Topki

Top 50 najciekawszych gier na GenCon50 – część 2.

gencon50 miejsca25 11

Witam w trzyczęściowym artykule, w którym przyjrzymy się najciekawszym grom i dodatkom do gier, które pojawiły się na jubileuszowej 50-tej edycji GenConu, który odbył się w Indianapolis. Tytuły zostały wybrane na podstawie największej popularności. O każdej grze postaramy się napisać 2-3 krótkie zdania, celem przybliżenia danej pozycji. Oto druga część zestawienia, tym razem miejsca 26-11, ostatnia dziesiątka już jutro.


Miejsce #25 The Stonebound Saga

The Stonebound Saga to przepiękna i urzekające gra, która już teraz zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Minęły wieki, odkąd wielkie miasto Lux zniknęło na niebie. Od tego czasu siła znana jako Tenebris otoczyła w ciemności siedem królestw Telios. Po niekończącej się wojnie, ludzkość stanęła na skraju zniszczenia – ale pojawiła się iskierka nadziei.

Saga Stonebound to gra karciana w stylu „potyczki”, która oferuje nam różne mechaniki, takie jak: zarządzanie zasobami, rzut kośćmi, pozycjonowanie kart oraz taktyczną rozgrywkę. Gra jest przeznaczona dla 2 do 6 graczy, którzy będą toczyć walki na dużej macie, składającej się z siatki kwadratów. Każda rozgrywka mieście się w granicach od 45 do 60 minut.


Miejsce #24 Tiny Epic Quest

Pokój na świecie został naruszony poprzez otwarcie portalu królestwa goblinów. Teraz cała masa goblinów wdziera się do leśnych gajów i wiosek w świecie elfów. Jako bohaterowie, musicie dążyć do przezwyciężenia zagrożenia. Do zwycięstwa wiodą tylko dwie drogi, zamknięcie portalu albo zabicie wszystkich goblinów. Który wariant wybierzesz? Decyzja należy do Ciebie. Musisz szybko działać, bo świat staje na krawędzi zagłady. Tiny Epic Quest to gra sandboxowa – czyli robimy co chcemy.

Każdy z graczy dowodzi zespołem trzech elfich bohaterów, chętnych do zmierzenia się z niebezpieczeństwem. Czy uratujesz grzybowy świat? Każda z rund podzielona została na dwie fazy: dzień i noc. W ciągu dnia gracze podróżują w odległe krainy, odwiedzając wioski, zdobywając questy, pomniki, grzyby oraz szukają wskazówek, które mogą doprowadzić do różnych artefaktów. Każdy artefakt, to unikalna zdolność. W nocy musimy stawić czoła wyzwaniom i ponieść konsekwencje naszych decyzji. Wykonanie gry stoi na bardzo wysokim poziomie.


Miejsce #23 The Palace of Mad King Ludwig

Król Ludwik II z Bawarii wezwał wszystkich wielkich architektów, aby zaprojektowali swoje największe osiągnięcie: światowej sławy pałac. Wszyscy architekci muszą razem zaprojektować pałac. Ten projektant, który ma najsilniejszy wpływ, otrzyma rozkaz aby go zbudować. W Pałacu Szalonego Króla Ludwika, każdy gracz buduje po jednym pokoju, tworząc olbrzymi pałac. Gdy pokoje są ukończone, przechodzimy do urządzania dworu, a po zbudowaniu fosy, gra dobiega końca.


Miejsce #22 Sheriff of Nottingham: Merry Men

Pierwszy zestaw 5 rozszerzeń do gry Szeryf z Nottingham, w tym opcja włączenia do gry szóstego gracza. Pięć modułów to:

  • Zastępcy: w sześcioosobowej rozgrywce można użyć dwóch zastępców, zamiast jednego szeryfa. Obydwaj posłowie muszą zdecydować się na przeszukiwanie toreb, lub umożliwienie ludziom przejścia – jednocześnie dzieląc się karami i nagrodami. Jeśli jedna osoba się zgadza na przeszukanie, a druga nie – to wtedy kara, lub nagroda dotyczy jednego zastępcy.
  • Merry Men: dodaje nowe, nielegalne towary w formie bohaterów. Jeśli zostaną pomyślnie przetransferowani, gracze mogą skorzystać z ich specjalnych umiejętności.
  • Czarny rynek: dodaje trzy zestawy premii, które otrzymamy za nielegalne towary. Pierwszy gracz, który skutecznie przemyci wskazane towary otrzyma kartę premiową i dużą nagrodę.
  • Prawo: spośród 3 praw Szeryf musi wybrać dwa, które zachowa. Wybrane prawa są ważne w grze przez całą rundę.
  • Specjalne zlecenia: specjalne karty zamówień, które wskazują kombinacje jednego legalnego i jednego nielegalnego dobra. Jeśli gracze zdołają przemycić oba te przedmioty w tej samej torbie, otrzymają kartę, która zapewnia im dodatkowe złoto.

Miejsce #21 Raiders of the North Sea

Dzięki grze Najeźdźcy z Północy przeniesiemy się w złoty wiek panowania północnych plemion nad okolicznymi morzami. Gracze wcielą się w jednego z wielkich wojowników, którzy starają się zaimponować wodzowi wioski, dzięki jak największej ilości udanych zamorskich wypraw. Aby tego dokonać, musimy zebrać drużynę, przygotować posiłki i wyposażenie. Wszystko po to, aby wyruszyć w podróż, która może nam przynieść chwałę i bogactwo. Jest to gra ekonomiczno-wojenna dla od 2 do 4 osób.


Miejsce #20 Kingdomino

Kingdomino

Kingdomino to gra, która odświeża klasyczną mechanikę domina i zdecydowanie ją ulepsza. Gra zdobyła w tym roku najbardziej prestiżową nagrodę Spiel Des Jahres 2017 – Oscar w dziedzinie planszówek. W grze będziemy budowali nasze, królestwo. Jednak nie jest to takie proste. Musimy w odpowiedni sposób dopasowywać kolejne kafelki. Dzięki sprytnemu budowaniu obszarów, możemy zapunktować na koniec gry. Nie tylko największy obszar zwycięża, ważne są również budynki, które się na nich znajdują i tak też las punktuje dopiero wtedy, gdy znajdą się w nim tartaki, na morzu – chaty rybackie, na polach – młyny itd.


Miejsce #19 Century: Spice Road

Century: Korzenny Szlak to niezwykle dopracowana i przemyślana w najdrobniejszych szczegółach mechanika, a także przepiękna oprawa graficzna i wykonanie. Gracze wczują się w klimat kupieckiej wyprawy, korzystając z przepięknie ilustrowanych dużych kart. W grze będziemy zajmowali się handlem przyprawami. Sprzedane towary będą trafiały do specjalnie przygotowanych miseczek. Jest to pierwsza z trzech części trylogii, na które będą się składać trzy niezależne od siebie produkcje. Natomiast będzie możliwość ich łączenia w jedną całość. Każda z części przeniesie nas do innego okresu historycznego.


Miejsce #18 Dinosaur Island

Na Wyspie Dinozaurów gracze będą musieli zebrać DNA wymarłych gatunków dinozaurów, zbadać jego sekwencję, a następnie połączyć je w taki sposób, aby przywrócić te prehistoryczne istoty na nowo do życia. Gracze będą rywalizować ze sobą w każdym sezonie o najbardziej udany park. Ciężką pracą będziemy przyciągali turystów niezależnie od sezonu. Zdecydujesz się na stworzenie parku pełnego Velociraptorów? Ludzie je kochają, ale są bardzo niebezpieczne, więc trzeba będzie się odpowiednio przygotować. Jeśli coś pójdzie nie tak, to wiecie jak to się skończy. Możesz grać bezpiecznie i rozwijać tylko roślinożerne gatunki, ale wtedy nie przyciągniesz dużej uwagi, a może kupić rollercoaster, by zyskać dodatkową atencję? Czy tylko wam się to kojarzy z Jurassic Park? Grałbym.


Miejsce #17 Professor Evil and The Citadel of Time

Profesor Evil jest właścicielem maszyny czasu, to właśnie on zgubił wszystkie najważniejsze przedmioty historyczne z czasów przeszłych i przyszłych. Twój zespół został oskarżony o konfiskatę tych przedmiotów, więc musisz je teraz zwrócić w odpowiednim czasie na swoje miejsca. Twoim zadaniem będzie przedostanie się do posiadłości profesora i odkrycie miejsca położenia czterech z przedmiotów. Musisz tego dokonać zanim profesor umieści je w miejscach niedostępnych do zdobycia. Stary pryk na nasze szczęście jest nieco głupawy i zdarza mu się nie zauważyć innych osób, nawet z bardzo bliskiej odległości.


Miejsce #16 Terraforming Mars: Hellas & Elysium

W dodatku tym otrzymujemy zaledwie dwie nowe mapy, na których będziemy mogli rozpocząć naszą korporacyjną ekspansję na Marsie. Elysium to teren, gdzie północ jest pokryta rozległymi nizinami, dzięki czemu jest idealnym miejscem do stworzenia nowych akwenów wodnych. Natomiast południe jest obfite w niezwykle cenne do dalszej ekspansji materiały. Dodatkowo znajdziemy tam obszar Olympus Mons – najwyższy szczyt w całym układzie słonecznym, który premiuje nas trzema darmowymi kartami.

Region Hella jest dosyć specyficzny, gdyż graniczy z nim biegun południowy Marsa oraz ogromny składający się z 7 obszarów krater. Oczywiście, miejsce to jest idealne do wypełnienia go wodą i stworzenia wielkiego oceanu. Natomiast wokół bieguna znajdziemy ciekawe miejsca, które dostarczą nam zarówno dodatkowe ciepło, jak i wodę. Dodatek przyniesie nam również nowe tytuły i nagrody na każdej z map. Także jeśli znudziła Ci się standardowa mapa do Terraformacji Marsa, to jest to idealny moment na zwiększenie atrakcyjności gry.


Miejsce #15 Sentient

Nadeszła wielka rewolucja technologiczna. Zdolne do przekazywania informacji, transportu i przemysłu roboty są już na wyciągnięcie ręki. Ich konstrukcja stała się niezwykle prosta. Jednak ich programowanie wciąż jest nieco bardziej skomplikowane. Do twojej misji należeć będzie zdobycie cennych botów i podłączenie ich do własnej sieci. Będą one miały wpływ na twoje systemy. Musisz poprawnie przewidywać i programować swoje roboty, w taki sposób, aby przyciągnąć uwagę odpowiednich inwestorów, dzięki czemu doprowadzisz do rewolucji i osiągniesz zwycięstwo. Graficznie gra jest bardzo klimatyczna i idealnie wprowadza nas w cybernetyczny świat maszyn.


Miejsce #14 Founders of Gloomhaven (English first edition)

Samodzielna gra dla 1-4 osób, w której będziemy budować legendarne miasto Gloomhaven. Zawiera niepowtarzalną kombinację mechanizmów takich jak: umieszczanie płytek, wybór akcji, zarządzanie ręką czy worker placement. Wydarzenia mają miejsce w tym samym świecie co Gloomhaven, jednak odbywają się na setki lat przed wydarzeniami z pierwowzoru.


Miejsce #13 Bunny Kingdom

Zostań długouchym lordem i zbuduj imperium! Przejmuj kontrolę nad rozległymi terytoriami. Buduj zamki, farmy i wydobywaj cenne surowce. Nie zapominaj o tajnych misjach króla, które na koniec gry zapewnią ci dodatkowe porcje pysznych marchewek. Każda decyzja w grze przybliża cię do zwycięstwa, ale tylko jeden z was uzyska uznanie króla i zostanie okrzyknięty najlepszym władcą królików! Proste zasady i wiele możliwości zdobywania punktów sprawią, że gra spodoba się zarówno rodzinnym, jak i zaawansowanym graczom. Graficznie wygląda kolorowo i bajecznie, czyli przepięknie.


Miejsce #12 Rising Sun

Rising Sun jest duchowym następcą kolejnej z serii dużych pudełek, jak Blood Rage: ten sam projektant, ten sam artysta, to samo studio i ci sami rzeźbiarze. Czyżby Blood Rage killer? Rising Sun to gra o honorze, negocjacjach i wojnach w feudalnej Japonii, gdzie starożytni bogowie (kami) wrócili, aby odbudować imperium. Najważniejsze w grze jest prowadzenie negocjacji, zawieranie sojuszy i jednocześnie wojna. Chwyć zakładników i zrób seppuku.


Miejsce #11 Wasteland Express Delivery Service

Pierwsze skojarzenie po zobaczeniu okładki to Mad Max. Dzięki grze Wasteland Express Delivery Service będziemy mogli poczuć klimat piaszczystego i suchego środowiska. W postapokaliptycznym świecie wejdziesz w rolę kierowcy, a na swojej drodze spotkasz wiele skandalicznych i nieprzyjemnych postaci. Aby przetrwać niezbędny jest transport towarów między garstką pozostałych osad: woda, pożywienie i broń, to właśnie na te towary jest największy popyt. Będziesz walczył z obłąkańczymi bandytami, zamieszkującymi pustkę między osadami. Będziesz wypełniał zadania trzech frakcji: Armii Nowej Republiki, Orędzia Ceres i Archiwistów. Udoskonalaj swoją ciężarówkę i zatrudnij kilku szalonych jeźdźców, którzy pomogą w walce z wrogami.


Kliknij w poniższy obrazek i zobacz miejsca od 50 do 26, a już jutro ostatnia część i najciekawsze 10 gier.

gencon50 miejsca50 26


Jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na Facebooku

like 512 300x300 Planszowe nowinki #27


Ciekawe serie na blogu:

Planszowe nowinki – najświeższe informacje ze świata gier planszowych.

Notowanie BGG wraz z analizą i porównaniem.

Bardzo ciekawe recenzje ze świetnymi zdjęciami elementów.

Obserwujemy Kickstarter – wszystkie najciekawsze  tytuły, które pojawiają się na KickStarterze.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *