Planszowy Express

Planszowe nowinki #5

14 czerwca 2017 roku

Planszowe Nowinki

Piąta część cyklu Planszowych nowinek. Co tym razem?

Nowości nie tylko dla  najmłodszych graczy od wydawnictwa Rebel, które możemy dostać już w sklepach – Cortex i Cortex dla dzieci, Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż oraz Tropico.


Cortex

Cortex to wesoła gra, dzięki której trenujesz pamięć, refleks i logiczne myślenie. W rozgrywce może wziąć udział od 2 do 6 graczy. Gra posiada 8 rodzajów wyzwań, które odpowiedzialne są za rozwój poszczególnych obszarów mózgu. Za każdą prawidłową odpowiedź, gracz otrzymuje kolejne części układanki, a gdy uda mu się z nich ułożyć grafikę mózgu to zostaje on zwycięzcą. Rozgrywka przebiega w dość prosty sposób, otóż jeden z graczy odkrywa pierwszą kartę ze stosu i w tym momencie wszyscy gracze jednocześnie starają się udzielić poprawnej odpowiedzi. Osoba, która pierwsza się zdecyduje, zakrywa kartę ręką i odpowiada. Jeśli miała rację, zabiera tę kartę, jeśli nie to wtasowuje kartę z powrotem do stosu i omija ją jedna kolejka. Na kartach tych są pewne symbole, po zebraniu dwóch z nich, możemy je wymienić na jedną z części układanki.

Dostępne wyzwania:

  • Pamięć – staramy się zapamiętać 5 symboli z karty,
  • Kolor – staramy się odnaleźć słowo określające kolor, które jest napisane w tym samym kolorze,
  • Labirynt – udzielamy odpowiedzi w którym rogu karty znajduje się wyjście z labiryntu,
  • Koordynacja – po zakryciu karty jedną ręką, musimy wskazać odpowiednim palcem drugiej ręki odpowiednią część ciała,
  • Para – staramy się odnaleźć symbol występujący w parze,
  • Częstotliwość – szukamy elementu pojawiającego się najczęściej,
  • Rozumowanie – odpowiadamy, który kształt pasuje do pustego miejsca wskazanego na karcie,
  • Wyzwanie – gracz, któremu udało się uporać z poprzednim wyzwaniem, polegając teraz tylko i wyłącznie na zmyśle dotyku, musi rozpoznać po odpowiedniej fakturze czego dotyczy obiekt, którego aktualnie dotyka.

W grze są dostępne specjalne karty imitujące w dotyku fakturę różnych przedmiotów.

 


Cortex dla dzieci

Cortex Dla Dzieci to wersja gry Cortex przygotowana specjalnie dla naszych pociech. Gra nie różni się zasadami od oryginalnej wersji, zostały tutaj tylko zmienione karty, które dopasowano specjalnie dla młodszych graczy. Jednak wciąż osoby starsze mogą się przy niej dobrze bawić.


 Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż

Wielki hit gier planszowych Wsiąść do Pociągu, który do tej pory doczekał się wielu różnych wydań, tym razem kieruje swój produkt do młodszych graczy. Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż to gra, która może służyć jako wstęp do całej serii. Gra przedstawia mapę Europy ze skróconymi trasami, oraz ilustrację różnych europejskich miast, w tym Warszawy.

Zasady zostały nieco uproszczone względem pierwowzoru, teraz jest znacznie łatwiej wykonać cele z kart biletów. Dzięki ładnym i dużym obrazkom miast, dzieci mają ułatwione zadanie w odnajdowaniu właściwych miejsc na mapie. Czas rozgrywki waha się w granicach od 15 do 30 minut.

Został także przygotowany specjalny film promujący grę:

 


Tropico

Tropico to przepięknie ilustrowana gra w zapamiętywanie dla najmłodszych i nie tylko. W grze przyjdzie nam eksplorować tropikalną dżunglę pełną egzotycznych zwierząt. Naszym zadaniem będzie ich baczna obserwacja, a następnie udzielenie odpowiedzi na serię różnych pytań, np.:

  • ile minęliśmy po drodze żabek albo papużek ?
  • jakie było 3 zwierzę, które napotkaliśmy?

Im głębiej będziemy się zapuszczać w gęstwinę dżungli tym więcej zwierząt napotkamy, co z kolei utrudni nam udzielenie poprawnych odpowiedzi na zadane pytania.

 


Seria planszowych nowinek:

Planszowe nowinki 1

Planszowe nowinki 2

Planszowe nowinki 3

Planszowe nowinki 4


Zapraszam do kolejnych ciekawych planszowych nowinek już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju to polub naszą stronę na Facebooku jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Diceland na Facebooku

 

 

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *