Planszowy Express #69

Planszowy Express 69 Planszowy Express #69

29 kwietnia 2018 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Przygotowaliśmy dla Was najświeższe wiadomości ze świata gier planszowych.

Co w tym tygodniu? Strażnicy Xobos, Kroniki Zbrodni, Paperback, 13 Duchów, Polska, gola!, Najazd Turystów, Potworne Porządki,  najpopularniejsze gry tygodnia na BGG i wiele innych.


Zajrzyjcie koniecznie do naszej najnowszej recenzji:

Recenzja #128 Wirus!

Z laboratorium uciekły szaleńcze i zabójcze wirusy, które z każdej strony atakują nasze cenne narządy. Czy uda Ci się w porę ochronić organy przed najgorszym za pomocą specjalnych szczepionek?

Recenzja #129 Górą i Dołem

Najeźdźcy z dalekich krain splądrowali nasze ziemie, zabijali mieszkańców i palili domy. Części z nas udało się jednak ujść z życiem, lecz teraz skazani jesteśmy na tułaczkę w poszukiwaniu skrawka ziemi, który ponownie będziemy mogli nazwać domem! Czy to krótki wstęp do nowej hollywoodzkiej produkcji? Oczywiście nie! Tak rozpoczniemy przygodę z “Górą i Dołem”!

Recenzja #130 Gloom

“Gloom” to niecodzienne podejście do gier karcianych. Z reguły walczymy o punkty za liczbę zdobytych bogactw, szczęście naszych postaci, zdobyte fundusze. Rzadko kiedy zyskujemy, uśmiercając członków własnej rodziny… Witamy w mrocznym świecie “Gloom”!


Zagramw.to: Strażnicy Xobos (Imagine Realm)

Strażnicy Xobos Planszowy Express #69

Już niedługo, a dokładniej 17 maja o godzinie 10:00 startuje kampania odświeżonej graficznie gry Strażnicy Xobos, której autorem jest Jarosław Biliński.

Kilka informacji o grze: 

czas gry: 20 min/gracz,

liczba graczy: 2-4,

wiek: 12+.

Tam, gdzie są źródła energii, pojawiają się biomechaniczne istoty – Patroni stworzeni do eksploracji wszechświata. Podróżując z planety na planetę, zbierają energię i ruszają w dalszą drogę, pozostawiając Strażników mających za zadanie chronić niewykorzystane zasoby. Wypełniona energią planeta Xobos z czasem zaczęła umierać, a Strażnicy rozpoczęli walkę o ostatnie źródło. Przejęcie nad nim kontroli pozwoli przejąć kontrolę nad planetą. Klan, który tego dokona przetrwa wraz z planetą Xobos.

Przeslonka Awers Planszowy Express #69

W grze Strażnicy Xobos przyjdzie Wam kierować klanami tytułowych Strażników w walce o przetrwanie na planecie Xobos. Celem gracza jest zebranie największej liczby Kryształów Energii i zbudowanie jak największej liczby Reaktorów (bez Reaktorów zebrane kryształki nie są wliczane do wyniku końcowego). Z końcem 15-tej rundy gry (ostatniej) następuje podliczenie zebranych Kryształków i pomnożenie ich przez liczbę wybudowanych Reaktorów. Uzyskany wynik stanowi punktację końcową gracza. Cel można osiągnąć na kilka sposobów: przez rozbudowę gospodarczą lub zbieranie kryształków ze źródła. Jednak najwięcej tych zasobów pozyskacie, niszcząc Strażników przeciwnika…

Pamiętacie klasyki RTS na platformę PC takie jak Dune II, Starcraft albo serię C&C? Strażnicy Xobos przenoszą dynamikę tych gier na planszę, dodając do tego potężny element taktyczny oraz świetny klimat.

Plansza Nowa Xobos Planszowy Express #69

Przypominamy, że tytuł ten od samego początku wzbudził nasze zainteresowanie, dlatego też postanowiliśmy objąć patronatem tę produkcję. Strażnicy Xobos to nie tylko klimat i ciekawe wykonanie, ale również mechanika, która została skonstruowana w taki sposób, że powinna zadowolić najbardziej zaawansowanych graczy. Zarządzanie swoimi jednostkami nie należy do najłatwiejszych zadań, ale możliwości, jakie oferuje Wam gra, są ogromne.

PlanszetkaV10 Planszowy Express #69

Jeśli chodzi o zbliżającą się kampanię gry to przez jej pierwsze 2 godziny będzie trwał konkurs – kto w tym czasie wesprze grę, weźmie udział w losowaniu 1 z 10 gier Wyścig Odkrywców. W trakcie kampanii będzie można dokupić figurki Strażników 55 mm/12 sztuk w czterech kolorach graczy – każdy wspierający grę (przez cały czas trwania kampanii) otrzyma zestaw 4 koszyczków na komponenty do samodzielnego złożenia. Dodatkowo można zakupić inną planszę (mapę) z dwustronnym nadrukiem (czyli w sumie dwie nowe mapy!). Jednym z celów kampanii będą również małe figurki Quarków (36 sztuk).

figsy 4 Planszowy Express #69

Kampania na Zagramw.to startuje 17 maja 2018 roku


Zapowiedź: Kroniki Zbrodni (wyd. FoxGames)

%name Planszowy Express #69

Niespodziewany telefon od komisarza nie wróżył niczego dobrego. W Hyde Parku znaleziono ciało młodej kobiety, ale to był dopiero początek kłopotów. Londynem wstrząsnęła fala tajemniczych zbrodni, a ich przyczyny wydają się sięgać znacznie głębiej niż można to sobie wyobrazić. Wciel się w rolę członka specjalnej grupy dochodzeniowej i przeżyj przygodę rodem z najlepszych powieści kryminalnych!

Kroniki Zbrodni zap 2 Planszowy Express #69

Kroniki zbrodni to innowacyjne połączenie gry planszowej, aplikacji i wirtualnej rzeczywistości. Gracze wspólnie prowadzą dochodzenie i starają się rozwikłać wielopoziomowe sprawy kryminalne, które doprowadzą ich do wielkiego finału. Tradycyjna plansza i karty przedstawiają lokacje, napotkane osoby czy dowody rzeczowe. Prosta w obsłudze aplikacja wprowadza do gry dowolność w prowadzeniu śledztwa i pozostawia graczom ogromne pole do popisu. Sama wizyta na miejscu zbrodni to możliwość zanurzenia się w wirtualnej rzeczywistości i obejrzenia lokacji z perspektywy 3D!

Kroniki Zbrodni zap 1 Planszowy Express #69

Kroniki Zbrodni to połączenie tradycyjnej planszówki z aplikacją i wirtualną rzeczywistością. Lokacje, policyjni eksperci, osoby napotkane podczas prowadzenia dochodzenia, kategorie dowodów rzeczowych i specjalne przedmioty reprezentowane są za pomocą kart i planszetek. Każda z nich ma nadrukowany kod QR, który możemy zeskanować za pomocą aplikacji, która pozwala prowadzić śledztwo. Wyobraźmy sobie, że chcemy udać się do wskazanej lokacji. Szybko skanujemy kod QR i aplikacja powiadamia nas, że na miejscu spotkaliśmy konkretną postać. Wyjmujemy jej kartę z talii i umieszczamy na planszetce danej lokacji. Od tego momentu zawsze będziemy mogli zapytać ją o dowolne miejsce, osobę czy przedmiot, który spotkamy na swojej drodze podczas prowadzenia dochodzenia. Wszystko to umożliwi nam prosta i intuicyjna aplikacja. To właśnie ogromna dowolność w prowadzeniu śledztwa jest jednym z największych atutów tej gry.

Polskie wydanie zawierać będzie wersję podstawową, rozszerzoną o wszystkie odblokowane cele w kampanii Kickstrater (nie włączając celów KS Premium i KS Exclusive). Aplikację do gry ściągnąć można bezpłatnie w AppStore i GooglePlay. Działa oczywiście ona w trybie offline, tak więc do gry nie jest potrzebne połączenie z Internetem. Polska premiera planowana jest na ostatni tydzień października 2018 roku – równolegle z premierą gry na targach SPIEL w Essen. Z grą będzie można się zapoznać wcześniej – FoxGames planuje serię prezentacji na większych konwentach planszówkowych. Najbliższa okazja do zagrania na poznańskim Pyrkonie (18-20.05).

Kroniki Zbrodni zap 3 Planszowy Express #69

Premiera gry: październik 2018 roku


Zapowiedź: Paperback (wyd. Baldar)

pic1991455 Planszowy Express #69

W grze Paperback jesteś autorem książek, który stara się ukończyć powieść dla swojego redaktora. Może to być książka z gatunku western, sci-fi, romans, a nawet rzadki bestseller.

Tworzenie słów spotyka w grze Paperback mechanikę budowania talii. Gracze zaczynają grę z talią kart literek oraz kilku dzikich kart. Na podstawie dobranych kart będziemy konstruowali słowa, w zamian zdobywając punkt niezbędne do zakupu kolejnych kart. Im lepsze słowo, tym więcej punktów. Duża część liter ma unikatowe umiejętności, które zostają aktywowane w momencie, gdy użyto ich w stworzonym słowie. Może to być np.: dobranie kolejnych kart liter, czy podwójna punktacja za ułożone słowo. Karty dzikie kupujemy, aby zdobyć cenne punkty zwycięstwa. W grze istnieje również wariant gry zespołowej. Jest na co czekać.

pic3277267 Planszowy Express #69

Premiera gry w 2018 roku (bliżej nieustalona)


Potworne porządki (wyd. Nasza Księgarnia)

Potworne porządki Planszowy Express #69

Dzieci robią porządek w pokoju. Wyciągają z woreczka różne przedmioty i odstawiają na odpowiednie miejsca. Zadanie utrudniać będą psotne stworki – mają kształty podobne do przedmiotów poszukiwanych przez graczy, łatwo więc się pomylić! Wygra gracz, który pierwszy zrobi porządek w swoim pokoju.

Autor: Gamewright, ilustracje: Maciej Szymanowicz
Wiek: 3-103 lat, liczba graczy: 2-4

Premiera gry 23 maja 2018 roku


Polska, gola! (wyd. Nasza Księgarnia)

Polska gola POLSKA HISZPANIA Planszowy Express #69

Dostępne są 2 wersje gry: w pierwszej rozgrywamy mecz Polska-Hiszpania, w drugiej Polska-Niemcy.  Gra oddaje atmosferę wielkich meczów piłkarskich. Jest tu wszystko to, co kochają kibice: szybkie tempo, dynamiczne akcje, walka o piłkę i… krzyki mające dodać sił drużynie! Wyobraź sobie, że w finale Mistrzostwa Świata gramy z Hiszpanią lub Niemcami – wynik meczu zależy od Ciebie! Edycja „Naszej Księgarni” została wzbogacona o wariant gry na czas, dogrywkę i rzuty karne! Gra zdobyła nagrodę „Najlepsza Gra Rodzinna” (Szwajcaria).

Autor: Reiner Stockhausen, ilustracje: Cezary Szulc
Wiek: 8-108 lat, liczba graczy: 2-8

Premiera gry 9 maja 2018 roku


Najazd Turystów (wyd. Nasza Księgarnia)

Najazd turystów Planszowy Express #69

Zabierz rodzinę na egzotyczne wakacje. Nie będzie to jednak sielanka. Kurorty przeżywają najazd turystów, toczy się walka o miejsca w hotelach. Nie daj się wygryźć rywalom. Wygrasz, jeśli twoja rodzina opanuje najwięcej hoteli. Obserwuj poczynania rywali, odpowiednio zarządzaj swoimi kartami i zdobądź przewagę w hotelach.

Autor: Reiner Knizia, ilustracje: Janusz Wyrzykowski
Wiek: 8-108 lat, liczba graczy: 2-4

Premiera gry 9 maja 2018 roku


13 Duchów (wyd. Nasza Księgarnia)

13 duchów Planszowy Express #69

Przenieś się do zamczyska, w którym hula 13 duchów. Twoim zadaniem jest wskazanie miejsca, w którym ukryły się duchy należące do rywali. Gra oparta na dedukcji. W przemyślany sposób korzystaj z kart – jeden błąd i możesz zdradzić rywalom swoją kryjówkę!

Autor: Victor Amanatidis, ilustracje: Tomek Larek
Wiek: 8-108 lat, liczba graczy: 2-4

Premiera 23 maja 2018 roku


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność:

pic2648303 Planszowy Express #69

  1. The 7th Continent skok z 24 na 16 miejsce, obecnie 13.
  2. Projekt Gaja skok z 15 na 13 miejsce, obecnie 14.
  3. Feudum – skok z 2471 na 2172 miejsce, obecnie 2015.
  4. Decrypto – skok z 2284 na 2019 miejsce, obecnie 1980.
  5. The Mind skok z 1808 na 1614 miejsce, obecnie 1518.

Szybkie informacje:

  • Zostały wydane takie gry jak: Wyspa Skye: Wędrowiec, Geniusz Extreme, Piraci, Gretchiny, Warownia, Dżungla,  IQ Cukierki.
  • Saber & Blood – aktualnie trwa kampania na platformie Kickstarter – link tutaj,
  • 303 Squadron (Hobbity.eu) – premiera gry w IV kwartale 2018 roku, 
  • Fief: Pakiet dodatków oraz Fief: Francja (Hobbity.eu) – premiera w III kwartale 2018 roku,
  • Anno Domini 1666 (Wargamer Games Studio LTD) – już w maju kampania na Kickstarterze oraz wspieram.to.

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.


Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier Planszowy Express #69

Dodaj komentarz