Planszowy Express

Planszowy Express #69

Planszowy Express 69

29 kwietnia 2018 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Przygotowaliśmy dla Was najświeższe wiadomości ze świata gier planszowych.

Co w tym tygodniu? Strażnicy Xobos, Kroniki Zbrodni, Paperback, 13 Duchów, Polska, gola!, Najazd Turystów, Potworne Porządki,  najpopularniejsze gry tygodnia na BGG i wiele innych.


Zajrzyjcie koniecznie do naszej najnowszej recenzji:

Recenzja #128 Wirus!

Z laboratorium uciekły szaleńcze i zabójcze wirusy, które z każdej strony atakują nasze cenne narządy. Czy uda Ci się w porę ochronić organy przed najgorszym za pomocą specjalnych szczepionek?

Recenzja #129 Górą i Dołem

Najeźdźcy z dalekich krain splądrowali nasze ziemie, zabijali mieszkańców i palili domy. Części z nas udało się jednak ujść z życiem, lecz teraz skazani jesteśmy na tułaczkę w poszukiwaniu skrawka ziemi, który ponownie będziemy mogli nazwać domem! Czy to krótki wstęp do nowej hollywoodzkiej produkcji? Oczywiście nie! Tak rozpoczniemy przygodę z “Górą i Dołem”!

Recenzja #130 Gloom

“Gloom” to niecodzienne podejście do gier karcianych. Z reguły walczymy o punkty za liczbę zdobytych bogactw, szczęście naszych postaci, zdobyte fundusze. Rzadko kiedy zyskujemy, uśmiercając członków własnej rodziny… Witamy w mrocznym świecie “Gloom”!


Zagramw.to: Strażnicy Xobos (Imagine Realm)

Strażnicy Xobos

Już niedługo, a dokładniej 17 maja o godzinie 10:00 startuje kampania odświeżonej graficznie gry Strażnicy Xobos, której autorem jest Jarosław Biliński.

Kilka informacji o grze: 

czas gry: 20 min/gracz,

liczba graczy: 2-4,

wiek: 12+.

Tam, gdzie są źródła energii, pojawiają się biomechaniczne istoty – Patroni stworzeni do eksploracji wszechświata. Podróżując z planety na planetę, zbierają energię i ruszają w dalszą drogę, pozostawiając Strażników mających za zadanie chronić niewykorzystane zasoby. Wypełniona energią planeta Xobos z czasem zaczęła umierać, a Strażnicy rozpoczęli walkę o ostatnie źródło. Przejęcie nad nim kontroli pozwoli przejąć kontrolę nad planetą. Klan, który tego dokona przetrwa wraz z planetą Xobos.

Przeslonka Awers

W grze Strażnicy Xobos przyjdzie Wam kierować klanami tytułowych Strażników w walce o przetrwanie na planecie Xobos. Celem gracza jest zebranie największej liczby Kryształów Energii i zbudowanie jak największej liczby Reaktorów (bez Reaktorów zebrane kryształki nie są wliczane do wyniku końcowego). Z końcem 15-tej rundy gry (ostatniej) następuje podliczenie zebranych Kryształków i pomnożenie ich przez liczbę wybudowanych Reaktorów. Uzyskany wynik stanowi punktację końcową gracza. Cel można osiągnąć na kilka sposobów: przez rozbudowę gospodarczą lub zbieranie kryształków ze źródła. Jednak najwięcej tych zasobów pozyskacie, niszcząc Strażników przeciwnika…

Pamiętacie klasyki RTS na platformę PC takie jak Dune II, Starcraft albo serię C&C? Strażnicy Xobos przenoszą dynamikę tych gier na planszę, dodając do tego potężny element taktyczny oraz świetny klimat.

Plansza Nowa Xobos

Przypominamy, że tytuł ten od samego początku wzbudził nasze zainteresowanie, dlatego też postanowiliśmy objąć patronatem tę produkcję. Strażnicy Xobos to nie tylko klimat i ciekawe wykonanie, ale również mechanika, która została skonstruowana w taki sposób, że powinna zadowolić najbardziej zaawansowanych graczy. Zarządzanie swoimi jednostkami nie należy do najłatwiejszych zadań, ale możliwości, jakie oferuje Wam gra, są ogromne.

PlanszetkaV10

Jeśli chodzi o zbliżającą się kampanię gry to przez jej pierwsze 2 godziny będzie trwał konkurs – kto w tym czasie wesprze grę, weźmie udział w losowaniu 1 z 10 gier Wyścig Odkrywców. W trakcie kampanii będzie można dokupić figurki Strażników 55 mm/12 sztuk w czterech kolorach graczy – każdy wspierający grę (przez cały czas trwania kampanii) otrzyma zestaw 4 koszyczków na komponenty do samodzielnego złożenia. Dodatkowo można zakupić inną planszę (mapę) z dwustronnym nadrukiem (czyli w sumie dwie nowe mapy!). Jednym z celów kampanii będą również małe figurki Quarków (36 sztuk).

figsy 4

Kampania na Zagramw.to startuje 17 maja 2018 roku


Zapowiedź: Kroniki Zbrodni (wyd. FoxGames)

Kroniki Zbrodni zap (1)

Niespodziewany telefon od komisarza nie wróżył niczego dobrego. W Hyde Parku znaleziono ciało młodej kobiety, ale to był dopiero początek kłopotów. Londynem wstrząsnęła fala tajemniczych zbrodni, a ich przyczyny wydają się sięgać znacznie głębiej niż można to sobie wyobrazić. Wciel się w rolę członka specjalnej grupy dochodzeniowej i przeżyj przygodę rodem z najlepszych powieści kryminalnych!

Kroniki Zbrodni zap (2)

Kroniki zbrodni to innowacyjne połączenie gry planszowej, aplikacji i wirtualnej rzeczywistości. Gracze wspólnie prowadzą dochodzenie i starają się rozwikłać wielopoziomowe sprawy kryminalne, które doprowadzą ich do wielkiego finału. Tradycyjna plansza i karty przedstawiają lokacje, napotkane osoby czy dowody rzeczowe. Prosta w obsłudze aplikacja wprowadza do gry dowolność w prowadzeniu śledztwa i pozostawia graczom ogromne pole do popisu. Sama wizyta na miejscu zbrodni to możliwość zanurzenia się w wirtualnej rzeczywistości i obejrzenia lokacji z perspektywy 3D!

Kroniki Zbrodni zap (1)

Kroniki Zbrodni to połączenie tradycyjnej planszówki z aplikacją i wirtualną rzeczywistością. Lokacje, policyjni eksperci, osoby napotkane podczas prowadzenia dochodzenia, kategorie dowodów rzeczowych i specjalne przedmioty reprezentowane są za pomocą kart i planszetek. Każda z nich ma nadrukowany kod QR, który możemy zeskanować za pomocą aplikacji, która pozwala prowadzić śledztwo. Wyobraźmy sobie, że chcemy udać się do wskazanej lokacji. Szybko skanujemy kod QR i aplikacja powiadamia nas, że na miejscu spotkaliśmy konkretną postać. Wyjmujemy jej kartę z talii i umieszczamy na planszetce danej lokacji. Od tego momentu zawsze będziemy mogli zapytać ją o dowolne miejsce, osobę czy przedmiot, który spotkamy na swojej drodze podczas prowadzenia dochodzenia. Wszystko to umożliwi nam prosta i intuicyjna aplikacja. To właśnie ogromna dowolność w prowadzeniu śledztwa jest jednym z największych atutów tej gry.

Polskie wydanie zawierać będzie wersję podstawową, rozszerzoną o wszystkie odblokowane cele w kampanii Kickstrater (nie włączając celów KS Premium i KS Exclusive). Aplikację do gry ściągnąć można bezpłatnie w AppStore i GooglePlay. Działa oczywiście ona w trybie offline, tak więc do gry nie jest potrzebne połączenie z Internetem. Polska premiera planowana jest na ostatni tydzień października 2018 roku – równolegle z premierą gry na targach SPIEL w Essen. Z grą będzie można się zapoznać wcześniej – FoxGames planuje serię prezentacji na większych konwentach planszówkowych. Najbliższa okazja do zagrania na poznańskim Pyrkonie (18-20.05).

Kroniki Zbrodni zap (3)

Premiera gry: październik 2018 roku


Zapowiedź: Paperback (wyd. Baldar)

W grze Paperback jesteś autorem książek, który stara się ukończyć powieść dla swojego redaktora. Może to być książka z gatunku western, sci-fi, romans, a nawet rzadki bestseller.

Tworzenie słów spotyka w grze Paperback mechanikę budowania talii. Gracze zaczynają grę z talią kart literek oraz kilku dzikich kart. Na podstawie dobranych kart będziemy konstruowali słowa, w zamian zdobywając punkt niezbędne do zakupu kolejnych kart. Im lepsze słowo, tym więcej punktów. Duża część liter ma unikatowe umiejętności, które zostają aktywowane w momencie, gdy użyto ich w stworzonym słowie. Może to być np.: dobranie kolejnych kart liter, czy podwójna punktacja za ułożone słowo. Karty dzikie kupujemy, aby zdobyć cenne punkty zwycięstwa. W grze istnieje również wariant gry zespołowej. Jest na co czekać.

Premiera gry w 2018 roku (bliżej nieustalona)


Potworne porządki (wyd. Nasza Księgarnia)

Potworne porządki

Dzieci robią porządek w pokoju. Wyciągają z woreczka różne przedmioty i odstawiają na odpowiednie miejsca. Zadanie utrudniać będą psotne stworki – mają kształty podobne do przedmiotów poszukiwanych przez graczy, łatwo więc się pomylić! Wygra gracz, który pierwszy zrobi porządek w swoim pokoju.

Autor: Gamewright, ilustracje: Maciej Szymanowicz
Wiek: 3-103 lat, liczba graczy: 2-4

Premiera gry 23 maja 2018 roku


Polska, gola! (wyd. Nasza Księgarnia)

Polska, gola! POLSKA HISZPANIA

Dostępne są 2 wersje gry: w pierwszej rozgrywamy mecz Polska-Hiszpania, w drugiej Polska-Niemcy.  Gra oddaje atmosferę wielkich meczów piłkarskich. Jest tu wszystko to, co kochają kibice: szybkie tempo, dynamiczne akcje, walka o piłkę i… krzyki mające dodać sił drużynie! Wyobraź sobie, że w finale Mistrzostwa Świata gramy z Hiszpanią lub Niemcami – wynik meczu zależy od Ciebie! Edycja „Naszej Księgarni” została wzbogacona o wariant gry na czas, dogrywkę i rzuty karne! Gra zdobyła nagrodę „Najlepsza Gra Rodzinna” (Szwajcaria).

Autor: Reiner Stockhausen, ilustracje: Cezary Szulc
Wiek: 8-108 lat, liczba graczy: 2-8

Premiera gry 9 maja 2018 roku


Najazd Turystów (wyd. Nasza Księgarnia)

Najazd turystów

Zabierz rodzinę na egzotyczne wakacje. Nie będzie to jednak sielanka. Kurorty przeżywają najazd turystów, toczy się walka o miejsca w hotelach. Nie daj się wygryźć rywalom. Wygrasz, jeśli twoja rodzina opanuje najwięcej hoteli. Obserwuj poczynania rywali, odpowiednio zarządzaj swoimi kartami i zdobądź przewagę w hotelach.

Autor: Reiner Knizia, ilustracje: Janusz Wyrzykowski
Wiek: 8-108 lat, liczba graczy: 2-4

Premiera gry 9 maja 2018 roku


13 Duchów (wyd. Nasza Księgarnia)

13 duchów

Przenieś się do zamczyska, w którym hula 13 duchów. Twoim zadaniem jest wskazanie miejsca, w którym ukryły się duchy należące do rywali. Gra oparta na dedukcji. W przemyślany sposób korzystaj z kart – jeden błąd i możesz zdradzić rywalom swoją kryjówkę!

Autor: Victor Amanatidis, ilustracje: Tomek Larek
Wiek: 8-108 lat, liczba graczy: 2-4

Premiera 23 maja 2018 roku


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność:

  1. The 7th Continent skok z 24 na 16 miejsce, obecnie 13.
  2. Projekt Gaja skok z 15 na 13 miejsce, obecnie 14.
  3. Feudum – skok z 2471 na 2172 miejsce, obecnie 2015.
  4. Decrypto – skok z 2284 na 2019 miejsce, obecnie 1980.
  5. The Mind skok z 1808 na 1614 miejsce, obecnie 1518.

Szybkie informacje:

  • Zostały wydane takie gry jak: Wyspa Skye: Wędrowiec, Geniusz Extreme, Piraci, Gretchiny, Warownia, Dżungla,  IQ Cukierki.
  • Saber & Blood – aktualnie trwa kampania na platformie Kickstarter – link tutaj,
  • 303 Squadron (Hobbity.eu) – premiera gry w IV kwartale 2018 roku, 
  • Fief: Pakiet dodatków oraz Fief: Francja (Hobbity.eu) – premiera w III kwartale 2018 roku,
  • Anno Domini 1666 (Wargamer Games Studio LTD) – już w maju kampania na Kickstarterze oraz wspieram.to.

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.


Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *