Planszowy Express

Planszowy Express #33

9 września 2017 roku

Planszowy Express 33

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was:

Rising 5: Runes of Asteros, Carcassonne Big Box, NMBR9, Valeria Karciane Królestwa, Valeria: Wioski, Valeria: Wyprawy i inne.


Rising 5: Runes of Asteros

Portal zapowiedział, że na przełomie września i października swoją premierę będzie miała gra Rising 5: Runes of Asteros. Czym właściwie jest ten tytuł? Jest to przygodowa gra kooperacyjna z dedykowaną aplikacją na telefony komórkowe, ale może ją zastąpić również mistrz gry. Do naszego zadania należy znalezienie kodu odpowiedzi z czterema runami w odpowiednim układzie. Musimy zdążyć przed złą mocą, która stopniowo pochłania naszą planetę. Gracze mogą eksplorować planetę, zbierać energię i wskazówki oraz walczyć ze złem w postaci potworów.

Premiera wrzesień/październik 2017 roku – Portal Games


Carcassonne Big Box w II edycji.

W ostatnich dniach swoją premierę miało wielkie pudło zawierające wiele dobrego – Carcassonne Big Box od wydawnictwa Bard. W pudełku znajduje się podstawowa wersja gry Carcassonne, dwa duże dodatki oraz dziewięć mini dodatków, z czego siedem dostępnych jest wyłącznie w tym pakiecie. Oczywiście wszystkie dodatki oraz podstawowa wersja gry to druga odświeżona edycja tego niezapomnianego klasyka gier planszowych. W pudełku znajdziemy: podstawkę, Karczmy i Katedry, Kupcy i Budowniczowie, Opat, Rzeka, Maszyny Latające, Promy, Kurierzy, Kopalnie Złota, Mag i Wiedźma, Bandyci, Kręgi w Zbożu. Ceny zaczynają się od 164 zł.


NMBR9

Gra NMBR9 zawiera dwadzieścia kart o numeracji 0-9 (każda cyfra po dwie sztuki) oraz 80 płytek z tymi samymi cyframi od 0-9. Każda płytka składa się z kwadratów, które tworzą pewien kształt. Po potasowaniu talii odkrywamy pierwszą kartę. Następnie każdy gracz bierze płytkę z tym samym numerem i umieszcza ją przed sobą budując obszar z płytek.

Z każdą kolejną dociągniętą kartą, gracze pobierają odpowiednią płytkę i dokładają ją do swojego obszaru. Nowa płytka musi dotykać co najmniej jednej innej płytki, na tym samym poziomie i wzdłuż jednej strony kwadratu. Płytka może być również umieszczona na górze poprzednio ułożonych płytek, w taki sposób aby żadna z jej fragmentów nie wystawała poza wcześniej zbudowany obszar, może ona leżeć na dwóch lub więcej płytkach. Każda kolejna płytka na wyższym poziomie musi dotykać pierwszej umieszczonej wyżej płytki, znajdować się na dwóch lub więcej płytkach niższego poziomu oraz nie może wystawać żadną częścią poza zabudowany obszar.

Gdy talia dobierania skończy się, gracze przechodzą do podliczania punktów. Płytka na najniższym poziomie (zerowym) jest warta 0 punktów, płytka na 1 poziomie jest warta tyle punktów, ile wskazuje na niej cyfra. Płytka na 2 poziomie to dwukrotność cyfry na płytce, itd. Wygrywa ten, kto zdobył najwięcej punktów.

Premiera we wrześniu 2017 roku – wydawnictwo G3


Valeria Karciane Królestwa, Wioski i Wyprawy

Valeria

Niedawno na wpieram.to wystartowała kampania mająca na celu ufundowanie gry Valeria: Karciane Królestwa. Ostatnio dowiedzieliśmy, że podczas kampanii będzie również możliwość otrzymania Valerii Wioski oraz Valerii Wyprawy. Możemy wspierać pojedyncze tytuły, jak również pokusić się o trójpak, który wyceniany jest na 211 zł.

Valeria: Karciane Królestwa wspaniale ilustrowana gra, w której będziemy rekrutować bohaterów, rozbudowywać swoje ziemie oraz pokonywać potwory. Wszystkie postacie posiadają dwa efekty, jeden pojawia się gdy uda Ci się aktywować postać w swojej turze, a drugi gdy aktywuje ją inny gracz w swojej rundzie. Aktywacja zależy od rzutu dwiema kostkami, który wykonuje aktywny gracz. Po rzucie i aktywacji postaci, mamy do wyboru dwie akcje, a potem przekazujemy kostki następnemu graczowi, który rozgrywa swoją turę.

Grę wygrywa gracz, który zdobędzie najwięcej punktów zwycięstwa. Punkty zdobywamy za pokonywanie potworów, oraz za wznoszone budowle na swoich ziemiach. Dodatkowym źródłem punktów jest nasz lord, którego losujemy na początku gry. Każdy z nich ma swoje własne cele i warunki za jakie dostaje punkty. Gra kończy się gdy pokonamy wszystkie potwory lub gdy wykupimy wszystkie możliwe budowle…lub gdy opróżnimy odpowiednią ilość stosów mieszkańców Valerii.

Valeria Wioski to szybka i lekka gra karciana dla 2-4 graczy o budowaniu własnego królestwa, oparta na zasadach gier o budowaniu talii. W swojej turze gracze  wykonują jedną z pięciu akcji jako gracz główny – pozostali gracze mogą skorzystać z tej samej akcji, płacąc troszeczkę wyższy koszt. Kupuj budynki, bohaterów oraz surowce, aby zdobywać punkty zwycięstwa, nim skończy się czas – przechytrz innych diuków i zapewnij sobie tytuł wielkiego architekta królestwa Valerii!

Valeria Wyprawy to szybka i lekka gra karciana dla 2-4 graczy o wykonywaniu zadań i rekrutowaniu poszukiwaczy przygód, oparta na zasadach gier o budowaniu talii. W swojej turze gracze  wykonują dwie z kilku akcji – tworzą najlepszą rękę, rekrutują bohaterów i wykonują lub rezerwują zadania, by zdobyć jak najwięcej punktów zwycięstwa. Wszystko dla chwały Valerii i dla bezpieczeństwa jej mieszkańców! … oraz własnych korzyści, oczywiście.

Więcej szczegółów i możliwość wsparcia na wspieram.to – klik.


Szybkie info:

  • Obecność: Eksploracja – premiera w październiku tego roku (Games Factory).
  • Galaktyczni zdobywcy – premiera od wydawnictwa Zielona Sowa.
  • Odkrywcy: Amazonia – premiera od wydawnictwa Zielona Sowa.
  • Trwa przedsprzedaż gry Tajniacy Duet.
  • 2 Pionki zapowiadają kolejne gry z serii Bajkogry – Czerwony Kapturek i Szczurołap z Hamelin (premiera w przyszłym roku).
  • Przedsprzedaż gry Piraci 7 Mórz od wydawnictwa Rebel.
  • Dodatek do drugiej edycji Strongholda – Undead dopiero w przyszłym roku.

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na Facebooku

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *