Artykuły i ReportażeTopki

Top 20 gier planszowych dla dzieci w duchu pedagogiki Montessori

Wielu rodziców zastanawia się, w jakie gry warto zagrać z dziećmi… Które z nich zapewnią im najlepszą zabawę, jednocześnie zawierając treści edukacyjne? Które wciągną dziecko na dłużej? Sprawdźcie 20 najlepszych gier w duchu pedagogiki Marii Montessori!


Już od dawna wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Chociaż gry planszowe, nie wchodziły w skład materiałów wykorzystywanych przez Marię Montessori, wiele gier spełnia wprowadzane przez nią postulaty.


Bazując na pedagogice Marii Montessori, co może osiągnąć dziecko grając w gry planszowe?

  1. Przede wszystkim gry planszowe pomagają rozwijać samodzielne podejmowanie decyzji. Dziecko widzi, jak jego wybór zmienia grę, może poznać praktycznie natychmiast rezultat swoich działań. Uczy się, że niektóre wybory są lepsze od innych, rozwija wiarę w siebie i we własne możliwości.
  2. Ćwiczy cierpliwość i tolerancję, ponieważ gra wymaga oczekiwania na swój ruch. Dziecko musi poczekać na działanie innego gracza, musi szanować jego czas na podjęcie decyzji.
  3. Gry planszowe uczą uprzejmości i poszanowania innych. Dzięki nim można doświadczyć pierwszych sukcesów i nauczyć się przeżywać porażki. Początkowo przegrana będzie rozczarowaniem, a później normalnym doświadczeniem, które spotykamy w codziennym życiu.
  4. Gry kooperacyjne uczą współpracy z innymi. Pomagają zrozumieć, że praca w grupie przynosi wspólny sukces. Uczą uważności i zwracania uwagi na wybory innych.
  5. Gry wspierają rozwój małej motoryki (ćwiczą zręczność i precyzyjne ruchy ręki).
  6. Dodatkowo rodzice mogą używać gier planszowych w gamifikacji (grywalizacji), aby wprowadzić dzieci w nowy temat. Planszówki pomagają zainteresować danym zagadnieniem i sprawią, że dziecko zapamięta je na dłużej. Aktywizują mózg i czynią dziecko współtwórcą, a nie odtwórcą danego zagadnienia.

No dobrze, ale w co grać, aby spełnić te warunki?

Które gry wybrać, aby trafić na mądrą pozycję, a nie nudną wyliczankę  w stylu chińczyka? Oto nasz specjalny ranking dla rodziców:

Dzieci z Carcassonne (wyd. Mindok/Bard)

Pięknie wykonana gra kafelkowa, która pomoże nam wprowadzić dzieci do świata planszówek. Układamy kafelki z drogami i staramy się połączyć je tak, aby móc ustawić na nich pionki w swoim kolorze. Gra jest bardzo prosta, pięknie wykonana i solidna. Można spędzić przy niej mnóstwo czasu świetnie się bawiąc razem z dziećmi.

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Cardline: Zwierzęta (wyd. Rebel)

Wspaniała gra karciana o zwierzętach. Piękne grafiki wzbudzają ciekawość i zachęcają do poznawania nowych gatunków. Gra pozwala usystematyzować wiedzę o różnych zwierzętach. Zadanie polega na dokładaniu kart do karty startowej według wybranego kryterium (wielkość zwierzęcia, waga czy czas życia).  Dzieci błyskawicznie zapamiętują informacje i szybko zyskują przewagę nad dorosłymi. Na szczęście kart jest dużo (110), co wystarcza na bardzo dużo rozgrywek.

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Takenoko (wyd. Rebel)

Przyjemna gra familijna, w której naszym zadaniem jest opieka nad słodką pandą. Musimy obserwować pogodę, uprawiać pola uprawne i dbać by nasze zwierzątko miało co jeść (hodujemy dla niego bambus). Gra ma piękną, klimatyczną grafikę. Ćwiczy strategiczne i logiczne myślenie. Granie w nią to duża przyjemność zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Ogródek (wyd. Rebel)

Coś dla prawdziwych ogrodników! Naszym zadaniem w tej grze jest obsadzenie kwiatami naszych rabatek. Punkty otrzymujemy za najlepiej rozsadzone roślinki. Do pomocy mamy sympatyczne koty i…taczkę. Gra jest bardzo klimatyczna i spokojna, a zarazem wciągająca. Uczy planowania i uważności.

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Ubongo (wyd. Egmont)

Ach, to dopiero wciągająca gra! Świetnie ćwiczy refleks, logiczne myślenie i wprawia w ruch szare komórki. Naszym zadaniem jest ułożenie w odpowiedni sposób kolorowych płytek, a za zdobyte punkty otrzymujemy prawdziwe kryształy! Gra jest kolorowa i przywodzi na myśl afrykańskie klimaty.

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Karty przyrody (wyd. Trefl)

Niby zwykłe karty… ale no właśnie. Są pięknie zilustrowane (grafiki przypominają ryciny ze starych podręczników) i mają niesamowitą wartość edukacyjną. W serii ukazały się takie pozycje jak: „Dzikie ptaki Polski”, „Dzikie zwierzęta Polski”, „Owady” oraz „Grzyby Polski”. Kartami można grać w gry typu „wojna” i „makao”, a można po prostu je układać i oglądać dla przyjemności.

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Story Cubes (wyd. Rebel)

Niepozorne kostki z obrazkami, które pozwolą na snucie najprzeróżniejszych historii. W pudełku znajduje się 9 kości z symbolami, na podstawie których możemy stworzyć nasze opowiadanie. Kości świetnie usprawniają mowę, zachęcają do opowiadania i tworzenia pełnych zdań w logiczną całość. Nie zajmują wiele miejsca, więc mogą nam towarzyszyć bez problemu w podróżach. Hit!

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Wsiąść do Pociągu: Europa (wyd. Rebel)

Pozycja dla nieco starszych dzieci, chociaż już 6-latek powinien dać sobie z nią radę. Piękna gra z imponującą planszą i mnóstwem wagoników do układania. W grze losujemy bilety i układamy połączenia między różnymi miastami. Świetny wstęp do geografii i fantastyczna zabawa! Dla najmłodszych przygotowano wersję Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż.

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Kotek Psotek (wyd. Egmont)

Nasza ulubiona gra kooperacyjna. Świetnie nadaje się dla młodszych dzieci, które gorzej znoszą porażkę. Gramy razem przeciwko kotu i staramy się doprowadzić nasze zwierzątka (myszkę, ptaszka i wiewiórkę) do ich domków. Gra dostarcza dużo emocji i uczy współpracy w grupie. Jest trójwymiarowa i bardzo ładnie wykonana.

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Czy wiesz, który zwierz? (wyd. Lucrum Games)

Niepozorna gra, która zaskakuje ilością wiedzy, którą można dzięki niej przyswoić. Układamy pięknie zilustrowane karty na stole i przyporządkowujemy zwierzęta do odpowiednich grup. Czy ma ogon? Czy żyje w wodzie? Czy jest parzystokopytne? Czy posiada czułki? To tylko niektóre z propozycji klasyfikacji. Super!

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Mölkky (wyd. Tactic)

Jedyna w zestawieniu gra terenowa. Zasady podobne jak w przypadku kręgli, rzucamy do celu i staramy się zdobyć jak najwięcej punktów. Drewniane paliki są solidnie wykonane, mocne i wytrzymają naprawdę wiele. Świetna zabawa na powietrzu dla całej rodziny! Ćwiczy dużą motorykę i precyzję.

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Uno (wyd. Amigo)

Wciągająca gra karciana w stylu makao. Kładziemy karty, dopasowując je do odpowiedniego koloru, symbolu lub numeru. Zabawę utrudniają specjalne karty, takie jak na przykład zmiana koloru czy przymus wzięcia dodatkowej liczby kart. Gra jest zapakowana w niewielkie opakowanie, a umożliwia grę nawet 10 osobom! Ćwiczy skupienie, refleks i logiczne myślenie.

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Jenga (wyd. Hasbro)

Solidnie wykonana, drewniana  gra zręcznościowa. Zasady rozgrywki są proste- ułożyć jak najwyższą wieżę i uchronić ją od zawalenia. Po kolei wyciągamy pojedyncze klocki i dokładamy je na szczycie wieży. Wieża zaczyna się przechylać, emocje sięgają zenitu… Świetna zabawa, ucząca precyzji, dokładności i ćwicząca małą motorykę.

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Dobble (wyd. Rebel)

Mała niepozorna metalowa puszka… A ile daje radości! W środku znajdziemy okrągłe karty z obrazkami. Niby nic… ale wciąga. Naszym zadaniem jest wyszukanie identycznych obrazków, każda para kart ma tylko jeden wspólny element!. Gra ćwiczy spostrzegawczość i refleks, można ją ze sobą zabrać dosłownie wszędzie i bawić się z nowo poznanymi osobami. Ostatnio zrobiła furorę w poczekalni u lekarza… polecamy!

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Pędzące żółwie (wyd. Egmont)

O tej grze słyszałam już od dawna i nie rozumiałam, w czym tkwi jej fenomen…dopóki nie kupiłam własnego egzemplarza! Pędzące żółwie są po prostu super i już! Gra jest bananie prosta, instrukcja to tylko pojedyncza kartka… Naszym zadaniem jest doprowadzenie żółwika do sałaty. Pędząc do jedzenia nasz żółw może wskoczyć na plecy innego zwierzaka! Duże figurki fajnie „stukają” i dzieci po prostu kochają tą grę.

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Wyścig kotów (wyd. Janod)

Sympatyczna gra rodzinna, w której naszym zadaniem jest bezpieczne doprowadzenie kotów do domu i zgromadzenie jak największej ilości jedzenia. Elementy gry są drewniane i bardzo starannie wykonane. Szczególną sympatię budzą śliczne drewniane koty, które w ucieczce przed psami… wskakują na drzewa. Gra ćwiczy strategiczne myślenie, cierpliwość oraz skupienie.

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Emocje (wyd. Kukuryku)

Bardzo mądra gra planszowa pomagająca lepiej zrozumieć swoje emocje i uczucia. Ładne, kolorowe grafiki, estetyczne wykonanie i duża liczba kart z pytaniami zapewnią nam długie godziny zabawy. Pytania są świetnie skonstruowane, pozwalają zastanowić się, co tak naprawdę czujemy i zachęcają, by o tym opowiadać. Pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica!

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Lekarze (wyd. Kukuryku)

Poczuj się jak dyrektor szpitala! Zatrudniaj lekarzy, zarządzaj, wykaż się wiedzą medyczną i odpowiadaj na pytania. Świetna gra edukacyjna pozwalająca zapoznać się z pracą lekarzy. Umożliwia poznanie różnych specjalizacji medycznych, a dzięki 3 poziomom trudności zainteresuje zarówno dzieci jak i dorosłych. Ale uważajcie, już wkrótce dzieci i tak przegonią was z wiedzą.

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Odyseja (wyd. Lupo Art Games)

Zachwycająca grafiką gra o podróży przez niezbadane galaktyki. Gracze stają się odkrywcami kosmosu i poznają nowe, niesamowite planety. Zasady gry są proste i łatwe do zrozumienia, ale jednocześnie gra uczy koncentracji, strategii i ćwiczy pamięć. Rozwija również zdolność snucia opowieści i budowania narracji. Cudo!

Zajrzyj do naszych pierwszych wrażeń

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

Kingdomino (wyd. FoxGames)

Jest to gra polegająca na tworzeniu królestwa wokół własnego zamku. Bazuje ona na mechanice domina i polega na dokładaniu odpowiednich płytek. Naszym zadaniem jest stworzenie najlepszej krainy dla naszego władcy- nie za dużej i nie za małej. Gra jest pięknie wykonana, wciągająca i bardzo prosta. Uczy strategicznego myślenia.

Zajrzyj koniecznie do naszej recenzji

Grę w najlepszej cenie kupisz tutaj

I jak Wam się podoba zestawienie naszych gier w stylu Montessori?

Która z nich najbardziej przypadła Wam do gustu, w co jeszcze lubicie grać?

W opisach nie umieściłam wieku, od którego można grać w daną grę, ponieważ jest to kwestia indywidualna. W końcu jak uczyła Maria Montessori – każde dziecko jest inne.


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

2 thoughts on “Top 20 gier planszowych dla dzieci w duchu pedagogiki Montessori

  • Poza planszówkami warto wypróbować gry fabularne, czyli RPG. Jeśli kiedyś graliście w coś takiego na komputerze, to tu jest tak samo, tylko nie ma komputera 😉 Bo tutak komputerem zostaje jeden z graczy (czyli pewnie na początku rodzić), który na podstawie planu/scenariusza opowiada co się dzieje, co widzą gracze itd a inni gracze mają pełną swobodę, by w kierowac poczynaniami swoich postaci. Prowdzący posługuje się kośćmi, by ustalać co graczom udaje się zrobic. Jest bardzo wiele takich gier, ale uwaga, bo większość z nich jest dla dorosłych albo chociaz młodzieży, Jest jednak też kilka dla dzieci – polskie Hero Kids, kucykowe Puść Wodze Fantazji i Jagodowy Las

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *