podstawowe działania arytmetyczne. Ładne wydanie i proste zasady gry zachęcają dzieci do zabawy w zdobywanie skarbów. Gra jest typowo „matematyczna”, ale dzięki pirackiemu klimatowi nie przeszkadza to w świetnej zabawie. (Wiek: 4-8 lat)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Kasa edukacyjna (Alexander)

To nie jest typowa gra planszowa, ale pieniądze z tej gry można wykorzystywać na wiele sposobów! Świetnie uczy liczenia, przydaje się do zabawy w sklep i do mnóstwa innych zabaw. Dodatkowo bardzo niska cena sprawia, że ta gra to wręcz wymarzona pomoc w nauce matematyki dla najmłodszych! (Wiek: 6+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Pora liczyć (Rebel)

Gra zaprojektowana przez polskiego nauczyciela. Uczy liczenia i spostrzegawczości. Można wykorzystać ją w nauce również młodszych dzieci poprzez dostosowanie poziomu trudności do możliwości dziecka. Gra jest kolorowa, śliczna i zabawna. Pozwala świetnie spędzić czas. (Wiek: 5+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Set (G3)

Słynna na świecie karcianka. Wymaga spostrzegawczości i uważności, „przepala” zwoje mózgowe jak mało która pozycja. Zasady są bardzo proste, a cała rozgrywka polega na wyszukiwaniu obrazków i stworzeniu tytułowego „seta”, czyli zestawu składającego się z 3 kart. Gra utrwala podstawowe pojęcia, takie jak kształt, kolor, liczba i wypełnienie. Dzieci uwielbiają grać w tę grę, ponieważ bardzo szybko idzie im lepiej niż dorosłym. (Wiek: 6+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Akcje i Reakcje (Andamigo)

Świetna gra w której możemy wcielić się w giełdowego maklera. Naszym zadaniem jest umiejętne gospodarowanie majątkiem, inwestowanie na giełdzie i lokowanie pieniędzy w banku. Podczas gry występuje wiele pojęć ekonomicznych, takich jak na przykład: kapitał, inwestycje, akcje. Uwaga, złe gospodarowanie majątkiem może zakończyć się… bankructwem! (Wiek: 8+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Epoka Kamienia (Bard)

Gra dla trochę starszych dzieci, chociaż myślę, że 8-latek spokojnie powinien już dać sobie z nią radę. W tej pozycji uczymy się planować, jako wodzowie wioski wysyłamy naszych jaskiniowców po odpowiednie zasoby. Musimy podjąć decyzję, co się bardziej opłaca, następnie rzucić odpowiednią liczbą kości, mnożyć i zaokrąglić wynik. Dodatkowo wydajemy nasze zasoby na karty i jedzenie dla naszych podopiecznych. Łatwa i przyjemna gra ekonomiczna, polecamy! (Wiek: 10+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Kakao (G3)

Przyjemna gra kafelkowa, w której naszym głównym celem jest uprawa kakao. Zbieramy je, a następnie sprzedajemy za odpowiednią opłatą na rynku. Gra uczy przewidywania, logiki i strategicznego myślenia. Dodatkowo na końcu musimy podliczyć uzyskane punkty (które mogą być nawet minusowe, jeśli na przykład nie zgromadziliśmy odpowiedniej ilości wody). (Wiek: 8+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Domek na drzewie (Nasza Księgarnia)

Gra w której wykorzystujemy mechanikę draftu. Przekazujemy sobie karty i wybieramy te, które nam najbardziej odpowiadają. Dzieci muszą się zastanowić, które karty warto zbierać, a po ukończeniu rundy podliczyć swoje wyniki. Bardzo przyjemna i ładnie wykonana gra. (Wiek: 8+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Dziupla (Kukuryku)

Czas zgromadzić zapasy na zimę! W grze wcielimy się w słodkie wiewiórki, które muszą zgromadzić wystarczającą na zimę liczbę żołędzi. Musimy tak rozplanować nasze ruchy, aby zdobyć jak najwięcej cennych orzechów. Gra świetnie ćwiczy logiczne myślenie i … dodawanie. Jest ciekawa, ładnie wykonana i niedroga. Bardzo polecamy! (6+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Superfarmer (Granna)

To jest już prawdziwy klasyk! Chyba każdy słyszał już o tej grze i wie, na czym ona polega… Wymieniamy zwierzęta tak, aby hodować na naszej farmie przynajmniej jedno zwierzątko danego typu. Przeliczamy i szacujemy, co da nam najwięcej punktów. Przyjemna zabawa i nauka w jednym! Gra została wydana w różnych wersjach i z różnymi dodatkami. Możecie spróbować zagrać… z kozą albo w wersję UFO. (Wiek: 7+ ale młodsi gracze spokojnie dadzą radę!)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Ubongo (Egmont)

Świetna gra logiczna. Celem rozgrywki jest ułożenie obrazka z dostępnych elementów. Gra świetnie rozwija logiczne myślenie i wyobraźnię. Dodatkowym atutem jest piękne wykonanie i kryształki, które otrzymujemy za dobrze wykonane zadanie. Gra dostępna jest również w wersji karcianej oraz w wersji 3D. Wszystkie bardzo polecamy! (Wiek: 8+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!

Nasza pełna recenzja gry


Hippo (Helvetiq)

Mikro gra, która zmieści się do każdego plecaka i każdej torebki. Naszym zadaniem jest wrzucanie do basenu zestawu kolorowych piłek. Rzucamy 3 kośćmi i decydujemy, ile piłek wrzucimy. Nasza decyzja jest kluczowa dla dalszej gry, im szybciej wrzucimy piłki, tym szybciej wygramy. Ale uwaga! Nie wszystkie piłki zmieszczą się do basenu i niektóre po prostu zostaną z niego wypchnięte. Sympatyczna, niewielka i niedroga gra świetnie ucząca dodawania i logicznego myślenia. (Wiek: 6+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!

Nasza pełna recenzja gry


Kingdomino (FoxGames)

Gra kafelkowa, w której  naszym zadaniem jest ułożenie jak najlepszego królestwa. Ale nie może być to byle jakie królestwo… Musi mieć 5×5 pól i musi nam przynieść jak najwięcej punktów! Dobieramy kafelki, tak aby były najbardziej opłacalne punktowo. Na końcu podliczamy wszystkie punkty. Świetna zabawa i nauka w jednym! (Wiek: 8+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!

Nasza pełna recenzja gry


Liczne pszczoły (Zielona sowa)

Przyjemna gra edukacyjna, w której wprowadzamy pszczoły do plastra miodu. Używamy do tego dodawania i odejmowania. Im więcej naszych pszczółek pracuje, tym więcej miodu możemy uzyskać. Na początku zbieramy małe słoiczki, które z czasem możemy wymienić na duże. Świetna zabawa, ładne wykonanie i aspekt edukacyjny, super! (Wiek: 6+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Sen (Nasza Księgarnia)

Uniwersalna gra, która sprawdzi się w każdym towarzystwie i w każdym wieku. Pięknie zilustrowana i wykonana, niedroga. Naszym zadaniem jest stworzenie snu z jak najmniejszą liczbą kruków. Gra ćwiczy pamięć oraz liczenie. Po każdej turze, należy obliczyć liczbę występujących we śnie ptaków. Wygrywa gracz z najmniejsza liczbą punktów. (Wiek: 8+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!

Nasza pełna recenzja gry


Rummikub (TMToys)

Gra klasyk. Świetna jakoś wykonania i charakterystyczne kostki, które musimy odpowiednio wykładać na stole. Uczy porządku liczbowego i pokazuje, że zabawa z cyframi może być świetną zabawą! Wymaga logicznego myślenia i uważności, jak zmienia się sytuacja podczas gry. (Wiek: 7+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Fits (Egmont)

Gra logiczna przypominająca w założeniu znanego wszystkim tetrisa. Rozgrywka polega na układaniu klocków na specjalnej rampie. Musimy uważać na pozostawiane wolne miejsca ponieważ dostaniemy za nie punkty ujemne! Gra jest przyjemna, wymagająca logicznego myślenia i podejmowania decyzji. (Wiek: 8+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!

Nasza krótka recenzja gry


Banda Stworów (Trefl Joker Line)

Gra reklamowana jako pomoc w nauce języków obcych. Według mnie świetnie sprawdzi się również w nauce matematyki. Pozwala na naukę podstawowych pojęć matematycznych, dodatkowo dzieci świetnie się bawią obliczając liczbę oczu, czy rogów u potworów…. Ich duża różnorodność uprzyjemnia również naukę o zbiorach! Można wykorzystać ją również językowo, w zabawie w zagadki oraz w memo…. Świetna! (Wiek: 6+)

Nasza pełna recenzja gry


Mrówki (Nasza Księgarnia)

Sympatyczne mrówki muszą wrócić do swojego mrowiska…. Interesująca pozycja, w której należy wykazać się zmysłem obserwacji i refleksem. Wyszukujemy odpowiednie mrówki po kolorze i liczbie, a w między czasie musimy obserwować co się dzieje na stole i kto ma ile kart. Świetnie ćwiczy liczenie! (Wiek: 6+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Magazynier (Nasza Księgarnia)

Pobawmy się w układanie towarów w magazynie. Niewielka gra, która potrafi wciągnąć na długo. Układamy skrzynie i przyporządkowujemy je tak, aby mieć ich jak najwięcej w danym rodzaju. Gra ćwicz mnożenie, wymaga logicznego myślenia, można ją ze sobą wszędzie zabrać. Super! (Wiek: 6+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Polowanie na robale (Egmont)

Kurczaki walczą o robaki. Gra polega na rzucaniu 8 kośćmi jednoczenie. Liczba wyrzuconych oczek umożliwia nam wzięcie konkretnej płytki z robakiem. Gra jest losowa, ale nasze decyzje w niej są również ważne. Dziecko musi podjąć decyzję, co się bardziej opłaca, czy zabranie robala czy czekanie… Rozgrywka jest przyjemna, zasady proste, świetnie bawią się przy niej zarówno dzieci, jak i dorośli. (Wiek: 6+)

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj!


Dodatkowo nie zapominajmy o klasykach takich jak Domino czy Kości. Można je wykorzystać na wiele sposobów w nauce matematyki i logiki. Przykładowe zabawy z ich wykorzystaniem:

Kości (we wszystkich zabawach można wykorzystać również kości do gier rpg):

  • przygotuj kości (od 2 do 6), rzucajcie nimi i liczcie, kto zdobył więcej punktów,
  • przyporządkuj każdej liczbie oczek dany kolor, na przykład 1 to czerwony, 2 zielony, 3 niebieski i tak dalej. Następnie zaproponuj dziecku rzut kością i malowanie obrazka według kodu,
  • rzucajcie kośćmi i zapisujcie wynik (dziecko ćwiczy zapisywanie liczb), a następnie policzcie co wypadało najczęściej (przy okazji można zrobić wstęp do statystyki).

Domino:

  • zagrajcie w „wojnę” i zliczajcie kto ma więcej oczek na swoim kamieniu,
  • poszukajcie wszystkich kamieni z daną liczbą oczek i zastanówcie się, których jest najwięcej,
  • poszukajcie par,
  • układajcie wieże z domino, tak aby uzyskać, jak największą liczbę punktów w stosie.

Logicznego myślenia świetnie uczą także szachy oraz gra w karty. Obecnie mamy na rynku szeroki wybór talii, od klasycznych po specjalne z postaciami znanymi z różnych bajek, zwierzętami, mrocznymi postaciami i tak dalej…

Pamiętajmy, że gra musi być dla dziecka zabawą! Jeśli widzimy, że dziecko jest znużone i nie jest skoncentrowane na grze i nie sprawia mu ona przyjemności, przerwijmy i przełóżmy grę na inny dzień. Każde dziecko jest inne. Nie porównujmy! Jeśli dziecko znajomych dodaje i odejmuje w wieku 4 lat, a nasze nie zna nawet cyfr, nie wpadajmy w panikę. Na wszystko przyjdzie czas. Przede wszystkim zabawa! Nauka to przyjemność…

Mam nadzieje, że gry z naszego rankingu chociaż trochę umilą rodzicom i dzieciom naukę matematyki i nie będzie się już wydawała im taka straszna.


Jeśli nie znalazłeś nic dla siebie, to nic straconego. Zajrzyj do naszego artykuły Rodzinne Święta z wydawnictwem Egmont, gdzie mamy dla specjalnie dla Was kod rabatowy obniżający wszystkie gry tego wydawnictwa aż o 40%zobacz tutaj szczegóły.


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *