Planszowy Express

Planszowy Express #43

Planszowy Express 43

28 października 2017 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was informacje o:

Zapowiedzi takich gier i dodatków do gier jak: Time Stories – Aleja Gwiazd, Alien Artifacts: Discovery Expansion, Robinson Crusoe: The Lost City of Z, Osadnicy Narodziny Imperium: We Didn’t Start The Fire, Monolith Arena – A Fantasy Battleground Boardgame, Detective: A Modern Crime Boardgame. A także gry zyskujące popularność w ostatnim tygodniu, informacja o 28 edycji Pionka, zdjęcia gier z Essen oraz Top 10 najgorętszych tytułów na targach w Essen.


T.I.M.E Stories – Aleja Gwiazd

W kolejnym roku doczekamy się kolejnej historii w Time Stories. Tym razem przeniesiemy się do przeszłości, gdzie przyjdzie nam odwiedzić Hollywood lat osiemdziesiątych. Zrobimy to po to, aby zbadać tajemnicę anomalii czasowej, która nawiedziła jedną z willi znajdującej się na wzgórzach Los Angeles.


Alien Artifacts: Discovery Expansion

Wraz z Essenową premierą gry Alien Artifacts pojawiła się informacja o pierwszym rozszerzeniu do tej gry. Dodatek Discovery wprowadzi do gry 50 zupełnie nowych kart. Dzięki nim przyjdzie się nam zapoznać z nowym rodzajem dóbr – zasobami obcych.


The Lost City of Z – drugi dodatek do Robinsona

Robinson Crusoe: Zagubione Miasto Z jest rozszerzeniem do bardzo popularnej w Polsce i na świecie gry Robinson Crusoe. Pozwoli nam on na prześledzenie historii pułkownika Percy’ego Fawcetta. Dodatek wprowadza również dwie nowe mechaniki „Horror” i „Zdrowie Psychiczne”. Zawiera także nowych bohaterów, bestie i karty tajemnic. Cały dodatek został podzielony na 5 misji, które łączą się w długą i epicką kampanię.

Mamy również oficjalną informację, że do gry Robinson Crusoe zostanie wydana specjalna aplikacja (tworzona na wzór tej do Pierwszych Marsjan), która zwiększy regrywalność tego tytułu.


Osadnicy Narodziny Imperium: We Didn’t Start The Fire

Jest to trzecie minirozszerzenie do gry Osadnicy Narodziny Imperium, które wprowadza gry dla waszych ulubionych frakcji nowe karty. Minirozszerzenia zawierają często nowe rozwiązania mechaniczne – zobaczymy co czeka nas tym razem.


Monolith Arena – A Fantasy Battleground Boardgame

Monolith Arena to gra planszowa, zaprojektowana przez Michała Oracza, twórcy gry Neuroshima HEX. Walkę przeciwko wrogom będziemy prowadzili na hexagonalnej planszy. Przygotuj jedną z 5 frakcji z unikalnymi zdolnościami i jednostkami, aby stawić czoła wrogim jednostkom i zaskoczyć ich unikalną strategią. Podczas gry na planszy pojawią się fizyczne monolity, które będą świetnie prezentowały się na środku bitwy. Czyżby Monolith Arena to godny następca Neuroshimy Hex? Poczekamy, zobaczymy.


 Detective: A Modern Crime Boardgame

Wciel się w rolę Detektywa i rozwiąż tajemnicze zbrodnie. Gra opowiada historie, w których będziesz realnie uczestniczył. Ciekawe czy uda ci się rozwiązać jedną zagadkę zanim przejdziesz do kolejnej. Gra będzie zawierała 5 różnych scenariuszy do rozwiązania z dużą ilością wysokiej jakości komponentów. Wykorzystaj wszystkie dostępne narzędzia, by rozwikłać kryminalną zagadkę – przeszukaj internet, sprawdź fakty i ciągle odkrywaj nowe wskazówki. W tej grze nie grasz detektywem – w tej grze jesteś detektywem.


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność

 1. Clans of Caledonia – skok z 2665 na 1822 miejsce.

 2. Legenda Pięciu Kręgów – skok z 1919 na 1553 miejsce.

 3. Projekt Gaja – skok z 3083 na 2536.

 4. Aeon’s End: War Eternal – skok z 2387 na 1965 miejsce.

 5. Kingdom Death – skok z 153 na 129 miejsce.


Właśnie trwa największe święto Planszomaniaków – Essen.

Z racji tego, że aktualnie trwa Essen w tym tygodniu wydawnictwa raczej nie dzieliły się z nami informacjami o nowościach, by zachować je na ten najważniejszy dzień. Dlatego też już w kolejnym tygodniu powinna pojawić się cała masa informacji związanych z grami planszowymi – zapraszamy 4 listopada. A tym czasem zachęcamy do spojrzenia na gry cieszące się największym zainteresowaniem na tegorocznych targach gier w Essen.

Top 10 gier, które wzbudzają największe zainteresowanie – kliknij tutaj.


Już w listopadzie startuje 28 edycja Pionka – mamy dla was informację prasową o tym konwencie – koniecznie zajrzyjcie.

Pionek 28 Edycja – kliknij tutaj


Szybkie informacje:

 • Wydane zostały takie gry jak: Kraina Snów, Kawerna: Jaskinia kontra jaskinia, Król Ozo, Timeline: Wiedza Ogólna, Pandemic Legacy: Sezon 2, 7 Cudów Świata: Liderzy – Zestaw jubileuszowy, 7 Cudów Świata: Miasta – Zestaw jubileuszowy
 • X-Wing: Upiór II, X-Wing: Starwing typu Alpha, X-Wing: Myśliwiec M12-L Kimogila – premiera w IV kwartale 2017 roku (Galakta)
 • Horror w Arkham: Gra karciana LCG – Echa przeszłości – premiera w listopadzie 2017 roku (Galakta)
 • Legenda Pięciu Kręgów: Za chwałę i honor – premiera w listopadzie 2017 roku (Galakta)
 • Dobble Zwierzaki – premiera w listopadzie 2017 roku (Rebel)
 • Abalone Classic – premiera w listopadzie 2017 roku (Rebel)
 • Magic Maze – premiera w 2018 roku (Lacerta)
 • Oto jest pytanie (That’s a Question!) – premiera w listopadzie 2017 roku (Rebel)

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na FacebookuFacebook Pulub nas

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *