Topki

Top 50 najciekawszych gier na GenCon50 – część 1.

gencon50 miejsca50 26

Witam w trzyczęściowym artykule, w którym przyjrzymy się najciekawszym grom i dodatkom do gier, które pojawiły się na jubileuszowej 50-tej edycji GenConu, który odbył się w Indianapolis. Tytuły zostały wybrane na podstawie największej popularności. O każdej grze postaramy się napisać 2-3 krótkie zdania, celem przybliżenia danej pozycji. Już na dniach druga część zestawienia.


Miejsce #50 Custom Heroes

Custom Heroes to szybka, strategiczna gra w budowanie setów z kart. Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart szybciej od naszych przeciwników. Można zagrywać zestawy kart, które mają tę samą lub większą wartość i taką samą liczbę w zestawie, co zagrane karty przez poprzedniego gracza. Trzeba uważać na szybkie pozbycie się kart o wysokiej wartości, gdyż istnieje ryzyko, że na naszym ręku pozostaną tylko karty o niskiej wartości, co może spowodować efekt zakleszczenia.


Miejsce #49 Dead of Winter: Warring Colonies

Połączcie swoje siły i stańcie do walki w najnowszym rozszerzeniu do Martwej Zimy – Wojnie Kolonii! Wojna Kolonii posiada moduł, który pozwoli Wam połączyć Martwą Zimę oraz Martwą Zimę: Długą Noc i stanąć do epickiej bitwy, kolonia przeciw kolonii przeznaczonej dla 4-11 graczy! Walka przeciwko innym graczom o surowce oraz panowanie nad lokacjami dostarczy Wam zupełnie nowych wrażeń w tym opanowanym przez zombie świecie. Dodatkowo w Wojnie Kolonii znajdziecie też moduł Samotnego Wilka, czyli gracza-wyrzutka, który balansuje na krawędzi pomiędzy dwoma koloniami, wykonując swoje własne, indywidualne cele.


Miejsce #48 Spirit Island

Spirit Island to złożona i tematyczna gra o współpracy w obronie wyspy przed kolonizacją najeźdźców. Gracze są różnymi duchami ziemi, z których każdy posiada własne, unikalne siły. W każdej kolejce gracze jednocześnie wybierają, które z kart mocy zagrają płacąc za nie energią. Korzystanie z kombinacji kart mocy, które pasują do żywiołów ducha, może przynieść bezpłatne efekty bonusowe.


Miejsce #47 Legend of the Five Rings: The Card Game

Podczas gry, każdy z graczy kontroluje swój klan przy pomocy dwóch talii. W talii dynastii znajdziemy się przede wszystkim postaci i miejsca, które pojawiają się w prowincjach gracza. W talii konfliktu znajdziemy zbiór taktyk, manewrów bojowych, intryg politycznych i technik walki. Możemy wykorzystać je podczas toczonych bitew, których celem jest zniszczenie prowincji naszego rywala, a potem zdobycie jego twierdzy i ostateczne zwycięstwo.


Miejsce #46 The Fox in the Forest

Lis w lesie jest grą trick-taking przeznaczoną tylko dla dwóch graczy. Oprócz odpowiednich kart używanych do wygrywania sztuczek, postacie z bajki, takie jak Lis i Czarownice mają specjalne zdolności.


Miejsce #45 Century: Golem Edition

Century: Golem Edition to odmieniona wersja Century: Korzenny Szlak, która tym razem przenosi nas do  świata Caravania. W Century: Golem Edition gracze są przywódcami karawan, którzy podróżują słynną Drogą Golema, aby dostarczyć kryształy do odległych zakątków świata.


Miejsce #44 Yamataï

Gra Yamataï jest przeznaczona dla od dwóch do czterech graczy. Walczą oni ze sobą o tytuł najlepszego budowniczego w królestwie. Kraina Yamatai to miejsce gdzie będziemy wznosili pałace, egzotyczne bramy torii oraz inne ciekawe budowle, a wszystko po to by zebrać największą liczbę punktów prestiżu. Dzięki specjalistom, których zdobędziemy w trakcie rozgrywki, ułatwimy sobie zadanie. Będziemy także zbierać różnego rodzaju surowce z niezliczonych wysp na archipelagu Yamatai.


Miejsce #43 The Quest for El Dorado

W The Quest for El Dorado gracze wcielają się w rolę przywódców wyprawy, którzy rozpoczęli poszukiwania legendarnej krainy złota w gęstych dżunglach Ameryki Południowej. Każdy z nich werbuje i wyposaża własny zespół, werbując wielu pomocników, od zwiadowcy po naukowca. Wszyscy mają jeden cel – pierwszemu osiągnąć złotą granicę i zdobyć wszystkie bogactwa dla siebie. Ten kto wybierze najlepszą taktykę, zostanie sowicie wynagrodzony.


Miejsce #42  Massive Darkness

Massive Darkness przynosi klasyczne fantasy RPG do nowoczesnych gier planszowych, z kampanią pełną wspaniałych figurek  i usprawniony system, który koncentruje się na akcjach bohaterów, bez potrzeby obecności mistrza gry, którego zadaniem byłoby kontrolowanie przeciwników. W grze bardzo istotny będzie system oświetlenia, czasami będziesz poruszał się w mroku, a czasami w pełnym świetle. To ty zdecydujesz, który moment jest najlepszy by zaatakować wroga. Będziesz walczył z orkami, goblinami i olbrzymimi pająkami. Plansza do gry będzie składała się z płytek modułowych, dlatego też każda rozgrywka może być inna od poprzednich.


Miejsce #41 Orléans: Trade & Intrigue

Drugi dodatek do gry Orlean oferuje całkiem nowy sposób na zdobywanie punktów zwycięstwa. Aby je zdobyć musisz wyruszyć w odległą podróż, wszystko po to, by dostarczyć różnorakie dobra do miasta. Musisz być szybszy od swoich rywali, gdyż tylko w ten sposób uda ci się zwyciężyć. Dzięki nowej planszy będziesz mógł zatrudniać zarówno szpiegów jak i sabotażystów. Pomogą ci oni przeszkadzając w rozwoju twoich przeciwników. Kat skróci o głowę jednego z poddanych innego gracza, a oszust coś podkradnie. Intryga to najlepszy scenariusz dla osób lubiących się w brutalnych rozwiązaniach.


Miejsce #40 Alien Artifacts: Artefakty Obcych

Alien artifacts artefakty obcych

Alien Artifacts: Artefakty Obcych to gra, w której otrzymamy zarówno eksplorację, ekspansję, eksploatację oraz eksterminację – jednym słowem 4x. W grze przyjdzie nam się wcielić w przedstawiciela międzyplanetarnej korporacji. Będziemy wysyłali nasze statki badawcze w nieodkryte zakątki kosmosu, celem powiększania naszej wiedzy i potęgi. Zbudujemy potężne okręty i dokonamy przełomów naukowych. Naszym celem będzie eksploracja galaktyki, aby znaleźć wszystko co będziemy mogli wykorzystać do naszych niecnych planów.


Miejsce #39 Summit: The Board Game

Summit to z angielskiego szczyt. W tej grze planszowej będziemy walczyć o przetrwanie na dwustronnej planszy do gry i mechanizmom, które pozwalają na rozgrywkę: gracze vs gracze, kooperacyjną i w pojedynkę. Gracze będą ścigać się w górę i dół śmiertelnej góry. Summit będzie wykorzystywał unikalny system karmy, który pozwoli graczom pomagać lub utrudniać rozgrywkę naszym współgrającym, ale wszystko będzie miało swoje konsekwencje w ostatecznej punktacji. Będziemy zarządzali swoimi zasobami i budowali drogę pokonując różne przeszkody. Za kilka dodatkowych punktów możemy podzielić się cennym pokarmem i tlenem. Możesz również zdecydować się na przecięcie lin i obserwować konsekwencję tego czynu. Brzmi jak dopieszczone K2.


Miejsce #38 Thunderstone Quest

W Thunderstone Quest będziemy rekrutowali bohaterów, wyposażali się w sprzęt, by następnie udać się do lochów. Znajdziemy tam nowe, niespotykane zagrożenia, z którymi nie mieliśmy do czynienia w poprzednich wersjach Thunderstone’a. Wszystkie nowe płytki lochów tworzą nowe wyzwania, a każde zadanie przynosi nowe lochy i przygody. Thunderstone to gra fantasy na planszy. Każdy z graczy rozpoczyna z podstawową talią kart, które posłużą do wzbogacenia talii o kolejne, silniejsze karty. Każda opowieść będzie składać się z serii mini-przygód.


Miejsce #37 Sticky Chameleons

Zabawa z lepkimi językami nigdy nie była bardziej przyjemna niż to, co znajdziesz w Sticky Chameleons!


Miejsce #36 The Ruhr: A Story of Coal Trade

Ruhr: Historia Handlu Węglem, to druga gra historycznej trylogii Thomasa Spitzera, w której tym razem przenosisz się do regionu Ruhr w XVIII wieku, na początku rewolucji przemysłowej. Węgiel, po odkryciu w Haspelknecht, jest bardzo potrzebny, ponieważ miasta i fabryki w całym regionie potrzebują tego pożądanego zasobu. Rzeka Ruhr prezentowała dogodną trasę transportu z kopalni węgla. Ruhr był wypełniony przeszkodami, co sprawiało, że bardzo trudno było poruszać się po okolicy. Handluj węglem dla cennych ulepszeń i zaplanuj drogę do zwycięstwa wzdłuż Ruhry!


Miejsce #35 Magic Maze

Magic Maze to kooperacyjna gra czasu rzeczywistego. Gracz może kontrolować każdego bohatera, aby ten wykonał bardzo konkretne działanie, do którego inni gracze nie mają dostępu. Ruch na północ, zwiedzanie nowego obszaru, jazda na schodach ruchomych … Wszystko to wymaga ścisłej współpracy między graczami w odpowiedniej kolejności. W trakcie gry można się komunikować ze sobą tylko w krótkich i odpowiednich momentach, gdyż przez resztę czasu musisz grać bez oddawania dźwięków, czy też wizualnych sygnałów. Jeśli wszyscy bohaterowie zdecydują się opuścić centrum handlowe w ograniczonym czasie przeznaczonym na grę i każdy z nich ukradł bardzo konkretny przedmiot, wszyscy wygrywają.


Miejsce #34 Harry Potter: Hogwarts Battle – The Monster Box of Monsters Expansion

Zagraj Harrym, Hermioną lub Ronem i stań naprzeciw straszliwym stworzeniom i wyzwaniom. Udaj się do Zapomnianego Lasu z Monster Box of Monsters. Jedynie wspólne starania sprawią, że uda się pokonać złe siły i ochronić kultowe ze świata Harrego Pottera lokalizacje, a to sprawi, że Czarodziejski Świat będzie bezpieczny raz na zawsze!


Miejsce #33 Unearth

Dawno temu twoi przodkowie zbudowali na całym świecie wielkie miasta. Teraz twoje plemię musi zbadać lasy, pustynie, wyspy, góry i groty, aby znaleźć utracone miasta. Unearth to gra z połączeniem mechanik dice placementu i set collection. Każdy gracz prowadzi plemię Delversa, reprezentowane przez pięć kostek (3 sześcioboczne, 1 czteroboczną i 1 ośmioboczną). Gracze zmieniają i rozmieszczają kolejne kości celem zdobycia Ruin. Gra posiada niezwykłą i urzekającą oprawę graficzną.


Miejsce #32 King of Tokyo: Ali-San (promo character)

Ta promocyjna postać do gry King of Tokyo dostępna jedynie na festiwalu GenCon50.


Miejsce #31 King of Tokyo: Halloween

King of Tokyo: Halloween, to tak zwany „Collector Pack 1”, zawiera dwa nowe potwory do wykorzystania w grze podstawowej King of Tokyo: Pumpkin Jack i Boogey Woogey. Co więcej, każdy potwór posiada własny zestawu ośmiu kart Ewolucji – które po raz pierwszy wprowadzone zostały w King of Tokyo: Power Up! – aby każdy potwór mógł się zmutować w jeszcze bardziej koszmarną wersję samego siebie! King of Tokyo: Halloween zawiera również sześć pomarańczowo-czarnych grawerowanych kostek (pasujące do motywu Halloween) i dwanaście nowych kart Mocy, które można wtasować do gry. Te karty to kostiumy, nowy rodzaj karty, który zapewnia potężny efekt, ale jednocześnie może zostać skradziony przez każdego potwora, który wyrzuci na kościach trzy szpony.


Miejsce #30 This War of Mine: The Board Game

This War of Mine

Nadeszły ciężkie czasy, jest wojna, a ty musisz walczyć o przetrwanie w zniszczonym świecie. Brakuje dosłownie wszystkiego: jedzenia, wody i leków, dlatego moralność ludzka schodzi na dalszy plan. Opuszczając naszą kryjówkę, będziemy przeszukiwali liczne ruiny celem znalezienia wartościowych rzeczy, ale pamiętajmy, że ulice nie są bezpieczne, możemy tam spotkać żołnierzy i inne grupy, które szukają tego samego co ty – szansy na przetrwanie.


Miejsce #29 Nemo’s War (second edition)

Klasyczna powieść Juliana Verne’a „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”, opowiada historię kapitana Nemo i jego zdumiewającego statku, Nautilusa. Druga edycja popularnej gry solowej Nemo’s Victory Point Games, oferowanej przez projektanta Chrisa Taylora, jest znacznie udoskonalona. Twórcą grafik jest Ian O’Toole. Jest to gra planszowa dla pojedynczego gracza, który będzie eksplorował podwodne głębiny i toczył walki. W grze będziemy przeszukiwali oceany, walczyli ze statkami wszystkich narodów, stawiali czoła zagrożeniom na morzu, szukali tajemniczych skarbów. Czeka nas podróż po całym świecie w poszukiwaniu wiedzy i zemsty.


Miejsce #28 VIRAL

Jesteś wirusem, który właśnie zainfekował ludzkie ciało. Musisz się teraz rozprzestrzeniać i mutować, aby zainfekować inne narządy i uzyskać punkty VIRAL. Uważaj jednak na wirusy kontrolowane przez innych graczy i potężny system (IMMUNE – odpornościowy?). Viral to gra przeznaczona dla 2-5 graczy, w której każdy kontroluje rozwijającego się w ludzkim ciele wirusa. Gracze będą jednocześnie zagrywać karty, by umieszczać żetony na planszy i poruszać nimi, a to z kolei pozwoli nam kontrolować różne strefy i zdobywać punkty Viral. Punkty zdobywamy, gdy uda nam się rozpocząć stan zapalny w danym narządzie. Możemy zagrywać również karty, które umożliwiają atak na innych graczy. Gracz z największą liczbą punktów VIRAL – wygrywa.


Miejsce #27 Downforce

Downforce to wyścigowa gra zręcznościowa z elementem licytacji dla 2-6 graczy bazująca na Top Race, wielokrotnie nagradzanej grze autorstwa legendarnego Wolfganga Kramera. Gracze na początku dążą do posiadania w wyścigu sześciu samochodów, a następnie zagrywają karty z ręki, aby rozpędzać je wokół toru. Jednak większość kart porusza również samochody przeciwników. Tak więc zagranie karty w odpowiednim momencie jest kluczem do zwycięstwa. Po drodze gracze robią tajne zakłady o to, kto wygra wyścig. Kto ma najwięcej pieniędzy z puli nagród, wygranych zakładów pozostaje zwycięzcą.


Miejsce #26 Flip Ships

Flip Ships to gra o kooperacyjna, w której gracze wcielają się rolę odważnych pilotów broniących własne planety przed atakiem ognia. Odwróć statki, aby pozbyć się nadciągających wrogów i zniszczyć potężny statek macierzysty, zanim będzie za późno.


Jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na Facebooku

like 512 300x300 Planszowe nowinki #27


Ciekawe serie na blogu:

Planszowe nowinki – najświeższe informacje ze świata gier planszowych.

Notowanie BGG wraz z analizą i porównaniem.

Bardzo ciekawe recenzje ze świetnymi zdjęciami elementów.

Obserwujemy Kickstarter – wszystkie najciekawsze  tytuły, które pojawiają się na KickStarterze.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *