Planszowy Express

Planszowy Express #68

Planszowy Express 68

22 kwietnia 2018 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Przygotowaliśmy dla Was najświeższe wiadomości ze świata gier planszowych.

Co w tym tygodniu? The Forbidden City (Zakazane Miasto), Wyspa Skye: Wędrowiec, Montana, Ethnos, Mundial, Zaginiona Ekspedycja, najpopularniejsze gry tygodnia na BGG i wiele innych.


Zajrzyjcie koniecznie do naszej najnowszej recenzji:

Recenzja #125 Keyflower: Kupcy

Keyflower: Kupcy to drugi dodatek to świetnej gry Keyflower. Oprócz rozwijania wioski i licytacji kafli, przyjdzie nam zawierać ciekawe kontrakty, stawiać chaty oraz jeszcze bardziej ulepszać nasze budynki. Nowe zasady to nowe wyzwania, z którymi warto się zmierzyć.

Recenzja #126 6.bierze!

 “6.bierze! “ to szybka gra karciana przeznaczona nawet dla 10 graczy. Gra, którą zna wielu i która nie traci na wartości mimo, że rynek gier planszowych zapełnia się coraz to nowymi pozycjami.

Recenzja #127 Koszmarium

Koszmarium to gra, w której musimy przejąć kontrolę nad sennymi koszmarami! Tylko w jaki sposób podjąć wyzwanie, gdy otaczają nas same potwory? Czy będziesz na tyle odważny, aby przywołać aż 5 nocnych widziadeł i przejąć kontrolę nad najmroczniejszym zakątkiem Krainy Snów?


Kickstarter: The Forbidden City

Chiny, rok 1570. Państwo jest pod panowaniem cesarza z dynastii Ming. Po latach nieudolnego zarządzania i korupcji odziedziczył  on kraj, w którym panuje chaos. Mieszkał w tytułowym Zakazanym Mieście, które było siedzibą wielu cesarzy z dynastii Ming. Zbudowany w latach 1406-1420 kompleks składa się z 980 budynków i zajmuje 72 ha (ponad 180 akrów). To również za czasów dynastii Ming odbudowano, umocniono i rozbudowano Wielki Mur Chiński. W tym okresie Chiny były pod silnym atakiem Mongołów, więc utrzymanie Wielkiego Muru było bardzo ważne.

Kraj ten był również znany z bardzo skomplikowanej biurokracji, co niestety doprowadziło do dużej korupcji. Pomimo tego, że kary za korupcję były bardzo wysokie, urzędnicy najwyższego szczebla Zakazanego Miasta udawali, że przestrzegają zakazu korupcji, przyjmując prezenty od składających petycje i zwracając jeden o pozornie niższej wartości.

„Zakazane Miasto” wykorzystuje ten niezwykły zwyczaj jako podstawę mechaniki. Gracze wcielają się w potężne chińskie rodziny próbujące zdobyć wpływy i władzę poprzez wymianę prezentów z urzędnikami. Karty podarunkowe, które proponujesz jako gracz, muszą mieć wyższą wartość niż ta, którą otrzymujesz, zmuszając Cię do podejmowania strategicznych decyzji dotyczących działań, które chcesz podjąć w każdej kolejce. Będziesz podróżował po Chinach, pływał Wielkim Kanałem, kupował cenny jadeit, pomagał budować Wielki Mur, zapewniał sobie przewagę poprzez dekrety, wpływał na grę poprzez intrygę, a w końcu otrzymasz audiencję u cesarza. Jeśli uda się to tylko jednemu graczowi, wygrywa. Jeśli kilku graczy odniesie sukces, gracz z największą liczbą punktów wygrywa grę.

Gra ma być dostępna również w języku polskim.

Start kampanii na platformie Kickstarter już 1 maja


Dodatek: Wyspa Skye: Wędrowiec (wyd. Lacerta)

Wyspa Skye: Wędrowiec to pierwszy duży dodatek, który zawiera nowe plansze dla graczy wskazujące na postępy w zakresie siły, dobrobytu i popularności. Ze względu na to, że każdy krok na drodze do osiągnięcia postępu musi zostać spełniony, plansze te mają wpływ na sprzedaż i układanie płytek. Aby jednak osiągnąć następny poziom rozwoju i zdobyć potencjalne nagrody, nie wystarczy tylko dopasować odpowiednie płytki. Nowy pionek (czeladnik) musi podróżować po królestwie i „aktywować” kafelki. Ponadto, cztery nowe kafelki zapewniają zupełnie nowe możliwości.

Premiera dodatku w kwietniu 2018 roku


Zapowiedź: Montana (wyd. Lacerta)

W połowie XIX wieku w Montanie pojawiły się pierwsze stałe osady. Później wielu poszukiwaczy szczęścia podróżowało do tego regionu z przyczepami kempingowymi w poszukiwaniu pracy, aby zbudować sobie lepszą przyszłość. Duży wpływ miał na to fakt, że w górach można było znaleźć metale szlachetne, a na polach potrzebna była duża siła robocza. Tymczasem liczba osiedli i popyt na towary rósł. Rekrutuj odpowiednich pracowników, dostarczaj towary na czas i taktycznie wybieraj swoje osiedla. Tylko wtedy będziesz miał największą szansę na wygraną w Montanie.

Premiera gry w maju 2018 roku


Zapowiedź: Ethnos (wyd. Portal Games)

Ethnos to gra strategiczna, która oparta została na mechanice kontrolowania terenów. Gracze będą walczyć o kontrolę nad prowincjami mistycznej wyspy. Do tego celu będą wykorzystywać antyczne rasy Gigantów, Trolli, Orków, a także wielu innych bestii znanych ze świata fantasy. Grę ilustrował John Howe, czyli twórca ilustracji do powieści Władca Pierścieni.

Premiera w III kwartale 2018 roku


Zapowiedź: Mundial (wyd. FoxGames)

Mundial

Lubisz piłkę nożną i czas spędzony na dobrej zabawie z przyjaciółmi? Zdarzyło Ci się komentować mecze piłki nożnej, wcielać się w rolę stratega i w myślach decydować za zawodników? Przejdź od teorii do praktyki i zagraj w Mundial stołowy. Wykaż się sprytem, intuicją i szybkością. Zbierz znajomych i zorganizuj mundial. Pokonaj przeciwników i wygraj mistrzostwa. Mundial stołowy to gra osadzona w tematyce piłki nożnej. Bardzo prosta mechanika, jasne zasady oraz nawiązanie do znanej wszystkim gry w kapsle sprawią, że każda rozgrywka skutkować będzie kolejnymi rewanżami, a zabawy nie będzie końca.

Premiera gry w maju 2018 roku


Zapowiedź: Zaginiona Ekspedycja (wyd. All in Games)

Legendarny odkrywca Percy Fawcett zapuścił się w głąb Amazonii w poszukiwaniu słynnego El Dorado i już nigdy więcej nie był widziany. Twój zespół wyruszył na jego poszukiwania, ale teraz masz nadzieję na to, że uda ci się uciec z największym skarbem w twoim życiu. W Zagubionej Ekspedycji wykorzystaj jak najlepiej swoje jedzenie, amunicję i zdrowie, gdy już zanurzysz się głęboko w dżunglę. Wybierz swoją trasę uważnie, aby upewnić się, że jesteś gotowy na pułapki, które mogą się pojawić. Graj samotnie lub wspólnie, aby przetrwać wyprawę, lub graj drużynowo, aby zobaczyć, która grupa może uciec z dżungli jako pierwsza.

Premiera gry w 2018 roku


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność:

 1. The 7th Continent skok z 31 na 24 miejsce, obecnie 18.
 2. Feudum – skok z 2861 na 2471 miejsce, obecnie 2353.
 3. The Mind skok z 2080 na 1808 miejsce, obecnie 1694.
 4. Decrypto – skok z 2555 na 2284 miejsce, obecnie 2177.
 5. Star Wars: Legion skok z 3731 na 3414 miejsce, obecnie 3311.

Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie gry jak: Munchkin Apokalipsa – Inwazja Owcych (edycja jubileuszowa), Munchkin Apokalipsa (edycja jubileuszowa), Głębia (Abyss): Lewiatan, Pingwin na lodzie, Artefakty Obcych: Odkrycia, Carcassonne: Mosty, zamki i bazary (dodatek 8), 
 • 13 duchów (wyd. Nasza Księgarnia) – premiera w maju 2018 roku,
 • Pora na stwora (wyd. Nasza Księgarnia) – premiera w kwietniu 2018 roku,
 • Vudulhu (wyd. Black Monk Games) – premiera w maju 2018 roku,
 • Munchkin: Gloom (wyd. Black Monk Games) – premiera we wrześniu 2018 roku,
 • Łupieżcy (wyd. Black Monk Games) – premiera w czerwcu 2018 roku,
 • Lochy i kwoki (wyd. Black Monk Games) – premiera w sierpniu 2018 roku,
 • Rzutem do mety (wyd. Trefl-Kraków) – premiera w maju 2018 roku,
 • Great Western Trail: Rails to the North (wyd. Lacerta) – premiera w 2018 roku,
 • Penny Dreadfun: Duchy, Demony, Dickensy (wyd. Redi Games) – premiera w październiku 2018 roku,
 • Kartel, Hippo, Kariba (wyd. Helvetiq Games) – premiera w maju 2018 roku.
 • Żercy – aktualnie trwa kampania na wspieram.to – kliknij tutaj,
 • Budowa miasta (wyd. Nasza Księgarnia) – premiera w II kwartale 2018 roku,
 • Trupi mściciel (wyd. All in Games) – premiera w 2018 roku,
 • Fotosynteza (wyd. 2 Pionki) – premiera w maju 2018 roku,
 • Najazd turystów (wyd. Nasza Księgarnia) – premiera w maju 2018 roku,
 • MCS: Magia Czarnego Sportu (wyd. All in Games) – premiera w 2018 roku,
 • Lunation (wyd. Underworld Kingdom) – aktualnie trwa kampania na wspieram.to – link tutaj.

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.


Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *